Giro: Na mýtickom Zoncolane senzačne triumfoval Lorenzo Fortunato, Bernal získal čas na súperov

22.5.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
Giro: Na mýtickom Zoncolane senzačne triumfoval Lorenzo Fortunato, Bernal získal čas na súperov
(© LaPresse/Massimo Paolone)

14. 22.5. rovinata etapa ciel rovina Cittadella > Monte Zoncolan 205 km Fortunato
zprofil etapy
profil etapy, 3700 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Na konci štrnástej etapy striehol na pretekárov mýtický Monte Zoncolan. Prudké stúpanie po takmer dvoch stovkách unavujúcich kilometroch sľubovali napínavý súboj nasilnejších vrchárov na podujatí. Najlepšiu formu ukazoval doposiaľ Egan Bernal, no pre mnohých favoritov začalo Giro práve touto etapou. Zvedaví sme preto boli na Simona Yatesa či Hugh Carthyho, ktorí síce pôsobili nevýrazným dojmom, no držali sa vysoko v celkovom poradí. Až v šiestich prípadoch sa dosiaľ radovali borci z úniku a silní vrchári, ktorí nefigurovali v celkovom poradí si mohli veriť aj dnes. Medzi favoritov na zisk etapy sa tak radili Bauke Mollema, George Bennett a z favoritov Egan Bernal, Alexandr Vlasov a Simon Yates.
Do etapy nenastúpila trojica pretekárov. Zabalila to dvojica rýchlikov Jumba - David Dekker a Dylan Groenewegen, ktorým sa po sľubnom úvode napokon nepodarilo uspieť. Tretím bol prekvapivo Jai Hindley, ktorý však už dávnejšie vypadol z celkového poradia.
 
Odštartovalo sa v doobednajších hodinách. Predpoveď počasia bola rozpačitá. Väčšinu času nemalo pršať ani fučať, no na trati záverečného stúpania už mohli byť podmienky úplne iné. Súboj o únik tentokrát netrval tak dlho ako v predchádzajúcich kopcovitých previerkach. Dopredu sa prepracovala jedenástka pretekárov, kde bolo aj niekoľko kvalitných vrchárov. George Bennett, Edoardo Affini (2x Jumbo), Bauke Mollema, Jacobo Mosca (2x Trek), Lorenzo Fortunato, Vincenzo Albanese (2x Eolo Kometa), Nelson Oliveira (Movistar), Alessandro Covi (UAE Emirates), Rémy Rochas (Cofidis), Jan Tratnik
(Bahrain Victorious)
a Andrij Ponomar (Androni) si pred pelotónom vybudovali sedemminútový náskok.
Dvojica papierovo najsilnejších vrchárov z úniku k sebe mala aj po jednom domestikovi a pred ostatnými boli v miernej výhode. George Bennett sa na otázku, či má aj dnes šancu uspieť únik, vyjadril s nádejou: "Treba sa na to pozrieť zo širšieho kontextu. Ak tu nie je žiaden tím s veľkým favoritom, tak tu potom vždy existuje šanca, že únik uspeje," povedal. Práve Novozélanďan bol zároveň najvyššie postaveným pretekárom v poradí. Strácal však už viac než jedenásť minút, a tak pre Ineos nepredstavoval bezprostredné riziko.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Krátko po vytvorení úniku sa na zemi ocitla dvojica jazdov. Lawrence Naesen (AG2R) nasadol na bicykel a pokračoval ďalej, no Nicolas Edet (Cofidis) musel odstúpiť. Ešte pred prvým kategorizovaným stúpaním začali v pelotóne diktovať tempo Movistar s Astanou. Na vrchole Castello di Caneva bral tri body Bauke Mollema a pretekár Treku znížil svoju bodovú stratu vo vrchárskej súťaži na prvého Boucharda na 70 bodov.
Nasledovala jednoduchšia pasáž. V hlavnej skupine panovala pokojná atmosféra. Pretekári využili čas aj na občerstvenie. Na jej čele pracovali borci Astany, ktorí v dnešnom dojazde verili Alexandrovi Vlasovovi. Náskok vedúcej skupiny opäť mierne podrástol. 70 kilometrov pred cieľom dosahoval takmer deväť minút. Na šprintérskej prémii sa medzičasom presadil Jan Tratnik pred Andrii Ponomarom. Tak ako v každej etape, aj teraz bodovali iba ôsmi pretekári, a preto sa už z balíka nešprintovalo. Andrii Ponomar, najmladší jazdec tohtoročného Gira, sa na tohtoročnom Gire ukázal v úniku už po druhýkrát.
Pri prejazde balíka druhým kategorizovaným stúpaním nasadila Astana vyššie tempo. Za obeť mu padla celá skupina pretekárov, vrátane šprintérov a Petra Sagana, ktorý si vystúpil a spoločne s Nizzolom, Gaviriom a ďalšími vytvorili groupetto. Pridal sa k nim  aj držiteľ modrého dresu Geoffrey Bouchard. Utečenci síce dobre spolupracovali, no balík aj tak znížil svoju stratu. Na vrchole stúpania bola na úrovni šiestich minút. Bauke Mollema si na prémii polepšil o ďalších osemnásť bodov.
 
Zaujímavo to vyzeralo na Zoncolane, ktorého vrchol prikryla hustá hmla a teplomer ukazoval šesť stupňov. Poveternostné podmienky dozaista neboli také priaznivé ako v roku 2018, keď tu ruky nad hlavu dvíhal Chris Froome.
V technickom zjazde sa pelotón rozdelil na viacero skupín. Vpredu zostala iba sedmička pretekárov. Alexandr Vlasov tam bol spoločne s troma domestikmi. Spoločne s nimi tam bol ešte Pello Bilbao a líder Egan Bernal s Jonathanom Castroviejom. Za nimi sa sformovala tridsaťčlenná skupina, kde zaostalo zvyšok favoritov, vrátane Yatesa, Buchmanna, Carthyho a ďalších. Chýbal tam však Remco Evenepoel, ktorý bol až v tretej skupine. Hasiť to teda museli pretekári Quick-Stepu aj s Joaom Almeidom. Rozostupy však veľké neboli. Čelná sedmička mala iba 15-sekundový náskok pred zvyškom hlavnej skupiny. Skupina s Evenepoelom strácala ďalších 20 sekúnd. Nasledovala dlhšia pasáž po rovine a táto situácia mohla dopomôcť k tomu, aby sa všetky skupiny pospájali.
 
To sa onedlho aj stalo. Pretekári Astany pochopili, že to takto ďalej nepôjde a počkali si na zvyšok skupiny. Krátko na to sa tam dotiahol aj Remco Evenepoel. Nasledovala dlhšia pasáž po rovine so šprintérskou prémiou, kde sa rozdávali bonusové sekundy. Tie však boli korisťou úniku. Tri si na svoje konto pripísal Edoardo Affini a brejk následne začal stúpať na Zoncolan s viac než 6-minútovým náskokom pred skupinou favoritov. Ešte pred tým z čela vypadla dvojica Vincenzo Albanese a Rémy Rojas.
Skvelú prácu odviedli Edoardo Affini a Jacopo Mosca, ktorí mali najväčšiu zásluhu na tom, že mal brejk aj pri nájazde do záverečného stúpania stále veľmi veľkú šancu na úspech. Obaja si vystúpili približne štrnásť kilometrov pred cieľom.
Ako prvý si nastúpil Jan Tratnik, ktorý si chcel pred ostatnými vybudovať náskok. Tratnik nepatrí k výbušným typom pretekárov, je tempárom a jeho útok na menej prudkom úseku sa dal očakávať. Ako ďalší si nastúpil Ponomar a na jeho pohyb dobre zareagoval Fortunato, ktorý v ataku pokračoval. Centimeter po centimetri sa blížil k Tratnikovi. Za ním sa začalo taktizovať a pretekár Eolo Kometa dostal priestor. Pre najmladšieho pretekára tohtoročného Gira to bolo, naopak, príliš a musel si vystúpiť.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
V hlavnej skupine medzičasom začal pracovať tím Ineos. Vysoké tempo nasadil Gianni Moscon a odstup vedúcej dvojice (Fortunato, Tratnik) sa scvrkol na päť minút. Kvarteto Mollema, Covi, Bennett a Oliveira strácali 40 sekúnd, no tie najprudšie úseky boli ešte stále pred nimi. Päť a pol kilometra pred cieľom vypadol zo skupiny favoritov Vincenzo Nibali. Veľmi sa trápil aj Attila Valter, ktorý mal pri sebe dvojicu tímových kolegov, no takisto vypadol z hlavnej skupiny. Na jej čele pracoval Jonathan Castroviejo pre Egana Bernala.
Na najprudších úsekoch zaútočil Lorenzo Fortunato a vzdialil sa Janovi Tratnikovi. Alessandro Covi, naopak, ušiel trojici papierovo silnejších súperov. Z hlavnej skupiny sa zdvihol Jan Hirt, ktorý pomohol k navýšeniu tempa. Jeho obeťou sa stal Remco Evenpoel, ktorý dva kilometre pred cieľom začal zaostávať. Naopak, zaútočil Simon Yates, ktorého sa chytil Egan Bernal. Za ním jazdil Emanuel Buchmann a Daniel Martinez.
Štrnásta etapa priniesla ďalšiu seznáciu. Lorenzo Fortunato doteraz nikdy nič nevyhral, no v 25 rokoch sa konečne dočkal. Stalo sa tak navyše na mýtickom stúpaní Monte Zoncolan! Za ním finišoval po výbornom výkone Jan Tratnik. Ako tretí preťal cieľovú pásku Alessandro Covi. 500 metrov pred cieľom atakoval Egan Bernal. Poľahky sa zbavil Yatesa, preletel popri Mollemovi a Bennettovi a upaľoval do cieľa. Za ním prišiel s odstupom Simon Yates. Z favoritov celkového poradia to zvládli aj Martínez, Caruso a Ciccone. Na Bernala však stratili však takmer trištvrte minúty. Za nimi finišoval Daniel Martin s Emanuelom Buchmannom. Väčšie straty napokon zaznamenali Alexandr Vlasov a najmä Remco Evenepoel.
 
Egan Bernal navýšil svoje vedenie v celkovom poradí a pred druhým Simonom Yatesom má viac než 90-sekundový náskok. Výrazne si po dnešku polepšil práve britský cyklista, ktorý preskočil trojicu svojich súperov. Na treťom mieste zostáva Damiano Caruso. Pretekárovi Bahrainu jazdí veľmi rozumne. Zbytočne neútočí a neprilákava na seba pozornosť, no drží sa veľmi vysoko. Etapa nevyšla Alexandrovi Vlasovovi, ktorý nezúžitkoval prácu svojho tímu. V závere mal slabšie nohy ako jeho protivníci a prepadol sa z pódia. Líder Bory Emanuel Buchmann zostáva na šiestej priečke. Pódium má však stále na dosah.
 
Sklamanie po dnešku zavládne v Jumbu. George Bennett nezužitkoval prácu Edoarda Affiniho a v závere nemal dostatok síl na to, aby zabojoval o triumf. Tobias Foss navyše takisto stratil cenný čas a vypadol z elitnej desiatky. Záver nevyšiel ani Bauke Mollemovi, no Trek môže tešiť fakt, že Giulio Ciccone sa v závere udržal medzi najlepšími a v poradí dokonca preskočil Remca Evenepoela. Deväťmesačná súťažná pauza si, naopak, na mladom Belgičanovi vyberá svoju daň. Zajtrajšia etapa by mohla opäť vyhovovať aj nášmu Petrovi Saganovi, no všetko bude záležať od toho, ako silný bude únik.
Vo večerných hodinách vám prinesieme reakcie hlavných aktérov...
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lorenza Fortunata (víťaz)
"Som nesmierne šťastný. Na začiatku etapy som si naskočil do úniku spoločne s Vincenzom Albanesem. Vincenzo odviedol skvelú prácu, ja som mohol ísť celý deň voľne a sústrediť sa až na samotný záver. Zaútočil som už na začiatku stúpania. Mal som našťastie dobré nohy a som veľmi rád, že mi to takto vyšlo. Chcel by som sa poďakovať svojej rodine a nášmu tímu. Bez nich by som tu dnes nebol. Víťazstvo na Zoncolane mi zároveň dodáva obrovskú motiváciu a sľubujem, že ma ešte v úniku uvidíte."
Výsledky etapy
1. FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA 05:17:22 100
2. TRATNIK Jan Bahrain Victorious 00:26 40
3. COVI Alessandro UAE Team Emirates 00:59 20
4. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 01:43 12
5. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 01:47 4
6. YATES Simon Team BikeExchange 01:54
7. BENNETT George Jumbo-Visma 02:10
8. OLIVEIRA Nelson Movistar Team 02:18
9. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 02:22
10. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 02:22
148. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 38:33
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 58:30:47 20
2. YATES Simon Team BikeExchange 01:33
3. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 01:51
4. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:57
5. CARTHY Hugh EF Education-NIPPO 02:11
6. BUCHMANN Emanuel BORA-hansgrohe 02:36
7. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 03:03
8. EVENEPOEL Remco Deceuninck-Quick Step 03:52
9. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 03:54
10. BARDET Romain Team DSM 04:31
120. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 02:30:37
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 135
2. NIZZOLO Giacomo Qhubeka ASSOS 126
3. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 113
4. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 110
5. VIVIANI Elia Cofidis 86
6. AFFINI Edoardo Jumbo-Visma 50
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 96
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 57
3. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 50
4. FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA 40
5. TRATNIK Jan Bahrain Victorious 26
6. DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 24
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 58:30:47
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:57
3. EVENEPOEL Remco Deceuninck-Quick Step 03:52
4. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 03:54
5. FOSS Tobias Jumbo-Visma 05:37
6. VALTER Attila Groupama-FDJ 07:49
 
Všetky prémie na trase etapy:
4 20 modre 128 km - Castello di Caneva: dĺžka 3,4 km; sklon 3,8 % (3-2-1)
sprint-20 85 km - Meduno (10-6-3-2-1)
2 20 58 km - Forcella Monte Rest: dĺžka 10,5 km; sklon 5,9 % (18-8-6-4-2-1)
sprint-20 19 km - Arta Terme (len 3-2-1 bonusové sekundy)
1 20 Cieľ - Monte Zoncolan: dĺžka 14,1 km; sklon 8,5 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Monte Zoncolan (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Na najťažšom cieľovom kopci pretekov môžu uspieť len vrchári vo forme. Medzi favoritmi na celkový triumf sa doteraz predvádzal v najlepšom svetle Egan Bernal, ale pre mnohých favoritov začína Giro len teraz, na Zoncolane. Etapa štartuje dlhým rovinatým úsekom, preto bude zaujímavé sledovať, ktorým kvalitným vrchárom sa podarí dostať do úniku. Ak sa sformuje na čele pretekov silná skupina, mohla by dostať šancu zabojovať o etapový triumf. Záujem dobyť Zoncolan v úniku môže byť lákavý pre Georgea Bennetta, Baukeho Mollemu, Nicolasa Rochea, vrchárov z Movistaru, Reichenbacha alebo Fabbra. Prípadný úspech brejku bude záležať nielen od zloženia vedúcej skupiny, ale aj od aktivity tímov v pelotóne. Ineos Grenadiers už vyhral etapu s Eganom Bernalom, no môže mať ambíciu využiť výbornú fazónu kolumbijského cyklistu, aby sa presadil aj na Zoncolane a upevnil jeho pozíciu v GC. Ostatné zostavy vedia, že Bernal je aktuálne najsilnejší, preto nemajú dôvod pracovať v balíku v priebehu dňa. Egan Bernal sa dostáva do svojho obľúbeného terénu a na dlhom kopci, ktorý je zakončený brutálnym finále, by mal naplno predviesť svoju formu. Po predchádzajúcich úspešných útokoch na strmých sklonoch môže na vrchole Zoncolanu znovu utiecť všetkým jazdcom na celkové poradie. Veľmi dobre sa drží Alexander Vlasov a ruský borec musí nadviazať na svoje doterajšie výkony aj na Zoncolane. Ak bude patriť medzi najsilnejších, zvýšia sa jeho šance na stupne víťazov. Hugh Carthy v minulom roku na Vuelte vyhral na Anglíru a bude si veriť aj na Zoncolane. Aj v jeho prípade platí, že úspešný výsledok mu dodá dôležité sebavedomie. Budeme zvedaví na Simona Yatesa, ktorý zatiaľ v kopcoch nepredvádzal očakávané výkony a finále 14. etapy odhalí jeho skutočnú formu. V roku 2018 bol na Zoncolane mimoriadne silný. Jedenásta etapa ukázala v silnom prevedení Emanuela Buchmanna a nemecký jazdec by si mal začať vychutnávať dlhé a náročné kopce, ktoré sa dostávajú do programu a na ktorých si môže vylepšovať pozíciu v klasifikácii. Dôležitý test čaká na Damiana Carusa, či sa dokáže v ťažkých horách vyrovnať najlepším vrchárom na podujatí, a aj na Remca Evenepoela. Belgický cyklista nezvládol šotolinovú jedenástu etapu a teraz musí predviesť svoj najlepší výkon, aby finišoval na čele pretekov. Evenepoel už niekoľkokrát presvedčil, že mu nerobia problémy ani dlhé a prudké kopce.
Krátky opis trasy etapy:
Na talianskej GT sa bude siedmykrát finišovať na obávanom Monte Zoncolan, ale premiérovo bude využitá strana zo Sutria. Väčšina dňa sa odohrá na jednoduchom profile a pretekári sa dostanú do vrchárskeho tempa na Forcella Monte Rest, kde sa objavia aj dlhé úseky so sklonmi sedem až osem percent. Potom sa bude čakať na cieľový kopec päťdesiat kilometrov a to bude dostatočný priestor na to, aby sa všetci pripravili na mimoriadne náročnú prekážku. Monte Zoncolan je z tejto strany rozdelený na tri časti. Úvodných desať kilometrov poskytne prevýšenie osem až deväť percent, potom na dvetisíc metroch klesnú sklony na štyri percentá a najdôležitejšiu časť celej etapy budú predstavovať posledné tri kilometre, ktoré dosiahnu priemerný sklon trinásť percent. Mimoriadne tvrdý dojazd bude gradovať až do cieľa. Finálny kilometer dosiahne sklon necelých pätnásť percent a nájdeme tu aj 500-metrový úsek s prevýšením dvadsať percent. Tento výstup na Zoncolan nie je taký náročný na celej dĺžke ako ten tradičný z Ovara, ale stále je to tvrdý kopec a posledné tri kilometre sú také brutálne, že môžu zaskočiť aj favoritov na titul a vytvoriť medzi nimi veľké rozdiely.
profil predposledného kopca (© giroditalia.it)
profil posledného kopca (© giroditalia.it)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop