Giro: V ôsmej etape triumfoval z úniku Victor Lafay, Caleb Ewan odstúpil

15.5.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
8. 15.5. rovinata etapa ciel rovina Foggia > Guardia Sanframondi 170 km Lafay
zprofil etapy
profil etapy, 3400 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Ôsmy deň čakala na pretekárov kopcovitá previerka, ktorá profilovo svedčala úniku. Ten si najprv musel poradiť so štvoricou stúpaní. Najdôležitejšie boli posledné dva a na vrchole toho posledného bol umiestnený cieľ. Na pozore sa teda museli mať aj favoriti celkového poradia. Medzi hlavných favoritov sa však radili predovšetkým špecialisti na úniky - Gino Mäder, Rubén Guerreiro, Gianluca Brambilla, Victor Lafay alebo Nelson Oliveira
Oproti predchádzajúcim kopcovitým previerkam dnes nehlásili dážď, a to motivovalo množstvo pretekárov k tomu, aby si naskočili do úniku. V úvode sa o to niekoľkokrát pokúsil aj Peter Sagan, no bez úspechu. Do hry vstúpil vietor, ktorý v údolí všetkým poriadne skomplikoval život. Do problémov dostal aj celkového lídra Attilu Valtera, ktorý sa v jednom momente ocitol v druhej skupine, no obe sa onedlho spojili dohromady.
 
Útoky nasledovali a po jednom z nich sa vpredu ocitla trojica Guerreiro-Mollema-Dowsett. To sa však nepáčilo pretekárom AG2R a po ich práci sa skupiny pospájali. Guerreiro a Mollema to skúšali aj naďalej a v jednom z únikov sa ocitli aj s Jánom Hirtom. Opäť bez úspechu. Následne prišla správa, že držiteľ cyklámenového dresu Caleb Ewan odstúpil z pretekov. Podľa informácií z tímu Lotto Soudal nebol dôvodom žiaden pád, ale pretrvávajúca bolesť kolena.
Tempo v pelotóne bolo vysoké, priemerná rýchlosť balíka v prvej päťdesiatke kilometrov dosiahla 46,1 km/h. Nástup striedal nástup a napokon sa až po 60 kilometroch vypracoval únik dňa. Tvorilo ho deväť pretekárov a nečakane v ňom boli predovšetkým rovinári. Alexis Gougeard (AG2R), Kobe Goosens (Lotto), Victor Lafay (Cofidis), Nelson Oliveira (Movistar), Nikias Arndt (DSM), Fernando Gaviria (UAE Emirates), Victor Campenaerts (Qhubeka), Francesco Gavazzi (Eolo Kometa) a Giovanni Carboni (Bardiani) si pred polotónom vypracovali pohodlný náskok. Na čele hlavnej skupiny musel pracovať tím Groupama - FDJ.
 
Nasledovala šprintérska prémia, ktorú si bez problémov podmanil Fernando Gaviria. Pripísal si na svoje konto už 54. bod a priblížil sa k Petrovi Saganovi na rozdiel troch bodov. Do virtuálneho cyklámenového dresu sa po odstúpení Caleba Ewana dostal Tim Merlier, ktorý ho už obliekal počas troch etáp. Náskok vedúcej skupiny sa medzičasom vyšplhal na sedem minút.
Nasledoval zjazd do údolia, z ktorého pretekári začali stúpať na najvyšší bod dňa. Bol ním vrchol tiahleho kopca Bocca della Selva (18,9 km; 4,6 %). Na vrchole bolo k dispozícii až 18 bodov do vrchárskej súťaže. Čelná deviatka dosiaľ veľmi dobre spolupracovala a aj v kopci sa jej darilo udržiavať stabilný náskok na úrovni 7:30. V hlavnej skupine pracoval stále francúzsky tím lídra pretekov a nečakalo sa, že by mu mal v tejto fáze pretekov niekto pomáhať. Mechanické problémy museli riešiť George Bennett a Dan Martin. Obaja dostali defekt zadného kolesa, no ani jeden z nich nemal problém vrátiť sa späť do balíka.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Najťažšie úseky prišli v polovici stúpania. Sklon kopca dosahoval desať percent, no ani to nevyprovokovalo žiadneho pretekára z úniku k ataku. Simon Yates a za ním aj Filippo Ganna museli riešiť defekty. V zadnej časti pelotónu jazdil Dylan Groenewegen. FDJ nastavilo pomerne mierne tempo, ktoré nerobilo pretekárom veľký problém.
Na vrchárskej prémii sa očakávalo, že na plný počet bodov zaútočí Francesco Gavazzi z Eolo Kometa. Taliansky pretekár mal pred štartom etapy na svojom konte deväť bodov a pri plnom bodovom zápise by sa dostal na prvé miesto pred Gina Mädera. Bodmi však prekvapivo pohrdol a ako prvý napokon preťal vrchol Kobe Goosens, ktorý si bez boja pripísal 18 bodov. Z vrchola zostávalo do cieľa ešte 49 kilometrov. Z toho väčšina bola v zjazde.
 
38 kilometrov pred cieľom zaútočil v zjazde Fernando Gaviria. Jeho útok však trval veľmi krátko, pretože v jednej zo zákrut nezvládol riadenie, pošmykol sa a spadol. Následne sa cez neho presypal celý zvyšok úniku. Gaviria síce rýchlo vysadol na bicykel, no musel zmazať polminútové manko na čelo, kde sa išlo úplne naplno. Kolumbijčan bol poriadne odretý, mal potrhaný dres, no napokon sa predsa len úspešne dotiahol do čela. Pomohlo mu pritom paradoxne lekárske vozidlo, ktorého sa jazdec tímu UAE Emirates počas ošetrovania mohol pridržať.
20 kilometrov pred cieľom zaútočila dvojica Victor Campenaerts a Nikias Arndt. Ich súperi však boli pozorní. Totožná dvojica to zakrátko vyskúšala ešte raz, no opäť ich výborne pokryl Alexis Gougeard a s ním aj celý zvyšok skupiny. Jazdec tímu AG2R to vyskúšal ako ďalší, no neprekvapil svojich súperov. Dobre na neho zareagoval Nelson Oliveira, ktorý sa musel činiť aj pri ďalších útokoch Goosensa a Gougearda. Za kratší koniec ťahal, naopak, Fernando Gaviria, ktorý pri každom zvýšení tempa zaostával.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Ešte pred prejazdom poslednej prémie zaútočili Victor Campenaerts a Giovanni Carboni. Nelson Oliveira tentokrát nechcel strácať sily sťahovaním čelného dua a v jednej chvíli skúsil po Alexisovi Gougeardovi sám zaútočiť. Udržal sa ho však zvyšok celej skupiny. V hlavnej skupine začal medzičasom pracovať Israel Start-Up Nation, ktorý vystriedal FDJ.
Tri kilometre pred cieľom zaútočil z čela Giovanni Carboni a zbavil sa Campenaertsa. Jazdec Qhebeky sa precedil do druhej skupiny, odkiaľ zaútočil Victor Lafay. Dotiahol sa ku Carbonimu a okamžite zaútočil. Jazdca Bardiani sa poľahky zbavil a so sľubným náskokom trielil do cieľa. Za ním jazdil Francesco Gavazzi, no jeho strata bola priveľká. 25-ročný debutant na Gire si to postrážil a v závere mohol dvíhať ruky nad hlavu. Na druhej priečke preťal pásku Francesco Gavazzi. Tretí skončil Nikias Arndt. S takmer päťminútovým odstupom prišla do cieľa skupina hlavných favoritov. Vypadol z nej iba Pello Bilbao kvôli pádu.
 
Dnešná etapa mala očakávaný priebeh. Vďaka prijateľnému profilu si ho vyhliadli špecialisti na únik. Prekvapivo sa v ňom nachádzali predovšetkým rovinári, ktori sa v závere pobili o etapový triumf. Najviac síl mal napokon Victor Lafay, ktorý si na svoje konto pripísal premiérové víťazstvo medzi elitou. Druhé miesto sa napokon ušlo Francescovi Gavazzimu, ktorý nečakane pohrdol bodmi na vrchárskej prémii. Dnes sa teda mohol obliecť do modrého dresu. Sklamaný bude Fernando Gaviria, ktorý v zjazde smolne spadol a odreniny ho v závere do veľkej miery limitovali.
Favoriti celkového poradia mohli počas dnešnej etapy šetriť sily do zajtrajšieho dňa. Neútočilo sa ani v samotnom závere a Attila Valter nemal problém s udržaním ružového dresu. Drobné zmeny v poradí napokon predsa len nastali. Na desiatu priečku sa prepadol Louis Vervaeke a po strete s Matteom Fabbrom stratil cenný čas aj Pello Bilbao. Kvôli boľavému kolenu odstúpil Caleb Ewan a cyklámenový dres tak pripadol Timovi Merlierovi.
Výsledky etapy
1. LAFAY Victor Cofidis, Solutions Crédits 04:06:47 100
2. GAVAZZI Francesco EOLO-KOMETA 00:36 40
3. ARNDT Nikias Team DSM 00:37 20
4. OLIVEIRA Nelson Movistar Team 00:41 12
5. CARBONI Giovanni Bardiani CSF Faizané 00:44 4
6. GOOSSENS Kobe Lotto Soudal 00:58
7. CAMPENAERTS Victor Qhubeka ASSOS 01:00
8. GOUGEARD Alexis Ag2r Citroën Team 01:54
9. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 03:04
10. ALMEIDA Joao Deceuninck - Quick-Step 04:48
157. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 14:11
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VALTER Attila Groupama - FDJ 31:10:53 20
2. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 00:11
3. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 00:16
4. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:24
5. CARTHY Hugh EF Education - Nippo 00:38
6. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 00:39
7. CICCONE Giulio Trek - Segafredo 00:41
8. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 00:47
9. YATES Simon Team BikeExchange 00:49
10. VERVAEKE Louis Alpecin - Fenix 00:50
115. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 55:49
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. MERLIER Tim Alpecin - Fenix 83
2. NIZZOLO Giacomo Qhubeka ASSOS 76
3. VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits 69
4. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 66
5. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 57
6. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 56
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MÄDER Gino Bahrain Victorious 26
2. BOUCHARD Geoffrey Ag2r Citroën Team 18
3. GOOSSENS Kobe Lotto Soudal 18
4. GAVAZZI Francesco EOLO-KOMETA 17
5. ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA 16
6. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 13
 
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. VALTER Attila Groupama - FDJ 31:10:53
2. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 00:11
3. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 00:16
4. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:24
5. MARTINEZ Daniel Ineos Grenadiers 01:06
6. FOSS Tobias Jumbo - Visma 01:53

 
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 86 km - Campobasso (12-8-5-4-3-2-1)
2 20 50 km - Bocca della Selva: dĺžka 18,9 km; sklon 4,6 % (18-8-6-4-2-1)
sprint-20 7 km - Castelvenere (len 3-2-1 bonusové sekundy)
4 20 modre Cieľ - Guardia Sanframondi: dĺžka 3 km; sklon 6,9 % (3-2-1)
ciel Cieľ - Guardia Sanframondi (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Aj keď je etapa zakončená cieľovým stúpaním, kopec Guardia Sanframondi nemá také parametre, aby vyzval do súboja favoritov na titul. Z toho dôvodu ponúka trasa ideálnu príležitosť na úspech brejku. Tím Groupama - FDJ sa nechce vzdať ružového dresu a preto nemôže pustiť do úniku nebezpečných jazdcov. Medzi takých patria najmä Louis Vervaeke alebo Damiano Caruso, ktorých strata v GC nie je veľká a určite ich láka získať najcennejší dres. Situáciu na trati upokojí, keď sa pred pelotónom objaví skupina, ktorá nebude atakovať ružový dres, a v tom prípade budú mať utečenci otvorenú cestu za etapovým triumfom. Na krátke stúpanie s pravidelným sklonom sa hodia LL Sánchez alebo jeho tímový kolega Fabio Felline, znovu sa môže ukázať Alessandro de Marchi a do akcie môžu vyraziť skúsení jazdci Gallopin, De Gendt, Tratnik alebo Battaglin. Cieľový kopec je krátky a neobsahuje prudké úseky, preto neočakávame veľkú aktivitu zo strany kandidátov na titul. Na druhej strane Guardia Sanframondi bude výzvou pre Attilu Valtera, aby sa udržal medzi favoritmi. Remco Evenepoel stráca na neho len jedenásť sekúnd a Egan Bernal šestnásť sekúnd, takže maďarský cyklista musí jazdiť pozorne až do cieľa, aby neprišiel o ružový dres.
Krátky opis trasy etapy:
Kopcovitá etapa, ktorá znovu prechádza cez Apeniny, je zakončená kratším stúpaním a môže skončiť úspechom utečencov. Po tridsiatich kilometroch sa objaví na trati nehodnotený 4-kilometrový kopec so sklonom cez šesť percent a potom budú prechádzať jazdci po zvlnenom teréne, ktorý ich dostane na horskú prémiu Bocca della Selva. Na stúpaní sa nenachádzajú pruské sklony a cesta sa zdvihne maximálne na šesť percent. Nasledovať bude 40-kilometrové klesanie a pred cieľom sa bude finišovať na stúpaní dlhom tri kilometre s priemerom 6,8 %. Na jeho začiatku sa vyskytne krátky úsek s prevýšením jedenásť percent a celý kopec prebehne na sklonoch v okolí siedmich percent. Posledné stovky metrov sú o čosi miernejšie. Jazdci na celkové poradie môžu vo finále otestovať súperov a po kvalitnom zrýchlení získať nejaký čas v poradí, ale pravdepodobne nebudú chcieť míňať energiu na kontrolu utečencov, aby získali etapový triumf.
profil predposledného kopca (© giroditalia.it)
profil posledného kopca (© giroditalia.it)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop