Giro: V skrátenej etape s Passo Giau po dlhom ataku zvíťazil Bernal a získal si už zásadný náskok

24.5.2021, 12:30 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
Giro: V skrátenej etape s Passo Giau po dlhom ataku zvíťazil Bernal a získal si už zásadný náskok
(© LaPresse/Fabio Ferrari)

16. 24.5. rovinata etapa ciel rovina Sacile > Cortina d'Ampezzo 155 km Bernal
zprofil etapy
upravený profil etapy (© giroditalia.it)
Kvôli nepriaznivím poveternostným podmienkam museli organizátori zmeniť trasu etapy a odložiť štart. Passo Fedaia a Passo Pordoi napokon z etapy vypadli a Passo Giau prevzalo status Cima Coppi. Miesto pôvodných 212 merala etapa iba 153 kilometrov. Etapa pôvodne favorizovala borcov z úniku, no po jej skrátení výrazne ubudol počet výškových metrov a vrchol posledného stúpania sa nachádzal len osemnásť kilometrov pred páskou. V prípade dobrého dňa a tímovej práce si tak na etapu mohol trúfať aj favorit celkového poradia.
Preteky odštartovali krátko po pol dvanástej a na trať sa vydalo 153 pretekárov. Po včerajšku chýbal najmä Emanuel Buchmann, ktorý z pretekov vypadol po hromadnom páde. Podľa informácii nemeckého tímu utrpel Buchmann okrem početných odrenín aj otras mozgu, ktorý mu prirodzene neumožnil pokračovať v pretekoch. Odstúpil aj špecialista na úniky Thomas De Gendt. Belgického pretekára sužovali bolesti kolena a tím Lotto Soudal tak zostal v pretekoch iba vo dvojici - Vanhoucke a Oldani.
V horách panovali veľmi zlé poveternostné podmienky. Na vrcholoch spomínaných stúpaní husto snežilo a organizátori preto museli vymyslieť alternatívnu trasu. Ani mimo nich to však nebolo nič príjemné. Počas celého dňa husto pršalo, vozovky boli premočené a zjazdy, ktoré mali rozhodnúť o víťazovi dnešnej etapy vyzerali nebezpečne.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Do úniku si naskočilo až 24 pretekárov a prítomnosť tímových dvojíc, ba dokonca trojíc sľubovala jeho úspech. Boli tam Antonio Pedrero, Augusto Rubio, Davide Villela (3x Movistar), Vincenzo Nibali, Gianluca Brambilla, Amanuel Ghebreigzabhier (3x Trek), Matteo Fabbro, Felix Grosschartner (2x Bora), Davide Formolo, Diego Ulissi (2x UAE Emirates), Samuele Zoccatoro, Giovanni Visconti (2x Bardiani), Gorka Izagirre (Astana), Geoffrey Bouchard (AG2R), Jan Hirt (Wanty), Jan Tratnik (Bahrain Victorious), Koen Bouwman (Jumbo), Tanel Kangert (Bike Exchange), Harm Vanhoucke (Lotto), Nicolas Roche (DSM), Joao Almeida (Quick-Step), Daniel Martin (Israel) Louis Vervaeke (Alpecin) a Lorenzo Fortunato (Eolo Kometa).
Ťahať musel Ineos, pretože vysoko v poradí boli Daniel Martin aj Joao Almeida, ktorí z dnešnej etapy mohli vyťažiť veľmi veľa. Ich odstup sa pohyboval na úrovni troch minút. Po veľmi dobrých výkonoch sa konečne dostal dopredu aj Jan Hirt, no český pretekár neobľubuje zjazdy po mokrej vozovke. Naopak, dnešná etapa mohla sadnúť Vincenzovi Nibalimu, ktorému zlé počasie väčšinou neprekáža.
Prvé stúpanie si podmanil Geoffrey Bouchard a pripísal si na svoje konto ďalších 40 bodov. Pred druhým Eganom Bernalom zároveň navýšil svoj náskok na priepasných 79 bodov. Jeho pozornosť však smerovala najmä na Passo Giau, na ktorého vrchole sa ponúkalo 50 bodov.
 
V následnom zjazde prišlo k rozdeleniu početnej skupiny. Nastúpil si Joao Almeida, na ktorého pohyb reagovali Vincenzo Nibali, Amanuel Ghebreigzabhier, Gorka Izagirre, Davide Formolo a Antonio Pedrero. Táto šestica veľmi dobre spolupracovala. Skupina za nimi síce bola početnejšia, no bolo problém v nej nájsť dobrú spoluprácu a čelná skupina tak aj napriek hustému dažďu navyšovala svoj náskok. Zaujímavo vyzeral aj rastúci odstup medzi nimi a pelotónom. 90 kilometrov pred cieľom bol na úrovni 5:30 a Joao Almeida sa virtuálne posúval na hranicu prvej päťky. Početná druhá skupina strácala dve minúty.
Na čele balíka pracovali stále iba rovinári Ineosu - Ganna a Puccio a držali čelnú šesticu v rozumnom odstupe. Ostatné tímy im zatiaľ pomocnú ruku nepodali. Prvou šprintérskou prémiou prešiel únik s približne päťminútovým náskokom pred skupinou favoritov. Rozdelenie bodov bolo iba formalitou a plný počet si pripísal Nibali. Druhá skupina, naopak, strácala sekundu po sekunde a približovala sa k pelotónu. 54 kilometrov pred cieľom ním bola pohltená.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Pretekári začali pozvoľne stúpať a ešte pred druhou rýchlostnou prémiou sa na čelo balíka usadil tím EF Education. Hugh Carthy obľubuje tvrdé stúpania, vysoké nadmorské výšky a pred štartom poriadne skritizoval rozhodnutie organizátorov vynechať dve z nich. Zlé poveternostné podmienky v podobe hmly a sneženia však hlásili aj na vrchole Passo Giau. Tri bonusové sekundy bral bez boja Amanuel Ghebreigzabhier.
Tejay van Garderen nasadil poriadne vysoké tempo, ktorému nestačil Remco Evenepoel a množstvo ďalších pretekárov. Hlavná skupina sa výrazne zredukovala. Hugh Carthy si, naopak, veril a plánoval vyzvať Egana Bernala v boji o ružový dres. Ešte pred nájazdom do záverečného stúpania pohltila hlavná skupina Ghebreigzabhiera, ktorý nechal na čele osamotenú päticu. Jej náskok sa výrazne skresal a na začiatku stúpania dosahoval približne minútu a trištvrte. Bolo jasné, že výrazný posun v celkovom poradí Almeidu nečakal, stále však bol v hre o etapové víťazstvo.
Ako prvý zaútočil Antonio Pedrero. Na jeho pohyb dobre zareagoval Gorka Izagirre, no mal čo robiť, aby nenarazil do odstaveného auta. Vypätú situáciu síce ustál, no privodil si pravdepodobne technické problémy, ktoré ho vyradili zo boja úniku. Pedrera si onedlho dolapila dvojica Formolo-Nibali a pretekár UAE Emirates na nič nečakal a sám zaútočil. Joao Almeida strácal. Na druhej strane musel riešiť defekt vo veľmi nevhodnom okamihu Alexandr Vlasov. Skupinu favoritov ťahal Simon Carr (EF Education) a z favoritov sa tam držali už len Bernal, Martínez, Caruso, Carthy, Bardet a Ciccone. Vlasov a Yates boli tiež veľmi blízko. Medzičasom sa na čelo dostal opäť Antonio Pedrero.
 
Z favoritov ako prvý zaútočil Egan Bernal. Bez mihnutia oka si ho pokryl Hugh Carthy. Dobre išli aj Bardet, Ciccone a Caruso. Druhý nástup bol už zo strany Kolumbijčana ráznejší a Egan Bernal si šiel po etapové víťazstvo. Obehol Antonia Pedrera a pokračoval ďalej sám. Ďaleko za sebou nechával ostatných konkurentov v celkovom poradí a získaval si pred nimi zásadný náskok.
V nasledujúcich okamihoch neboli k dispozícii informácie z trate. Chýbali živé obrázky aj informácie o rozostupoch. Na čele však jazdil osamotený Egan Bernal, ktorý ako prvý prekonal stúpanie s prívlastkom Cima Coppi a ukoristil zároveň 50 bodov do vrchárskej súťaže. Podstatnejšie však boli rozostupy medzi jednotlivými pretekármi. Druhý jazdil Damiano Caruso so štyridsaťsekundovým mankom, ďalších 30 sekúnd strácal Romain Bardet. Ostatní už strácali celé minúty. Taký Simon Yates strácal takmer tri. Nasledovalo technické klesanie po mokrej vozovke, ktoré typologicky mohlo svedčať práve Carusovi.
Odstupy, ktoré boli k dispozícii hovorili o tom, že taliansky pretekár stiahol časť svojej straty a ešte lepšie si počíňal Bardet, ktorého strata na Carusa bola len na úrovni niekoľkých sekúnd. Stále nebol k dispozícii kamerový prenos, no technické klesanie podľa všetkého Bernal zvládol tak ako mal a spravil tak razantný krok smerom k zisku ružového dresu.
Egan Bernal si napokon všetko postrážil a po 21 kilometrov dlhom útoku mohol v závere dvíhať ruky nad hlavu. S 27-sekundovou stratou finišovala dvojica Romain Bardet a Damiano Caruso. Viac ako minútu stratili Ciccone, Carthy a Almeida. Ostatní favoriti, vrátane Vlasova či Yatesa stratili viac než dve minúty.
 
Egan Bernal si skvelým výkonom positil ružový dres a do voľného dňa vstupuje s pohodlným náskokom na úrovni 2:24 pred Damianom Carusom. Pretekár Bahrainu Victorious podal opäť veľmi dobrý výkon a napriek tomu, že sem pôvodne prichádzal ako domestik pre Mikela Landu, vyskočil po dnešku na druhé miesto. Po skvelej tímovej práci si polepšil aj Hugh Carthy. Britský pretekár si však pravdepodobne veril na lepší výsledok. Pred etapou plánoval vyzvať samotného Bernala, no to sa napokon nestalo. Polepšil si aj Romain Bardet. Francúzsky pretekár je po roku 2018 konečne späť v celkovom poradí. Do druhého voľného dňa vstupuje na siedmej priečke, no jeho forma stále graduje.
Naopak, hlboko v poli porazených by sme našli Remca Evenepoela, na ktorom sa naplno preukazuje súťažná pauza. V tím Deceuninck - Quick-Step preto nastala výmena lídrov. Joao Almeida dokázal vyťažiť z účasti v úniku najviac, čo mohol a posunul sa aj v celkovom poradí. Uzatvára prvú desiatku. Etapa nevyšla ani Simonovi Yatesovi, ktorý zo skupiny favoritov vypadol už relatívne skoro a napokon už len limitoval svoje straty. Alexandr Vlasov zrejme doplatil na defekt v nevhodnej chvíli. Formu inak zlú nemá a šanca na pódiové umiestnenie u neho stále žije.
Zajtra čaká pretekárov vytúžený deň voľna a v stredu si opäť zmerajú sily najsilnejší vrchári na podujatí.
Vo večerných hodinách vám prinesieme reakcie hlavných aktérov...
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (víťaz)
"Je to skvelé víťazstvo. Keď vyhráte s ružovým dresom, je to niečo výnimočné. Každý deň sa v tomto drese etapa nevyhráva, a preto som chcel, aby bol vidieť. Chcel som mu tým najmä preukázať úctu. Dnes som chcel ukázať, že som späť v starej-dobrej kondícii a chcel som odmeniť tím pre ich neúnavnú prácu. Bolo to náročné, sťažilo nám to aj počasie. Dobre som sa však na to pripravil, najmä po psychickej stránke, a to bolo rozhodujúce."
Výsledky etapy
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 04:22:41 100
2. BARDET Romain Team DSM 00:27 40
3. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 00:27 20
4. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 01:18 12
5. CARTHY Hugh EF Education-NIPPO 01:19 4
6. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 01:21
7. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 02:11
8. IZAGIRRE Gorka Astana-Premier Tech 02:31
9. FORMOLO Davide UAE Team Emirates 02:33
10. FOSS Tobias Jumbo-Visma 02:33
93. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 32:42
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 66:36:04
2. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 02:24
3. CARTHY Hugh EF Education-NIPPO 03:40
4. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 04:18
5. YATES Simon Team BikeExchange 04:20
6. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 04:31
7. BARDET Romain Team DSM 05:02
8. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 07:17
9. FOSS Tobias Jumbo-Visma 08:20
10. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 10:01
113. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 03:04:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 135
2. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 113
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 110
4. VIVIANI Elia Cofidis 86
5. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 55
6. DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 51
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 136
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 107
3. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 53
4. FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA 52
5. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 35
6. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 34
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 66:36:04
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 04:18
3. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 07:17
4. FOSS Tobias Jumbo-Visma 08:20
5. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 10:01
6. VALTER Attila Groupama-FDJ 16:23
Všetky prémie na trase etapy:
1 20 187 km - La Crosetta: dĺžka 11,6 km; sklon 7,1 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
sprint-20 121 km - Agordo (10-6-3-2-1)
sprint-20 93 km - Sottoguda (len 3-2-1 bonusové sekundy)
1 20 84 km - Passo Fedaia: dĺžka 14 km; sklon 7,6 (40-18-12-9-6-4-2-1)
hc 20 modre 59 km - Passo Pordoi: dĺžka 11,8 km; sklon 6,8 % (50-30-20-14-10-6-4-2-1)
1 20 17,5 km - Passo Giau: dĺžka 9,9 km; sklon 9,3 % (50-30-20-14-10-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Cortina d'Ampezzo (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
zprofil etapy
PÔVODNÝ PROFIL ETAPY, 5700 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Krátky úvod k etape:
V kráľovskej etape sa dozvieme, ktorí jazdci na celkové poradie majú stále kvalitnú formu, aby sa mohli umiestniť na stupňoch víťazov. Egan Bernal stojí pevne na čele klasifikácie a môže len vyčkávať, v akom stave sa predvedú jeho súperi. Táto taktika mu vyšla na Zoncolane. Kolumbijský cyklista nie je pod tlakom a keďže stále jazdí na vynikajúcej úrovni, bude pripravený reagovať na útoky konkurentov. Bernal však nemusí jazdiť len pasívne, pretože náročné kopce vo vysokej nadmorskej výške sú jeho doménou a na takomto teréne môže nasadiť definitívny úder v klasifikácii. Tím Ineos nemusí nevyhnutne smerovať za etapovým triumfom, ale ak sa takáto príležitosť naskytne, Bernal ju bude chcieť využiť. Za ním sa črtá zaujímavý súboj o stupne víťazov. Na Zoncolane predviedol silné nohy Simon Yates a rovnaký výkon potrebuje ukázať aj tentoraz. Britský jazdec pôsobí sebavedome a očakáva sa, že spoločne s Bernalom bude patriť medzi najsilnejších na záverečných kopcoch. V štrnástej etape ukázala svoju vrchársku silu Astana a aj keď to na Zoncolane Alexandrovi Vlasovovi nevyšlo, kazašský celok má kvalitu, aby rozprúdil akciu v skupine favoritov. Hugh Carthy musí vytiahnuť svoju najlepšiu formu, aby potvrdil ambície na stupne víťazov, a v popredí sa výborne drží aj Damiano Caruso, ktorému môže len pomôcť jeho vytrvalosť a dobrá tímová podpora do kopcov. Aj keď Egan Bernal aktuálne vyčnieva nad ostatnými, do súboja o stupne víťazov sú zapojené silné mená. Etapový triumf môže získať aj únik, keď sa odpúta silná skupina na prvej horskej prémii a favoriti v pelotóne budú šetriť svojich kolegov na posledné tri kopce.
Krátky opis trasy etapy:
Pelotón sa predstaví v Dolomitoch a cyklistov čakajú štyri náročné stúpania s výškovým prevýšením cez 5000 metrov. O dynamický začiatok etapy sa postará La Crosetta, kde sa bude bojovať o únik a menej odolní jazdci vytvoria grupetto. Potom bude nasledovať dlhá cesta údolím a v druhej časti etapy sú pripravené tri stúpania vo vysokej nadmorskej výške presahujúcej 2000 metrov. Najskôr to bude Passo Fedaia, kde posledných šesť kilometrov dosiahne priemerný sklon vyše desať percent. Po krátkom klesaní sa dostanú pretekári na stúpanie Passo Pordoi, Cima Coppi pretekov, ktoré preverí pretekárov pravidelným sklonom sedem percent. Po ďalšom zjazde  nasleduje zaujímavá pasáž s dvomi krátkymi kopcami a následne vyvrcholí etapa na ťažkom Passo Giau. Na konci ťažkého dňa budú sklony presahujúce deväť percent vo vysokej nadmorskej výške výzvou aj pre najsilnejších vrchárov na podujatí a Passo Giau vytvára ponuku na lákavý súboj jazdcov na celkové poradie. Atraktívnosť koncovky umocní aj to, že cieľ sa nachádza po 18-kilometrovom klesaní.
profil prvého kopca (© giroditalia.it)
 
profil posledného kopca (© giroditalia.it)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop