Giro: Damiano Caruso vyhral etapu po dlhom útoku, Egan Bernal zostal v ružovom

29.5.2021, 13:50 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Giro: Damiano Caruso vyhral etapu po dlhom útoku, Egan Bernal zostal v ružovom
(Biondi/BettiniPhoto©2021)

20. 29.5. rovinata etapa ciel rovina Verbania > Alpe Motta 164 km Caruso
zprofil etapy
profil etapy, 4200 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Posledný deň v horách sa dostali pretekári do vysokej nadmorskej výšky a záverečné tri stúpania mali potenciál, aby upravili pomery v klasifikácii. Vyzývavý kopec Passo San Bernardino bol pripravený na útoky z diaľky a na zvyšných dvoch kopcoch sa mohol odohrať dramatický súboj jazdcov na celkové poradie.

Tím Ineos sa spoliehal na svoju skúsenú zostavu a stále vysokú formu Egana Bernala, no tím BikeExchange bol povzbudený výsledkami Simona Yatesa v posledných dňoch. Pre jazdcov na GC bolo dôležitým faktorom dostať do brejku svojho tímového kolegu, preto sme od začiatku sledovali súboje o vytvorenie vedúcej skupiny.

Rovinatý úvod etapy využili šprinéri, ktorí chceli získať body na rýchlostnej prémii. Najviac bodov vybojoval Umberto Marengo (Bardiani). Fernando Gaviria (UAE Emirates) mal šesť bodov, Davide Cimolai o jeden menej a Petrovi Saganovi sa ušiel jeden bod. Slovenský jazdec sa pohyboval v tomto momente na čele pretekov, ale do samotného šprintu sa nezapojil s prílišnou horlivosťou, keďže jeho cyklámenový dres nebol v ohrození. Po prémii strácal na neho Cimolai 18 bodov, Gaviria dvadsať bodov.
Potom sa dostali do brejku Matteo Jorgenson (Movistar), Nico Denz (DSM), Felix Grossschartner (Bora-hansgrohe), Dries De Bondt, Louis Vervaeke (obaja Alpecin-Fenix), Simon Pellaud (Androni-Sidermec), Giovanni Visconti (Bardiani),  Vincenzo Albanese (Eolo) a Taco Van der Hoorn (Intermarché-Wanty-Gobert). Na čele pretekov sa objavili zaujímaví vrchári ako Grossschartner alebo Jorgenson, ktorí by sa dokázali presadiť na takomto profile, ale to by pelotón nemohol nasadiť vysoké tempo. Tímy BikeExchange a Deceuninck - Quick-Step potvrdzovali svoje ambície a úniku nedopriali väčší náskok ako päť minút. Keď sa k nim postupne pridal aj Trek - Segafredo, ktorý chystal ofenzívu s Nibalim a Mollemom, bolo jasné, že vedúca skupina nebude bojovať o etapové víťazstvo.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Zostavy jazdiace na čele pelotónu si postrážili rovinaté pasáž pred výstupom na Passo San Bernardino a vedúcej skupine zobrali akékoľvek nádeje. Bolo zaujímavé, že nikto z dôležitých celkov ako Ineos, BikeExchange alebo Deceuninck - Quick-Step nevyslal svojho zástupcu do brejku, preto sme na konci Gira mohli sledovať, akou tímovou kvalitou disponujú najsilnejší jazdci na konci pretekov.
Hneď na stúpaní San Bernardino zaútočili na čele pretekov Grossschartner a Vervaeke. V pelotóne sa odpojila skupina jazdcov, medzi ktorými bol aj Peter Sagan. Dnes bolo jedinou úlohou slovenského cyklistu dodržať časový limit etapy. Vo vedúcej skupine boli najsilnejší Grossschartner a Vervaeke, ku ktorým sa pridali aj Giovanni Visconti, Simon Pellaud a Vincenzo Albanese. Na najdlhšom kopci pretekov náskok vedúcej štvorice dosahoval štyri minúty. V balíku držali vysoké tempo BikeExchange a Deceuninck - Quick-Step.
Vyčerpávajúci kopec San Bernardino využíval tím BikeExchange, aby čo najviac unavil konkurenciu. Hneď za ním bol zoradený Ineos spolu s pozorným Eganom Bernalom. Približne osem kilometrov pred vrcholom prvej horskej prémie sa zoradil na čele balíka tím DSM a ešte viac navýšil tempo. Romain Bardet sa musel cítiť veľmi dobre. Na vrchole San Bernardino získal baximum bodov Vincenzo Albanese a vedúca skupina mala už len 50-sekundový náskok. Tím DSM okresal zloženie hlavnej skupiny, ale stále v nej zostávalo dostatok cyklistov. Egan Bernal mal okolo seba početnú podporu, čo sa nedalo povedať o Simonovi Yatesovi.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Potom zaútočil v klesaní Romain Bardet v spoločnosti svojich dvoch kolegov. Skupinke DSM s Bardetom sa podarilo spojiť s únikom. Nasledovala ich dvojica z tímu Bahrain Victorious Damiano Caruso a Pello Bilbao. Aj druhý muž poradia Caruso sa dostal do vedúcej skupiny za pomoci tímového kolegu v klesaní, ale tím Ineos dobre zareagoval. Bernalova strata nepresahovala dvadsať sekúnd. Na čele pretekov sa pohybovala 10-členná skupina, v ktorej boli čerství najmä zástupcovia DSM a Bahrain Victorious, a pred stúpaním Splügenpass si vybudovala 20-sekundový náskok. V hlavnej skupine spolupracovali Ineos a BikeExchange.
Na druhom stúpaní zostali vpredu už len Caruso, Bilbao, Bardet, Storer, Grossschartner. Za nimi ťahal iba Ineos a strata hlavnej skupiny narástla na 45 sekúnd. Na vrchole stúpania už nefiguroval na čele pretekov Grossschartner. Bernal mal pri sebe ešte dvoch kolegov a strácal štyridsať sekúnd. Nebola to veľká strata na Carusa, pred ktorým mal stále pekný náskok v GC. Bola však ohrozená šanca Simona Yatesa na druhé miesto v klasifikácii.
Vedúca štvorica Caruso, Bardet, Bilbao a Storer udržala svoj náskok až na začiatok cieľového kopca, ale nemala isté, že na Alpe Motta získa etapový triumf. Za nimi koncentrovane jazdil Ineos a minimálne Yates s Almeidom plánovali útok na etapu. Šesť kilometrov pred vrcholom bojovali na čele pretekov už iba Caruso s Bardetom  a skupina favoritov sa k nim pomaly približovala. Daniel Martínez pomáhal Eganovi Bernalovi a ich tempo udržali iba Yates s Almeidom. Dva kilometre pred vrcholom nestačil Bardet stabilnému tempu Damiana Carusa a taliansky jazdec mal k dobru 20 sekúnd na Bernalovu skupinu. Na vrchole stúpania Martínez s Bernalom odišli Yatesovi s Almeidom, ale na etapový triumf to nestačilo.
Poslednú horskú etapu vyhral Damiano Caruso po výbornom útoku po prvej horskej prémii. Druhý skončil Egan Bernal so stratou 23 sekúnd. Za ním finišovali Daniel Martínez a Romain Bardet. Až potom prišli do cieľa Joao Almeida a Simon Yates.
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
V poslednej horskej etape rozprúdili akciu dlhým útokom tímy DSM a Bahrain Victoriuos, ale tím Ineos mal všetko pod kontrolou počas celého dňa a ružový dres ohrozený nebol. Romain Bardet chcel získať etapový triumf a Damiano Caruso zase poistiť stupne víťazov. Nedočkali sme sa odvážneho útoku od Simona Yatesa alebo Joaa Almeidu, ktorí sa v poslednom čase ukazovali v lepšej forme ako Egan Bernal, a bol to práve líder pretekov, ktorý predviedol silný výkon za pomoci tímových kolegov.
Po stúpaní San Bernardino zaútočili v klesaní Damiano Caruso a Romain Bardet. Obaja udržali svoju snahu až do cieľa a bojovali o etapový triumf. Výborný dojem z celých pretekov potvrdil Damiano Caruso, ktorý si silným spôsobom posilnil svoje druhé miesto v GC a získal aj prvú etapu na Grand Tour v kariére. Perfektnú pozíciu mu vytvoril kolega Pello Bilbao a samotný Caruso dotiahol do konca ich kvalitnú spoluprácu. Romain Bardet urobil všekto preto, aby vybojoval etapový triumf, postaral sa o dramatické predstavenie, ale napokon vo finále mu chýbali potrebné nohy.
Tím Ineos využil v plnej miere svoju kvalitnú zostavu. Po Carusovom a Bardetovom útoku nedal vedúcej skupine veľký náskok, Egan Bernal pohodlne prechádzal cez všetky stúpania a na cieľovom kopci ešte dokázala britská zostava zatlačiť aj na Simona Yatesa s Joaom Almeidom. Po silnom tímovom prevedení celého tímu a aj samotného Egana Bernala sa nedostal do ohrozenia ružový dres.

Od Simona Yatesa alebo Joaa Almeidu sa očakával odvážnejší výkon. Obaja však v samotnom závere ukázali, že nemali také dobré nohy ako v predchádzajúcich dňoch. Nepokúsili sa napadnúť Bernala z veľkej diaľky a v hľadáčiku mali etapový triumf, no v závere boli na trati silnejší jazdci. Britský cyklista zostal na stupňoch víťazov a Joao Almeida sa neposunul z ôsmej priečky. Romain Bardet sa posunul v klasifikáii o jednu pozíciu, rovnako ako Martínez a pomerne stabilný Vlasov vydržal na štvrtom mieste. Peter Sagan prišiel do cieľa v časovom limite a po zajtrajšej etape získa cyklámenový dres. Na dnešnej rýchlostnej prémii síce jeho konkurenti vybojovali viac bodov, ale pred slovenského cyklistu sa nedostali.
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Damiana Carusa (víťaz)
"Náš tím jazdil ukážkovo a najmä Pello Bilbao odviedol neuveriteľnú prácu. Má obrovskú zásluhu na mojej výhre. Som najšťastnejší človek na svete. Aj keď som nevyhral ružový dres, cítim sa ako šampión. Pred cieľovou čiarou som myslel na tisíc vecí. Na všetky moje obete a tréningy, na všetku prácu, ktorú pre mňa odviedli kolegovia."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (líder pretekov)
"Dokázali sme preteky kontrolovať a moji kolegovia odviedli perfektnú prácu. Keď zaútočil Damiano Caruso, mal som obavy o ružový dres. Cítil som sa dobre a aj tím bol silný, ale vpredu bol Caruso, druhý muž poradia. Mal náskok štyridsať sekúnd a bál som sa, že sa môže ešte zvýšiť a že sa budem obávať zajtrajšej časovky. Ale zvládli sme to. Teraz mám pekný náskok v GC, ale nebudem si istý víťazstvom, až kým ho zajtra nezískam."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (3. miesto v gc)
"Snažili sme sa pristúpiť k etape aktívne a moji kolegovia boli skvelí. V pláne sme mali niečo vyskúšať na predposlednom kopci, ale nemal som nohy. Asi to bola únava po včerajšku alebo po celých troch týždňoch. Išiel som najlepšie, ako som mohol, a som spokojný, že som nechal na trati všetko. Máme pred sebou už len jeden deň a potom môžeme oslavovať pekné pódium."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Romaina Bardeta (4. miesto)
"Nemal som čo stratiť. Nebol som hrozba pre ružový dres a chcel som jazdiť aktívne. Musím pochváliť mojich kolegov, odviedli výbornú prácu. Skutočne som veril, že môžem vyhrať, preto som sklamaný. Na konci bol Caruso silnejší. Nechali sme na trati všetko, ale je mňa nepríjemné, že som nevyhral. Ľutujem, že som to nedotiahol do víťazného konca."
Výsledky etapy
1. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 04:27:53 100
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:24 40
3. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 00:35 20
4. BARDET Romain Team DSM 00:35 12
5. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 00:41 4
6. YATES Simon Team BikeExchange 00:51
7. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:13
8. CARTHY Hugh EF Education-NIPPO 01:29
9. FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA 02:07
10. PEDRERO Antonio Movistar Team 02:23
142. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 38:21
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 85:41:47 20
2. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 01:59
3. YATES Simon Team BikeExchange 03:23
4. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 07:07
5. BARDET Romain Team DSM 07:48
6. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 07:56
7. CARTHY Hugh EF Education-NIPPO 08:22
8. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 08:50
9. FOSS Tobias Jumbo-Visma 12:39
10. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 16:48
115. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 04:45:18
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 136
2. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 118
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 116
4. VIVIANI Elia Cofidis 86
5. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 80
6. DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 71
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 184
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 140
3. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 99
4. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 83
5. YATES Simon Team BikeExchange 61
6. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 54
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 85:41:47
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 07:07
3. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 07:56
4. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 08:50
5. FOSS Tobias Jumbo-Visma 12:39
6. FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA 44:09
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 147 km - Cannobio (10-6-3-2-1)
1 20 58 km - Passo San Bernardino: dĺžka 23,7 km; sklon 6,2 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
1 20 29 km - Splügenpass: dĺžka 8,9 km; sklon 7,3 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
sprint-20 2 km - Madesimo (len 3-2-1 bonusové sekundy)
1 20 Cieľ - Valle Spluga: dĺžka 7,3 km; sklon 7,6 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Valle Spluga / Alpe Motta (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Pred poslednou horskou etapou má Egan Bernal stále veľký náskok v klasifikácii a po včerajšom výkone môže zostať sebavedomý. Cieľový kopec nie je príliš dlhý a strmý, takže výbušnejší Simon Yates nebude mať oproti nemu takú výhodu. Navyše, kopce na švajčiarskej strane etapy sú tempárske a nachádzajú sa vo vysokej nadmorskej výške, kde je Bernal vždy silný, čo môže otupiť útočné výpady konkurentov, ktorí majú v pláne atakovať z veľkej diaľky. Ineos nepotrebuje naháňať etapový triumf, preto za istých okoloností môže uspieť brejk. Lenže do dobrej formy sa dostali tímy BikeExchange a Deceuninck - Quick-Step, ktoré majú na podujatí stále nenaplnené ciele. Austrálska zostava musí zatlačiť na Bernala s Ineosom na Passo San Bernardino a vyskúšať, či líder pretekov nebude mať zlý deň. V balíku môže ťahať aj Deceuninck - Quick-Step, aby Joao Almeida zaútočil na etapovú výhru. Aktivita oboch tímov v hlavnej skupine výrazne zníži šance brejku na úspech. Simon Yates má silnejšie koncovky etáp ako Bernal, lenže stúpanie Valle Spluga nie je príliš dlhé, aby tam mohol atakovať ružový dres. Z toho dôvodu musí vytiahnuť do ofenzívy na San Bernardino alebo Splügenpass. Lenže to je terén Egana Bernala a Yates niekedy nebýva potrebne razantný na dlhých kopcoch vo vysokej nadmorskej výške. Preto nás čaká v tomto smere zaujímavý súboj. Joao Almeida chce etapový triumf a so svojou formou má dobrú šancu aj sa posunúť v poradí. Damiano Caruso musí predviesť ešte jeden odolný výkon v kopcoch, aby udržal stupne víťazov. Taliansky pretekár môže v záverečnej ITT stratiť na takých cyklistov ako Almeida alebo Alexander Vlasov, takže ich nemôže "povzbudiť" slabším výkonom v záverečnej horskej etape.      
Krátky opis trasy etapy:
Posledná horská etapa odštartuje pozvoľna a po osemdesiatich rovinatých kilometroch sa presunie pelotón do Švajčiarska, kde ho čakajú dve dlhé stúpania. Najskôr to bude Passo San Bernardino, ktorý poskytne nepravidelné sklony a v prvej časti prevýšenie sedem až osem percent. Potom Splügenpass ponúkne priemerný sklon cez sedem percent a po ňom bude nasledovať 20-kilometrové klesanie, ktorým sa dostane pelotón späť do Talianska a na cieľový kopec. Alpe Motta nie je veľmi dlhý, ale s výnimkou krátkeho rovinatého úseku sa pôjde celý čas na sklonoch necelých deväť percent. Etapa je zakončená dynamickým stúpaním a rozdiely vytvorí najmä silná akcelerácia v kopci. Najčerstvejší favoriti môžu vyťažiť z únavy súperov, pretože obidve švajčiarske stúpania budú náročnou vytrvalostnou previerkou.
profil prvého kopca (© giroditalia.it)
profil predposledného kopca (© giroditalia.it)
profil posledného kopca (© giroditalia.it)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop