Vuelta: Mas sa skúšal hrať na Rogliča, ale neuspel, Evenepoel prežil stredu bez ujmy, Urán s triumfom

7.9.2022, 15:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Vuelta: Mas sa skúšal hrať na Rogliča, ale neuspel, Evenepoel prežil stredu bez ujmy, Urán s triumfom
Rigoberto Urán (© A.S.O. / Pauline Ballet)

17. 7.9. rovinata etapa ciel rovina Aracena > Monasterio Tentudía 162 km Urán
profil etapy, 2740 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Hlavnou správou stredajšej etapy bolo odstúpenie Primoža Rogliča, o ktorom tím informoval v dopoludňajších hodinách. Vuelta tak stratila časť svojho náboja, pretože Slovinec v každej náročnejšej etape dokázal niečo málo stiahnuť na lídra Evenepoela a približoval sa k Belgičanovi, ktorý by pod tlakom v poslednom týždni mal čo robiť, aby si udržal najcennejší dres. Či by teda Rogla vyhral štvrtý raz tieto preteky sa už nedozvieme.
Isté je, že Evenepoelovi by sa mohlo ľahšie dýchať, no zároveň dostal nebývalú šancu na triumf Enric Mas a trápiaci sa Movistar, čo by pred štartom asi nikto nepovedal. U Evenepoela totiž stále hrozil výbuch. Či sa budú sekundy, alebo nebodaj minúty, rozdeľovať aj dnes, nebolo jasné, etapa nebola zásadne náročná, až v závere prišiel kopec, ktorý mal päťpercentný sklon, ibaže podstatné bolo, že posledné štyri kilometre to bolo už v priemere cez sedem. Dalo sa tu niečo vymyslieť. Ak by mal súper horší deň...
Do úniku sa dostalo trinásť ľudí. Boli tam Fred Wright a Gino Mäder (2x Bahrain Victorious), Clément Champoussin a Bob Jungels (2x Ag2r Citroën), Elie Gesbert a Simon Guglielmi (2x Arkea Samsic), Alessandro De Marchi (Israel Premier Tech), Jesus Herrada (Cofidis), Rigoberto Urán (EF Education), Quentin Pacher (Groupama-FDJ), Lawson Craddock (BikeExchange), Kenny Elissonde (Trek-Segafredo) a Marc Soler (UAE Team Emirates).
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Menším Čiernym Petrom skupiny bol Urán, ktorý bol ako jediný z poradia, hoci jeho 12. priečka (+15 min) je pre neho asi ekvivalentom toho akoby v poradí ani nebol. Tak to vnímali aj v Quick-Stepe, keďže partiu nechali odísť na väčší náskok a zhruba 60 kilometrov pred páskou sa už dalo hovoriť o vysokej pravdepodobnosti triumfu úniku, keďže sa jeho časová výhoda dostala už cez sedem minút.
Medzitým v pelotóne došlo k pár pádom a do jedného z nich sa zaplietol aj Juan Ayuso (UAE), ktorý sa po odchode Rogliča posunul na priebežné pódium, čo je pre 19-ročného borca na prvej Grand Tour neuveriteľné. Na žiadnom etapáku World Tour, ProSeries alebo 2.1 ešte neskončil celkovo v Top 3. No tu má len malý náskok pred Rodríguezom a Lópezom. Po tom páde musel riešiť expresné ošetrenie pri aute lekára, zdalo sa, že rieši boľavú pravú nohu. Ťažko bolo odhadzovať, či a ako ho to ovplyvní v závere etapy. Rovnako ako to, že včera bol pozitívny na covid bez príznakov, teda mohol nastúpiť na štart.
Etapa inak prebiehala veľmi pokojne, viacerí pretekári vpredu špekulovali a snažili sa šetriť čo najviac síl, lebo každý vedel, že tam má náročných súperov. Nedalo sa usudzovať, že ten a ten pretekár je najsilnejší. Jungels šiel perfektne na Tour, ale tu viditeľný dosiaľ príliš nebol. Mäder skvelo zvládol domácu Romandiu, ale tiež tu nezažiaril. Spomínaný Urán jazdí nemastne-neslane celý rok. Elissonde nie je to, čo býval. Najviac to asi vyzeralo na Solera, ktorý má skvelú formu. Vyhral už etapu a bol vo viacerých únikoch. No veľmi ťažko sa tipovalo, kto je na tom zle a kto len šetril, že mu možno dnes "buchnú sadze".
Vpredu sa začalo útočiť už na rovine pod kopcom, no bola to veľká cukatúra bez hmatateľného výsledku. Cieľový kopec Monasterio de Tentudía mal dĺžku 10,3 km a sklon 5,0 %. Mal náročné prvé tri kilometre, potom tri ľahké zvlnené a tak najťažšie štyri v závere. Ako prvý začal stúpať Lawson Craddock a čakal, kedy sa k nemu niekto pripojí. Útočilo sa paradoxne vo zvlnenej pasáži uprostred kopca, ale Američan sa nevzdával. Šiel perfektne. Za ním sa vytvorila partia Urán, Champoussin, Pacher, Elissonde, Soler, Herrada.
Craddock bol dobehnutý až pod bránou posledného kilometra, no snažil sa ešte držať súperov. Ako prvý v závere zaútočil Clément Champoussin, ale prepálil to a Jesus Herrada prevzal vedenie. No v pätách mal skúseného Rigoberta Urána, ktorý ho v samom závere ošpurtoval. Pred skússného Španiela sa ešte dostal aj Quentin Pacher. To bola Top 3 etapy.
U favoritov hneď v úvode kopca prebrali iniciatívu iné tímy než Quick-Step, najmä Ineos, UAE a Movistar. Enric Mas (Movistar) nastúpil tri kilometre pred páskou. Očesal skupinu favoritov, ale Evenepoel sa ho držal. Po chvíli mu došla para a skúsil to Joao Almeida (UAE). On však bol až celkovo šiesty s odstupom siedmich minút, takže po ňom červený muž nešiel. Potom tam už boli len symbolické snahy. Portugalčan prišiel na pásku o deväť sekúnd pred ostatnými súpermi z Top 6. Nič zásadné sa teda nezmenilo.
Remcovi ostáva dvojminútová výhoda na Masa, ktorý dnes veľmi chcel, skúšal to, ale  od úspechu to malo ďaleko. Ayuso v boji o tretiu priečku aj dnes úspešne vzdoroval Rodríguezovi s Lópezom. Otázkou bude, ako sa vyvinie jeho zdravotný stav. Šiesty Almeida je už veľmi ďaleko. Aj v ostatných súťažiach ostalo všetko po starom. Dnes určite mali všetci na zreteli mimoriadne ťažké nasledujúce dni. Zajtra ich čaká mamutia etapa s oveľa ťažším cieľovým stúpaním.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Do Top 10 sa vďaka dnešku posunul Urán, ktorý je deviaty. Dnes naplno ukázal veľkú vôľu po triumfe a skúsenosti. Vyhral prvý raz od vlaňajšieho Okolo Švajčiarska, kde ale ovládol časovku, klasickú etapu/preteky vyhral naposledy pred štyrmi rokmi na Okolo Slovinska. Zároveň týmto triumfom skompletizoval triumfy na všetkých Grand Tours, teda dostal sa do spoločnosti k 103 ďalším veľkým osobnostiam.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rigoberta Urána v TV prenose (víťaz)
"Fú, koľko rokov som naháňal víťazstvo na Vuelte, až dnes sa mi to podarilo. Je to úžasné, keďže som teda vyhral už na všetkých Grand Tours. Ďakujem tímu a rodine za podporu. Verili mi a som neskutočne šťastný. Nechával som si kúsoček energie na ten samý záver a podarilo sa mi vyhrať. Vždy musíte bojovať a veriť, aj keď sa možno dlhšie nedarí. Nikdy nestratte nádej, stále sa snažte, to chcem dnes odkázať."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Remca Evenepoela pre Eurosport (líder GC)
"Nebola to vôbec ľahká etapa. Cesta bola úzka, nervozita vysoká, museli sme si dávať veľký pozor, aby sa nič nestalo. Určite to v televízii vyzeralo jednoduchšie ako v skutočnosti bolo. V etapách s kopcom v závere očakávate stále ataky, takže nás to, samozrejme, neprekvapilo. Bola to tam trochu cukatúra, skúšali to viacerí, ja som nechcel všetko sám dobiehať, takže keď zaútočil Almeida, to bolo výborné. Nechal som ho ísť a bolo to ok. Tím skvele pracuje, bol to ďalší dobrý deň pre nás. Takto by to mohlo vyzerať aj zvyšné dni (úsmev)."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Masa pre Eurosport (2. v GC)
"Na takýchto pretekoch musíte ísť deň po dni a byť totálne koncentrovaní, lebo videli ste, čo sa včera stalo Primožovi. Mňa to aj mrzí, lebo je to výborný chlapík a pre Vueltu je to veľké ochudobnenie. Ja som to skúsil, lebo mám náskok na súperov za mnou, takže nemal som až tak čo stratiť. Uvidíme, čo sa udeje zajtra. V tíme sa cítime výborne, snáď niečo vymyslíme. Keď budeme mať nohy... Remco môže byť zraniteľný v poslednom týždni, je to mladý chalan, uvidíme deň po dni."
Výsledky etapy
1. URAN Rigoberto EF Education-EasyPost 03:42:28 100
2. PACHER Quentin Groupama-FDJ 00:00 40
3. HERRADA Jesus Cofidis 00:02 20
4. SOLER Marc UAE Team Emirates 00:15 12
5. ELISSONDE Kenny Trek-Segafredo 00:26 4
6. CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 00:29
7. DE MARCHI Alessandro Israel - Premier Tech 00:46
8. JUNGELS Bob AG2R Citroën Team 00:55
9. GESBERT Elie Team Arkéa-Samsic 01:09
10. CRADDOCK Lawson BikeExchange-Jayco 01:30
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 65:14:05
2. MAS Enric Movistar Team 02:01
3. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:51
4. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 05:20
5. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Qazaqstan Team 05:33
6. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 06:51
7. ARENSMAN Thymen Team DSM 07:46
8. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 09:11
9. URAN Rigoberto EF Education-EasyPost 09:23
10. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 11:40
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 349
2. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 149
3. SOLER Marc UAE Team Emirates 133
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VINE Jay Alpecin-Deceuninck 59
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 30
3. ARENSMAN Thymen Team DSM 22
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 65:14:05
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:51
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 05:20
Prémie na trase etapy:
sprint-20bonus tdf 20 29,1 km - Segura de León (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1
2 20 Cieľ - Monasterio de Tentudía: dĺžka 10,3 km; sklon 5 % (5-3-1)
ciel Cieľ - MONASTERIO DE TENTUDÍA (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
profil záverečného kopca (© Unipublic / lavuelta.com)
 
Náš eshop