Giro: Na Alpe di Mera triumfoval Simon Yates, Bernal mal dobrý deň a udržal dres

28.5.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
Giro: Na Alpe di Mera triumfoval Simon Yates, Bernal mal dobrý deň a udržal dres
(© LaPresse/Massimo Paolone)

19. 28.5. rovinata etapa ciel rovina Abbiategrasso > Alpe Mera 176 km Yates
zprofil etapy
profil etapy, 3100 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Preteky pokračovali devätnástou etapou v horách. Najlepší vrchári na podujatí dostali predposlednú šancu urobiť ešte niečo so svojim výsledkom a získať čas na svojich súperov. Najväčšia pozornosť smerovala na Egana Bernala, ktorý v stredu po voľnom dni ukázal slabšiu chvíľku, a toto mohlo mať mimoriadne povzbudzujúci efekt pre jazdcov ako Yates či Caruso, ktorí si dnes v závere mohli veriť. Veľmi dobré nohy mal aj Joao Almeida, ktorý sa prepracoval do najlepšej desiatky a v dnešnej etape chcel zúročiť svoju vrcholiacu formu etapovým víťazstvom.
Po včerajšej etape potrestala jury Petra Sagana za "zastrašovanie, resp. iné nevhodné správanie voči ostatným jazdcom" odobratím 50 bodov z rebríčka UCI a pokutou 1000 švajčiarskych frankov. Podľa informácií portálu cyclingnews si Sagan vyslúžil svoj trest údajne za to, že počas úvodných kilometrov štvrtkovej etapy, blokoval niektorých pretekárov, aby sa nedostali do úniku. Slovenský pretekár však neprišiel o body v súťaži o cyklámenový dres, ktorú so 135 naďalej vedie.
 
Opäť trvalo viac než 50 kilometrov, kým sa vytvoril únik dňa. Napokon sa doň dostala šestica pretekárov: Quinten Hermans, Andrea Pasqualon (2x Intermarché-Wanty), Giovanni Aleotti (Bora), Larry Warbasse (AG2R), Nicola Venchiarutti (Androni Giocattoli-Sidermec) a Mark Christian (Eolo Kometa). Pelotón im doprial približne štyri minúty náskoku.
S touto situáciou nebola spokojná najmä dvojica prokontinentálnych tímov, ktoré vpredu nemali zastúpenie. Preto si to skúšali dolepiť individuálne Oscar Riesebeek (Alpecin) a Samuele Zoccarato (Bardiani). Ich snaha však úspech nezožala. Obaja v jednej chvíli strácali už len menej ako minútu na čelo pretekov, no napokon svoje úsilie vzdali a počkali si na balík.
Talianska vláda vyzvala organizátorov Gira, aby na znak úcty obetiam nedeľňajšieho pádu lanovky, ktorý si vyžiadal 14 obetí, zmenili trasu etapy. Preto sa v úvode nešlo stúpanie Mottarone. Nahradil ho menej prudký kopec Gignese. Na jeho vrchole sa však rozdávali len tri body. Do úniku sa preto nehrnul Geoffrey Bouchard, ktorý mal vo vrchárskej súťaži pohodlný náskok.
 
Na čele pelotónu pracovali Bike Exchange a Deceuninck - Quick-Step. Simon Yates a Joao Almeida boli veľkými favoritmi. Ani jeden z týchto tímov počas doterajšieho priebehu Gira nezvíťazil. Dnes to chceli napraviť. Etapové víťazstvo by bolo veľkým zadosťučinením predovšetkým pre Quick-Step. Davide Bramati, športový riaditeľ belgického tímu, povedal: "Joao má veľmi dobrú formu. Dnešný dojazd mu svedčí, veríme mu, že môže zvíťaziť a spoliehame aj na záverečnú časovku, ktorá mu môže pomôcť posunúť sa vyššie v poradí." Na vrchole Gignese bral plný počet bodov Mark Christian
Na šprintérskej prémii bral plný počet bodov Andrea Pasqualon. V klesaní medzitým výborne zapracoval Iljo Keisse (Quick-Step) a podarilo sa mu potrhať balík. Quick-Step pokračoval v tlačení na pílu, napriek tomu, že tu boli už len v šiestich. V druhej skupine zaostal Daniel Felipe Martínez, no mal k sebe Filippa Gannu a Salvatore Puccia, ktorí ho onedlho dotiahli naspäť do prvej skupiny. Výsledkom tejto naháňačky bol pokles náskoku brejku na dve minúty.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Nasledovalo stúpanie tretej kategórie Passo della Colma, ktoré bolo náročnejšie ako to predošlé. Malo tiahli nájazd a až následne pritvrdilo. Ešte pred tým, v technickej pasáži, spadli Gianluca Brambilla a Cesare Benedetti. Pretekár Treku sa udrel do kolena. Musel byť ošetrovaný a napokon odstúpil.
Pretekári Quick-Stepu a Bike Exchange nasadili v kopci vysoké tempo. Začalo sa tvoriť groupetto, no favoriti sa ešte držali vpredu. Prichádzali však o svojich domestikov. Z brejku vypadol Nicola Venchiarutti. Vrchol stúpania preťal ako prvý  Larry Warbasse a rozostup medzi oboma skupinami klesol na úroveň jednej minúty.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -
14 kilometrov pred cieľom bola na programe rýchlostná prémia, kde sa rozdávali bonusové sekundy. Rozdelili si ich ešte borci z úniku. Presadil sa Mark Christian. Hlavná skupina im však už dýchala na chrbát a desať kilometrov pred cieľom strácala menej ako pol minúty.
Ich púť bola na konci hneď v úvode záverečného stúpania. Ako posledný sa pred balíkom udržal britský pretekár Komety Mark Christian. V skupine favoritov medzitým pracoval James Knox z Deceunincku a ich líder Joao Almeida zaútočil už sedem kilometrov pred cieľom. Domestici Ineosu na jeho útok reagovať nemuseli.
Útok Almeidu vyprovokoval aj ďalších a na Egana Bernala vytvorili tlak Simon Yates, George Bennett a Damiano Caruso. Kolumbijský pretekár na ich útok nereagoval. Stále mal však pri sebe dvojicu domestikov (Castrovieja, Martíneza), ktorí držali odstup čelnej skupiny v rozumnej miere. Najviac síl mal očividne Simon Yates, ktorý sa vzdialil Carusovi a spol. Riskoval, no vybudoval si zaujímavý polminútový náskok pred ružovým mužom.
Simon Yates (© LaPresse/Fabio Ferrari)
Bernal jazdil uvážlivo a nechal pracovať výborného Jonathana Castrovieja. Zo skupiny favoritov zaútočil aj Hugh Carthy. Zakrátko si dolepil skupinu Damiana Carusa, no tá mala pred Bernalom len veľmi malú medzeru. Ineos vedel veľmi dobre, čo robí. Práce sa chopil Daniel Martínez a spojil obe skupiny. Zaútočiť skúšal aj Alexandr Vlasov, no neúspešne. Naopak, vystúpili si Romain Bardet, Daniel Martin, Tobias Foss a na svoj predchádzajúci nástup doplatil aj Hugh Carthy. Dva kilometre pred cieľom si vystúpil aj Martínez, ktorý sa obetoval pre Bernala. Ten následne sám zaútočil a zbavil sa Carusa, Carthyho aj Vlasova. Zostával s ním iba Almeida.
Simonovi Yatesovi sadlo prudké stúpanie, zužitkoval celodennú prácu svojho tímu a pripísal si už štvrté etapové víťazstvo z pretekov Giro d’Italia. Druhý skončil Joao Almeida, ktorý v závere ušiel Eganovi Bernalovi. Ten preťal cieľovú pásku ako tretí a podarilo sa mu navýšiť náskok pred Damianom Carusom a ďalšími.
 
Simon Yates dotiahol svoj dlhý útok do úspešného konca a zaslúžene zvíťazil. V treťom týždni zatiaľ ukazuje veľmi dobrú formu a v zajtrajšej etape by si mohol trúfať aj na útok z väčšej diaľky. Vo veľmi ťažkej horskej etape si bude po dnešku na Bernala veriť. Aj Joao Almeida mal veľmi dobrý deň a časovo si polepšil na svojich najväčších konkurentov.
Egan Bernal predviedol profesorský výkon. Veľmi dobre vedel, čo robí a v závere sa mu podarilo limitovať stratu na Yatesa a zároveň čosi získať na ostatných. Damiano Caruso a Alexandr Vlasov prišli do cieľa spoločne a najmä ruský pretekár so sebou môže byť spokojný.
V celkovom poradí sa napokon poradie pretekárov vôbec nezmenilo. Časové rozostupy sa napriek tomu zmenili. Najmä Joao Almeida je po dnešku na dostrel Top 5. V modrom drese zostáva Geoffrey Bouchard, ktorý mohol šetriť sily na náročnejší zajtrajšok. Nič sa nezmenilo ani v bodovacej súťaži, v ktorej stále vedie náš Peter Sagan.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (víťaz)
"Som rád, že sa mi podarilo vyhrať etapu na Gire. O to viac ma to teší po skvelej práci nášho tímu. Počítal som s tým, že Ineosu môj útok prekážať nebude. Mal som pravdu, poskytli mi dostatočný priestor, ktorý som bol schopný využiť. Zajtra nás čaká ešte ťažšia etapa ako dnes. Pôjde sa vo vysokých nadmorských výškach a ja zo seba opäť vydolujem maximum."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (líder pretekov)
"Dnes som sa cítil skutočne dobre. Myslím si, že stúpanie mi sadlo. Samozrejme, Yates bol dnes najlepší zo všetkých a zaslúži si uznanie, no so svojim výkonom som veľmi spokojný. Dúfam, že budem mať rovnako dobré nohy aj zajtra. Pokúsim sa ustrážiť si všetkých pretekárov, ktorí sú v poradí blízko mňa a verím, že dres udržím."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Damiana Carusa
"Urobil som podobnú chybu ako minule Bernal. Chcel som to skúsiť, no precenil som svoje sily. Následne som trpel a niečo som stratil. Keď som zaútočil, nemyslel som na Bernala. Nevedel som, ako sa cíti, či má dobrý deň alebo nie. Jednoducho som to na neho chcel vyskúšať, no nevydarilo sa mi to. Chcel by som poblahoželať Simonovi Yatesovi."
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Výsledky etapy
1. YATES Simon Team BikeExchange 04:02:55 100
2. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 00:11 40
3. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:28 20
4. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 00:32 12
5. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 00:32 4
6. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 00:42
7. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 00:49
8. BOUWMAN Koen Jumbo-Visma 01:25
9. FOSS Tobias Jumbo-Visma 01:25
10. BARDET Romain Team DSM 01:25
129. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 28:33
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 81:13:37 20
2. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 02:29
3. YATES Simon Team BikeExchange 02:49
4. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 06:11
5. CARTHY Hugh EF Education-NIPPO 07:10
6. BARDET Romain Team DSM 07:32
7. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 07:42
8. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 08:26
9. FOSS Tobias Jumbo-Visma 10:19
10. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 13:55
114. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 04:07:14
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA-hansgrohe 135
2. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 113
3. GAVIRIA Fernando UAE Team Emirates 110
4. VIVIANI Elia Cofidis 86
5. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 68
6. DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 63
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 180
2. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 121
3. MARTIN Daniel Israel Start-Up Nation 83
4. YATES Simon Team BikeExchange 57
5. MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo 53
6. FORTUNATO Lorenzo EOLO-KOMETA 52
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 81:13:37
2. VLASOV Aleksandr Astana-Premier Tech 06:11
3. MARTINEZ Daniel INEOS Grenadiers 07:42
4. ALMEIDA Joao Deceuninck-Quick Step 08:26
5. FOSS Tobias Jumbo-Visma 10:19
6. VALTER Attila Groupama-FDJ 38:18
Všetky prémie na trase etapy:
1 20 91 km - Mottarone: dĺžka 15,4 km; sklon 6,7 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
sprint-20 68 km - Baveno (10-6-3-2-1)
3 20 39 km - Passo della Colma: dĺžka 7,5 km; sklon 6,4 % (9-4-2-1)
sprint-20 14 km - Scopetta (len 3-2-1 bonusové sekundy)
1 20 Cieľ - Alpe di Mera: dĺžka 9,7 km; sklon 9 % (40-18-12-9-6-4-2-1)
ciel Cieľ - Alpe di Mera (15-12-9-7-6-5-4-3-2-1)
Krátky úvod k etape:
Organizátori odstránili z profilu stúpanie Mottarone, na ktorom sa odohrala tragédia na lanovke pred niekoľkými dňami, a namiesto neho sa pôjde cez miernejší kopec Alpe Agogna (12,8 km; 2,9 %). Keďže trasa pred cieľovým stúpaním nie je náročná, jazdci na celkové poradie môžu útočiť na etapový triumf. V pelotóne môže počas celého dňa pracovať najmä BikeExchange, ktorý bude chcieť využiť formu Simona Yatesa, a pridať sa môže aj Deceuninck - Quick-Step, keďže Joao Almeida sa predviedol výborným výkonom na Sega di Ala. Ak tieto dva celky budú pracovať v pelotóne, na cieľovom kopci uvidíme súboj favoritov na titul o etapový triumf.  Egan Bernal ukázal slabosť v 17. etape a jeho formu bude chcieť otestovať Simon Yates. Britský jazdec sa hodí na dynamické výstupy ako Alpe Motta a podobne ako v 17. etape môže získať čas na kolumbijského cyklistu. Lenže Bernal má pred ním stále vysoký náskok v klasifikácii, preto môže na konci zvoliť racionálnu taktiku. Ak sa nebude cítiť taký silný ako Yates, môže zvolíť vlastné tempo a stále mu to môže stačiť na to, aby udržal ružový dres bez komplikácii. Bernal doteraz pôsobil suverénne a kopec Alpe Motta nám ukáže, či zaváhanie v 17. etape bolo len jednorazovou záležitosťou, alebo jeho forma klesá. Na stupňoch víťazov sa drží Damiano Caruso a taliansky jazdec má všetky predpoklady, aby v posledných horských etapách vytiahol svoju vytrvalosť a dosiahol životný výsledok. V skupine favoritov môžu bojovať o etapovú výhru Joao Almeida, ktorý bol veľmi silný na konci 17. etapy, a teraz dostane ďalšiu príležitosť. S chuťou bude jazdiť Daniel Martin a írsky jazdec sa môže pokúsiť získať svoje druhé víťazstvo. Budeme zvedaví na Vlasova a Carthyho, ktorým posledné horské etapy nevyšli, ale stále môžu vytiahnuť kvalitný výkon.
Krátky opis trasy etapy:
Jednoduchý začiatok etapy preruší dlhý kopec Mottarone, na ktorom sa objaví aj štvorkilometrový úsek s prevýšením vyše desať percent. Na druhú horskú prémiu si pretekári tiež počkajú a na  Passo della Colma sa takisto nachádzajú náročné úseky. Po poslednom klesaní nasleduje pomerne dlhá jazda cez údolie, takže všetko podstatné sa odohrá na cieľovom kopci. Alpe di Mera je dostatočne ťažký, aby útočne naladení favoriti získali čas v klasifikácii. Stúpanie začne na miernejších sklonoch, po troch kilometroch vyskočí na deväť percent a záverečných 4700 metrov dosiahne prevýšenie 10,4 %. Náročnosť Alpe di Mera postupne graduje a to je len dobré pre najsilnejších vrchárov, aby mohli na vrchole vytvoriť čo najväčšie rozdiely.
profil predposledného kopca (© giroditalia.it)
profil posledného kopca (© giroditalia.it)

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop