Giro skončilo časovkou v Miláne, Ganna vyhral, Bernal oslavoval maglia rosa, Sagan získal maglia ciclamino

30.5.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
21. 30.5. rovinata etapa ciel rovina Senago > Miláno 30,3 km Ganna
zprofil etapy
profil etapy, 100 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Aj keď to zo začiatku Gira vyzralo tak, že by sa v záverečnej časovke mohlo rozhodovať o celkovom triumfe či aspoň pódiu, v Alpách sa vytvorili rozdiely, ktoré už hovorili o tom, že prvé tri priečky sú jasne vyárendované. Musel by niektorý zo silných pretekárov spadnúť, alebo mať vážne technické problémy, aby sa menili pozície Bernala, Carusa alebo Yatesa. No aspoň za nimi to ešte bolo zamotné a niekto sa mohol vymeniť.
Súboj o tridsaťkilometrovú etapu chceli zviesť mená, ktoré štartovali tesne po 14tej hodine, teda Filippo Ganna (Ineos) a Edoardo Affini (Jumbo). Obaja sa naozaj zaradili na prvé dve priečky priebežného poradia - Ganna bol s časom 33:48 o dvanásť sekúnd rýchlejší ako jeho krajan aj napriek tomu, že musel meniť bicykel. Ťažké však bolo odhadovať, či im to bude stačiť na Quick-Stepákov Cavagnu či teoreticky aj Almeidu, ktorý tu šiel výborne vlani.
Peter Sagan na Gannu stratil bez mála tri minúty a najdôležitejšie bolo, že prišiel do Milána v poriadku, teda cyklámenovom drese, ktorý si následne šiel prevziať aj na záverečnom pódiu. Najväčší favoriti sa chystali na štart až po 16tej hodine, takže prostredná časť bola trochu nemastná-neslaná.
Čakalo sa na príjazd Rémiho Cavagnu. Ten srdnato bojoval s Gannom o líderskú pozíciu a hoci to na medzičasoch nebolo ideálne, v závere zrýchlil a vyzeralo to na mimoriadnepodobný čas. No v predposlednú ľavotočivú zákrutu franúczsky špecialista absolútne neodhadol, vošiel do nej v obrovskej rýchlosti, narazil do bariéry a aj keď rýchlo vysadol späť, veľmi ťažko povedať, či tam stratil menej alebo viac ako dvanásť sekúnd, ktoré mu v cieli chýbalo na Gannu. Jeho čas bol presne 34:00.
Veľmi pekný výkon predviedol Matteo Sobrero z Astany. 24-ročný pretekár tu jazdil veľmi nenápadne, no dnes stratil na Gannu len štrnásť sekúnd a zaradil sa tesne za Cavagnu a Affiniho na štvrtú priečku. Postupne sa na trať v Miláne dostali najlepší v celkovom poradí a podľa očakávania veľmi dobré časy ukazoval Joao Almeida (Deceuninck), ktorý sa mohol chystať na útok možno až na piatu priečku cez Carthyho, Martíneza a Bardeta, ale nebolo to vôbec jednoduché.
Dobre šiel aj štvrtý Alexander Vlasov (Astana), no s odstupom 7:07 na Bernala sa nachádzal tak trochu "v území" nikoho. Nemohol si polepšiť. Z top trojky bol po tretine trasy najrýchlejší Caruso o deväť sekúnd pred Bernalom a 25 sekúnd pred Yatesom.
rusko satky 560x300
Almeida sa zjavil v cieli s časom 34:15 ako piaty najrýchlejší. Zaostal o 27 sekúnd a čakal, či sa mu podarí prekonať dvoch, alebo aj troch súperov. Carthy bol ľahkým sústom. Brit zaostal až o 2:27, teda o celé dve minúty viac. Martínez bol ale ťažším súperom a keďže zaostal o 1:21, vyzeralo to tak, že sa on posunie na piatu priečku dve sekundy pred Almeidu (no nerátali sme presne tie časovkové desatiny), pretože Bardet šiel tiež slabšie. S odstupom 2:09 sa zosunul na siedmu priečku. Vlasov so stratou 1:28 jasne potvrdil štvrtú priečku.
Medzi prvou trojkou sa po dvoch tretinách nič nezmenilo, vyzeralo to tak, že Caruso nadelí Yatesovi minútu a Bernal bude niekde v strede medzi nimi. Yates napokon dopadol najhoršie z Top 10 (ak nerátame Martina, ktorý nemal o čo ísť). Zaostal až o 2:45. Domáci Caruso bol po Almeidovi, Fossovi a tesne aj Martínezovi tretí najlepší (+1:23). Bernal ani nešiel v závere opatrnejšie (+1:53), vychutnal si aj víťaznú pózu a ako 24-ročný vyhral už svoju druhú Grand Tour v kariére, hoci mu po tých vlaňajších problémoch veril málokto.
Egan Bernal (© LaPresse/Massimo Paolone)
Filippo Ganna rolu favorita potvrdil a po triumfe v prvom vyhral aj druhý boj s chronometrom. Rémi Cavagna bol opäť blízko, ale neúspešný. Edoardo Affini uzavrel Top 3. Peter Sagan bol 57. (+2:59).
Bernal vyhral Giro napokon o 89 sekúnd pred Carusom, Yates dostal 4:15. Etapu vyhrali všetci traja ľudia na pódiu, a to je určite pozitívom pretekov a zaslúžené úspechy pre tých najlepších. Okrem druhého Taliana dosiahol životný výsledok aj štvrtý Vlasov či piaty Martínez. V Nórsku oslavujú deviateho Fossa. Do Milána prišlo 143 pretekárov.
Peter Sagan vyhral bodovaciu klasifikáciu na Gire prvý raz a rozšíril zbierku týchto dresov už na 37. Samozrejme, nejcennejšie sú zelené z Tour, ktorých je sedem. Na Vuelte takýto dres ešte nezískal. Tu sa mu to podarilo len so ziskom 136 bodov, čo je pomerne málo, vyhral len jednu etapu, jeden špurt, no to históriu zaujímať nebude. Po dres si prišiel so synom Marlonom. Získal spolu 256 UCI bodov, no 50 mu odrátali rozhodcovia kvôli trestu v 18. etape. Najbližšie by ho mala čakať Tour de France.
Peter Sagan so synom (© LaPresse/Massimo Paolone)
Vrchársku súťaž si podmanil Geoffrey Bouchard a tradičný tím Ag2r Citroen. Už býva zvykom, že biely dres získa niekto z tých najlepších v GC, tento rok tu bolo množstvo mladých ľudí a získal ho Bernal. Najlepším tímom bol Ineos Grenadiers. Dries de Bondt vyhral miniklasifikácie na šprintérskych prémiách aj kombinácie. No a Simon Pellaud strávil najviac kilometrov v únikoch - 783.
Ráno budeme publikovať súhrn reakcií po Gire...
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Filippa Ganu (víťaz)
"Nebol som dnes úplne vo svojej koži, po tých troch týždňoch to bolo ťažké. Potom som sa v cieli obával o Egana, aby to zvládol, stať sa predsa len môže čokoľvek. Som veľmi šťastný aj za neho."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (víťaz GC)
"Bol som len sústredený na svoju jazdu a na to, aby som neprišiel o Giro v nejakej zákrute, takže tlačil som na to na rovinách a kde som mohol, ale v zákrutách som šiel tak, aby to bolo ok. Bol to dobrý deň, vyšiel fajn. Videl som veľa kolumbijských vlajok na trati a keď som prišiel do cieľa, bol to úžasný pocit."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (víťaz bodovačky)
"Prežívam veľmi pekné emócie. Je tu krásne. Som rád, že som mohol dokončiť svoje druhé Giro a tento dres chýbal v mojej kolekcii, takže som šťastný za to, že som ho získal."
Prémie na trase etapy:
ciel Cieľ - Turín (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Ak sa nestane nič nepredvídateľné, časovka jednotlivcov nevytvorí zmeny na stupňoch víťazov. Egan Bernal má pohodlný náskok pred Damianom Carusom a talianskemu jazdcovi by mal zase stačiť náskok 1:24 na Simona Yatesa. Štvrtý v poradí Alexander Vlasov má už veľké manko, ale práve ruský jazdec pôsobí ako dobrý časovkár a budeme zvedaví, v akej fazóne sa predstaví na konci Grand Tour. Medzi jazdcami v Top 10 majú silnú časovku aj Tobias Foss a Joao Almeida a obaja majú šancu na dobrý výsledok, keďže v štartovom poli sa už nevyskytuje mnoho špecialistov na túto disciplínu. Rémi Cavagna sa držal na Gire trochu v úzadí, ale posledná etapu mu môže maximálne vyhovovať. Bodnar, Brändle alebo Hepburn majú dostatočné skúsenosti, aby sa predviedli v dobrom svetle, a kvalitné výkony podával na Gire Jan Tratnik. Trasa je vhodná pre Castrovieja, ktorý bol jedným z najlepších pomocníkov Egana Bernala, ale práve preto môže na trati pôsobiť vyčerpaným dojmom.
Krátky opis trasy etapy:
Druhá časovka na podujatí sa odohrá výlučne na rovinatej trase a bude určená pre špecialistov na túto disciplínu. Na dĺžke tridsať kilometrov vytvorí rozdiely aj medzi jazdcami na celkové poradie a v tomto smere budú mať výhodu univerzálni pretekári. Na trase sa nachádza len málo technických úsekov a rýchle pasáže preveria každého cyklistu na konci talianskej Grand Tour.