Vuelta: V ťažkej baskickej etape vyhral Soler z úniku, do červeného dresu sa dostal Rudy Molard

24.8.2022, 15:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Vuelta: V ťažkej baskickej etape vyhral Soler z úniku, do červeného dresu sa dostal Rudy Molard
Triumf Solera (© Unipublic / Sprint Cycling Agency)

5. 24.8. zvlnena etapa ciel rovina Irun > Bilbao 187 km Soler
profil etapy, 2960 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Piaty deň poslednej Grand Tour sezóny zaviedol pretekárov do Baskicka, pre cyklistiku zasnúbenej zeme. Etapa finišovala po kopcovitom priebehu v Bilbau a v okolí cieľového mesta boli pripravené dva okruhy s ťažkým kopcom Alto del Vivero (4,6 km; 8 %), ktorý obsahoval aj kilometrovú pasáž s priemerom desať percent. Cieľ bol 15 kilometrov po druhom výjazde. O víťazstvo sa tak zrejme mal pobiť únik, no náročnosť etapy bola porovnateľná s najťažšími previerkami na Okolo Baskicka či s Clasicou San Sebastian. Rozdiely sme tak mohli sledovať aj medzi favoritmi. 
Červený dres dnes hájil Roglič, ale bola vysoká pravdepodobnosť, že sa ho tím Jumbo rozhodne po štyroch dňoch prenechať niektorému z jazdcov druhého sledu v úniku. O pobyt v brejku tak bol obrovský záujem a v kombinácii s rovinatým úvodom etapy to vytvorilo perfektné podmienky na dlhú bitku o únik. Tak sa aj stalo, v úvode sme videli mnoho pokusov aj od jazdcov kalibru Ethana Haytera (Ineos) či Madsa Pedersena (Trek), no nikomu sa nedarilo oddeliť. Úvodná hodina mala priemernú rýchlosť 50 km/h, no a boj pokračoval až na hranicu 110 kilometrov pred cieľom, kedy sa konečne oddelila deviatka pretekárov.
Wrighta (Bahrain Victorious), Craddocka (BikeExchange), Hänninena (Ag2r), Adriu (EKP), Stewarta (Groupama), Masnadu (Quick-Step), Muhlbergera (Movistar), De Marchiho (Israel) a Langelottiho (Burgos) vpredu po chvíli doplnili ešte Pronskiy (Astana), Molard (Groupama), Johanesen (Intermarché), Arndt (DSM), Delaplace (Akréa), Caicedo (EF), Impey (Israel), Malecki (Lotto) a Azurmendi (Euskaltel). Táto osemnástka už dostala zelenú od pelotónu.
Dopredu sa tak nedostal nikto z tímov Ineos, Bora a UAE, ktoré boli pre Jumbo najnebezpečnejšie kvôli ich vysokému počtu kvalitných jazdcov, ktorí by mohli byť hrozbou. Naopak, do čela sa dostal Fausto Masnada pre Remca Evenepoela a boli sme zvedaví, či Belgičan vyskúša jeden zo svojich dlhých útokov, pri ktorom by Taliana vpredu využil. Dnešný profil bol pre to ako stvorený. So situáciou sa napokon nezmierilo UAE, ktoré vyslalo dopredu Marca Solera. Španiel ukázal dobré nohy, sólo preklenul dvojminútový odstup a doplnil skupinu na čele.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Pretekári sa následne dostali na prvé baskické kopčeky, kde body poctivo zbieral Victor Langelotti, jediný profesionálny pretekár v pelotóne z Monaka. Vrchársky dres ale istý nemal, pretože pekné bodové zisky boli ešte pripravené na Alto del Vivero. Po prvých troch kopcoch etapy a s deviatimi bodmi vo vrecku k tomu ale mal pekne nakročené. Dlhé desiatky minút sa na trase nedialo nič zapamätaniahodné. Náskok úniku sa vyšplhal až na päť minút a to bol aj približne odstup na pelotón pri príjazde na cieľové okruhy. 
Na prvom stúpaní na Vivero ale išiel náskok úniku prudko dole. Nato reagoval Marc Soler, ktorý vpredu vystupňoval tempo a pretriedil skupinu utečencov. To však nestačilo Lawsonovi Craddockovi, ktorý si ešte nastúpil z vedúcej skupiny a prvý vrchol Alto del Vivero preťal s náskokom desiatich sekúnd na zvyšok skupiny. Po body na vrchole si vybehol opäť Langelotti, ktorý následne v zjazde doplnil čelo pretekov.
Za vedúcim duom zostávala skupina asi desiatich pretekárov aj s Rudym Molardom, ktorý útočil na červený dres. V skupine favoritov sa na prvom výjazde na Alto del Vivero nestalo nič. Ešte pred prvým prejazdom cieľovou páskou bol únik znova pohromade a jeho náskok sa opäť vyšplhal na päť minút. Bolo teda jasné, že si to pretekári vpredu rozdajú o etapu. Molarda mohli v súboji o červený dres ešte vyzvať aj Arndt, Wright či Caicedo.
Pred rozhodujúcim stúpaním na Alto del Vivero sa z čelnej skupiny vzdialil klasikár tímu Groupama-FDJ, Jake Stewart. Bol to veľmi oportunistický nástup, no mladý Brit si rýchlo vybudoval polminútový náskok. Veľmi to pripomínalo Houlov útok na Tour v etape cez Mur de Péguere. Kanaďan vtedy uspel. A rovnako ako Woods vtedy sa mohol Rudy Molard šetriť v druhej skupine.
V skupine za Stewartom mal najlepšie nohy Marc Soler, ktorý sa dokázal odpútať od Molarda s Wrightom, ktorí boli zaneprázdnení bojom o červený dres. Stewart na prudkých úsekoch nemal nárok a Soler ho nechal ďaleko za sebou. Španiel jazdiaci vo farbách UAE mal na vrchole malý náskok a upaľoval do Bilbaa. Za ním jazdili Wright, Molard, Langelotti, Stewart, CraddockPronskiy, no spolupráca tu viazla. V skupine favoritov sa napokon na prudkom kopci nič nestalo, Jumbo pokojne priviezlo favoritov na vrchol a všetci hlavní hráči sa šetrili na zajtrajší ťažký dojazd.
Spoluprácu v druhej skupine definitívne pochovali kŕče Jakea Stewarta. Wrightovi viac nemal kto striedať. Vrátili sa sem tak zozadu Masnada, Impey, Arndt a Muhlberger. Soler si dlho udržiaval náskok asi desiatich sekúnd. Na dlhej rovine do Bilbaa trpel, no víťazstvo mal na dosah. Španiel to napokon dokázal a triumfoval po parádnom sóle. Druhý došprintoval Impey, tretí Wright. Do červeného dresu sa po etape obliekol Rudy Molard.
Piata etapa Vuelty napokon nepotvrdila predpoklady a nevideli sme atraktívnu bitku favoritov na prudkom poslednom kopci. Bol to klasický deň pre únik, ktorý na pekné víťazstvo využil Marc Soler. Jumbo-Visma nemalo nijaký záujem držať červený dres a pustili ho jazdcom z úniku. Túto ponuku zužitkoval Rudy Molard, ktorý tak zopakoval svoj husársky kúsok z Vuelty 2018, kedy sa podobne v prvom týždni dostal do vedenia španielskej Grand Tour. Tretím spokojným pretekárom v úniku bude po dnešku Victor Langelotti z tímu Burgos, ktorý sa obliekol do bodkovaného dresu. Fred Wright nevyhral a o dve sekundy mu to nevyšlo ani na červený dres, no získal aspoň dres biely. V zelenom zostáva Sam Bennett z Bory.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marca Solera (víťaz)
"Úprimne povedané, som veľmi šťastný. Po včerajšej etape som to nečakal, ale konečne sa mi podarilo vyhrať. Veľmi som sa chcel dostať do úniku, no nevyšlo mi to. Matxin mi ale povedal, nech to skúsim ešte raz aj v prvom kopci. Dal som do toho všetko a dostal som sa tam. V Španielsku sa veľa hovorí o slabej generácii, že vôbec nevyhrávame. Ono to nie je ľahké, veľakrát musíme pracovať na iných, ale vieme aj vyhrávať!"
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rudyho Molarda (držiteľ červeného dresu)
"Veľa to pre mňa znamená. Minulý rok som musel po šestnástej etape tieto preteky opustiť po ťažkom páde. Nevedel som, či sa ešte vrátim na svoju najlepšiu úroveň. Mal som príšernú zimu, deväť týždňov som nemohol akokoľvek športovať, pretekať som začal až koncom marca. A teraz som tu opäť, v líderskom drese. Jake Stewart bol dnes skvelý, pretekali sme dobre. v závere som bol stále v strese kvôli červenému dresu, ale dobre to dopadlo. Vždy treba veriť."

 
Výsledky etapy
1. SOLER Marc UAE Team Emirates 04:15:23 100
2. IMPEY Daryl Israel - Premier Tech 00:04 40
3. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 00:04 20
4. MOLARD Rudy Groupama-FDJ 00:04 12
5. CRADDOCK Lawson BikeExchange-Jayco 00:04 4
6. ARNDT Nikias Team DSM 00:04
7. LANGELLOTTI Victor Burgos-BH 00:04
8. PRONSKIY Vadim Astana Qazaqstan Team 00:04
9. MUHLBERGER Gregor Movistar Team 00:04
10. ADRIÁ Roger Equipo Kern Pharma 00:04
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MOLARD Rudy Groupama-FDJ 16:07:22
2. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 00:02
3. ARNDT Nikias Team DSM 01:09
4. CRADDOCK Lawson BikeExchange-Jayco 02:27
5. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 04:09
6. KUSS Sepp Jumbo-Visma 04:22
7. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 04:35
8. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 04:35
9. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 04:36
10. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 04:42
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 127
2. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 118
3. SOLER Marc UAE Team Emirates 47
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. LANGELLOTTI Victor Burgos-BH 13
2. ADRIÁ Roger Equipo Kern Pharma 6
3. CRADDOCK Lawson BikeExchange-Jayco 5
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 16:07:24
2. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 04:33
3. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 04:34
Prémie na trase etapy:
3 20 91,6 km - Puerto de Gontzagarigana: dĺžka 5,3 km; sklon 4,5 % (3-2-1)
3 20 84,8 km - Balcón de Bizkaia: dĺžka 4,2 km; sklon 5,6 % (3-2-1)
3 20 61,8 km - Alto de Morga: dĺžka 8,6 km; sklon 3,5 % (3-2-1)
2 20 43,2 km - Alto del Vivero: dĺžka 4,6 km; sklon 8 % (5-3-1)
sprint-20 28,8 km - Bilbao (20-17-15-13-10)
2 20bonus tdf 20 14,2 km - Alto del Vivero: dĺžka 4,6 km; sklon 8 % (5-3-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
ciel Cieľ - BILBAO (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
 
Náš eshop