Zmeny po 4. etape Gira: Dombrowski s triumfom, De Marchi ružový, Evenepoel a Yates stratili

11.5.2021, 13:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Zmeny po 4. etape Gira: Dombrowski s triumfom, De Marchi ružový, Evenepoel a Yates stratili
(© LaPresse/Massimo Paolone)

4. 11.5. rovinata etapa ciel rovina Piacenza > Sestola 187 km Dombrowski
zprofil etapy
profil etapy, 1800 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Pred štartom štvrtej etapy sa diskutovalo o tom, že únik by mohol mať šancu, ale rozhodne nie takú veľkú ako keby to bola etapa v neskoršom priebehu pretekov. V celkovom poradí totiž malo veľa pretekárov minimálnu stratu. V Sestole sa očakával skôr súboj favoritov na celkové poradie a vyzlečenie Gannu.
Od úvodu etapy veľmi silno pršalo. To veľmi sťažovalo viditeľnosť i prehľad a mnoho ľudí v balíku si určite určilo za prioritu len to dobicyklovať do zdarného cieľa, pretože celé preteky sú ešte pred nimi. K nim určite patril aj Peter Sagan a všetci ašpiranti na cyklámenový dres.
No na druhej strane tu boli ľudia, ktorí cítili veľkú šancu využiť mimoriadne ťažké podmienky a predsa zabojovať o triumf z úniku. Od úvodu bolo tempo vysoké a hoci sa rýchlo nevytvorila skupina uprchlíkov, po polhodine Ineosu došli nervy, ale aj sily na neustále naháňanie sa a pustili skupinu. No bolo v nej až 25 ľudí naprieč štartovým poľom, mnohí prakticky bez strát v GC.
Bolo zrejmé, že tímy po troch či dvoch ľuďoch vpredu budú hlavne v úvode etapy pracovať na slušnom náskoku, ktorý sa potom už ani na kopcovitom teréne nebude dať ľahko dobehnúť, hoci bude určite klesať. Situácia bola dlhšie neprehľadná a nebolo jasné, ktoré čísla vlastne vpredu sú.
Koho sme tam videli: Amanuel Ghebreigzabhier, Jacopo Mosca, Koen De Kort (3x Trek),  Filippo Zana, Samuele Zoccarato, Filippo Fiorelli (3x Bardiani), Quinten Hermans, Rein Taaramae (2x Intermarché), Joe Dombrowski, Valerio Conti (2x UAE), Filippo Tagliani, Nicola Venchiarutti (2x Androni), Francesco Gavazzi, Marton Dina (2x Eolo),  Andrea Vendrame (Ag2r), Alessandro De Marchi (Israel), Pieter Serry (Deceuninck), Attila Valter (Groupama), Nicolas Edet (Cofidis), Jan Tratnik (Bahrain Victorious), Chris Juul-Jensen (BikeExchange), Nelson Oliveira (Movistar), Victor Campenaerts (Qhubeka), Nico Denz (DSM) a Louis Vervaeke (Alpecin).
Pomerne rýchlo sa veľká skupina dopracovala k šiestim minútam náskoku, no potom sa to už ustálilo medzi 6:00 a 6:30. Ineosu v balíku pomáhala Astana, no bolo jasné, že britský tím nepôjde na úplnú hranu, lebo už pred štartom vedeli, že Ganna o dres na 99 % príde. Aj sám pracoval na čele. Vpredu nebolo také meno, ktoré by bolo schopné celé tri týždne bojovať o maglia rosa.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V úseku medzi 130 a 110 km do cieľa dva spomínané celky dokázali znížiť odstup takmer o minútu na 5:40. Mohli sme sa len domnievať, či im to šlo tak dobre v pelotóne, v úniku prestali dobre spolupracovať, alebo sa len v tejto fáze etapy ľudia vpredu iba umne šetrili. Viacerí sa vyvážali.
V dobrej situácii boli najmä tímy Trek, Bardiani, Intermarché či UAE, ktoré mali vpredu silných ľudí. Naopak, zaváhali viaceré celky, ktoré nemajú absolútnych lídrov, ktorí majú šancu bojovať o celkový triumf, teda nemuselo ich 6-7 ľudí ochraňovať v balíku. Boli to napríklad Bora, Jumbo či Lotto, čiastočne EF. Nemci ťahali včera.
Zhruba sto kilometrov pred cieľom skončila rovina a začalo sa stúpať. Štartové pole sa postupne presúvalo do mierne vyššej nadmorskej výšky. Odstup znova klesol, dokonca už pod štyri a pol minúty. Nemal to únik zďaleka isté, ba by sme tvrdili, že ho prekvapilo, ako sa do prvých kopcov balík zahryzol. Ale bolo nutné rátať s tým, že viacerí vpredu idú len na pol plynu. V pelotóne sa mnohí ľudia začali trápiť s tempom Gannu a odpadali. Takto skoro ich nečakala jednoduchá úloha dopraviť sa do cieľovej Sestoly.
V úniku vyzerali papierovo silne Dombrowski, Oliveira, Conti, Valter, Taaramae či Tratnik, ale presadiť sa mohli aj iní podľa hesla - nikdy nepodceňujte domácich ľudí z Pro tímov. Viacerí mali stratu len pol minúty v GC. Určite chceli najcennejší dres. Tak ako aj Nico Denz, druhý muž vlaňajšieho Okolo Slovenska. No pelotón sa k nim pomaličky približoval. Opäť sa to zlomilo v prvom klasifikovanom kopci, kde to ľudia vpredu nakopli. Prudké Castello di Carppineti (3,5 km; 8,6 %) vrcholilo 75 km pred páskou. Ako prvý vyšiel hore veterán Francesco Gavazzi a začal sa približovať kolegovi Albanesemu vo vrchárskej súťaži.
Únik šiel kopec, ale aj následný zjazd poriadne agresívne. Náskok zvýšil až ku šiestim minútam a vpredu sa to trhalo. Niektorí pretekári nestačili tempu, naopak najrýchlejšie zozjazdovali Hermans, Taaramae a Juul-Jensen. Vytvorili asi 20-sekundovú medzeru a rástla. Balík, samozrejme, nešiel naplno, nikto nemal záujem spadnúť. Stále ťahal Ganna, Astana sa stiahla. Akoby zázrakom sme dnes nevideli žiadne pády, čo ale bolo určite spôsobené aj slabším televíznym pokrytím.
V skupine prenasledovateľov čelného tria sa veľmi dobre nespolupracovalo, pretekári sa pozerali na seba. Bolo ale zrejmé, že pri takom výraznom úsilí trojke skôr či neskôr nohy spomalia. Do balíka sa medzi tým vracali viacerí pretekári, ktorí poodpadávali v kopci. Na trase boli ešte tri stúpania, dve klasifikované. 50 km pred páskou mali traja ľudia vpredu už náskok dvoch minút na zvyšok pôvodného úniku, balík strácal sedem.
- ponuka z nášho eshopu -
eshop tarmac sl6 v2update
- ponuka z nášho eshopu -
Následne sa Hermans po odpracovaní odpojil a kopec Montemolino (8,6 km; 5,7 %) už šli na čele len Taaramae a Juul-Jensen. Mali veľmi slušný náskok pred prenasledovateľmi. Tí sa potrhali. Pelotón definitívne stratil šancu a Ineos ťahal viac-menej pro forma. V tejto chvíli bol virtuálne v maglia rosa Estónec Taaramae, ktorý už etapu na Gire po úniku vyhral pred piatimi rokmi, keď mal najlepšie obdobie kariéry. Jensen už bol mimo poradia, no mal šancu na prvý triumf z pretekov slávnej trojky.
Pelotón ťahal už Deceuninck - Quick-Step, ku ktorému sa pridal aj Mohorič z Bahrain Victorious, následne aj další jeho kolegovia. Balík výraznejšie zrýchlil, ale vyzeralo to tak, že na 99 % je už neskoro. Šlo najmä o to, aby sa unavili súperi navzájom a vznikli v cieli nejaké rozdiely medzi favoritmi. Čelné duo šlo stále výborne. Nestrácali pôdu pod nohami. Z balíka definitívne vypadol Ganna.
Keď mali Taaramae s Juul-Jensenom ešte aj 15 km pred páskou náskok 1:20 na prenasledovateľov, vyzeralo to s nimi perfektne. Nebolo ani jasné, koľko ľudí je ešte kompaktne za nimi. Vyzeralo to na oboch Maďarov, Serryho i De Marchiho. Tiež tam boli zreteľní Oliveira, Tratnik, Dombrowski či Vendrame.
Približovalo sa záverečné 4300-metrové stúpanie, z ktorého vrcholu bola ešte krátka rovina do cieľa. Bol to síce krátky kopec, ale mimoriadne strmý. V priemere mal až desať percent. To znamenalo, že ak niekto z prenasledovateľov poriadne šetril, mal to ešte šancu rozbaliť na doteraz najsilnejšiu dvojku. Napríklad takému Oliveirovi či De Marchimu stačilo na ružový dres dotiahnuť Estónca na 12-18 sekúnd podľa rôznych bonifikačných scenárov. Práve títo dvaja vyzerali veľmi silní v úvode kopca. Portugalčan si vzal aj sekundu na prémii. Taaramae bral, samozrejme, tri.
Hrdinovia vpredu (© LaPresse/Fabio Ferrari)
Mohli sme len odhadovať, či sa tí dvaja vpredu dohodli na tom, že Taaramae nechá etapu Jensenovi, keď s ním bude spolupracovať až na pásku. Tipovali sme, že nie, pretože by to bola dohoda na vode. Do cieľa nebola rovina, ale práve kopec. Museli ale riešiť iný problém - približujúcu sa partiu prenasledovateľov, ktorí to už rozbalili naplno a behom kilometra zlikvidovali dvadsať sekúnd.
De Marchi podobné situácie (hoci nie s dresom lídra) už zažil viackrát a hnali ho nohy skvelého tempára. Už v polovici kopca bolo jasné, že minimálne maglia rosa získa práve on, ak nie aj etapu. Chytil sa ho už len Dombrowski. Z poriadne osekanej skupiny favoritov už v prvej časti kopca vypadol jeden z favoritov Joao Almeida, o ktorom sa pred etapou hovorilo ako možnom novom držiteľovi najcennejšieho dresu.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Osemsto metrov pred vrcholom dobehla dvojica Dombrowski - De Marchi duo, ktoré bolo vpredu osamote vyše 70 kilometrov. To bolo, samozrejme, priskoro, aby sa ich udržali. Nasledoval atak Dombrowskeho, ktorý otočil situáciu tak, že na Taliana strácal pred etapou takmer štyridsať sekúnd, takže veľmi chcel minimálne etapu a zasa De Marchi nemusel až tak hrozne banovať, ak by prišiel druhý. Dres by bol stále jeho.
Zo skupiny favoritov skúsil odísť Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) a nasledoval ho Mikel Landa (Bahrain Victorious). Preto jeho tím pracoval. Netrvalo dlho a túto dvojku dobehol Egan Bernal (Ineos), Hugh Carthy (EF) a Alexander Vlasov (Astana). Remco Evenepoel tam chýbal.
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
Joseph Dombrowski (UAE) vyhral štvrtú etapu Gira. Dlho čakal na svoju šancu v unikajúcej skupine a získal vôbec svoj prvý profesionálny triumf na pretekoch mimo Tour of Utah. Alessandro De Marchi (Israel) stratil len trinásť sekúnd, takže sa bez problémov dostal do maglia rosa. Tretí bol Filippo Fiorelli (Bardiani).
S odstupom 1:37 dorazili Ciccone, Landa, Bernal, Vlasov a Carthy. Jedenásť sekúnd stratili spomedzi favoritov Evenepoel, S. Yates, Formolo, Bardet či D. Martin. Almeida úplne vyhorel.
Prvých šesť miest v celkovom poradí poobsadzovali ľudia z úniku a až od straty 1:24 nasleduje prvý reálny GC ašpirant. Je ním Vlasov, ktorý vymazal Evenepoelov náskok z úvodnej krátkej časovky. Tesne tam potom nasledujú Bettiol, Carthy, Bernal, Caruso, Formolo, Landa a Yates. Všetci sú v 25 sekundách.

Počas etapy sme tak trochu zabudli na súťaž do 25 rokov, kde sa dokázal cez Vlasova natlačiť do bieleho dresu Attila Valter (Groupama), ktorý bol v cieli šiesty. Mal by tak byť prvým Maďarom v špeciálom drese na Grand Tour. A to zajtra začínajú preteky Okolo Maďarska, teda to bude veľká téma v miestnych médiách. Peter Sagan v dnešnej etape nemal žiadne ambície a prišiel do cieľa na 117. mieste so stratou 23 minút. Ďalšia príležitosť na víťaznú etapu aj body do súťaže o cyklámenový dres, ktorý dnes nemenil majiteľa, príde zajtra. 
vyjadrenie ikonky ciernaJoe Dombrowski (víťaz, modrý dres)
"S dneškom som, samozrejme, veľmi spokojný. Posledných päťdesiat kilometrov som sa cítil dobre, len som sa snažil príliš nepracovať v skupine, pretože som vedel, že to tu naposledy bolo veľmi ťažké. Dokázal som zalepiť medzeru, ktorá vznikla predomnou. Nestačilo to na ružový dres, ale myslím si, že etapové víťazstvo je pekný spôsob, ako zakončiť deň. Keď sme mali v jednom okamihu sedem a pol minúty na balík, pomyslel som si, že ako skupina máme šancu na víťazstvo, ale musel som si dať pozor na útoky. Dokázal som všetko sledovať a vedel som, že De Marchi je najsilnejším v úniku."
vyjadrenie ikonky ciernaAlessandro De Marchi (ružový dres)
"Musím povedať, že ružový dres bol mojim cieľom. Začal som o ňom uvažovať pred dvoma dňami, ale nikomu som to nepovedal. Dnes bolo skutočne ťažké urobiť ten správny krok. Bolo to o kúsku šťastia a správnom ťahu, ale dokázal som to a som bez slov. Nakoniec, je to sen každého cyklistu, hlavne, ak ste Talian. Nikdy som na to poriadne nepomyslel a dnes, keď som si uvedomil, že existuje taká príležitosť, som o tom skutočne začal snívať. Bál som sa, že som stratil šancu v polovici etapy, keď traja jazdci šli dopredu a my sme boli dosť vzadu. Celkom som sa bál, že som v závere zabral neskoro, ale preto platí staré pravidlo - nikdy sa nevzdávaj!"
vyjadrenie ikonky ciernaRemco Evenepoel (8. miesto v GC)
"Posledné stúpanie bolo náročné a počasie nám neprialo. Keď zaútočili ostatní, nechcel som vybuchnúť a preto som jazdil vlastným tempom. Myslím, že som to zvládol dobre, stratil som iba pár sekúnd. Moje telo si musí na takéto pretekanie opäť zvyknúť, ale celkovo som s touto etapou spokojný. Veľké poďakovanie patrí chlapcom, za to, že ma dnes chránili. ."
vyjadrenie ikonky ciernaRomain Bardet (19. miesto v GC)
"Bola to dosť náročná etapa s celodenným dažďom a zložitými stúpaniami, ale myslím si, že to pre nás dopadlo dobre. Ja a Jai Hindley sme boli celý deň chránení ostatnými chalanmi. Myslím si, že na dnešku môžeme stavať. Nohy sú dobré a každý deň sa budú zlepšovať. Bol to pekný deň a tešíme sa na ďalšie."
vyjadrenie ikonky ciernaJens Zemke (DS Bora - hansgrohe)
"Náš plán bol dať Petrovi šancu na únik, aby tam nazbieral body. To sa, bohužiaľ, nepodarilo, pretože mal v tom čase mechanické problémy. Následne unikla veľká skupina z pelotónu a potom sme sa zamerali na podporu Emanuela. Pri poslednom stúpaní ho podporil Felix, ktorý tam odviedol skutočne dobrú prácu a Emanuel prišiel do cieľa bez toho, aby stratil príliš veľa času na ostatných ľudí v GC."
Výsledky etapy
1. DOMBROWSKI Joe UAE Team Emirates 04:58:38 100
2. DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation 00:13 40
3. FIORELLI Filippo Bardiani CSF Faizané 00:27 20
4. VERVAEKE Louis Alpecin - Fenix 00:29 12
5. TRATNIK Jan Bahrain Victorious 00:29 4
6. VALTER Attila Groupama - FDJ 00:44
7. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 00:49
8. OLIVEIRA Nelson Movistar Team 00:57
9. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 01:33
10. JUUL-JENSEN Christopher Team BikeExchange 01:36
117. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 23:06
Zobraziť kompletné poradie
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation 13:50:44
2. DOMBROWSKI Joe UAE Team Emirates 00:22
3. VERVAEKE Louis Alpecin - Fenix 00:42
4. OLIVEIRA Nelson Movistar Team 00:48
5. VALTER Attila Groupama - FDJ 01:00
6. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 01:15
7. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 01:24
8. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 01:28
9. BETTIOL Alberto EF Education - Nippo 01:37
10. CARTHY Hugh EF Education - Nippo 01:38
106. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 23:06
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. MERLIER Tim Alpecin - Fenix 50
2. VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits 38
3. NIZZOLO Giacomo Qhubeka ASSOS 35
4. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 29
5. VAN DER HOORN Taco Intermarché-Wanty-Gobert 28
6. FIORELLI Filippo Bardiani CSF Faizané 28
 
 
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. DOMBROWSKI Joe UAE Team Emirates 18
2. ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA 16
3. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 13
4. DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation 10
5. GAVAZZI Francesco EOLO-KOMETA 9
6. PELLAUD Simon Androni Giocattoli Sidermec 6
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. VALTER Attila Groupama - FDJ 13:51:44
2. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:24
3. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 00:28
4. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 00:39
5. SIVAKOV Pavel Ineos Grenadiers 01:08
6. MARTINEZ Daniel Ineos Grenadiers 01:10
 
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 100 km - Rossena (12-8-5-4-3-2-1)
3 20 75 km - Castello di Carppineti: dĺžka 3,5 km; sklon 8,6 % (9-4-2-1)
3 20 44 km - Montemolino: dĺžka 8,6 km; sklon 5,7 % (9-4-2-1)
sprint-20 7 km - Fanano (len 3-2-1 bonusové sekundy)
2 20 3,5 km - Colle Passerino: dĺžka 4,3 km; sklon 9,9 % (18-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Sestola (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Záverečný kopec je ťažký a na konci etapy budeme sledovať prvý vrchársky súboj tohtoročnej edície. Presadiť sa môže silný únik, alebo vrchári v hlavnom balíku. Tím Ineos vie, že stúpanie Colle Passerino je príliš náročné pre Filippa Gannu a britská zostava sa môže po štyroch dňoch zbaviť ružového dresu. Ak Ineos nebude trvať na udržaní maglia rosa a prísne kontrolovať vedúcu skupinu, otvorí sa šanca pre utečencov, ktorí sú dobrí v horách. Na takomto profile sa vedia ukázať Visconti, De Gendt alebo Valls, ktorí majú navyše veľkú stratu v GC, aby im balík nechal voľnosť, a útočiť by mali začať vrchári z Movistaru. V únikoch zakončených náročným stúpaním sa môžu ukázať aj Ciccone, Fabbro, Roche, ktorých na Gire láka získanie etapového triumfu. Druhá polovica etapy nie je jednoduchá a bez aktivity Ineosu sa nemusí vytvoriť v pelotóne potrebná snaha na chytenie vedúcej skupiny. Budeme zvedaví na Deceuninck - Quick-Step, ktorý môže zaútočiť na ružový dres s Remcom Evenepoelom alebo Joaom Almeidom. Obidvom vyhovuje záverečný kopec a okrem toho majú dobrý finiš na cieľovej páske. V celku UAE Emirates sa môže udržať medzi vrchármi Diego Ulissi, ktorý takisto disponuje kvalitným šprintom v okresanej skupine, ale je otázne, či tím UAE Emirates bude natoľko sebavedomý, aby pracoval v balíku. Ak by sa na Colle Passerino odohral súboj jazdcov na GC, rozhodujúci útok môže vytiahnuť Simon Yates, v šprinte do kopca je silný aj Dan Martin a v Ineose môže dostať voľnú ruku Daniel Martínez.
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón opúšťa sever Talianska a cestou na juh hneď vo štvrtej etape otestuje vrchársku formu favoritov na apeninských kopcoch. Akonáhle sa dostanú pretekári na rýchlostnú prémiu nachádzajúcu sa na stúpaní Rossena na trati nebude priestor na odpočinok. Na prvú horskú prémiu so sklonom osem percent vedie zvlnený terén, a potom na kopci Montemolino dosiahne posledných dvetisíc metrov prevýšenie takmer dvanásť percent. Aj následne sa nachádzajú na trati nehodnotené stúpania, dvadsať kilometrov pred páskou sa objaví 4-kilometrový kopec s priemerom cez sedem percent. Na posledné, rozhodujúce stúpanie sa nabehne po svižnom klesaní a Colle Passerino okamžite presvedčí o svojej náročnosti. V prostrednej časti neklesne sklon pod desať percent, záverečný kilometer ponúkne úseky s necelými deviatimi percentami, preto bude ideálnym priestorom na útok vrchárov. Stúpanie vrcholí 2450 metrov pred cieľom. Po krátkom klesaní sa cesta ešte zdvihne na štyri percentá a záverečný kilometer sa odohrá v miernom stúpaní. V meste Sestola uspejú vrchári s najlepším zrýchlením v kopci a takých nájdeme aj medzi jazdcami na celkové poradie, ktorí môžu po útoku na záverečnom kopci získať potrebné sekundy v GC.
profil kopca (© giroditalia.it)
profil posledného kopca (© giroditalia.it)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop