Giro: Mäder dotiahol únik do víťazného konca, Bernal druhý, Attila Valter novým lídrom

13.5.2021, 13:40 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Giro: Mäder dotiahol únik do víťazného konca, Bernal druhý, Attila Valter novým lídrom
(© LaPresse/Massimo Paolone)

6. 13.5. rovinata etapa ciel rovina Gr. Frasassi > Ascoli Piceno 160 km Mäder
zprofil etapy
profil etapy, 3400 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Po včerajšej šprintérskej etape, ktorá skončila pohromou pre Mikela LanduPavla SivakovaJoa Dombrowského a Francoisa Bidarda, prišiel na rad druhý horský dojazd. Cyklisti tentoraz finišovali na Ascoli Piceno (15,5 km; 6,1%), ktorý mal dostatočné parametre na to, aby spôsobil rozdiely medzi kandidátmi na GC. Nakoľko Dombrowski odstúpil, do modrého dresu sa vrátil Vincenzo Albanese (EOLO - Kometa). 
Úvod etapy priniesol veľký boj o účasť vo vedúcej skupine. Dopredu sa tlačil včerajší štvrtý muž Peter Sagan, ôsmy muž v GC Alberto Bettiol, víťaz časovky Filippo Ganna, desiaty muž Paríž - Nice Gino Mäder, vlaňajší najlepší vrchár Ruben Guerreiro a ďalší cyklisti. S Bettiolom v úniku však neboli spokojní ľudia v tíme Israel - Start-Up Nation a tak celý únik stiahli. Napokon sa utrhlo sexteto, v ktorom bol Gino MäderMatej Mohorič (2x Bahrain - Victorious), Dario Cataldo (Movistar), Simon Guglielmi (Groupama - FDJ), Jimmy Janssens (Alpecin - Fenix) a Simone Ravanelli (Androni Giocattoli - Sidermec). Medzi nimi a balíkom jazdil Bauke Mollema (Trek - Segafredo) a Geoffrey Bouchard (AG2R Citroën Team). 
Hlavná skupina sa musela mať na pozore, pretože Gino Mäder strácal v GC necelé štyri minúty. V úniku sa nachádzali dvaja víťazi etapy na Gire. Matej Mohorič tu zvíťazil v desiatej etape v roku 2018, Dario Cataldo si podmanil pätnástu previerku o rok neskôr. V pelotóne pracovali zástupcovia Israelu - Start-Up. Alessandro De Marchi chcel urobiť všetko preto, aby udržal ružový dres aj po dnešku. Virtuálne ho ale obliekal Mäder. Posledným Švajčiarom, ktorý obliekal Maglia Rosa, bol v roku 1998 Alex Zülle
Zaujímavá novinka dnes prišla z tábora tímu Jumbo Visma. Víťaz Gira 2017 Tom Dumoulin sa vracia k cyklistike a fanúšikovia ho budú môcť vidieť na Okolo Švajčiarska. Nepotvrdili sa tak predpoklady, že Holanďan zavesí tretry na klinec. 104 kilometrov pred páskou dorazil Mollema a Bouchard do vedúcej skupiny a pred balíkom tak jazdilo osem borcov. 
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Šprintérsku prémiu v Pieve Torina vyhral Simone Ravanelli. V tom čase už silný dážď komplikoval život cyklistov a zároveň výrobu televízneho prenosu. Na prvej horskej prémií Force di Gualdo (10,4 km; 7,4%) sa rozdávalo osemnásť bodov a tak bolo jasné, že víťaz prémie predbehne Albaneseho. Náskok úniku dosiahol päť minút a dvadsať sekúnd, viac im pelotón nedovolil. 
Deväťdesiat kilometrov pred páskou dážď ustál, no mokré cesty mohli byť nebezpečné najmä v zjazdoch. Z pretekoch odstúpil šprintér Manuel Belletti (EOLO - Kometa), deviaty muž včerajšieho dojazdu. V balíku mal De Marchi k dispozícii troch kolegov. O pätnástej hodine sa opäť rozpršalo, na čo doplácal televízny prenos. Aj po jeho obnovení striehla nad hlavami cyklistov zamračená obloha. Veterné, ale pekné počasie aspoň hlásili z cieľa dnešnej etapy. 
74 kilometrov pred páskou sa na konci pelotónu nachádzal Peter Sagan, ktorý si bol odniesť bundu a doplniť pitný režim. Náskok vedúcej skupiny naďalej prekračoval päť minút. Prvou horskou prémiou prešiel ako prvý Geoffrey Bouchard a virtuálne sa obliekol do modrého dresu. Francúz už súťaž vrchárov na Grand Tour vyhral, v roku 2019 si odniesol bodkovaný dres z Vuelty. Po jedenástich kilometroch nasledovala ďalšia horská prémia Forca di Presta (4,8 km; 4,2%), kde sa bojovalo o deväť bodov. 
V balíku prevzali iniciatívu cyklisti Ineosu. V zjazde sa vytvorili drobné rozostupy a vzadu ostal aj Alessandro De Marchi, ale Talian sa rýchlo vrátil späť. Lenže Ineos poriadne šľapol do pedálov a držiteľ ružového dresu sa opäť dostal do problémov. Situáciu dobre zvládali cyklisti z EF Education, BikeExchange, Bory či Jumba - Visma. Naopak, vzadu okrem De Marchiho zostali aj ľudia z Astany alebo Peter Sagan. 
Odstup úniku razom klesol na menej ako tri minúty. Ineos poriadne tlačil na pílu a pelotón sa každú chvíľu zmenšoval. Nelenilo sa ani vo vedúcej skupine, kde nastúpil Matej Mohorič a prišiel si po deväť bodov. 58 kilometrov pred cieľom strácala skupina De Marchiho minútu a desať sekúnd. Spolu s ním vzadu ostal aj Domenico Pozzovivo alebo Čech Jan Hirt
Spomedzi unikajúcich pretekárov šiel najlepšie zjazd dvojici z Bahrainu, ktorú neskôr dobehol Cataldo a Mollema. V pelotóne sa začalo útočiť. Zjazd využil vo svoj prospech Giulio Ciccone (Trek), Alberto Bettiol (EF Education) a Romain Bardet (DSM), ktorí odišli z pelotónu, kde mal mechanické problémy jeden z pretekárov Astany. Držiteľ modrého dresu spred dvoch rokov a jeho kolegovia si vybudovali slušných štyridsať sekúnd na balík.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Do hlavnej skupiny sa vrátil Bouchard, ktorý sa pravdepodobne neoblečie do modrého dresu, ak dnešnú etapu vyhrá niekto z favoritov. Vpredu naďalej ťahal Mohorič a udržiaval trojminútový náskok pred hlavnou skupinou. Bardet, Ciccone a Bettiol dorazili Janssensa, Ravanelliho a Guglielmiho a za vedúcim kvartetom tak jazdil poltucet prenasledovateľov. 
Skupina De Marchiho strácala už viac ako päť minút a ružový dres Talianovi definitívne ušiel. Šestnásť kilometrov pred páskou bola skupina Bettiola dobehnutá hlavnou skupinou a z ich pokusu tak nič nebolo. Na rýchlostnej prémií pred záverečným výstupom si o tri bonifikačné sekundy polepšil Mohorič. Ani dnešný deň sa nezaobišiel bez pádu a mokrá cesta sa stala osudnou pre Felixa Grossschartnera (Bora) a Daniela Martina (Israel).
Trinásť kilometrov pred páskou si z úniku vystúpil Mohorič. V pelotóne naďalej ťahal nezlomný Ganna. O dva kilometre neskôr vodič mechanického auta BikeExchange zrazil Pietra Serryho (Deceuninck - Quick-Step), ktorý, našťastie, pokračoval ďalej. Na konci pelotónu začal odpadávať George Bennett (Jumbo - Visma), po ktorého sa vrátil jeho kolega Koen Bouwman. Novozélanďan sa osem kilometrov pred páskou vrátil späť. 
V pelotóne sa naďalej nachádzal aj Attila Valter (Groupama - FDJ), ktorý sa po dnešku môže posunúť ešte vyššie. Na konci balíka sa pohyboval aj Louis Verveake (Alpecin - Fenix). Mimo televíznych záberov skončil na zemi Jonathan Caidedo (EF Education), víťaz etapy na vlaňajšom Gire. Defekt musel riešiť Jonathan Castroviejo (Ineos) a na čelo balíka sa vytiahol aj tím DSM a Deceuninck. 
Štyritisíc metrov pred páskou mala trojica k dobru sedemdesiat sekúnd. V balíku sa už nenachádzal Bennett, ktorý bude po dnešku rátať ďalšie straty. Vo vedúcej skupine prišiel očakávaný nástup Mädera. V balíku ako prvý zaútočil Daniel Martinez (Ineos) a do problémov sa dostal Jai Hindley (DSM). Tak zaútočil Egan Bernal (Ineos), ktorého sa chytili Ciccone a Remco Evenepoel (Deceuninck - Quick-Step). Pridal sa k ním aj Daniel Martin. Ďalšiu skupinu ťahal Aleksandr Vlasov (Astana), za ním bol Damiano Caruso (Bahrain - Victorious). 
Gino Mäder svoj drobný náskok už udržal a mohol sa radovať s najväčšieho víťazstva vo svojej doterajšej kariére. Šprint o bonusové sekundy vyhral Bernal, tretí skončil Martin. Štrnásť sekúnd dostal Ciccone. Potom prišiel do cieľa Caruso Martínez. 27 sekúnd dostal Soler a Top 10 uzavrel Hugh Carthy (EF Education). Spolu s ním prišiel do cieľa aj Vlasov, Yates a Attila Valter, ktorý sa stal prvým Maďarom s ružovým dresom. 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
Druhý horský dojazd priniesol druhé víťazstvo v úniku. Po včerajšom sklamaní, ktorým si prešiel tím Bahrain Victorious, si dnes naskočili do úniku Matej Mohorič Gino Mäder. Prvý menovaný neúnavne pracoval pre mladého Švajčiara a ten sa celému tímu odmenil vítazstvom, keď v závere nechal za sebou skúsených mazákov Catalda, Mollemu, Bernala a ďalších. Selekcia prebehla aj medzi favoritmi a po dnešku sa v najlepšej forme ukazujú BernalEvenepolMartin a Ciccone
Do ružového dresu sa však po ďalšom skvelom výkone oblieka Attila Valter, ktorý bol dnes lepší ako Buchmann, Bardet, Hindley, Formolo alebo Nibali. V celkovom poradí ma jedenásť sekúnd k dobru na Evenepoela. Na tretie miesto sa už posunul Bernal a ďalších osem sekúnd stráca Vlasov. Na stále pekné piate miesto spadol Verveake. Nováčikmi v Top 10 sú po dnešku Caruso, Ciccone, Martin a Yates. Do minútovej straty je aj jedenásty Formolo. Bahrain tak ukazuje, že vie v GC mútiť vodu aj bez zraneného Landu. Zajtra nás čaká previerka, v ktorej sa predpokladá hromadný dojazd a my sme zvedaví, čo nám predvedie Peter Sagan.
Sumár reakcií pripravujeme...
Výsledky etapy
1. MÄDER Gino Bahrain Victorious 04:17:52 100
2. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 00:12 40
3. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 00:12 20
4. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 00:12 12
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo 00:14 4
6. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 00:25
7. MARTINEZ Daniel Ineos Grenadiers 00:25
8. SOLER Marc Movistar Team 00:27
9. CARTHY Hugh EF Education - Nippo 00:29
10. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:29
99. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 24:49
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VALTER Attila Groupama - FDJ 22:17:06 20
2. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 00:11
3. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 00:16
4. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:24
5. VERVAEKE Louis Alpecin - Fenix 00:25
6. CARTHY Hugh EF Education - Nippo 00:38
7. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 00:39
8. CICCONE Giulio Trek - Segafredo 00:41
9. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 00:47
10. YATES Simon Team BikeExchange 00:49
106. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 46:26
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. NIZZOLO Giacomo Qhubeka ASSOS 72
2. VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits 68
3. MERLIER Tim Alpecin - Fenix 58
4. EWAN Caleb Lotto Soudal 56
5. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 50
6. TAGLIANI Filippo Androni Giocattoli Sidermec 39
 
 
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MÄDER Gino Bahrain Victorious 26
2. BOUCHARD Geoffrey Ag2r Citroën Team 18
3. ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA 16
4. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 13
5. MOHORIC Matej Bahrain Victorious 10
6. DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. VALTER Attila Groupama - FDJ 22:17:06
2. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 00:11
3. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 00:16
4. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:24
5. MARTINEZ Daniel Ineos Grenadiers 01:06
6. FOSS Tobias Jumbo - Visma 01:53
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 105 km - Pieve Torina (12-8-5-4-3-2-1)
2 20 72 km - Forca di Gualdo: dĺžka 10,4 km; sklon 7,4 % (18-8-6-4-2-1)
3 20 60 km - Forca di Presta: dĺžka 4,8 km; sklon 4,2 % (9-4-2-1)
sprint-20 16 km - Ascoli Piceno (len 3-2-1 bonusové sekundy)
2 20 Cieľ - Ascoli Piceno: dĺžka 15,5 km; sklon 6,1 % (18-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Ascoli Piceno (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Už šiesta etapa ponúka finiš na vrchole dlhého stúpania a môže ponúknuť rovnaký scenár, aký sa odohral pred dvomi dňami. Pre jazdcov na celkové poradie je ešte príliš skoro, aby vyzvali svojich tímových kolegov na kontrolu brejku a vytvorenie pozície na získanie etapového triumfu. Očakávame veľký záujem cyklistov dostať sa do brejku a keď sa sformuje pred balíkom silná skupina, utečenci budú mať veľkú šancu na úspech. Tím Israel Start-Up nemá také kapacity, aby ubránil ružový dres proti nepríjemnému brejku na takomto profile, preto sa musí postarať, aby sa nedostali do úniku nebezpeční jazdci ohrozujúci Alessandra de Marchiho. Zaujímavú ponuku získať maglia rosa v brejku môžu využiť Nelson Oliveira alebo Louis Vervaeke. Útočiť bude opäť Movistar a po odstúpení Landu očakávame aktivitu od celku Bahrain Victorious. Jazdci na celkové poradie sa budú sústrediť len na cieľový kopec. Vrchárske sebavedomie získali vo štvrtej etape najmä Bernal, Carthy, Vlasov, no tentoraz stojí na konci etapy tempársky kopec, kde sa bude ťažšie atakovať ako na strmých sklonoch Colle Passerino. Akciu favoritov očakávame len pred vrcholom Ascoli Piceno a vo finále môžu ukázať svoju akceleráciu Yates, Martin alebo Evenepoel, ktorým len pomôže, ak takisto predvedú kvalitnú vrchársku formu.
Krátky opis trasy etapy:
Dejiskom prvého horského dojazdu podujatia budú Apeniny. Hneď po štarte sa začne stúpať na krátky kopec s prevýšením cez sedem percent. Potom čaká na pretekárov zvlnený profil a následne dve horské prémie. Na kopci Forca di Gualdo nájdeme v prvej časti aj prevýšenie na úrovni desať percent, druhá prémia Forca di Presta je jednoduchšia. Potom nasleduje vyše 40-kilometrový zjazd, ktorý bude prípravou na kopec San Giacomo. Cieľový kopec je dlhý a prvé dve tretiny poskytnú sklony na úrovni päť percent. Najťažších bude posledných päť kilometrov, kde prevýšenie preskočí sedem percent a práve tam sa očakávajú útoky vrchárov. Na takomto tempárskom stúpaní sa zvyčajne vytvára selekcia medzi najsilnejšími len pred vrcholom,  medzi favoritmi na titul sa nemusia vytvoriť zaujímavé rozdiely.
profil posledného kopca (© giroditalia.it)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop