Vuelta: Yates a Sivakov pre koronavírus skončili, v hromadnom šprinte zvíťazil Groves pred Van Poppelom

31.8.2022, 15:45 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Vuelta: Yates a Sivakov pre koronavírus skončili, v hromadnom šprinte zvíťazil Groves pred Van Poppelom
Dojazd etapy (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)

11. 31.8. rovinata etapa ciel rovina El Pozo Alim. > Cabo Gata 191 km Groves
profil etapy, 1600 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Po časovke jednotlivcov sa k slovu dostali šprintéri a klasikári, keďže nás čakala rovinatá etapa. Už pred samotným štartom sa udiali ďalšie zmeny v Top 10. Pozitívny test na koronavírus odstavil Simona Yatesa (Team BikeExchange - Jayco) aj Pavla Sivakova (Ineos Grenadiers). Do elitnej desiatky sa tak posunuli Ben O'Connor (AG2R Citroën Team) a Thymen Arensman (DSM). Pre pozitívny test nenastúpili ani Roger AdríaHéctor Carretero Pau Miquel (3x Equipo Kern Pharma). 
Do vedúcej skupiny sa prepracovali Vojtěch Řepa (Equipo Kern), Joan Bou (Euskaltel - Euskadi) a Jetse Bol (Burgos-BH). 84 kilometrov pred cieľom mala trojica minútu a tridsať sekúnd k dobru. Na čele balíka pracovali zástupcovia tímov BikeExchange aj Alpecinu-Deceuninck. Lídrom austrálskeho zoskupenia pre dnešný dojazd bol Kaden Groves, belgický tím mal pripraveného Tima Merliera
Medzi favoritov na dnešný triumf patrili aj Mads Pedersen (Trek - Segafredo), Pascal Ackermann (UAE Team Emirates) alebo Daniel McLay (Arkéa Samsic). V Bore - hansgrohe po odstúpení Bennetta mohol dostať príležitosť Danny Van Poppel. Okrem Alpecinu a Treku začali pracovať na čele pelotónu aj jazdci Arkéy a Bory. Náskok vedúcej skupiny rástol, 74 kilometrov pred cieľom mali k dve minúty a päť sekúnd na pelotón. 
Ani jeden z trojice jazdcov v úniku nedosiahol v tejto sezóne etapové víťazstvo. Na zemi skončil austrálsky šampión Luke Plapp (Ineos). Neskôr sa v ľavotočivej zákrute porúčal aj zem aj Řepa. Pre majstra Českej republiky v pretekoch do 23 rokov to nebol prvý pád na Vuelte, spadol aj v prvej španielskej etape. Pádov pribúdalo, v pelotóne spadol Julian Alaphilippe (Quick-Step Alpha Vinyl) a majster sveta sa sťažoval na kľúčnu kosť na pravej strane. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Alaphilippe sa dlho nezdvíhal zo zeme. Napokon mu nasadili dlahu, naložili ho na nosidlá a bolo jasné, že odstupuje. Řepa sa medzitým vrátil k úniku. Šesťdesiat kilometrov pred páskou malo vedúce trio minútu a 35 sekúnd k dobru. Řepa bol najvyššie postaveným pretekárom vo vedúcej skupine, pred etapou mu patrilo 88. miesto v priebežnom poradí. Vpredu sa utrhol Bol a osamostatnil sa na čele etapy. Po chvíli si vypracoval päťdesiatpäť sekúnd na zvyšok úniku.  
Řepa Bou sa vrátili do pelotónu. Bol mal nakročené k cene pre najbojovnejšieho pretekára dnešnej etapy. Holanďan bol v roku 2019 na španielskej Grand Tour blízko k etapovému víťazstvu. V piatej etape skončil druhý, pričom zvíťazil jeho oddielový kolega Ángel Madrazo. Toho z účasti na tohtoročnej Vuelte odstavil koronavírus. Štyridsať kilometrov pred cieľom mal Bol náskok minúty a desiatich sekúnd. 
Na čele pelotónu sa naďalej otáčali zástupcovia BikeExchange a Alpecinu. 34 kilometrov pred cieľom mal Bol už len 45 sekúnd k dobru. Na pretekárov čakali ešte dve krátke a nekategorizované stúpania. Popredné priečky hlavnej skupiny okupovali aj tímy s pretekármi na celkové poradie. Holanďan bol pohltený pelotónom 26 kilometrov pred páskou. To bola dobrá správa pre šprintérov aj jazdcov na GC, keďže desať kilometrov pred cieľom sa nachádzala šprintérska prémia aj s bonifikáciami. 
Okrem už spomínaných jazdcov mohli o dobrý výsledok v hromadnom šprinte zabojovať aj Bryan Coquard (Cofidis) alebo John Degenkolb (DSM). Francúz bol štvrtý v Brede, Nemec finišoval deviaty v Utrechte. Na šprintérsku prémiu priviedol pelotón Trek a Pedersen si prišiel po dvadsať bodov. Následne sa na čelo pelotónu posunuli zoskupenia s cyklistami na celkové poradie. 
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Tri kilometre pred páskou sa na čelo pelotónu naskladala zostava BikeExchange. Dopredu sa tlačil aj Bahrain - Victorious, ktorý vsádzal na Freda Wrighta. Austrálsky tím privedol balík do záverečného šprintu. Ako prvý začal šprintovať Degenkolb, ale najrýchlejší bol Kaden Groves. Druhý skončil Danny Van Poppel a tretí preťal pásku Tim Merlier. Groves si pripísal premiérový triumf na Grand Tour v kariére.
Štvrtý skončil Juan Sebastián Molano (UAE Team Emirates), ktorý v závere nahradil Ackermanna. Top 5 uzavrel Mads Pedersen. Jedenásta etapa naplnila papierové predpoklady. Trojčlenný únik bol skoro dobehnutý a v závere sa najviac činili zástupcovia BikeExchange. Ich prácu zúžitkoval Kaden Groves, ktorý si našiel priestor na pravej strane a ukázal najrýchlejšie nohy medzi šprintérmi. 
Austrálčan dosiahol tretie víťazstvo v aktuálnej sezóne. V marci opanoval druhú etapu na Okolo Katalánska, v apríli nenašiel premožiteľa v druhej etape na Okolo Turecka. Po odstúpení Bennetta dostal príležitosť na vlastný výsledok Danny Van Poppel a Holanďan štvrtýkrát v sezóne skončil na druhej priečke. Víťazstvo mu zatiaľ uniká. Tim Merlier skončil opäť tretí po druhej etape. Najlepší výsledok v doterajšom priebehu dosiahol Juan Sebastian Molano. Kolumbijčan mohol ísť na seba, keďže Ackermann sa do záveru napokon nezapojil. 
Mads Pedersen tentoraz nepatril medzi najlepších, ale získal ďalších dvadsať bodov na prémii a navýšil svoj náskok v boji o zelený dres. Okrem Ackermanna nevyšiel záver ani Coquardovi, ktorý sa taktiež nedostal do Top 10. Červený aj biely dres bez problémov udržal Remco Evenepoel (Quick-Step). Dnes sa body do vrchárskej súťaže nerozdávali a Jay Vine (Alpecin) sa oblečie do bodkovaného dresu aj v nasledujúcej etape. Najlepším tímom ostáva Ineos. Zajtra budú v permanencii vrchári a jazdci na celkové poradie, keďže ich čaká horský dojazd na Peňas Blancas
vyjadrenie ikonky ciernaKaden Groves (víťaz etapy)
"Je to fantastický pocit. Ráno sme boli všetci sklamaní, keď sme sa dozvedeli, že Simon mal pozitívny test na koronavírus. Toto je najlepší spôsob, ako sa odraziť po zlých správach. Musím to osláviť, ale želám si, aby tu Simon bol, pretože je súčasťou tohto tímu. Musím sa poďakovať chalanom. Na bočnom vetre v posledných štyroch kilometroch odviedli perfektnú prácu a vďaka tomu som sa dostal dopredu. Keďže je to moje prvé víťazstvo na Grand Tour, chcelo by to tortu. Bol to naozaj dobrý rok a som šťastný, že som tu vyhral. Navyše sú tu ďalšie dve etapy pre šprintérov. Určite chceme opäť vyhrať."
vyjadrenie ikonky ciernaRemco Evenepoel (červený dres)
"Nebol to krásny deň, v aký sme dúfali. Ešte neviem, čo sa Julianovi stalo a aké sú výsledky vyšetrení. Je to veľká strata pre náš tím. Dúfam, že sa mu bude dariť v rehabilitácii. Želám mu všetko najlepšie. Julianovi sa v mnohých etapách darilo, ale nie sme jediným tímom, ktorý stratil pretekárov. Je škoda, že sme prišli o majstra sveta, pretože bol v naozaj dobrej forme. Verím aj ostatným spolujazdcom a som si istý, že sa im v ďalších etapách bude darit."
vyjadrenie ikonky ciernaMads Pedersen (5. miesto, zelený dres)
"Bolo to veľmi hektické. Posledné tri kilometre boli takmer priamočiaré. Po náročnom dni sa veľa chalanov chcelo zapojiť do šprintu. Nepodarilo sa mi otvoriť šprint v správnom čase. Mal som veriť dlhému šprintu. Namiesto toho som dlho čakal a nechal som sa trochu zavrieť. Niekedy robíte správne, niekedy nesprávne rozhodnutia. Dnes som sa prepočítal a je mojou vinou, že som nebojoval o víťazstvo."
Výsledky etapy
1. GROVES Kaden BikeExchange-Jayco 05:03:14 100
2. VAN POPPEL Danny BORA-hansgrohe 00:00 40
3. MERLIER Tim Alpecin-Deceuninck 00:00 20
4. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:00 12
5. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 00:00 4
6. MCLAY Daniel Team Arkéa-Samsic 00:00
7. DEGENKOLB John Team DSM 00:00
8. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 00:00
9. BEULLENS Cédric Lotto Soudal 00:00
10. VAN POPPEL Boy Intermarché - Wanty - Gobert 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 39:39:04
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 02:41
3. MAS Enric Movistar Team 03:03
4. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 03:55
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:53
6. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 06:45
7. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Qazaqstan Team 06:50
8. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 07:37
9. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 07:46
10. ARENSMAN Thymen Team DSM 08:44
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 184
2. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 85
3. SOLER Marc UAE Team Emirates 81
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VINE Jay Alpecin-Deceuninck 40
2. STANNARD Robert Alpecin-Deceuninck 21
3. JANSSENS Jimmy Alpecin-Deceuninck 17
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 39:39:04
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 03:55
3. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:53
Prémie na trase etapy:
sprint-20bonus tdf 20 10,2 km - Ruescas (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1
ciel Cieľ - CABO DE GATA (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
 
Náš eshop