Vuelta: Na pekelnom stúpaní vyhral Meintjes z úniku, Evenepoel deklasoval konkurenciu a strojnásobil svoj náskok v GC

28.8.2022, 14:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
Vuelta: Na pekelnom stúpaní vyhral Meintjes z úniku, Evenepoel deklasoval konkurenciu a strojnásobil svoj náskok v GC
Louis Meintjes (© Unipublic / Sprint Cycling Agency)

9. 28.8. rovinata etapa ciel rovina Villaviciosa > Les Praeres 171 km Meintjes
profil etapy, 3700 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Španielska Grand Tour je známa vrchárskou presýtenosťou, no a dokonalým príkladom bol záver prvého týždňa aktuálneho ročníka. Z posledných štyroch etáp sa až tri končili na veľmi ťažkom stúpaní. Dnešné bolo z tohto trojlístka najkratšie, no zároveň najprudšie. Les Praeres (3,9 km; 12,9 %) ponúkalo priam pekelný sklon na dĺžke takmer štyroch kilometrov, čo vytváralo priestor na veľké rozdiely aj medzi favoritmi. Jeho vražedný profil nájdete nižšie. 
V červenom drese do etapy vstúpil Remco Evenepoel (Quick-Step), pre ktorého malo byť cieľové stúpanie veľkým testom. Belgičan je totižto veľmi nespoľahlivý na prudkých sklonoch. Niekedy zažiari, inokedy vyhorí, ako sa mu to podarilo aj v tomto roku na Tirrene, vo Valencii alebo v Baskicku. Naopak, na klasikách ako Liege-Bastogne-Liege alebo San Sebastian bol na prudkých kopcoch veľmi silný. Odtestovať ho chceli najmä Enric Mas (Movistar) a Primož Roglič (Jumbo), jeho dvaja najväčší súperi. Záver vyhovoval aj Simonovi Yatesovi (BikeExchange), ktorý v totožnom dojazde triumfoval pred štyrmi rokmi, pri svojom celkom víťazstve na Vuelte 2018.
Etapa však nebola iba o záverečnom kopci. Na trase boli ďalšie štyri vrchárske prémie. Kopcovitý profil mal byť veľmi ťažký na kontrolu brejku, ktorý tak mal dnes veľkú šancu uspieť. V takom prípade patrili medzi favoritov Marc Soler (UAE), Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), Mark Padun (EF) či opäť Jay Vine (Alpecin). Pred etapou odstúpili ďalší jazdci s Covidom. Eevenepoel a Roglič zhodne stratili po dôležitom domestikovi v osobách Pietra Serryho resp. Seppa Kussa, no a trojicu odstupujúcich doplnil Wout Poels (Bahrain Victorious). 
Úvod etapy bol opäť hektický. Mnoho jazdcov sa pokúšalo dostať do úniku, na čele s Richardom Carapazom (Ineos) či Santiagom Buitragom (Bahrain Victorious). Napokon sa po veľkom boji v nenápadnej pasáži odpútala skupina, ktorej bol aj Thymen Arensman (DSM), jazdec z druhej desiatky celkového poradia s neveľkou stratou. Do tejto skupiny sa ešte pokúsili dostať Buitrago, Soler a Vine, no Quick-Step už nič také nedovolil, a keď DSM odvolalo z čela Arensmana, konečne bol vytvorený únik dňa. 
Boli v ňom Janssens a Stannard (2x Alpecin), Battistella (Astana), Zambanini (Bahrain Victorious), Van Baarle (Ineos), Meintjes (Intermarché), Conca (Lotto), Diáz (Burgos) a Gugliemi (Arkéa). Najvyššie postaveným v GC bol Juhoafričan Meintjes, ktorý ale strácal cez osem minút a pelotón tak mohol dať tejto skupine voľnosť. Tempo pokojne diktoval Quick-Step a náskok úniku sa vyšplhal k piatim minútam, kde sa následne stabilne udržiaval.
Na prvých dvoch vrchárskych prémiách brali body kolegovia bodkovaného Vinea, čím Janssens a Stannard bránili pozíciu svojho kolegu. Trend pokračoval aj na treťom kopci dňa. Prémiu vyhral Stannard, ktorý sa posúval už na druhé miesto vo vrchárskej súťaži a Janssens tiež nebol ďaleko. Je to komické, pretože Alpecin prišiel na Vueltu so šprintérskou zostavou a s cieľom vyhrať etapu prostredníctvom Tima Merliera.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Prostredná časť etapy mala veľmi monotónny priebeh. Quick-Step uržiaval rozostup medzi skupinami na piatich minútach a nič zásadné sa na trase nedialo. Idylku narušili iba pády Lutsenka (Astana) a Caiceda (EF) s Wrightom (Bahrain Victorious). Na predposlednom kopci etapy La Campa (9,3 km; 4,1 %) Quick-Step ešte prišliapol do pedálov a stiahol stratu na únik na štyri minúty, no ten mal aj naďalej peknú šancu to dnes dotiahnuť. Na vrchole brali body opäť chlapci z Alpecinu, no a belgická zostava mala prvých troch pretekárov vo vrchárskej súťaži. 
V zjazde pod cieľový kopec sme videli prvé útočné pokusy vo vedúcej skupine. Vyskúšali to takmer všetci, no odpútať sa podarilo iba dvojici Battistella - Janssens. Pod cieľový kopec prišli s odstupom asi pätnástich sekúnd na zvyšnú sedmičku, z ktorej ešte šikovne nastúpil Dylan Van Baarle. V klesaní sme videli aj pád Taa Harta v pelotóne. Brit mal dnes stratiť veľa času. Na zemi sa s ním bolestivo ocitol aj Chris Harper (Jumbo).
Hneď na začiatku stúpania nastúpil medzi favoritmi Juan Ayuso, s ktorým sa udržala iba trojica najlepších. Na čele pre zmenu ukazoval vrchársku prevahu najväčší favorit Louis Meintjes, ktorý nedal šancu vedúcej dvojici a ujal sa vedenia v pretekoch dva kilometre pred páskou. Najsilnejším pretekárom na kopci bol ale Remco Evenepoel. Belgičan sa po prvýkrát v pretekoch v kopci zbavil aj Enrica Masa a pokračoval sólo do cieľa. Veľmi zlý deň mal Primož Roglič, ktorý sa zlomil a strácal stále viac.
Louis Meintjes dotiahol svoju snahu až na vrchol a vybojoval pre Intermarché etapové víťazstvo. Druhý finišoval Samuele Battistella a tretí Edoardo Zambanini. Štvrtý prišiel do cieľa Evenepoel, ktorý ukázal dnes veľkú dominanciu a navýšil náskok na všetkých svojich súperov. Za ním prišiel napokon Juan Ayuso, ktorý v závere ešte porazil Enrica Masa. Trojicu Španielov doplnil Carlos Rodriguez, ktorý rovnako ukázal dobré nohy a až za nimi prišiel do cieľa Roglič. Zrejme toto je štvorica pretekárov, ktorá sa pobije o zvyšné pódiové priečky, teda ak Evenepoel udrží úroveň, ktorú dneska ukázal. 
V celkovom poradí tak dnes nezostal kameň na kameni. Evenepoel takmer strojnásobil svoje vedenie pred Enricom Masom a tretí Roglič stráca po dnešku už takmer dve minúty. Za nimi jazdia dva španielske supertalenty Rodríguez a Ayuso, ktorých vekový súčet je len 40 rokov. Veľa času dnes stratil Tao Geoghegan Hart kvôli pádu pod posledným kopcom. Žiadny dres dnes nemenil majiteľa a v tímovom poradí rovnako zostal na čele tím UAE Emirates.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Louisa Meintjesa (víťaz)
"Je to niečo výnimočné. Nikdy som nevyhral žiadne World Tour preteky a bol to jeden z mojích cieľov pred koncom kariéry. Mal som veľké šťastie pri tvorbe úniku, len som to tak náhodne raz skúsil a vyšlo to. Na záverečnom kopci som si príliš neveril, lebo to bol ťažký a horúci deň, ale som rád, ako to napokon dopadlo."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Remca Evenepoela (červený dres)
"Bol dnes plán nechať vyhrať únik, aby zobrali bonifikácie a mohol som tak v kľude pretekať a nestratiť čas. Napokon som ho ale získal. Môj tím dnes išiel skvele. Už sa teším na časovku, kde sa pokúsim udržať červený náskok a celkovo si ju užiť. Ešte viac sa ale teším na zajtrajší voľný deň. Príde za mňou aj moja rodina a jednoducho sa pokúsim čo najlepšie pripraviť na utorok."
Výsledky etapy
1. MEINTJES Louis Intermarché - Wanty - Gobert 04:32:39 100
2. BATTISTELLA Samuele Astana Qazaqstan Team 01:01 40
3. ZAMBANINI Edoardo Bahrain Victorious 01:14 20
4. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 01:34 12
5. CONCA Filippo Lotto Soudal 01:58 4
6. AYUSO Juan UAE Team Emirates 02:08
7. GUGLIELMI Simon Team Arkéa-Samsic 02:08
8. MAS Enric Movistar Team 02:18
9. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 02:20
10. ROGLIČ Primož Jumbo-Visma 02:26
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 34:02:32
2. MAS Enric Movistar Team 01:12
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:53
4. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 02:33
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 02:36
6. YATES Simon BikeExchange-Jayco 03:08
7. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 04:32
8. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Qazaqstan Team 05:03
9. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 05:36
10. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 05:39
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 147
2. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 142
3. SOLER Marc UAE Team Emirates 81
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VINE Jay Alpecin-Deceuninck 40
2. STANNARD Robert Alpecin-Deceuninck 21
3. JANSSENS Jimmy Alpecin-Deceuninck 17
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 34:02:32
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 02:33
3. AYUSO Juan UAE Team Emirates 02:36
Prémie na trase etapy:
2 20 115,8 km - Alto del Torno: dĺžka 7,6 km; sklon 6 % (5-3-1)
1 20 78,4 km - Mirador del Fito: dĺžka 9 km; sklon 6 % (10-6-4-2-1)
3 20 53,3 km - Alto de la Llama: dĺžka 7,1 km; sklon 5,1 % (3-2-1)
sprint-20 33,4 km - Villaviciosa (20-17-15-13-10)
3 20bonus tdf 20 22,8 km - La Campa: dĺžka 9,3 km; sklon 4,1 % (3-2-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
1 20 Cieľ - Les Praeres: dĺžka 3,9 km; sklon 12,9 % (10-6-4-2-1)
ciel Cieľ - LES PRAERES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonifikačné sekundy 10-6-4
profil záverečného kopca (© Unipublic / lavuelta.com)
 
Náš eshop