Giro: Na prašných cestách vybuchol Evenepoel, Bernal bol znova najsilnejší, veľké zmeny v Top 10

19.5.2021, 13:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Giro: Na prašných cestách vybuchol Evenepoel, Bernal bol znova najsilnejší, veľké zmeny v Top 10
(© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)

11. 19.5. zvlnena etapa ciel rovina Perugia > Montalcino 162 km Schmid
zprofil etapy
profil etapy, 2300 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
O dnešnom dni sa veľa hovorilo. Prichádzal po voľne a mal veľmi stresujúci charakter. Síce sa nešlo do veľkých kopcov, ale vyzerala to byť etapa, kde sa bude dať zbytočne veľa stratiť. Ak na nespevnenom úzkom úseku dostanete defekt, môžete stratiť minútu-dve ani sa nenazdáte.
Tiež sa dalo čakať, že vrchári vysoko postavení v GC celkom nebudú vedieť, aké tempo nasadiť v tých zvláštnych 35-kilometrových úsekoch, po ktorých ešte príde záverečný kopec dlhý 9,3 km pri sklone 4,6 %. A to ešte dokonca z jeho vrcholu bolo potrebné prejsť tri kilometre, aby ste prešli pod bránu flamme rouge a narazili na 12-percentnú stenu v samučičkom závere.
Prvé menšie prekvapenie prišlo hneď v úvode, pretože ihneď prvá skupina, ktorá sa dostala dopredu, bola pustená. Nebol tam nikto z celkového poradia a Ineos si pred etapou na porade zjavne povedal, že tento nevyspytateľný deň nebudú riskovať tuhé boje o bonifikácie a etapový triumf, teda radšej to prenechajú úniku. Prakticky pätnásť minút po štarte bolo jasné, že dnes zvíťazí únik.
Boli v ňom  Harm Vanhoucke a Roger Kluge (2x Lotto Soudal), Bert-Jan Lindeman a Mauro Schmid (2x Qhubeka), Alessandro Covi (UAE), Simon Guglielmi (Groupama), Lawrence Naesen (Ag2r), Taco van der Hoorn (Intermarché), Enrico Battaglin (Bardiani),  Dries De Bondt (Alpecin) a Francesco Gavazzi (Eolo).
Náskok rástol jedenástke raketovo, asi chceli mať veľmi rýchlo vybavenú otázku, či budú môcť zabojovať o triumf. Za prvú hodinu prešli 49 kilometrov, za to balík nedosiahol ani hranicu 40 km. Náskok sa dostal cez dvanásť minút. Rýchly rast sa zastavil na trinástich minútach, keď došlo ku spomaleniu úniku na členitom teréne. Dokonca borci vpredu medzi sebou diskutovali akoby jazdili v pelotóne.
Pohodový deň chceli prežiť aj šprintéri, ktorých postupne ubúda. Po Ewanovi odstúpil aj Merlier a v hre o cyklámenový dres síce ostali piati ľudia, ale práve prvé tri šprinty vyhrali tí dvaja, ktorí už nepokračujú. To úplne otvorilo dvere ostatným v posledných dvoch hromadných dojazdoch, ktoré sa očakávajú v 13. a 18. etape. Sagan síce má 17-bodový náskok, ale v prípade víťazstva Gaviriu alebo Cimolaia by ho ihneď vyzliekli aj keby skončil druhý. Preto je všetko mimoriadne otvorené. Môže sa stať, že ešte niektorý zo súperov do Milána nepríde, ale sú to už veľmi skúsení ľudia, ktorí na to určite majú. Psychicky dôležitá bude piatková etapa, ktorá by v prípade Petrovho víťazstva mohla zvyšok odradiť.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Po veľkom tichu pred búrkou prišiel prvý štrkový úsek 66 km pred páskou. Pelotón poriadne zrýchlil, zlikvidoval dve minúty na únik a šiel ako o život. Bernal s Evenepoelom šli doslova na druhej-tretej priečke v hlavnej skupine. Vo vzduchu boli cítiť problémy. Čierneho Petra si vybrali dvaja borci Cofidisu, ktorí skončili v priekope, problémy mali aj ďalší. Balík sa neskutočne natiahol. Viedli ho Nibali či Ganna. Bernal jazdil neskutočne zacvaknutý za Gannom na druhej priečke, zatiaľ čo Evenepoel strácal už aj pätnásť sekúnd. Časovkársky šampión to ale v jednej zo zákrut prehnal, takmer spadol a vedenie prebral cyklámenový Sagan.
Ku koncu prvého prašného úseku bol balík roztiahnutý minimálne na minútu a pol a vytvorila sa taká skupina asi 25 ľudí, kde mali prevahu borci z Ineosu aj s Bernalom. Boli tam ale aj Buchmann so Saganom či Soler z Movistaru. Zdalo sa, že tam je aj Ciccone s Nibalim (Trek). Kto tam chýbal bol Evenepoel, ktorý sa po prechode naspäť na asfaltovú cestu začlenil do pozostatku pelotónu, kde bolo asi 50 ľudí a ťahal to Deceunicnk. Bol tam spolu s Carthym, Vlasovom a zrejme aj Formolom, hoci ten mal technické problémy, takže možno nebol ani tam.
50 km pred páskou mal pôvodný únik k dobru už len desať minút, o štyri prišiel počas prvého prašného úseku, takže predsa len to ešte nebolo úplne vybavené. Tesne pred druhým najdlhším prašným úsekom sa skupiny favoritov spojili v jednu asi 60-člennú partiu. Quick-Step s Astanou to stiahli, ale stálo ich to strašne veľa úsilia. To ale platilo aj o Gannovi, ktorý sa už odpojil. Otázkou bolo, kde sú ľudia ako Caruso, D. Martin, Valter či Formolo. Ostatní z Top 10 boli v spoločnej skupine určite.
Nasledoval 13 500 metrov dlhý úsek, kde si Remco vyšiel viac dopredu, aby sa neopakovala minulá pohroma. Už si to totiž nemohol dovoliť, pretože prišiel o väčšinu svojich kolegov, ktorí sa vyčerpali. Ostal mu len Almeida. Dokonca sa to zúžilo len na 40 ľudí. Tempo už ale nebolo také šialené. Poznať sa to dalo aj tým, že sa prestalo rýchlo dobiehať pôvodný únik. Následne sme v skupine našli aj Carusa s Valerom, otázni ostali Formolo s D. Martinom z Top 10. Zdalo sa, že oni tam nie sú.

Tento úsek sa zároveň šiel v ťažkom kopci, takže Buchmann poďakoval Saganovi a Slovák sa odpojil. Stále tam ostávalo menej a menej ľudí, no akoby to tam nemalo pána, nikto nechcel prevziať iniciatívu. Trochu ťahal Castroviejo, trohu LL Sánchez, a tak sa tam ešte Peter vrátil. O tri minúty už vypadol definitívne. Bol to ale oveľa pokojnejší úsek ako ten prvý. V skupine favoritov sa nič nedialo.
Až v závere úseku zaútočili George Bennett s Tobiasom Fossom (2x Jumbo). Zrejme si chceli urobiť lepšiu pozíciu pod vrcholom kopca, kde sa ešte chvíľu po skončení štrkového úseku stúpalo už na normálnej ceste. Jeho vrchol prešli s náskokom asi dvadsiatich sekúnd pred skupinou favoritov.
- ponuka z nášho eshopu -
eshop tarmac sl6 v2update
- ponuka z nášho eshopu -
Samostatný príbeh sa odohrával vpredu, kde sa bojovalo o etapu. Aj keď sa skupina rôzne delila a spájala, aj 25 km pred cieľom, keď sa vošlo na predposledný štrkový úsek, boli viac-menej pokope s náskokom siedmich minút.
Tento úsek sa opäť zvýšilo tempo v skupine favoritov, ktorá už dobehla Bennetta s Fossom. Viedol to Moscon a Evenepoel mal znova problémy. Už tam nemal kolegu a zrazu mal za skupinou dieru. Aj preto sa dokonca do ťahania pustil i Bernal. Bolo to veľmi zaujímavé. V skupine ostalo asi 25 ľudí, ale biely muž skupinu úplne stratil z dohľadu a šiel ako sám vojak po prašnom bojovom poli. Dokonca to vyzeralo tak, že Almeida je v skupine, ale nešiel dozadu k lídrovi. Potom sa ale Portugalčan stratil úplne.
Evenepoel bol viditeľne rozčúlený. Najprv si volal tím, no napokon si vyhodil z ucha sluchátko tak, aby to natočil kameraman na motorke jazdiaci pred ním. Až po pätnástich minútach trápenia sa k nemu vrátil Almeida a začal ho ťahať. Zvláštne veci v Quick-Stepe, ktorý vyniká výbornými stratégiami a oddanosťou pretekárov. To už strácal minútu na skupinu, ktorú ťahal Moscon. Dnes prichádzal o šancu na celkový triumf. Bolo zrejmé, že už vyplyval toľko síl, že to ešte narastie.
Medzitým prišla informácia, že z pádov na rýchlom prvom nespevnenom úseku najhoršie obstál Jonathan Caicedo z EF Education. Museli ho s mnohými odreninami previesť do nemocnice. A to ešte mali pretekári šťastie, že na rozdiel od úvodných dní Gira dnes nepršalo.
V poslednom krátkom prašnom úseku skúsil zvýšiť tempo skupiny favoritov Marc Soler, ktorý v tejto sezóne pookrial a aj keď nebol pred etapu v Top 10, dobre vedel, že po dnešku sa tam dostane. To zo skupiny odpálilo asi 5-6 ľudí, ale favoriti ostávali pri sebe a prašné cesty skončili. Nasledoval posledný kopec Passo del Lume Spento (9,3 km; 4,6 %), tentoraz sa k nemu prišlo inak ako pred hodinou, teda mal iné parametre. Evenepoel strácal už 75 sekúnd.
Na začiatku kopca skúsil nastúpiť Emanuel Buchmann, ktorý sa dnes cítil dobre a tiež sa chcel posunúť dopredu. Nikto nereagoval, a tak si vytvoril sto metrov náskoku. Skupina sa ale delila zozadu. Vypadol z nej Nibali, čo nebolo prekvapujúce, ale nevydržal ani jeho kolega z Treku a štvrtý muž GC Giulio Ciccone. Dlho to s Trekom vyzeralo výborne, ale lúsknutím prsta bolo po tom.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
V skupine favoritov ostali Bernal (Ineos), Vlasov (Astana), Caruso (Bahrain Victorious), Carthy, Guerreiro, Bettiol (3x EF), Foss (Jumbo) a Yates (BikeExchange). Zaujímavú prevahu malo EF, no po ataku Carthyho odpáral oboch svojich kolegov. Nasledoval atak Vlasova. Ale napokon prišiel zdrcujúci pohyb Bernala. Štyri kilometre pred páskou na vrchole kopca dotiahol Buchamnna a šli spolu.
V boji o etapu sa to vyvŕbilo tak, že na čele ostala dvojička Mauro Schmid (Qhubeka) - Alessandro Covi (UAE). Predviedli parádny špurt a silnejší bol napokon veľmi málo známy 21-ročný švajčiarsky pretekár Qhubeky Assos Schmid, ktorý ešte v profi kariére nič nevyhral, veď jazdí vo veľkom tíme prvý rok. Hneď na debutovej Grand Tour si pripísal triumf. Paráda.
Skvelý deň prežil aj Buchamnn, ktorý sa udržal až do cieľa s Bernalom, hoci v samom závere mu supermotivovaný Kolumbijčan mierne odišiel. Keď prešli páskou, začalo sa odpočítavanie. 3:09 bola strata Bernala. Vlasov dostal 3:32, 3:35 Caruso, Yates, Foss a tesne za nimi Carthy. Ciccone úplne zastal v závere, dostal až 4:56. Evenepoel 5:17. "Nezvestní" Martin s Formolom prišli do cieľa spolu s mankom 9:23, teda šesť minút za ostatnými z Top 10.

V celkovom poradí ostal jediný pretekár tam, kde bol. Líder Egan Bernal zvýšil náskok na prvého súpera na 45 sekúnd. Je ním už Alexander Vlasov. Na pódium s odstupom 1:12 sa posunul Damiano Caruso, no už stráca viac ako pred etapu desiaty pretekár. Čiže dnes sa výrazne otvorili nožnice. Tesne za skúseným Talianom sú Carthy a Yates. Buchmann sa posunul o deväť miest na šiestu priečku. Evenepoel klesol na siedmu s mankom 2:22. Za ním je Ciccone. Krásny posun zaznamenal mladý Foss, ktorý už je deviaty. No jemu ešte nesedia dlhé kopce, ktoré prídu v ďalšom priebehu.
Aj keď sa etapa začala až veľmi pokojne a po brutálnom prvom prašnom úseku bol ten druhý pomerne nudný, tento deň splnil očakávania. Dalo sa v ňom veľa stratiť a viacerí si to aj zažili na vlastnej koži. Najlepšia desiatka sa totálne poprehadzovala. Zároveň sa trochu paradoxne na trase nie vyššej ako 600 metrov nad morom asi definitívne vyprofiloval najsilnejší muž pretekov. Bernal sa v posledných dňoch vrátil do topformy a celý Ineos dnes zvládol etapu perfektne. Boli lídrami vo všetkom. Podobalo sa to dominancii na Tour.
Vyzerá to spravodlivo, pretože Vlasov s Carusom by boli určite absolútne spokojní aj s pódiovým umiestnením. Škoda, že sa akoby strácal človek, ktorý by ešte v tých najťažších kopcoch mohol vyzvať Bernala na súboj. Pre Evenepoela to bude dnes tvrdá psychická, ale aj fyzická rana.
Kolega Jakub Andacký opäť pripravuje súhrn reakcií na dnešnú etapu...
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (víťaz)
"Bol to dnes veľmi ťažký deň. Očakávali sme nejaké väčšie rozdiely a tak sa aj stalo. Boli vicaerí jazdci na GC, ktorí stratili nejaký čas. Som rád, že som mohol prísť do cieľa vpredu, no a samozrejme, musíme ostrať sústredení na ďalšie dni.
Nešiel som za Buchmannom, lebo tempo bolo vysoké a opýtal som sa cez vysielačku, ako je na tom. Povedali mi, že stráca viac ako minútu a štvrť, tak som nešiel hneď za ním. Ale ľudia z EF šli veľmi tvrdé tempo a potom sa už nastupovalo, tak som šiel aj ja. Podarilo sa mi získať nejaký čas, takže musíme byť spokojní."
Výsledky etapy
1. SCHMID Mauro Qhubeka ASSOS 04:01:55 100
2. COVI Alessandro UAE Team Emirates 00:01 40
3. VANHOUCKE Harm Lotto Soudal 00:26 20
4. DE BONDT Dries Alpecin - Fenix 00:41 12
5. GUGLIELMI Simon Groupama - FDJ 00:41 4
6. BATTAGLIN Enrico Bardiani CSF Faizané 00:44
7. KLUGE Roger Lotto Soudal 01:23
8. GAVAZZI Francesco EOLO-KOMETA 01:37
9. VAN DER HOORN Taco Intermarché-Wanty-Gobert 01:43
10. NAESEN Lawrence Ag2r Citroën Team 01:59
85. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 22:35
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 42:35:21 10
2. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:45
3. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 01:12
4. CARTHY Hugh EF Education - Nippo 01:17
5. YATES Simon Team BikeExchange 01:22
6. BUCHMANN Emanuel Bora - hansgrohe 01:50
7. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 02:22
8. CICCONE Giulio Trek - Segafredo 02:24
9. FOSS Tobias Jumbo - Visma 02:49
10. MARTINEZ Daniel Ineos Grenadiers 03:15
118. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 01:37:52
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 108
2. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 91
3. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 91
4. VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits 79
5. NIZZOLO Giacomo Qhubeka ASSOS 76
6. GAVAZZI Francesco EOLO-KOMETA 42
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUCHARD Geoffrey Ag2r Citroën Team 51
2. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 48
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 44
4. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo 23
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo 20
6. GOOSSENS Kobe Lotto Soudal 18
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 42:35:21
2. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:45
3. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 02:22
4. FOSS Tobias Jumbo - Visma 02:49
5. MARTINEZ Daniel Ineos Grenadiers 03:15
6. VALTER Attila Groupama - FDJ 03:51
 
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 47 km - Castiglion del Bosco (12-8-5-4-3-2-1)
3 20 37 km - Passo del Lume Spento: dĺžka 13 km; sklon 3,6 % (9-4-2-1)
sprint-20 26 km - Castelnuovo della'Abate (len 3-2-1 bonusové sekundy)
3 20 4 km - Passo del Lume Spento: dĺžka 9,3 km; sklon 4,6 % (9-4-2-1)
ciel Cieľ - Montalcino (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Dočkali sme sa dlho avizovanej etapy, ktorá sľubuje dej, ktorý by mal byť výbornou reklamou na cyklistiku. 35 kilometrov nespevnených úsekov, z toho viaceré do kopca, to sľubuje nevyspytateľný deň. Vyhrá únik? Jeho problémom bude to, že etapa by mala byť nervózna, čo bude prirodzene zvyšovať tempo balíka a Ineos v eufórii z Bernalovho výkonu zrejme bude chcieť ukázať svoju veľkosť a nepojme to ani prvých sto kilometrov len leda-bolo. Typologicky silní pretekári na tento deň asi budú mať dilemu, či sa tlačiť do úniku a strácať sily, alebo si počkať na záver, kde ale budú ich súpermi lídri na GC. V tomto to teda budú mať ľudia ako Moscon, Brambilla, Bilbao, Ulissi, Bouwman či Bettiol ťažké. O to viac, že viacerí majú aj svoje tímové úlohy.
Bez šancí by nemusel byť ani Peter Sagan, ale je to strašne ťažký deň. Pred piatimi rokmi by mu asi každý bezpodmienečne veril, ale v roku 2021 to predsa len vyzerá byť sci-fi. Nevieme si predstaviť scenár, akým by mohol uspieť. Do úniku s ním pôjde málokto a v závere v tých ťažkých kopcoch poraziť Bernala alebo Evenepoela bude asi nemožné. Ak by to dokázal, jeho cena a pozícia vo vyjednávaní ďalšieho kontraktu by výrazne stúpla. Rovnako ak by dnes uspel, zasadil by konkurentom o dres tvrdú ranu, hoci 25 bodov v cieli je len polovičná porcia rovinatých etáp a stále bude hroziť opäťovné otočenie optimizmu v piatok.
Najlogickejším scenárom bude triumf niektorého z topfavoritov Bernal - Evenepoel - Ciccone - Vlasov po tvrdom tempe celej etapy. Tomu by sme dávali 50 % šancu, 30 % celodennému úniku a 20 % neskorému ataku niekoho zo skupiny favoritov, ktorý ich nebude zaujímať, no dobehne kolegu z pôvodného úniku a ten mu tak pomôže, že to na páske tesne udrží pred vrchármi. No to je len predpoklad, ktorý cyklistika rýchlo hodí do koša. Tiež to bude veľmi dôležitá etapa v boji o celkové poradie. Bude sa dať v nej veľa stratiť, a to sa paradoxne nedostaneme vyššie ako šesťsto metrov nad more. Nezabúdajme ani na dvanásťpercentný úsek v poslednom kilometri.
Krátky opis trasy etapy:
Jedna z najočakávanejších etáp celého podujatia prebehne na štrkových cestách a prudkých kopcoch. Trasa obsahuje štyri nespevnené úseky v celkovej dĺžke 35 kilometrov. Všetky dôležité úseky sa nachádzajú na posledných sedemdesiatich kilometroch. Prvá nespevnená pasáži neobsahuje kopec. Na druhom úseku sa objaví zaujímavé stúpanie a bezprostredne po tomto úseku je pripravený asfaltový kopec, kde na dvoch kilometroch vybehne cesta na deväť percent. Nasledovať bude klesanie a tretí prašný kopec, ktorý sa odohrá v miernejšom kopci s prevýšením v okolí šesť percent. Po ďalšom zjazde sa vynorí posledný nespevnený úsek s dĺžkou trinásť kilometrov. Na začiatku obsahuje štyri kilometre s priemerným sklonom cez osem percent, potom poskytne zvlnenú pasáž a na vrchole stúpania sa ešte objaví kilometrová asfaltová cesta so sklonom osem percent. Stúpanie vrcholí štyritisíc metrov pred cieľom a po klesaní zavedie pretekárov do cieľa 400-metrový úsek so sklonom presahujúcim desať percent. V meste Montalcino, odkiaľ pochádza slávne červené víno Brunello, sa na klasikárskom profile vytvoria dôležité rozdiely medzi favoritmi na titul. Na štrkových cestách a strmých stúpaniach sa očakáva eliminačná jazda. Útoky môžu prísť kdekoľvek. Posledných sedemdesiat kilometrov sľubuje atraktívnu bitku jazdcov na GC a klasikárov, ktorých bude motivovať etapový triumf. 
profil šotolinového úseku a kopca (© giroditalia.it)
profil šotolinového úseku a kopca (© giroditalia.it)
profil posledných kilometrov (© giroditalia.it)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop