Giro: V hromadnom šprinte vyhral Caleb Ewan, Peter Sagan štvrtý, Landa po páde odstúpil

12.5.2021, 13:45 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
5. 12.5. rovinata etapa ciel rovina Modena > Cattolica 177 km Ewan
zprofil etapy
profil etapy, 200 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Po včerajšej upršanej kopcovitej etape bol pripravený jednoduchý profil, ktorý ponúkal ďalšiu príležitosť pre šprintérov. Počas dnešného dňa mohli skomplikovať situáciu na trati dažďové prehánky. V cieľovom meste bol pripravený pomerne technický finiš a šprintéri sa museli vysporiadať s protivetrom pred cieľovou páskou.

Po prvom hromadnom dojazde mohol byť spokojný jedine Tim Merlier a ostatní šprintéri Ewan, Gaviria, Viviani alebo Groenewegen sa museli presvedčiť o jeho výbornej forme. Peter Sagan sa mohol presadiť potrebnou pozičnou jazdou vo finále a správnym načasovaním šprintu.

Jasná etapa so šprintérskou koncovkou prilákala do úniku len dvoch cyklistov. Domáci pretekári Filippo Tagliani (Androni Giocattoli) a Umberto Marengo (Bardiani-CSF) sa ako jediní rozhodli zviditeľniť svoje tímy na čele pretekov. Na začiatku svietilo slnko a nefúkal vietor. V priebehu dňa sa očakávalo, že bude fúkať pretekárom do chrbta.
Umberto Marengo, ktorý patrí medzi odolných a zároveň rýchlych cyklistov, vyhral v roku 2019 etapu na Okolo Utahu. Filippo Tagliani je typologicky podobným pretekárom a v tomto roku skončil na pretekoch Banja Luka na šiestom mieste v klasifikácii.
V pelotóne pracoval Israel Start-Up, ktorý si užíval jazdu na podporu ružového dresu. Alessandro de Marchi pred etapou povedal: "Najkrajšou vecou na ružovom drese je to, že spolu s vami sa tešia ostatní cyklisti v pelotóne, moji kamaráti doma alebo tréningoví partneri. Na sociálnych sieťach som dostal toľko správ, že budem na ne odpovedať až do konca pretekov." Jeho tímoví kolegovia dopriali vedúcej dvojici 5-minútový náskok, čo pre šprintérov neznamenalo nijakú hrozbu na rovinatom profile. Šprintérske celky zatiaľ nemali dôvod zasiahnuť na čele pelotónu.
Etapa prebiehala v pokojnom duchu, za dobrého počasia a v pelotóne prebiehali diskusie medzi pretekármi. Keďže sa blížila prvá rýchlostná prémia, šprintéri museli zbystriť pozornosť a využiť možnosť získať šesť bodov. Na prémii bol rýchlejší Filippo Tagliani a v balíku sa odohral zaujímavý šprintérsky súboj. V pelotóne bol najsilnejší Fernando Gaviria, za ním finišovali Tim Merlier a Elia Viviani. Peter Sagan zostal za nimi, pretože začal šprintovať príliš skoro a ostatní ho predbehli. Slovenský jazdec získal tri body.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Hlavná skupina v tomto momente výrazne zrýchlila a chytila vedúcu dvojicu. Do cieľa zostávalo vyše sto kilometrov a pelotón jazdil pokope. Tempo sa spomalilo a všetci čakalo, čo sa bude diať. Na predné priečky sa posunuli tímy bojujúce v klasifikácii. Žiadny pokus o vytvorenie nového úniku sme nevideli a situáciu neustále kontrolovalo viacero tímov. Nefúkalo, nepršalo a havný balík postupoval pokojne ďalej na rovinatej trati.
Na trase sa neobjavilo žiadne ohrozenie jazdcov na GC a napokon vyrazili dopredu Simon Pellaud (Androni Giocattoli) a Davide Gabburo (Bardiani-CSF). Do cieľa zostávalo necelých sedemdesiat kilometrov. Boli to opäť tímy Androni Giocattoli a Bardiani, ktoré ako jediné vyrazili do ofenzívy. V pelotóne sa znovu odohrával klasický scenár a vedúcu skupinu kontrolovali Lotto - Soudal a Alpecin - Fenix. Náskok vedúcej dvojice presahoval jednu minútu. Na druhej rýchlostnej prémii zobral tri bonusové sekundy Davide Gabburo a v balíku nikoho z favoritov nezaujímala jedna bonusová sekunda.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Tridsať kilometrov pred cieľom pretekári v balíku opäť znervózneli a viaceré celky sa tlačili na predné pozície. Tempo sa zvýšilo a najmä medzi jazdcami na GC prebiehala pozičná bitka. Potom atakoval Gougeard (Ag2r) a pridal sa k vedúcej dvojici, ale hlavná skupina bola už natoľko rozbehnutá, že bolo len otázkou času, kedy budú všetci utečenci chytení.
Pätnásť kilometrov pred cieľom spadol vo veľkej rýchlosti Pavel Sivakov (Ineos) a ruský jazdec bol výrazne dotlčený. Aj vo finále fúkalo pretekárom do chrbta a to pomáhalo vedúcej trojici, aby udržiavala malý náskok. Potom na jednom z cestných ostrovčekov sa odohral ďalší ťažký pád a na zemi sa ocitli aj Mikel Landa a Joe Dombrowski. Španielsky jazdec vyzeral byť na tom veľmi zle. Brejk bol chytený tri kilometre pred páskou.
V hromadnom šprinte zvíťazil Caleb Ewan, ktorý tesne porazil Giacoma Nizzola. Peter Sagan skončil štvrtý. Pred slovenským cyklistom ešte finišoval Elia Viviani.
video v clanku ikonka ciernaSumár 5. etapy
V klasickej šprintérskej etape nebol veľký záujem prezentovať sa v brejku. Prvá dvojica v úniku bola chytená na rýchlostnej prémii sto kilometrov pred cieľom, pelotón jazdil chvíľu pokope a potom znovu zaútočila len dvojica cyklistov. Šprintérske celky nemali náročnú úlohu zariadiť hromadný dojazd a najskôr to vyzeralo tak, že jazdci na celkové poradie prežijú dnešný deň bez ujmy. Lenže na konci ťažko spadli Pavel Sivakov a Mikel Landa.
V hektickom dojazde si museli šprintéri budovať pozíciu a nie každému sa to podarilo. Svojho posledného kolegu stratil Fernando Gaviria a z vedľajšej línie tak vyrazil dopredu Cofidis. Elia Viviani dobre rozbehol šprint, ale za ním sa posúval dopredu Caleb Ewan a ten predviedol perfektnú koncovku. Z druhej strany začal šprintovať na vlastnú päsť Giacomo Nizzolo a bol veľmi rýchly, no Caleb Ewan predviedol parádny šprint. Austrálsky pretekár získal svoje štvrté víťazstvo na Gire a druhé v tejto sezóne. Na konci sa pred ním otvorila cesta a vďaka tomu mohol naplno vytiahnuť svoj šprint. Giacomo Nizzolo skončil druhýkrát druhý a stále čaká na výhru na domácej GT. Vo finále sa ukázal aj Elia Viviani, ale nebol taký rýchly ako Ewan a Nizzolo.
Peter Sagan prešiel cez záverečné technické úseky na čele balíka, mal potrebnú pozíciu a napokon sa mu to nevyplatilo. Držal líniu za UAE Emirates, ale keď Juan Molano zbadal, že nemá za sebou Gaviriu, prestať ťahať a Sagan musel takisto spomaliť. Keď potom vyleteli zo zadných pozícii ostatní šprintéri, slovenský cyklista už nedokázal zmazať tento hendikep. V bodovacej súťaži mu patrí piate miesto so ziskom 50 bodov. Vedie Giacomo Nizzolo, ktorý má 72 bodov. Tim Merlier tesne pred páskou rieši mechanické problémy a do súboja o výhru sa nezapojil.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
V cieli prišli veľmi zlé správy z tímu Bahrain Victorious, že Mikel Landa odstúpil z pretekov po ťažkom páde. Španielsky cyklista sa ukázal včera vo výbornej forme a bude to strata nielen pre bahrajnský celok. Pavel Sivakov prišiel do cieľa na konci balíka a jeho pokračovanie na podujatí môže byť otázne. Na čele priebežného poradia zostal Alessandro de Marchi.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (víťaz)
"Prvá šprintérska etapa nedopadla pred nás dobre a cítili sme tlak, aby sme predviedli dobrý výkon. Bez mojich kolegov by som nebol vo finále taký svieži, lebo ma dostali cez všetky záverečné zákruty na potrebných pozíciách. Myslím si, že vo finále som mal najlepšie nohy. Chcem vyhrať ešte viac etáp, toto víťazstvo mi dodalo sebavedomie."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Giacoma Nizzola (2. miesto)
"Odviedol som maximum a neľutujem druhé miesto, lebo niekto bol rýchlejší ako ja. Mali sme pripravený dobrý plán a požiadal som tímových kolegov, aby mi ho pomohli uskutočniť. Potreboval som od nich, nech sú stále okolo mňa a pomáhali mi prechádzať cez všetky zákruty, aby som tam nemíňal energiu."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (4. miesto)
"Ako sa dalo predpokladať, bola to etapa pre šprintérov s technickými záverečnými kilometrami. Tím odviedol excelentnú prácu a Felix s Danielom boli na konci perfektní. Mal som pozíciu, dobrú rýchlosť a bol som pripravený začať šprintovať, keď jazdec predo mnou spomalil, takže pred páskou som už nemal najvyššiu rýchlosť."
Výsledky etapy
1. EWAN Caleb Lotto Soudal 04:07:01 100
2. NIZZOLO Giacomo Qhubeka ASSOS 00:00 40
3. VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits 00:00 20
4. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 00:00 12
5. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 00:00 4
6. MOSCHETTI Matteo Trek - Segafredo 00:00
7. PASQUALON Andrea Intermarché-Wanty-Gobert 00:00
8. GROENEWEGEN Dylan Jumbo - Visma 00:00
9. BELLETTI Manuel EOLO-KOMETA 00:00
10. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation 17:57:45 20
2. VERVAEKE Louis Alpecin - Fenix 00:42
3. OLIVEIRA Nelson Movistar Team 00:48
4. VALTER Attila Groupama - FDJ 01:00
5. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 01:15
6. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 01:24
7. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 01:28
8. BETTIOL Alberto EF Education - Nippo 01:37
9. CARTHY Hugh EF Education - Nippo 01:38
10. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 01:39
101. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 23:06
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. NIZZOLO Giacomo Qhubeka ASSOS 72
2. VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits 68
3. MERLIER Tim Alpecin - Fenix 58
4. EWAN Caleb Lotto Soudal 56
5. SAGAN Peter Bora - hansgrohe 50
6. TAGLIANI Filippo Androni Giocattoli Sidermec 39
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. DOMBROWSKI Joe UAE Team Emirates 18
2. ALBANESE Vincenzo EOLO-KOMETA 16
3. TAARAMÄE Rein Intermarché-Wanty-Gobert 13
4. DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation 10
5. GAVAZZI Francesco EOLO-KOMETA 9
6. PELLAUD Simon Androni Giocattoli Sidermec 6
 
 
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. VALTER Attila Groupama - FDJ 17:58:45
2. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 00:24
3. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step 00:28
4. BERNAL Egan Ineos Grenadiers 00:39
5. MARTINEZ Daniel Ineos Grenadiers 01:10
6. HINDLEY Jai Team DSM 01:20


 
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 107 km - Imola (12-8-6-4-3-2-1)
sprint-20 41 km - Savignano sul Rubicone (len 3-2-1 bonusové sekundy)
ciel Cieľ - Cattolica (50-35-25-18-14-11-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Dnes sa vracajú do hry šprintéri. Dva blbé upršané dni zvládli všetci, takže budú sa tešiť na rýchly dojazd. Určite potiahne pelotón viacero tímov, takže únik by tentoraz nemal prekvapiť. Nedeľa ukázala, že Caleb Ewan a jeho Lotto to nezvládlo, takže hlavnou otázkou je, či to bolo len zaváhanie, alebo budú mať problémy aj v stredu. Inak budú ich konkurenti klasickí - Merlier, Sagan, Nizzolo, Groenewegen, Viviani i Gaviria. Bodovačku vedie Merlier a ak dobre zašpurtuje, je pravdepodobné, že ostane v cyklámenovom. Sagan je štvrtý, ale mohol by svoju pozíciu vylepšiť.
Krátky opis trasy etapy:
V prímorskom meste Cattolica ležiacom na brehu Jadranského mora sa predvedú najrýchlejší jazdci v pelotóne. Trasa neobsahuje horskú prémiu a šprintérske celky budú mať jednoduchú úlohu, aby zariadili hromadný dojazd pelotónu. V cieľovom meste sa objaví na konci niekoľko ostrých zákrut a v okolí flamme rouge sa dvakrát zmení smer jazdy. V tomto momente musia šprintéri zvládnuť pozičnú jazdu na čele balíka. Po poslednej zákrute zostáva do cieľa ešte deväťsto metrov.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop