Aj 3. etapa Tour skončila prekvapením. Girmay ovládol prvý špurt, Philipsen spadol

1.7.2024, 14:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Aj 3. etapa Tour skončila prekvapením. Girmay ovládol prvý špurt, Philipsen spadol
Triumf Girmaya (© A.S.O. / Charly Lopez)

3. 1.7. rovinata etapa ciel rovina Piacenza > Turín 230 km Girmay
profil etapy, 1130 nastúpaných metrov (© letour.fr)
V prvých dvoch dňoch to A.S.O. vymyslelo vynikajúco. Z triumfov sa radovali pretekári, ktorých by asi nikto netipoval. Francúzske víťazstvá mali jedinú chybičku, že sa paradoxne udiali v Taliansku a je pravdepodobné, že domáci pretekári už na francúzskej pôde nevyhrajú. Muselo by dôjsť k ďalším prekvapeniam.
Tretí deň bol extrémne dlhý. Akoby chceli organizátori prejsť cez čo najviac dedín na trase medzi Piacenzou a Turínom. K dispozícii bola aj kratšia trasa ako 230 kilometrov. Všetko to ale malo vyvrcholiť prvým šprintérskym dojazdom aktuálnej Tour, kde bol topfavoritom Jasper Philipsen z Alpecinu.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Pre dlhý a teplý deň nebol v pelotóne veľký záujem o únik, snažilo sa najmä Uno-X ako tím, ktorý musí denno-denne preukazovať oprávnenosť pozvánky na Tour. Títo pretekári boli ale dostihnutí a Jonas Abrahamsen si aspoň vyšiel po vrchársky bod na kopčeku najnižšej kategórie, aby rozšíril svoje vrchárske konto.
Viedol aj bodovaciu klasifikáciu, veď mal na sebe zelený dres, no na prémii ho šprintéri ošpurtovali. Vyhral ju Mads Pedersen pred Jasperom Philipsenom, teda dvojica, od ktorej sa najviac čaká súboj o zelenú. Abrahamsen bral aspoň siedme miesto a zotrval vo veľmi dobrej pozícii. Zdalo sa, že mu aj po etape ostane zelený dres za predpokladu, že Pedersen nezvíťazí.
Na čele pelotónu celý deň pracovali pretekári Alpecinu, Lidlu, Jayca, ale sporadicky aj Ineosu a Decathlonu. Na trase bol následne ďalší mini kopček Côte de Barbaresco (dĺžka 1,5 km; sklon 6,5 %), kde Abrahamsena výrazne prevýšil Matteo Sobrero, ktorý asi chcel ukázať nový dres tímu Red Bull - Bora - hansgrohe.
67 km pred cieľom nastúpil Fabien Grellier z TotalEnergies, aby dostal farby svojho celku na kamery a mierne zmenil nudný priebeh, ktorý bol navyše aj pomalý a bolo zrejmé, že pretekári nebudú v cieli o 17:05, ako to bolo avizované. Grellier logicky vyhral poslednú prémiu - štvorkový kopec Côte de Sommariva Perno 49 km pred páskou. Takmer isté už mal aj ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Práve po tomto kopci sa tempo v pelotóne dvihlo a z 50 sekúnd padol náskok Grelliera na menej ako desať. 30 km pred cieľom už opäť viedol pelotón. Zaujímavé bolo, že za šprintérmi sa dnes bojovalo aj medzi topfavoritmi o umiestnenie. Tadej Pogačar totiž viedol iba na základe súčtu umiestnení a do žltého dresu sa mohli dostať aj Remco Evenepoel, Jonas Vingegaard alebo Richard Carapaz.
Vysoké tempo i teploty či nepozornosť alebo vyčerpanosť priniesli pád Caspera Pedersena (Soudal), ktorý sa statočne zodrel, no mohol pokračovať. Presne šesť kilometrov pred páskou mal technické problémy Mathieu Van der Poel, a tak mal najväčší favorit Jasper Philipsen problém. Stratil rozbiehača. Následne prišiel už v ochrannej zóne pád a balík sa rozbil. Tam zrejme stratil Philipsen, hoci ho kamera na zemi neodhalila.
Po posledných zákrutách sa v najlepšej pozícii ocitol tím Intermarché - Wanty a hoci sa zdalo, že idú na Thijsena, zozadu sa objavil ich kolega Biniam Girmay a porazil Fernanda Gaviriu (Movistar) s Arnaudom De Liem (Lotto). Chvíľu bol na čele Pedersen, ale priskoro. Bola to prekvapujúca trojica na pódiu, kde sa očakáváli Philipsen, Pedersen či Groenewegen. Napokon sa ukázalo, že aj Philipsen sa zaplietol do pádu.
Pád rozdelil balík a zatiaľ čo Pogačar s Evenepoelom ostali vzadu a záver vypustili, Richard Carapaz sa problémom vyhol, tlačil sa dopredu, finišoval štrnásty a vyšlo mu to na žltý dres, ktorý mohol dnes oslavovať. Rovnako ako Girmay ho získal pre tím, ktorý nepatrí medzi Top 10 najlepších a tiež krajinu, ktorú považujeme za exotickú. Nádherné momenty pre Eritreu a Ekvádor na najprestížnejších pretekoch planéty.
Pokračoval tak veľmi neortodoxný štart Tour. Po pondelku máme tretieho držiteľa žltého dresu, hoci v ostatných klasifikáciách sa paradoxne nič nezmenilo. Abrahamsenovi obliekli zelený aj bodkovaný a biely ostal Evenepoelovi.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Biniama Girmaya (víťaz)
"Chcem poďakovať v prvom rade Bohu za všetko, čo pre mňa urobil. Ďakujem aj tímu za podporu. Odkedy som začal s cyklistikou, nikdy sa mi nesnívalo, že by som mohol vyhrať na Tour. Ďakujem rodine, krajine a celej Afrike. Je to pre nás veľký deň. Čakali sme na svoj čas, ktorý teraz nastal. Chceli sme ísť na Gerbena, ale v poslednom kilometri som stratil jeho koleso a skúsil to sám."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richarda Carapaza (žlťák)
"Splnil sa mi sen. Pred Tour mám veľký rešpekt, takže je to veľmi emocionálne a určite si to zajtra užijem. Isteže sme bolo našim plánom dostať sa do dresu aj keď to bolo v závere nebezpečné. Veruže to aj presne tak prebiehalo s nejakými pádmi, no ale napokon to vyšlo."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jaspera Philipsena (top favorit)
"Boli sme na tom naozaj dobre, ešte aj po defekte Van der Poela sme mali plán B. No i tak som v závere spadol a nie len sa pripravil o súboj o výhru, ale aj body do zelenej súťaže. Je to smola. Predstavovali sme si to inak, ale taká je už cyklistika. Vyjde nám to nabudúce. Hlavné je, že som spadol na dobrej ceste a takým spôsobom, že sa mi hádam nič nestalo."
Výsledky etapy
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 05:26:48
2. GAVIRIA Fernando Movistar Team 00:00
3. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 00:00
4. PEDERSEN Mads Lidl - Trek 00:00
5. GROENEWEGEN Dylan Team Jayco - AlUla 00:00
6. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
7. JAKOBSEN Fabio dsm-firmenich PostNL 00:00
8. BALLERINI Davide Astana Qazaqstan 00:00
9. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 00:00
10. COQUARD Bryan Cofidis 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARAPAZ Richard EF Education - EasyPost 15:20:18
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 00:00
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:00
4. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 00:00
5. BARDET Romain dsm-firmenich PostNL 00:06
6. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:21
7. MARTIN Guillaume Cofidis 00:21
8. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:21
9. HINDLEY Jai Red Bull-BORA-hansgrohe 00:21
10. VLASOV Aleksandr Red Bull-BORA-hansgrohe 00:21
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 76
2. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 66
3. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 60
4. PEDERSEN Mads Lidl - Trek 59
5. GAVIRIA Fernando Movistar Team 41
6. PACHER Quentin Groupama - FDJ 35
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 24
2. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 11
3. VAN DEN BROEK Frank dsm-firmenich PostNL 9
4. IZAGIRRE Ion Cofidis 8
5. BARDET Romain dsm-firmenich PostNL 3
6. RODRIGUEZ Cristian Arkéa - B&B Hotels 3
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 15:20:18
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 00:21
3. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 00:21
4. VAN GILS Maxim Lotto Dstny 00:21
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:21
6. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:21
Všetky prémie na trase etapy:
4-20 161 km - Côte de Tortone: dĺžka 1,1 km; sklon 6,3 % (1)
sprint-20 136 km - ALEXANDRIE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 75 km - Côte de Barbaresco: dĺžka 1,5 km; sklon 6,5 % (1)
4-20 49 km - Côte de Sommariva Perno: dĺžka 3,1 km; sklon 4,6 % (1)
ciel Cieľ - TURÍN (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bon. sek. 10-6-4
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 14:30 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Martin Pohanič
spolukomentátor: Marek Čanecký
 
Náš eshop