10. etapa Tour: Philipsen konečne s presvedčivým víťazstvom pre Alpecin

9.7.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Jozef Klačan
10. 9.7. rovinata etapa ciel rovina Orléans > St-Amand-Montrond 187 km Philipsen
profil etapy, 950 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Etapa po dni voľna mala byť pre väčšinu cyklistov oddychová. Čakal sa hromadný dojazd, šprintéri už veľa príležitostí mať nebudú a tak by bolo prekvapením ak by nechali vyhrať únik.
Profil bol úplne rovinatý, bez horských prémií. Keďže sa ale jazdilo po cestách vystavených vetru, museli byť tímy ostražité a nedopustiť, aby po prípadnom delení pelotónu ostali ich lídri vzadu. Na trase sa nachádzala aj rýchlostná prémia a bolo zaujímavé sledovať, či sa Jasper Philipsen (Alpecin) priblíži k Biniamovi Girmayovi (Intermarché) v súťaži o zelený dres alebo mu naopak tento zasadí definitívny úder. 
- reklama -
- reklama -
V tohtoročnej edícii sa už pomaly stáva zvykom, že v rovinatých etapách nie je veľký záujem o únik. Tak tomu bolo aj tentoraz. Prvá hodina sa prešla vychádzkovým tempom, priemerná rýchlosť bola iba 37,2 km/h. Až potom sa rozhodli zaútočiť belgický jazdci Kobe Goossens (Intermarché) a Harm Vanhoucke (Lotto). Túto dvojicu ešte nasledovali Valentin Madouas, Kevin Geniets (Groupama - FDJ) a Maxim Van Gils (Lotto). 
Chvíľu to vyzeralo, že sa spoja, nakoniec ale balík trojicu pohltil a tak vpredu ostalo iba belgické duo. V pelotóne sa zrýchilo pred prémiou. Vanhoucke zvesil nohy a Goossens na čele osirel.
Na prémii bojoval Philipsen o zníženie náskoku, Girmay si to ale postrážil a stratil iba dva body. Poradie bolo Goossens, Vanhoucke, Philipsen, GirmayGaviria. Ani Goossens nemal záujem pokračovať a tak sa pelotón za mierneho dažďa opäť spojil. Vyzeralo to, že všetci čakajú na úseky s bočným vetrom.
Stále sa nič nedialo, jazdci asi potrebovali prebrať novinky z dňa voľna. Do etapy už nenastúpil Aleksandr Vlasov (RedBull-Bora), ktorý pri páde v deviatej etape utrpel zlomeninu členka. Veľká komplikácia pre Primoža Rogliča.
Počas druhej hodiny cyklisti prešli 41,6 kilometra. Vyzeralo to ako čakanie na vietor, ktorý neprichádzal. V týchto fázach to bola poriadna nuda.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Biniam Girmay riešil defekt zadného kolesa, bez problémov sa ale vrátil do pelotónu, na ktorého čele bol mix tímov na celkové poradie so šprinterskými. Nik nechcel spraviť chybu.
Pri prejazde mestom Issoudun sa dopredu vysunuli aj jazdci UAE. Tempo sa citeľne zvýšilo. Pelotón sa poriadne natiahol.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Dojazd v meste Saint-Amand-Montrond bol zatiaľ najtechnickejší zo šprintérskych dojazdov tohtoročnej Tour. Samotní šprintéri boli oddýchnutí po dni voľna a ani v priebehu etapy nemuseli minúť veľa síl. Favoritov na víťazstvo bolo naozaj veľa - Jasper Philipsen (Alpecin), Pascal Ackermann (Israel - Premier Tech), Dylan Groenewegen (Jayco AlUla), Arnaud de Lie (Lotto) alebo Mark Cavendish (Astana). Ani Biniam Girmay (Intermarché) nechcel predať svoju kožu lacno, aj keď to nebol záver úplne podľa jeho gusta. No a potom tu boli viacerí, ktorí sa zatiaľ neukázali a chceli to napraviť - Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious), Marijn van den Berg (EF), Bryan Coquard (Cofidis), Fernando Gaviria (Movistar), Arnaud Démare (Arkéa) alebo Fabio Jakobsen (dsm - firmenich). Ak by sa to bralo čisto štatisticky, tak najväčším favoritom musel byť Mark Cavendish, ktorý v cieľovom meste už etapu vyhral a navyše pravideľne vyhráva aj 9. júla, čo sa mu podarilo už trikrát. 
Prišiel bufet, pretekári sa občerstvovali, riešili techniku a iné potreby pred očakávaným zvýšením tempa. Defekt postihol Arnauda de Lieho (Lotto), po výmene kolesa sa pohodlne vrátil.
Pretekári prešli métou 5 kilometrov. Vpredu boli EF, Israel - Premier Tech, Intermarché a Alpecin. Tímy na celkové poradie kontrolovali situáciu. 
Technickú pasáž zvládli jazdci Alpecinu aj Israelu - Premier Tech. MVDP rozbehol Philipsena a ten to dotiahol do úspešného konca. Druhý Girmay, tretí Ackermann.
Videli sme málo atraktívnu etapu. Očakávaný bočný vietor sa neobjavil a k pokusom o rozdelenie pelotónu nedošlo. Trochu vzrušenia priniesla iba šprintérska prémia, no a samozrejme záver, do ktorého balík prišiel pokope. Technický dojazd najlepšie zvládol tím Alpecin, Mathieu van der Poel ukázal kvality rozbiehača, no a Jasper Philipsen konečne získal víťazstvo pre seba aj tím. Cieľ splnili, všetko ďalšie bude bonus.
video v clanku ikonka ciernaVideo - posledné kilometre etapy
Spokojný bude určite aj Biniam Girmay, ktorý skončil druhý a jeho odstup od Philipsena vo vrchárskej súťaži sa znížil iba o pár bodov. Ostatné súťaže ostávajú bze zmeny. 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jasper Philipsen (víťaz)
"Určite je to veľká úľava. Posledný týždeň nebol úplne dobrý, mali sme možno aj trochu smoly. Dnes sme ale ukázali skvelú tímovú prácu, to ako sme sa tam poskladali bolo učebnicové. Je výborné zahájiť druhý týždeň víťazstvom. Stále sme si verili a dúfali, že to príde. Biniam Girmay je tu vo výbornej forme a v súťaži o zelený dres má veľký náskok, ale nevzdávame sa a možno sa to podarí."
 
Výsledky etapy
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 04:20:06
2. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 00:00
3. ACKERMANN Pascal Israel - Premier Tech 00:00
4. VAN AERT Wout Visma | Lease a Bike 00:00
5. GAVIRIA Fernando Movistar Team 00:00
6. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 00:00
7. DEGENKOLB John dsm-firmenich PostNL 00:00
8. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
9. GROENEWEGEN Dylan Team Jayco - AlUla 00:00
10. ZINGLE Axel Cofidis 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 40:02:48
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:33
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 01:15
4. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull - Bora 01:36
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 02:16
6. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 02:17
7. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 02:31
8. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 03:35
9. GEE Derek Israel - Premier Tech 04:02
10. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 04:03
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 267
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 193
3. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 107
4. TURGIS Anthony TotalEnergies 101
5. GAVIRIA Fernando Movistar Team 100
6. COQUARD Bryan Cofidis 98
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 33
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 20
3. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 16
4. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 15
5. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 12
6. WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 40:03:21
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:43
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:58
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 03:30
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 05:20
6. HEALY Ben EF Education - EasyPost 06:42
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 130 km - ROMORATIN (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ - ST-AMAND-MONTROND (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bon. sek. 10-6-4
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 15:00 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Samuel Brečka
spolukomentátor: Peter Privara
 
Náš eshop