Na Plateau de Beille útočil Vingegaard, Pogačar bol však silnejší, vyhral etapu a nadeľoval minúty

14.7.2024, 14:00 | Preteky vo svete | Kamil Kaszycki
15. 14.7. rovinata etapa ciel rovina Loudenvielle > Plateau Beille 198 km Pogačar
profil etapy, 4800 nastúpaných metrov (© letour.fr)
V nedeľu čakal jazdcov náročný deň v Pyrenejách. Profilovo najťažší deň charakterizovalo 4800 nastúpaných metrov a vysoké teploty. Po štarte v Loudenvielle sa okamžite začalo stúpať na Col de Peyresourde (dĺžka 6,9 km; sklon 7,8 %), to predznamenávalo, že sa v úniku objavia len silní vrchári. Po zjazde a krátkej rovine nasledovala šprintérska prémia v obci Marignac a stúpanie Col de Menté (dĺžka 9,3 km; sklon 9,1 %). Tretí kopec dňa Col de Portet-d'Aspet (dĺžka 4,3 km; sklon 9,6 %) bol kratší, ale o to prudší. Po ňom už musel byť definitívne vytvorený únik, ktorý mal priestor získať čas na rovine v strede etapy, tam si mohli jazdci v pelotóne trochu "oraziť" pred tým, čo nasledovalo. Záver bol brutálny, najprv Col d'Agnes s dĺžkou 10 km a sklonom 8,2 % vrcholilo 59 kilometrov pred cieľom. Po ňom krátke vydýchnutie si v zjazde a finiš na Plateau de Beille (dĺžka 15,8 km; sklon 7,9 %), kde sa očakávali rozdiely aj medzi favoritmi.
Na Col de Peyresourde sa ešte nepodarilo vytvoriť únik a tak zviedla súboj o vrchárske body trojica, ktorá prešla cez vrchol v poradí Gaudu (Groupama), Lazkano (Movistar), Bardet (dsm). Lazkano bol štvrtý v bodkovanom drese a strácal po prémii na Pogačara ešte 22 bodov, Gaudu mal o 5 dobov menej. Po bojoch v úvode etapy sa nakoniec vytvoril silný únik, početnejšie zastúpenie v ňom mali tímy Red Bull - Bora a Movistar, oba stratili nádej v celkovom poradí a tak vsadili v zbytku Tour na etapové úspechy. Preliezť prvé stúpanie v úniku sa podarilo aj Girmayovi (Intermanché) s Matthewsom (Jayco), vďaka tomu mohli na šprintérskej prémii zviesť súboj o zaslúžené body, úspešnejší bol muž v zelenom.
Po prejazde Col de Portet-d'Aspet, kde bral maximum bodov Johannessen (Uno-X), sa vykryštalizovalo finálne zloženie úniku dňa: Jai Hindley, Matteo Sobrero, Bob Jungels (všetci Red Bull - Bora), Enric Mas, Alex Aranburu, Javier Romo (traja Movistar), Richard Carapaz, Ben Healy (EF), Simon Yates (Jayco), Laurens De Plus (Ineos), Lenny Martinez (Groupama), Guliiaume Martin (Cofidis), Oscar Onley (dsm), Jakob Fuglsang (Israel), Tobias Johannessen (Uno-X).
V úvodných  stúpaniach pracoval na zväčšení rozostupu od pelotónu najmä Jungels, znepríjemňovali mu to Benoot a Van Aert (obaja Visma), ktorí ťahali na čele balíka pre Vingegaarda, ten sa dnes zjavne cítil dobre. Ak bola etapa na Tour, kde by mal byť silnejší ako Pogačar, určite to (minimálne profilovo) bola práve dnešná. Vo Visme si to iste uvedomovali a chceli dnes niešo na žlťáka skúsiť.
- reklama -
- reklama -
Na úpätí Col d'Agnes (dĺžka 10 km; sklon 8,2 %) mal únik tri a pol minúty k dobru. Sobrerovi (Red Bull - Bora) sa to málilo, tak zvýšil tempo, po jeho počine sa únik rozdelil zhruba na polovicu. Vpredu ostali všetci traja kolegovia z Red Bullu, Mas, Romo, Healy a De Plus. Prekvapivo ostal vzadu Carapaz, jeho kolega Healy v čele nepracoval. Na otvorení nožníc makali najmä Jungels so Sobrerom, točil sa aj Romo. Po chvíli si z toho Jungels vystúpil, zo zadu sa ich snažil stíhať Carapaz, pozostatok skupiny strácal na Hindleyho partiu minútu.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V polovici kopca zvýšil tempo Hindley, na kolese sa mu udržali len Mas De Plus. Red Bull to myslel dnes s útokom na etapu vážne a neváhali únik už na predposlednom kopci roztrhať. Healy počkal Carapaza, ktorý bojoval medzi skupinami a snažil sa mu pomôcť dostať sa do hry. Ekvádorčanovi sa to dva kilometre pred vrcholom Col d' Agnes aj podarilo a rozšíril vedúcu partiu na štvoricu. Dobre spolupracovali a náskokom tri a pol minútu si udržiavali šancu na víťazstvo v etape. V skupine favoritov ťahal Kelderman a bolo to tam už riadne zdecimované.
Vrchol Col d' Agnes 59 kilometrov pred cieľom prešiel prvý De Plus na čele vedúcej partie s náskokom troch minút na favoritov. Johannessen (Uno-X) ešte mal nádej doplniť vedúcu skupinu, v zjazde postupne okresával svoju stratu. Zozadu sa k nim približovali favoriti, Kelderman stiahol stratu už pod tri minúty. Nór z Uno-X využil zjadárske schopnosti a pripojil sa k čelu pretekov. Po novom tam teda bolo kvinteto v zložení Hindley (Red Bull), Carapaz (EF), Mas (Movistar), De Plus (Ineos) a Johannessen s náskokom dvoch minút na skupinu favoritov.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V zjazde sa podarilo úniku zvýšiť svoj náskok na 2:50 a s takouto rezervou sa blížili pod Plateau de Beille (dĺžka 15,8 km; sklon 7,9 %). Všetci piati boli výborní vrchári a aj keď to pre rozbehnutou Vismou budú mať ťažké, zvlášť ak k útoku zavelia Jonas a Tadej, určite nie je vylúčené, žeby to mohli stihnúť pred velikánmi. Na začiatku finálneho stúpania Kelderman predal štafetu pri udávaní tempa Jorgensonovi, ten skupinu favoritov okresal na zhruba 10 ľudí. Vpredu zvýšil tempo Hindley,  následne mu kontroval Carapaz. Ale nikto sa zatiaľ neoddelil. Po chvíli to skúsil Mas, tieňoval ho Johannessen.
V skupine ťahanej Jorgensonom sa držali Vingegaard (obaja Visma), Pogačar, Adam Yates (2x UAE), Evenepoel, Landa (2x Soudal) a Buitrago (Bahrain-Victorious). Ale ani to už neplatilo 10 kilometrov pred cieľom po nástupe Jonasa Vingegaarda. Zachytiť ho dokázal len Tadej Pogačar, po chvíli pohltili aj aj únik, skúsil sa ich držať Carapaz, ale malo to krátke trvanie. Evenepoel jazdil za nimi so stratou pol minúty. Do cieľa ostávalo sedem kilometrov. Rodríguey jazdil spolu s Buitragom so stratou už vyše minúty.
Pogačarovi ešte ostalo niečo v nádrži a 4 kilometre pred vrcholom prišiel jeho zdrvujúci atak, na ktorý obhajca prvenstva nenašiel odpoveď. Slovinec v službách UAE sa rútil do cieľa a bolo jasné, že dnes bude nadeľovať minúty. Po bezkonkurenčnom výkone vyhral Tadej Pogačar aj druhú etapu v Pyrenejách, možno najťažšiu na celej Tour. Jonas Vingegaard prišiel druhý sostratou 1:10, Remco Evenepoel dostal takmer tri minúty. Nasledovali Landa, Almeida, Yates. Buitrago s Rodríguezom zaostali už 5:08 na siedmom resp ôsmom mieste v etape. Deviaty prišiel po celodennom úniku Carapaz  a do desiatky sa zmestil ešte Gall (Decathlon).
video v clanku ikonka ciernaVideo
Sviatočný deň vo francúzsku bol v znamení veľmi ťažkej etapy, ktorá uzatvorila pyrenejský blok a zároveň druhý týždeň Starej Dámy. Vytvoril sa silný únik, ktorý to takmer doviedol do úspešného konca, ale nakoniec sa v cieli opäť radoval žltý muž. Tadej Pogačar na cieľovom Plateau de Beille deklasoval konkurenciu a vytvoril si pred tretím týždňom pohodlný náskok v celkovom poradí. Jeho najväčší rival už stráca 3:09, tretí Evenepoel 5:19 a zbytok sveta je až za hranicou desiatich minút. V rámci Top 10 dnes Landa preskočil Rodrígueza, ten bude musieť o pozíciu v najlepšej päťke ešte zabojovať. Na desiate miesto sa dostal Buitrago na úkor Jorgensona. Ostatné pozície ostávajú nezmenené akurát časové rozdiely za výrazne zväčšili.
Kolega Jozef Klačan pripravuje súhrn reakcií hlavných aktérov etapy...
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz)
"Ani som nevedel predstaviť takúto situáciu na konci druhého týždňa. Som veľmi spokojný s mojou formou. Aj dnes bolo veľmi teplo, obyčajne s tým mám problém, ale dnes odviedol tím perfektnú prácu, ochladzovali ma celú etapu. Bol to perfektný deň. Mám rád Pyreneje az zrejme ma ony majú rady tiež, keď tu toľko vyhrávam :) Visma sa rozhodla kontrovať preteky a nastavili vysoké tempo v kopcoch, ale ja som to veľmi neriešil. Snažil som sa hlavne ochladzovať, tiež piť a jesť dostatočne. Bol som chvíľu na limite, keď sa ma Jonas snažil utrhnúť, ale potom som si všimol, že aj on je na hrane. Keď mi poslednýkrát nastúpil videl som, že nemá už úplne čerstvé nohy a tak som to skúsil sám. Teraz máme celkom pohodlný náskok, už len udržať rovnakú mentalitu aj posledný týždeň."
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 05:13:55
2. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 01:08
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 02:51
4. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 03:54
5. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 04:43
6. YATES Adam UAE Team Emirates 04:56
7. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 05:08
8. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 05:08
9. CARAPAZ Richard EF Education - EasyPost 05:41
10. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 05:57
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 61:56:24
2. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 03:09
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 05:19
4. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 10:54
5. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 11:21
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 11:27
7. YATES Adam UAE Team Emirates 13:38
8. CICCONE Giulio Lidl - Trek 15:48
9. GEE Derek Israel - Premier Tech 16:12
10. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 16:32
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 363
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 277
3. COQUARD Bryan Cofidis 147
4. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 142
5. TURGIS Anthony TotalEnergies 141
6. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 136
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 77
2. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 58
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 42
4. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 36
5. LAZKANO Oier Movistar Team 35
6. GAUDU David Groupama - FDJ 30
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 62:01:43
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 06:08
3. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 11:13
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 14:56
5. HEALY Ben EF Education - EasyPost 24:07
6. ROMO Javier Movistar Team 42:46
Všetky prémie na trase etapy:
1 20 191 km - Col de Peyresourde: dĺžka 6,9 km; sklon 7,8 % (10-8-6-4-2-1)
sprint-20 161 km - MARIGNAC (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 148 km - Col de Menté: dĺžka 9,3 km; sklon 9,1 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 132 km - Col de Portet-d'Aspet: dĺžka 4,3 km; sklon 9,6 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 59 km - Col d'Agnes: dĺžka 10 km; sklon 8,2 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 Cieľ - Plateau de Beille: dĺžka 15,8 km; sklon 7,9 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
ciel Cieľ - PLATEAU DE BEILLE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bon. sek. 10-6-4
profil predposledného kopca (© letour.fr)
profil záverečného kopca (© letour.fr)
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 14:40 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Samuel Brečka
spolukomentátor: Martin Fraňo
 
Náš eshop