V ťažkej previérke Valter neudržal dres, Bernal rozdrvil konkurenciu a oblečú ho do ružovej

16.5.2021, 13:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
V ťažkej previérke Valter neudržal dres, Bernal rozdrvil konkurenciu a oblečú ho do ružovej
(© LaPresse/Fabio Ferrari)

9. 16.5. rovinata etapa ciel rovina Castel Sangro > Campo Felice 158 km Bernal
zprofil etapy
profil etapy, 3400 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Deviaty deň bol na talianskych cestách krátky, ale veľmi ťažký. Na 158-kilometrovej trase z Castel Sangro do Campo Felice nebola žiadna súvislejšia rovina. Neustále sa šlo len hore a dole. Attila Valter stál pred najťažšou skúškou svojho cyklistického života. K dispozícii mal len jedenásť sekúnd na Evenepoela. Bola to aj veľmi dobrá situácia pre únik, preto sa dlho tvoril.
Hneď v úvode sa stúpalo a prvým náročným kopcom bolo Passo Godi (13,9 km; 4,1 %). Nikomu sa nepodarilo v tomto kopci odčleniť, hoci cez jeho vrchol prešla väčšia skupina, ktorá sa o únik pokúšala. Dôležitý bol zjazd, a to, či sa náhodou nepodarí zväčšiť medzeru z nepodstatných 15-20 sekúnd na 40-50, s čím by sa už dalo pracovať.
V kľukatom klesaní patril medzi najaktívnejších skvelý zjazdár Matej Mohorič (Bahrain Victorious), ktorý však v jednej zákrute veľmi škado spadol. Zdalo sa nám, že sa pošmykol a keď mu predné koleso narazilo do vysokého obrubníka, Slovinca vymrštilo, urobil kotrmelec, keď sa na chvíľočku dotkol prilbou asfaltu a tvrdo spadol. Dokonca sa mu odtrhla predná vidlica. Najprv sa zdalo, že by mohol pokračovať. Sedel na zvodidlách a čakal mechanické vozidlo. No zrejme sa mu točila hlava a nevyzeralo to ideálne ani s krkom, a tak počkal aj lekárov. Tí ho napokon v zafixovanej polohe naložili do sanitky a Giro sa pre neho skončilo.
V dlhých zjazdoch si úniky dokážu vypracovať slušné náskoky, ale dnes to ešte nebolo vybavené a mnoho tímov bojovalo vpredu i vzadu, pelotón nemal pokoj a vyše dvadsaťčlenná skupina vpredu nevydržala. Boli tam silné mená ako Mäder Caruso (2x Bahrain Victorious),  Mollema (Trek), Hirt (Intermarché), Störer (DSM), Fabbro (Bora), Cataldo (Movistar). Na konci dlhej pasáže zjazdu sto kilometrov pred páskou ostával vpredu už len osamotený Geoffrey Bouchard z Ag2r. Mal len pár sekúnd k dobru.
Po dobehnutí Francúza sa začínalo odznova, pelotón už ale zďaleka nebol kompletný, chýbala tam možno aj tretina pretekárov, no blížili sa zozadu. Nasledoval neklasifikovaný kopec Fonte Ciarlotto, ktorý však vôbec nebol najjednoduchší. Mal až 11 kilometrov pri sklone 4,5 %. Prečo na neho zabudli pri rozdeľovaní prémií, nevedno. Vo viacerých ďalších atakoch sa ukázali znova ľudia ako Mollema, Fabbro, ale aj LL Sánchez, Kangert, Oliveira, Felline a ďalší.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V tomto kopci to napokon definitívne odišlo a mali sme únik dňa. Bolo v ňom šestnásť ľudí mimo poradia GC, takže konečne do dostalo šancu. Boli tam viaceré mená, ktoré dopredu skákali hodinu a pol. Štyri tímy tam mali dvoch ľudí, zvyšné po jednom. Tony Gallopin, Geoffrey Bouchard (2x Ag2r), George BennettKevin Bouwman (2x Jumbo), Simon Carr, Ruben Guerreiro (2x EF), Filippo Zana a Giovanni Visconti (2x Bardiani), Luís León Sánchez (Astana), Matteo Fabbro (Bora), Nicolas Edet (Cofidis), Tanel Kangert (BikeExchange), Michael Störer (DSM), Bauke Mollema (Trek) a Diego Ulissi (UAE).
Pelotón sa pospájal, teda zdalo sa, že takmer všetci, alebo všetci pretekári sa doň vrátili. Viedla to partia Groumapy a po narastaní náskoku sa to aspoň na chvíľu ustálilo na dvoch minútach a potom ďalej pomaličky stúpalo. Stále to bolo v poriadku pred najvyššie postaveným z úniku Tanelom Kangertom, ktorý mal stratu 5:37.
video v clanku ikonka ciernaVyjadrenia favoritov pred etapou
66 kilometrov pred cieľom sa k úniku pridal oneskorenec Eduardo Sepúlveda (Androni), ktorý sa medzi skupinami pohyboval vyše pol hodiny. To sa už stúpalo na Forca Caruso (dĺžka 12,7 km; 4,5 %). Keďže tento rozhodujúci únik zmeškal líder vrchárskej súťaže Mäder, šancu dostali ďalší a veľký záujem využiť to mal Bouchard z Ag2r, ktorý strácal na Švajčiara dvadsať bodov. Deväť sa mu podarilo zmazať práve na tomto kopci. Pomohol mu aj kolega Gallopin. O body bojovali aj Mollema a Gavazzi. Pred nimi boli ešte ďalšie dva kopce.
Nasledovala pokojná fáza etapy. Únik mal k dispozícii tri minúty, ktoré boli veľmi zradné v prípade boja o etapový triumf. Ale ako sme písali vyššie, zápletku tvorila aj vrchárska súťaž. Nasledoval kopec Ovindoli (12,4 km; 5,1 %). Na jeho vrchole bolo prichystaných až 18 bodov pre prvého borca. Odtiaľ ostávalo do cieľa už len 23 kilometrov. No pelotón tu už zvýšil tempo. Konkrétne to boli cyklisti Ineosu, ktorí sa dnes možno cítili aj na Bernalov zisk maglia rosa.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Diego Ulissi ako prvý zareagoval na nelichotivú situáciu, keď balík stiahol za päť kilometrov stúpania minútu na čelnú skupinu. Skúsil zvýšiť tempo a skupina sa rozbila. Odčlenili sa Bouchard, Bennett, Guerreiro a Störer, ktorí si urobili menší náskok na ostatných, no po chvíli si ich doskočili Mollema, Fabbro, Carr a ani samotný Ulissi nebol ďaleko. Po ďalšej sérii nástupov v prvej skupine odišla dvojička Simon Carr (EF) a Geoffrey Bouchard (Ag2r). Spolu odpočítavali posledné stovky metrov kopca. Francúz to urobil výborne. Hore bol prvý a získal modrý dres. Minimálne virtuálne. Ešte bolo veľa bodov v cieli.
Balík strácal v týchto momentoch dve a pol minúty. Ineos na čele vymenil Jan Tratnik, teda červeno-oranžoví chceli ukázať, že tu nemali len silného Landu, ale aj Caruso zabojuje o najvyššie priečky. Stále bolo pre pelotón v hre aj etapové víťazstvo. Spustil sa dážď, ale našťastie už nenasledoval žiadny kľukatý zjazd, len chvíľka roviny pred záverečným kopcom. Tam sa za dvojkou vpredu vytvorila aliancia deviatich ľudí, ktorá strácala 20 sekúnd. Balík dve a pol minúty. Stále nebolo jasné, či to zvládne únik, alebo predsa len niekto z hlavných favoritov. Ostávalo 15 kilometrov.

Prišlo posledné stúpanie Campo Felice (6,6 km; 5,8 %) až do cieľa. Ešte pod ním nastúpil Carrovi Bouchard a pokračoval sám. Mladý Brit nereagoval, no chystal sa využiť to, že za pár okamihov ho dobehla dvojička Störer (DSM) - Mollema (Trek) a mohli si tak trochu pomôcť. Napokon sa k nim pridal aj Bouwman (Jumbo). V skupine favoritov sa šlo poriadne rýchlo. Stále niekto iný ťahal. Movistar sa ujal tempa tesne pod kopcom. Bouchard, víťaz vrchárskej súťaže na Vuelte 2019, ktorý ale nikdy nevyhral žiadnu etapu, vyzeral byť veľmi dobre, ale mohol preceniť svoje sily.
Na začiatku kopca nevyzeral dobre ani líder pretekov Valter, ktorý sa pohyboval až na konci ešte stále veľkej skupiny. Medzitým vpredu odišiel trojičke Bouwman a blížil sa k Bouchardovi. No ku všetkým balík. Začalo sa to približovať k šanciam 50 na 50 o etapu. Ineos tvrdil rockovú muziku a postupne zhltával ľudí z pôvodného úniku.
- ponuka z nášho eshopu -
ebikes banner 560x300 v2
- ponuka z nášho eshopu -
Záver na šotoline bol napínavý. Výborne si sily rozložil Koen Bouwman, ktorý si na hranici flamme rouge dobehol Boucharda. Medzi favoritmi sa nič nedialo, šli spolu. Valter ostával veľmi vzadu a bolo otázkou času, kedy sa vytvorí diera. Stalo sa tak. Šesťsto metrov pred páskou zaútočil Egan Bernal (Ineos), ktorý doslova roztrhal skupinu najlepších. Dobehol nešťastnú dvojku Bouwman - Bouchard a prirútil sa do cieľa s náskokom siedmich sekúnd pred Giuliom Cicconem (Trek). Tie tesne zapísali aj Alexandrovi Vlasovovi (Astana) a Remco Evenepoel (Deceuninck) prišiel na pásku s odstupom desiatich sekúnd.
Mladučký Belgičan nevyužil šancu dostať sa do najcennejšieho dresu, o čom sa tak dlho diskutovalo a nebyť úniku Valtera, už by v ňom bol. Po novom stráca 15 sekúnd, Vlasov 21. Sympatický výkon stále predvádza Ciccone, ktorý je štvrtý s odstupom 36 sekúnd. Hneď za ním je ešte Valter, ktorý došiel do cieľa s odstupom 49 sekúnd. Stále dobre sú na tom skúsení borci Caruso či Martin. Dnes šiel dobre pri Evenepoelovi aj Almeida.
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
Deviaty deň splnil očakávania a hoci nestranný fanúšik musí ľutovať sklamaných unikajúcich pretekárov, Bernalov atak v závere bol okulahodiaci. Odohral sa na akomsi cyklokrosovom bojišti - dažďom zmáčanej šotoline. Treba povedať, že Ineos tomu šiel naproti a ak by tak mohutne neťahali skupinu favoritov, asi by ich líder nevyhral etapu a tým stratil desať bonifikačných sekúnd. Egan triumf prežíval veľmi emotívne, v telezíznom rozhovore sa neubránil slzám.
Bouchard napokon v závere nebodoval, čo je pre neho skoro taká veľká smola akože nezabojoval o triumf, veď možno prišiel o 40 bodov. No zároveň mal šťastie, že Bernal mal pred etapou len osem a tak o tri získal modrý dres. V ňom by mal stráviť aj voľný deň, takže jeho prvotýždňová misia bude úspešná. Či ho ten dnešný záver bude mrzieť v konečnom súčte, to ešte uvidí. V bodovacej súťaži sa nič nezmenilo, u mladíkov, samozrejme, vedie tiež Bernal, takže Remco ostane v bielom. Na prvých štyroch miestach sú rovnakí ľudia ako v GC okrem Cicconeho.
Preteky netradične pokračujú ešte aj v pondelok. Na tomto Gire sú voľné utorky. Zajtra by to mala vyť etapa vhodná pre šprintérov, teda aj Petra Sagana. Uvidíme ako sa  zmení podoba záverečných kilometrov bez Ewana. Dnes prišiel Slovák do cieľa s odstupom 23 minút.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (víťaz)
"Vôbec nemôžem uveriť tomu, čo sa deje. Veď ja som ešte etapu na Grand Tour nevyhral. Poviem vám, že je to obrovské zadosťučinenie po tom všetkom, čím som si v poslednom období prešiel a ako som vyzeral vlani na Tour. Veľmi som šťastný. Uvažoval som o tejto etape, že by mohla byť dobrá pre mňa a kolegovia svojim prístupom a pomocou mi dali veľa sebadôvery. Nebol som si istý, ale vraveli mi, že máš na to, dokážeš to. Toto víťazstvo preto patrí hlavne im. Fakt, nemôžem tomu uveriť. (slzy). Toľko vecí sa udialo a teraz som tu. Hoci len jeden deň nosiť ružový dres bude úžasné."
Vo večerných hodinách Vám prinesieme reakcie hlavných aktérov...
Výsledky etapy
1. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 04:08:23 100
2. CICCONE Giulio Trek - Segafredo 00:07 40
3. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:07 20
4. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 00:10 12
5. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 00:10 4
6. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 00:12
7. BARDET Romain Team DSM 00:12
8. SOLER Marc Movistar Team 00:12
9. MARTINEZ Daniel Ineos Grenadiers 00:12
10. ALMEIDA Joao Deceuninck - Quick-Step 00:12
137. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 22:52
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 35:19:22
2. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 00:15
3. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:21
4. CICCONE Giulio Trek - Segafredo 00:36
5. VALTER Attila Groupama - FDJ 00:43
6. CARTHY Hugh EF Education - Nippo 00:44
7. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 00:45
8. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 00:51
9. YATES Simon Team BikeExchange 00:55
10. FORMOLO Davide UAE Team Emirates 01:01
121. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 01:18:35
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. MERLIER Tim Alpecin - Fenix 83
2. NIZZOLO Giacomo Qhubeka ASSOS 76
3. VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits 69
4. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 66
5. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 57
6. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 56
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUCHARD Geoffrey Ag2r Citroën Team 51
2. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 48
3. MÄDER Gino Bahrain Victorious 44
4. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo 23
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo 20
6. GOOSSENS Kobe Lotto Soudal 18
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 35:19:22
2. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 00:15
3. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:21
4. VALTER Attila Groupama - FDJ 00:43
5. MARTINEZ Daniel Ineos Grenadiers 01:12
6. FOSS Tobias Jumbo - Visma 02:22
Všetky prémie na trase etapy:
2 20 122 km - Passo Godi: dĺžka 13,9 km; sklon 4,1 % (18-8-6-4-2-1)
3 20 56 km - Forca Caruso: dĺžka 12,7 km; sklon 4,5 % (9-4-2-1)
sprint-20 36 km - Celano (10-6-3-2-1)
2 20 23 km - Ovindoli: dĺžka 12,4 km; sklon 5,1 % (18-8-6-4-2-1)
sprint-20 8 km - Rocca di Cambio (len 3-2-1 bonusové sekundy)
1 20 Cieľ - Campo Felice: dĺžka 6,6 km; sklon 5,8 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Campo Felice (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Organizátori vytvorili ďalší náročný profil v prvom týždni a znovu sa môže opakovať situácia z predchádzajúcich dní, keď etapový triumf získali utečenci. Pre jazdcov na GC je príliš skoro vytiahnuť maximálny výkon na záverečnom kopci, ktorý púta pozornosť najmä štrkovým úsekom. Pre favoritov bude takáto koncovka veľmi nervóznym momentom a každému z nich bude záležať najmä na tom, aby prišiel do cieľa bez ujmy a cestu cez nespevnené úseky prekonal bez problémov. V doterajšom priebehu ukázali najlepšiu formu Egan Bernal, ktorému pomôže kvalitný výsledok, ktorý dosiahol v tomto roku na Strade Bianche, a Remco Evenepoel s Danielom Martinom. Belgický a írsky jazdec v prípade potreby môžu vytiahnuť na cieľovom kopci svoju výbušnosť. Budeme zvedaví na Simona Yatesa, ktorému sa zatiaľ príliš nedarí a práve na takomto prudkom kopci môže získať sebavedomie. Jazdci na celkové poradie nemusia bojovať o etapový triumf, ale vo finále ich čakajú vypäté momenty, ktoré môžu vytvoriť nejaké prekvapenie. Tím Groupama - FDJ potrebuje zabrať predovšetkým na začiatku etapy, aby sa do úniku nedostali nepríjemní jazdci ohrozujúci ružový dres. Ak v tomto momente francúzska zostava zaváha a do brejku sa dostane jazdec na vysokej priečke v poradí, na náročnom kopcovitom profile bude len ťažko chytať vedúcu skupinu. Attila Valter však bude mať náročnejšiu úlohu ubrániť ružový dres ako vo včerajšej etape, lebo celý deň je náročný a záverečný kopec prudký, aby si mohol trúfnuť vyrovnať sa favoritom na titul. Vo včerajšej etape sa chcel dostať do úniku Mäder, na čele pretekov chce bojovať o etapový triumf Bettiol a ťažkú trasu môžu využiť Mollema, Bennett, Brambilla alebo De Marchi. Výbušná koncovka môže vyhovovať vo vedúcej skupine Ulissimu alebo Guerreirovi.
Krátky opis trasy etapy:
Podľa organizátorov kráľovská etapa v Apeninách, ktorá je zakončená stúpaním na štrkovej ceste. Na trati sa nachádza len minimum rovinatých častí a sedem stúpaní, z toho štyri horské prémie. Nehodnotený kopec na začiatku etapy dosahuje sklony na úrovni štyroch percent a v takomto duchu sa budú niesť aj nasledujúce kopce. Po stúpaní vždy nasleduje zjazd a takýmto spôsobom sa dostanú pretekári na kopec Ovindoli, ktorý odštartuje rozhodujúce momenty. Stúpanie je dlhé, poskytuje pravidelné prevýšenie v okolí piatich percent a zvýši únavu v pelotóne. Po miernom klesaní sa objaví na ceste krátky kopec so sklonom takmer sedem percent a potom je pripravené výbušné finále. Campo Felice sa skladá z troch častí. Polovica cieľového stúpania dosiahne gradienty necelých šesť percent, potom sa dostanú pretekári na miernejšie úseky a posledných 1600 metrov sa odohrá na štrkovej ceste s prudkými sklonmi. Na konci vybehne sklon na necelých deväť percent a pred cieľovou páskou sa nachádza dlhšia pasáž s dvojciferným prevýšením a maximami štrnásť percent. Keďže finále prebehne na nespevnenej ceste, strmé sklony na štrku nemusia vyhovovať každému vrchárovi a v cieli sa môžu vytvoriť zaujímavé rozdiely medzi favoritmi.
profil predposledného kopca (© giroditalia.it)
profil posledného kopca (© giroditalia.it)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop