V 15. etape Gira to mal únik jednoduché, najsilnejší bol Campenaerts, Nizzolo a Buchmann odstúpili

23.5.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
15. 23.5. rovinata etapa ciel rovina Grado > Gorizia 147 km Campenaerts
zprofil etapy
profil etapy, 1800 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Pätnásty deň vyzeral na papieri nevyspytateľne. Etapa sa jazdila na okruhu v okolí slovinskej Gorizie a nastúpalo sa len 1800 metrov. No posledný prudký kopec bol 17 kilometrov pred cieľom, a tak bolo otázkou, ako sa s tým vysporiadajú šprintérske tímy. Či budú ťahať spolu s Borou, alebo sa na to vykašlú a vyhrá únik, čo nebude pre Petra Sagana až takým problémom, pretože síce nič nezíska, ale ani nič nebude riskovať.
Etapu hneď po pár minútach výrazne ovplyvnil hromadný pád v pelotóne, kde na širokej rovnej ceste spadlo množstvo pretekárov a medzi nimi veľmi tvrdo aj šiesty muž celkového poradia Emanuel Buchmann z Bory. Spolu s ním museli odstúpiť aj Natnael Berhane (Cofidis) a Jos Van Emden (Jumbo). Nebolo úplne zrejmé, čo sa stalo Buchmannovi, zdalo sa, že by mohol mať otras mozgu. Ošetrovali mu rany na hlave.
Maličkou náplasťou na stratu dôležitého muža nemeckého tímu bol fakt, že do etapy nenastúpil druhý muž bodovacej súťaže Giacomo Nizzolo. Talian v tímovom vyhlásení povedal, ako miluje tieto preteky, ale predsa len musí odstúpiť, lebo sa necíti v takej forme, aby zvládol všetky náročné kopce. Po novom sa tak na druhú priečku prepracoval Cimolai s odstupom 22 bodov na Sagana, Gaviria stráca 25. To sú zdrejme poslední dvaja reálni súperi pre Petra. Minimálne Talian sa určite chystá dokončiť preteky.
Po spomínanom hromadnom páde rozhodcovia trochu kontroverzne zastavili preteky, čo sa nepáčilo skupine, ktorá sa už odtrhávala od hlavného poľa. Boli to veľmi nervózne momenty najmä zo strany menších tímov a pretekárov, ktorí dnes cítili veľkú šancu na triumf v jednoduchšom teréne.
Po reštarte sa rýchlo vytvoril únik, ktorý odišiel. Boli tam Victor Campenaerts, Maximilian Walscheid a Lukasz Wisniowski (3x Qhubeka), Stefano Oldani a Harm Vanhoucke (2x Lotto), Dario Cataldo a Albert Torres (2x Movistar), Dries De Bondt a Oscar Riesebeek (2x Alpecin), Simone Consonni (Cofidis), Lars Van den Berg (Groupama), Quinten Hermans (Intermarché), Nikias Arndt (DSM), Bauke Mollema (Trek) a Juan Sebastian Molano (UAE).
Za touto partiou sa dlho vetrala ešte štvorica oneskorencov Gougeard, Tagliani, Pasqualon a Jorgenson, ale pätnástka ich nečakala a v početnej nevýhode nemali šancu. Balík viedli iba pretekári Ineosu a náskok sa vyšplhal cez desať minút.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
87 kilometrov pred cieľom sa konvoj presunul do Slovinska, kde sa odohrala druhá časť pomerne krátkeho dňa. Onedlho začalo aj stúpanie Gornje Cerovo, ktoré dnes šli pretekári trikrát. Malo dĺžku 1,7 km a sklon 8,5 %. Etapa sa vyvíjala pokojným dojmom, Ineos nemal najmenší záujem s touto situáciou niečo robiť a nikto iný iniciatívu prevziať nechcel. Spomalil preto aj únik, ktorý si už začal ísť svoje taktické hry s čo najväčším šetrením síl.
Paradoxné je, že organizátori dnes plánovali finiš o pätnásť minút skôr ako zvyčajne. Teda nie o 17:15, ale cca. o 17:00. Kvôli neutralizácii a ešte aj pomalšiemu tempu sa to ale posunulo znova k tejto hranici. Pre príchod pelotónu ešte ďalej.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
Únik bol dosť nehomogénny, a tak sa začalo nastupovať. Nie však v kopci, ale na rovine 30 kilometrov pred páskou. Najmä Qhubeka potrebovala niečo vymyslieť, keďže mala tam troch ľudí, a tak odišiel Lukasz Wiśniowski. Nebol však úspešný. Nasledovali viaceré ataky a začalo veľmi silno pršať.
Ujsť sa napokon podarilo trojici Campenaerts (Qhubeka), Torres (Movistar) a Riesebeek (Alpecin). Najdôležitejšie ale bolo to, ako zvládnu záverečný prejazd kopcom. Tam bol ako prvý v hustom lejaku Campenaerts, ale Riesebeek bol tesne za ním. Torres mal len malý odstup. Do dvadsiatich sekúnd za nimi ale prešli vrcholom aj ďalší ľudia a v husom lejaku nemal nikto nič isté. Dalo sa veľmi získať i stratiť.
Vrchári museli byť veľmi radi, že sa dnes nešlo o etapu v pelotóne, pretože by to bolo veľmi nebezpečné v závere etapy. Takto museli riskovať najmä ľudia vpredu. Bol zázrak, že kamery nezachytili žiadne pády. Torres sa v zjazde trochu viac bál a nevrátil sa ku dvojici na čele. Vyzeralo to na holandsko-belgický súboj o etapu. No stále to nemali jasné. V pelotóne sa odpojil Peter Sagan, nemal prečo sa krviť.
Bol tam totiž ešte taký brdok za rýchlostnou prémiou, kde sa dalo ešte nastúpiť, ak ste dovtedy niečo ušetrili. No nikto už nič zásadné nedokázal vymyslieť a dvojička prišla na flamme rouge spolu. Črtal sa skúsený víťaz etapy, no Campenaerts s Riesbeekom začali taktizovať. Skúsený časovkár musel ísť z prvej pozície. No jazdec Alpecinu nastúpil priskoro a skvelý tempár tento nástup zachytil. Na páske si ho vychutnal. Kto by to bol povedal, že Victor Campenaerts získa prvý triumf na Grand Tour v klasickej etape, nie časovke.
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
Qhubeka získala tretí triumf za posledných päť etáp, čo by sa asi nesnívalo ani ich najväčšiemu fanúšikovi. Vyhrať s troma rôznymi pretekármi na jednej GT a nebyť to Quick-Step, to si nepamätáme. Po Schmidovi a Nizzolovi sa dočkal aj časovkár, ktorý bol už vo dvoch bojoch proti chronometru na Gire druhý. Treba povedať, že to bol práve Campenaerts, ktorý zaútočil v skupine a jeho tím porazil súperov už len tým, že dostal dopredu troch ľudí, čím si mohol víťaz etapy oveľa viac oddýchnuť ako súperi a to sa mu vyplatilo.
Balík dorazil vo výletnom tempe s odstupom vyše sedemnástich minút. Peter Sagan sa napokon do skupiny aj vrátil a s úsmevom prešiel páskou. Môže si tak odškrtnúť ďalší deň. Okrem vypadnutia Buchmanna sa v GC nič nezmenilo.
Dnes to na Gire mohol byť deň pre Petra Sagana, ale vytvoril sa veľký únik a žiadny tím by zrejme s Borou nespolupracoval. Pripomíname ešte fakt, že do etapy nenastúpil Giacomo Nizzolo, teda Qhubeka nešla ťahať, ale vyslala ľudí do úniku, čo im aj stopercentne vyšlo. Ani zajtra nie je deň voľna. Pretekári si dajú ďalšiu superťažkú porciu dokonca s Cima Coppi v obrovských nadmorských výškach.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Victora Campenaertsa (víťaz)
"Fantastické. Na ranajkách sme si dnes hovorili, že čo by ešte mohlo toto Giro urobiť pre nás úžasnejšie. Dve víťazstvá už boli neskutočné, toto je už epické. Bol tam dnes dramatický štart s pádmi. Chceli sme ísť do toho a tlačiť sa do úniku. Podarilo sa to parádne s troma ľuďmi. Výborné preteky pre nás, pre Qhubeku, ktorá žije. Sme tu, podporujeme africké deti, jazdíme pre ne a veľmi sa tešíme. Boli sme veľmi motivovaní v celej etape."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Oscara Rieseebeka (druhé miesto)
"Jasné, že som strašne sklamaný. Nikdy neviete, ale možno to bola šanca, ktorá sa naskytne len raz za život a urobil som asi chybu v tom závere. Neviem. Victor bol asi silnejší. Bol to ťažký deň. Posledných desať kilometrov bolo strašne klzských, bolo ťažké sa udržať na kolesách. Absolútne sklamanie je to pre mňa. Neviem, čo mám povedať."
Výsledky etapy
1. CAMPENAERTS Victor Qhubeka ASSOS 03:25:25 100
2. RIESEBEEK Oscar Alpecin-Fenix 00:00 40
3. ARNDT Nikias Team DSM 00:07 20
4. CONSONNI Simone Cofidis 00:07 12
5. HERMANS Quinten Intermarché-Wanty-Gobert 00:07 4
6. CATALDO Dario Movistar Team 00:07
7. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 00:09
8. TORRES Albert Movistar Team 00:44
9. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 01:02
10. WALSCHEID Max Qhubeka ASSOS 01:02
143. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 17:52
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 62:13:33 20
2. YATES Simon Team BikeExchange 01:33
3. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 01:51
4. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:57
5. CARTHY Hugh EF Education-NIPPO 02:11
6. CICCONE Giulio Trek-Segafredo 03:03
7. EVENEPOEL Remco Deceuninck-Quick Step 03:52
8. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 03:54
9. BARDET Romain Team DSM 04:31
10. FOSS Tobias Jumbo-Visma 05:37
119. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 02:31:08
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 135
2. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 113
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 110
4. VIVIANI Elia Cofidis 86
5. DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 51
6. AFFINI Edoardo Jumbo-Visma 50
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 96
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 57
3. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 53
4. FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA 40
5. DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 30
6. TRATNIK Jan Bahrain Victorious 26
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 62:13:33
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 01:57
3. EVENEPOEL Remco Deceuninck-Quick Step 03:52
4. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 03:54
5. FOSS Tobias Jumbo-Visma 05:37
6. VALTER Attila Groupama-FDJ 07:49
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 93 km - Mariano del Friuli (12-8-5-4-3-2-1)
4 20 modre 79 km - Gornje Cerovo: dĺžka 1,7 km; sklon 8,5 % (3-2-1)
4 20 modre 48 km - Gornje Cerovo: dĺžka 1,7 km; sklon 8,5 % (3-2-1)
4 20 modre 17 km - Gornje Cerovo: dĺžka 1,7 km; sklon 8,5 % (3-2-1)
sprint-20 3 km - Nova Gorica (len 3-2-1 bonusové sekundy)
ciel Cieľ - Gorizia (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Profil obsahujúci krátke, výbušné stúpania vyhovuje brejku, ale na zaujímavej trase sa môže rozohrať aj dôležitý súboj o cyklámenový dres. Posledné dve stúpania by mali byť ťažké pre klasických šprintérov. Na čele bodovacej súťaže sa nachádzajú Peter Sagan, Giacomo Nizzolo a Davide Cimolai, ktorí dokážu prejsť cez kopcovité prekážky, a každý jeden z nich si môže trúfať, že zostane v hlavnej skupine až do samého konca etapy. Peter Sagan má príležitosť zveľadiť svoj náskok na čele bodovacej súťaže a spoločne s tímom Bora - hansgrohe musí nájsť tú správnu taktiku, ako získať v cieli čo najviac bodov. Ak sa bude chcieť dostať do brejku, najmä tím Qhubeka Assos urobí všetko možné na začiatku etapy, aby sa mu to nepodarilo. Keď sa vytvorí únik bez Sagana, v pelotóne čaká náročná práca na Boru, aby eliminovala vedúcu skupinu a zároveň sa príliš nevyčerpala, aby slovenskému cyklistovi poskytla potrebnú podporu až do samého konca. Sagan si bude veriť, že v závere dostane do ťažkostí svojich hlavných konkurentov a v okresanej hlavnej skupine bude najrýchlejším jazdcom. Na druhej strane, ak by mal pri sebe Nizzola alebo Cimolaia, v šprinte po náročnom finále môže využiť svoju dolnosť a vysokú rýchlosť na konci náročných pretekov. Ak Bora ovládne celú etapu a chytí únik, stále musí byť pripravená na scenár, že na posledných dvoch kopcoch sa odohrajú nové útoky, ktoré môžu ohroziť Saganove ambície. Nizzolo s Cimolaiom majú dobrú formu a keďže aj oni potrebujú bodovať v cieli, Qhubeka Assos a Israel Start-Up môžu takisto pracovať v balíku, čo by výrazne znížilo šance brejku. Do úniku sa budú chcieť dostať kvalitní jazdci a svoje skúsenosti, aktuálnu formu alebo dobrý finiš môžu využiť De Gendt, Campenaerts, Vendrame, LL Sánchez, Bettiol alebo Gallopin.
Krátky opis trasy etapy:
Etapa sa odohrá na taliansko-slovinských hraniciach a prebehne na okruhu s krátkymi stúpaniami. Trikrát sa pôjde cez kopec Gornje Cerovo a dva razy ho bude nasledovať stúpanie Hum. Vo finále je pripravený výstup na Gornje Cerovo šestnásť kilometrov pred cieľom. Na kopci sa nachádza pred vrcholom 700-metrový úsek s dvojciferným sklonom a maximom  pätnásť percent. Tri kilometre pred cieľom sa nachádza ešte jedno kilometrové stúpanie so sklonom necelých šesť percent a aj tu nájdeme maximum štrnásť percent. Profil etapy je vhodný pre utečencov. Ak sa nájde v pelotóne ochota pracovať počas celého dňa na kontrole brejku, na posledných dvoch kopcoch môžu útočiť klasikári alebo budeme v meste Gorizia sledovať šprint odolných cyklistov.
profil posledného kopca (© giroditalia.it)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop