18. etapa Tour: Šprint malej skupiny prekvapujúco pre Campanaertsa

18.7.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Jozef Klačan
18. etapa Tour: Šprint malej skupiny prekvapujúco pre Campanaertsa
Victor Campenaerts (© A.S.O. / Billy Ceusters)

18. 18.7. rovinata etapa ciel rovina Gap > Barcelonnette 180 km Campanaerts
profil etapy, 3100 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Štvrtková etapa z Gapu do Barcelonnette mala „zubatý profil“. Po klesajúcom začiatku čakalo na pretekárov päť horských prémií, všetky tretej kategórie. Predikcie nahrávali úniku a kľudu zbraní v boji o celkové poradie, kde by hlavní aktéri mali pošetriť sily pred ťažkými etapami v piatok a sobotu, ako aj nedeľnou časovkou.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Záujem o únik bol veľký hneď od začiatku. Skúšali to aj známe mená ako Mathieu van der Poel (Alpecin), Wout van Aert (Visma), Jai Hindley (RedBull-Bora) alebo Magnus Cort (Uno-X). Pokusov bolo naozaj veľa a tempo vysoké. Nakoniec sa v stúpaní na prvú horskú prémiu dňa Col du Festre vytvorila obrovská skupina 37 pretekárov, ktorú pelotón nechal odísť. Mali v nej zastúpenie všetky tímy okrem štvorice UAE, Soudal Quick-Step, Alpecin a Astana.

Zo známejších mien sa v skupine nachádzali Wout van Aert (Visma), Michael Matthews (Jayco AlUla), Michal Kwiatkowski a Geraint Thomas (Ineos), Jai Hindley (RedBull-Bora), Richard Carapaz a Ben Healy (EF), Oier Lazkano (Movistar) alebo Louis Mentjes (Intermarché).
Po mechanických problémoch z úniku vypadol Oscar Onley (dsm - firmenich) a snažil sa o návrat späť. V pelotóne požiadal o ošetrenie Biniam Girmay (Intermarché), zjavne ešte doznievajúce problémy z pádu v 16. etape.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Obidve horské prémie vyhral Oier Lazkano (Movistar), ktorý tak naznačil ambície na posun vo vrchárskej súťaži. Onley sa vrátil späť do balíka. Pelotón v tejto fáze naberal stratu a pre skupinu vpredu to vyzeralo nádejne.
Najvyššie postaveným jazdcom v úniku bol Steff Cras (Total Energies) so stratou 32'58". Na šprintérskej prémii si zašpurtoval Michael Matthews, keďže ale žiaden pretekár sa v súťaži o zelený dres nenachádzal vysoko, išlo skôr o otestovanie nôh pred prípadným záverečným špurtom.
Vrchársku prémiu Col de Manse vyhral opäť Lazkano. Vpredu sa nachádzalo až osem jazdcov, ktorým sa už podarilo vyhrať etapu na Tour - 9x vyhral van Aert, 4x Matthews, 3x Thomas, 2x Kwiatkowski, no a po jednej etape majú aj Hindley, Carapaz, Wout Poels (Bahrain-Victorious) a Hugo Houle (Israel Premier Tech).
- reklama -
- reklama -
Prišla štvrtá vrchárska prémia Côte de Saint-Apollinaire. Tu už vrchári potrebovali veľký únik roztrhať a zbaviť sa predovšetkým van Aerta a Matthewsa. Aktívni boli najmä jazdci EF Healy a Quinn. Na všetko ale reagoval Bart Lemmen (Visma). Jediným výsledkom teda bolo odpadnutie osmičky jazdcov, medzi nimi aj Bena Healyho. Prémiu vyhral Tobias Johannessen (Uno-X).
Teplota presahovala tridsať stupňov. Náskok sa začal približovať k desiatim minútam, čo už znamenalo zaujímavý posun v celkovom poradí predovšetkým pre dvojicu Steff Cras a Guillaume Martin (Cofidis). 
V zjazde sa to čiastočne poschádzalo a videli sme ďalšie nástupy. Poslednú vrchársku prémiu Côte des Demoiselles Coiffées si pre seba uchmatol Kwiatkowski. Dôležitejšia správa bola, že skupina ostala pokope. Na čele pelotónu mal stále "službu" Tim Wellens (UAE), rozhodne ale nešiel žiadne šialené tempo.
Kwiatkowski pokračoval v nástupe. Pri stíhačke mal nepríjemný pád v zjazde Johannessen, po nejakej chvíli ale nasadol na bicykel a pokračoval. Každopádne šancu na etapu pravdepodobne stratil. Ku Kwiatkowskemu sa pridali aj Victor Campanaerts (Lotto) a Mattéo Vercher (Total Energies). Za nimi bola ďalšia pätica vrátane Jai Hindleyho a Oiera Lazkana.
Wout van Aert chcel niečo so situáciou robiť, nik mu ale nechcel pomôcť. Trojica na čele išla výborne. Najrýchlejším jazdcom bol pravdepodobne Kwiatkowski, veľkou neznámou  francúzsky mladík Vercher.
Trojica spolupracovala až do méty posledného kilometra. Nastúpil Vercher, nakoniec sa ale šprintovalo. Vyhral Campanaerts pred Vercherom a Kwiatkowskim. Victor Campanaerts mal zjavne najviac síl, predviedol výborný šprint. Naopak najväčší favorit Michal Kwiatkowski ostal akoby zaskočený a berie iba tretie miesto.
Podľa predpokladu sme videli etapu, kde hral prím únik. Pretekársky inštinkt ukázal Michal Kwiatkowski, keď nastúpil v tom správnom momente a odviezol si so sebou aj dvoch jazdcov, ktorí nevymýšľali a pracovali. Vo finále sa prekvapujúco ukázal najsilnejší Victor Campanaerts, ktorý zaslúžene zvíťazil. Sklamaný odchádza Wout van Aert, nemal dosť síl aby reagoval na rozhodujúci útok a následne s ním nechcel nikto spolupracovať pri sťahovaní náskoku. 
video v clanku ikonka ciernaVideo - posledné kilometre etapy

V celkovom poradí sa nezmenilo nič. Keďže mal únik obrovský náskok, na začiatok druhej desiatky poskočili Steff Cras aj Guillaume Martin. V horúcom počasí ich to určite stálo veľa síl, takže uvidíme, či sa v náročných nasledujúcich etapách na vybojovaných pozíciách udržia.

V boji o ostatné dresy došlo iba ku kozmetickým zmenám hlbšie v poradí. 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Victor Campanaerts (víťaz)
"Ako skutočný profesionál musíte Tour aspoň raz absolvovať, najlepšie ju aj dokončiť. Ale vyhrať etapu je snom každého cyklistu. Ja už nie som žiadny nováčik, takže som sníval veľmi dlho. Myslím, že som to zahral rozumne. Tím mi dodal sebavedomie, všetci vedeli, že mám dobré nohy. Túto etapu som si vybral už v decembri, bola jediná v ktorej som videl šancu na víťazstvo. Možno som to nezahral úplne čestne, keď som predstieral, že veľmi trpím. V trojici sme až do posledného kilometra spolupracovali veľmi dobre. Je to neuveriteľné. Čakajú nás ešte ťažké dni, ale veľmi sa teším domov." 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mattéo Vercher (TotalEnergies, 2. miesto)
"Išli sme tomu naproti ako tím, pretože sme si do úniku naskočili štyria. Myslel som si, že moja reakcia na Campanaertsa bola chyba, nedúfal som, že ma privedie do tejto pozície, ale podarilo sa nám to dotiahnúť. Na poslednom kilometri som využil jedinej príležitosti a pokúsil sa ich nástupom zaskočiť. Zariskoval som a takto to dopadlo, lepšie som to zahrať nedokázal."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Bart Lemmen (Visma Lease a Bike, 6. miesto)
"Vzdialili sme sa na prvom kopci, potom to bolo vo veľkej skupine celkom jednoduché až do predposledného kopca, kde sa začalo naozaj pretekať. V stíhacej skupine som najprv mal záujem spolupracovať, pretože sme etapu chceli vyhrať. Bol som ale úplne prázdny a musím povedať, že trojica vpredu spolupracovala lepšie, bola silnejšia a zaslúžila si vyhrať."
Výsledky etapy
1. CAMPENAERTS Victor Lotto Dstny 04:10:20
2. VERCHER Mattéo TotalEnergies 00:00
3. KWIATKOWSKI Michal INEOS Grenadiers 00:00
4. SKUJINŠ Toms Lidl - Trek 00:22
5. LAZKANO Oier Movistar Team 00:22
6. LEMMEN Bart Visma | Lease a Bike 00:22
7. NEILANDS Krists Israel - Premier Tech 00:22
8. HINDLEY Jai Red Bull - Bora 00:22
9. VAN AERT Wout Visma | Lease a Bike 00:37
10. MATTHEWS Michael Team Jayco - AlUla 00:37
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 74:45:27
2. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 03:11
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 05:09
4. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 12:57
5. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 13:24
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 13:30
7. YATES Adam UAE Team Emirates 15:41
8. CICCONE Giulio Lidl - Trek 17:51
9. GEE Derek Israel - Premier Tech 18:15
10. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 18:35
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 387
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 354
3. COQUARD Bryan Cofidis 188
4. TURGIS Anthony TotalEnergies 163
5. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 161
6. VAN AERT Wout Visma | Lease a Bike 152
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 77
2. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 58
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 42
4. LAZKANO Oier Movistar Team 41
5. CARAPAZ Richard EF Education - EasyPost 37
6. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 36
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 74:50:36
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 08:21
3. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 13:26
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 17:09
5. HEALY Ben EF Education - EasyPost 37:13
6. ROMO Javier Movistar Team 51:14
Všetky prémie na trase etapy:
3 20 147 km - Col du Festre: dĺžka 3,9 km; sklon 6,3 % (2-1)
3 20 122 km - Côte de Corps: dĺžka 2,1 km; sklon 7,2 % (2-1)
sprint-20 95 km - SAINT-BONNET-EN-CHAMPSAUR (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3 20 82 km - Col de Manse: dĺžka 5,1 km; sklon 3,6 % (2-1)
3 20 58 km - Côte de Saint-Apollinaire: dĺžka 7 km; sklon 5,5 % (2-1)
3 20 40 km - Côte des Demoiselles Coiffées: dĺžka 3,6 km; sklon 5,4 % (2-1)
ciel Cieľ - BARCELONNETTE (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bon. sek. 10-6-4
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 14:30 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Samuel Brečka
spolukomentátor: Marek Čanecký
 
Náš eshop