Vuelta: V poslednej horskej etape triumfoval Carapaz, Rodríguez stratil Top 5, Evenepoel ubránil vedenie a vyhrá Vueltu

10.9.2022, 14:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
20. 10.9. rovinata etapa ciel rovina Moralzarzal > P. Navacerrada 181 km Carapaz
profil etapy, 3980 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Sobotná 20. etapa Vuelty bola poslednou, v ktorej sa ešte niečo mohlo zmeniť. Nedeľná promenáda v Madride už bola len oslavou víťazov a tak mali dnes Enric Mas (Movistar), Miguel López (Astana), Joao Almeida (UAE) či Ben O'Connor (Ag2r) poslednú šancu zaútočiť a posunúť sa v klasifikácii. Naopak, Juan Ayuso (UAE), Carlos Rodríguez (Ineos) a hlavne Remco Evenepoel (Quick-Step) dnes mali brániť svoje pozície. Posledný menovaný bol veľmi blízko svojmu premiérovému triumfu na Grand Tour. Do dnešnej etapy nastupoval s náskokom 2:07 na druhého Enrica Masa.
Trasa nebola vyslovene horská, no séria nenápadných kopcov, ktoré neboli ani ľahké ani ťažké, predstavovala doslova perfektné bojisko na taktickú, útočnú bitku. Najťažšie boli posledné dva kopce Puerto de la Morcuera (9,4 km; 6,9 %) a Puerto de Cotos (10,3 km; 6,9 %), ktoré prišli na rad až v posledných pädesiatich kilometroch etapy a ktoré predstavovali miesto, kde by mali nespokojní jazdci útočiť. Pre týchto útočníkov bolo základom hry mať nejakého svojho domestika v úniku, takže zloženie denného brejku bolo veľmi dôležité. 
Pred etapou nikto neodstúpil, takže na štarte v Moralzarzal stálo 134 cyklistov. Dúfali sme, že rovnaké číslo už uvidíme aj preťať cieľovú pásku v Madride zajtra. Pretekalo sa dnes opäť v tridsiatkach, takže španielske počasie nenechávalo cyklistov vydýchnuť si ani v pokročilom septembri. Hneď po štarte sa spustil obrovský boj o únik, ktorý trval až na vrchol prvého kopca etapy Puerto de Navacerrada (10,3 km; 6,8 %).
Na jeho vrchole sa objavila ako prvá šestica Fernández (Cofidis), Soler (UAE), Meurisse a Stannard (2x Alpecin), Navarro (Burgos) a Gugliemi (Arkéa). Desať bodov na vrchole zobral Robert Stannard, ktorý sa tak posunul na druhé miesto vo vrchárskej súťaži. Mal stratu 19 bodov na bodkovaného Carapaza, no a aj túto súťaž dnes čakalo rozuzlenie. Okrem spomenutej šestice pred pelotónom jazdilo ešte asi 20 jazdcov. Naopak, za balíkom sa objavil piaty muž klasifikácie Carlos Rodríguez, ktorý trpel v obväzoch v dôsledku svojho predvčerajšieho pádu. Ineos ho ešte dokázal zachrániť, no bolo jasné, že mladý Španiel dnes bude trpieť a zrejme príde o Top 10. 
- reklama -
- reklama -
Za vedúcou šesticou sa v zjazde pospájala obrovská 20-členná skupina v zložení Dennis a Gesink (2x Jumbo), Champoussin (Ag2r), De La Cruz a Nibali (2x Astana), Mäder (Bahrain Victorious), Higuita (Bora), Herrada (Cofidis), Carthy (EF), Pinot a Reichenbach (2x Groupama-FDJ), Carapaz (Ineos), Meintjes (Intermarché), Valverde a Muhlberger (Movistar), Polanc (UAE), Berrade a Raúl García Pierna (2x EKP), Bizkarra a Bou (2x Euskaltel). Domestikov tu tak mali všetci dôležití hráči okrem Evenepoela.
Zaujímavý ťah následne predviedli Marc Soler a Robert Stannard, ktorí sa odpútali z čelnej skupiny na rovine už 110 kilometrov pred páskou. Zvyšnú štvoricu dobehla veľká skupina za nimi. Zo všetkých jazdcov pred pelotónom bol najlepšie postaveným v GC víťaz deviatej etapy a jedenásty muž priebežného poradia Louis Meintjes. V pelotóne sa tak tempa ujala Bora, ktorá bránila Hindleyho desiate miesto.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Pri nájazde na druhé stúpanie dňa Puerto de Navafría (9,8 km; 5,5 %) malo duo vpredu na veľkú skupinu za nimi náskok viac ako minútu a pol. Pelotón na čelo strácal päť minút. Odstup minúty a pol sa nepáčil Pinotovi, Mäderovi a Muhlbergerovi, ktorí sa vydali stíhať Solera so Stannardom. Austrálčan si na vrchole zobral ďalších päť bodov a stratu na Carapaza už zrazil na 14 bodov. K dispozícii dnes bolo ešte 25. Vrchárska súťaž sa vyvíjala zaujímavo.
Pinot, Mäder a Muhlberger dokázali ešte pred tretím stúpaním dňa Puerto de Canencia (7,5 km; 4,9 %) zmazať 90-sekundovú medzeru a na čele sme tak mali po dvoch tretinách etapy päticu silných pretekárov. Za nimi jazdila veľká skupina aj s Meintjesom či Carapazom, ktorá strácala asi sto sekúnd. Balík aj naďalej viedli Koch a Fabbro v prospech Hindleyho a ich strata zostávala na piatich minútach. 
Na stúpaní Puerto de Canencia došlo k vtipnej situácii, keď v druhej skupine Joan Bou z ničoho nič padol na čelo a išiel úplný šrot v prospech kolegu Bizkarru, ktorý je síce lepším vrchárom, no pri konkurencii aká bola v skupine boli jeho šance skoro nulové. Bou svojpomocne zmazal za niekoľko kilometrov vyše minútu rozdielu a ponúkol Carapazovi šancu osobne preklenúť medzeru k Stannardovi a spol.
Ekvádorčan tento darček neodmietol a rýchlo doplnil vedúcu skupinu. Jeho bodkovaný dres tak bol zrejme zachránený. Išiel s ním aj Valverde, ktorý mal dnes možnosť si po dvoch dekádach aktívneho pretekania naposledy zapretekať na jeho najobľúbenejšej Grand Tour. Po chvíli sa celý veľký únik vpredu spojil, po Bouovi tu prevzal pravidelné rýchle tempo Dennis. V pelotóne Bore dochádzali muži, pri Hindleym už zostával iba Kelderman.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Päť bodov na vrchole tretieho kopca zobral Carapaz a pretekár Ineosu následne so svojím útokom pokračoval aj v zjazde. Tento útok ale nikam neviedol. V zjazde pod Puerto de la Morcuera sa už nič nestalo, no hneď ako sa nabehlo na predposledný kopec celej Vuelty v pelotóne na čelo padol Movistar. Hlavné pole úplne vybuchlo. V problémoch bol rázom celý Quick-Step, pri Evenepoelovi zostal iba Van Wilder.
V polovici stúpania na Morcueru zaútočil z úniku Meintjes, za ktorým sa vyviezli ešte Higuita a Carapaz. Juhoafričan potreboval ísť tempo, ak chcel preskočiť Jaia Hindleyho v celkovom poradí. Virtuálne sa mu to darilo, ale Movistar jeho náskok rýchlo zmazával. Problémy začal mať opäť Carlos Rodríguez, pri ktorom ostával ako osobná stráž jeho kolega Tao Hart. Doráňaný španielsky mladík ale bojoval ako lev. 
40 kilometrov pred páskou po prvýkrát zaútočil Enric Mas. Evenepoel sa za ním držal ako kliešť. Zostali s nimi ešte AyusoO'Connor a Arensman (DSM). Po chvíli sa sem dotiahli aj Almeida s Lópezom a tempo začal udávať Polanc, ktorý sa sem vrátil z úniku. Na vrchole Morcuery bral desať bodov Richard Carapaz a potvrdil tým zisk vrchárskej klasifikácie. Za triom jazdili s malým odstupom ľudia ako Gesink alebo Valverde.
Šprintérsku prémiu v krásnom mestečku Rascafría vyhral Higuita. Za vedúcim triom sa nachádzali Gesink, Champoussin, Mäder, Herrada, Carthy, Reichenbach a dvojica lúčiacich sa veteránov, Alejandro Valverde a Vincenzo Nibali. Pre oboch by to bol pekný záver úctyhodnej kariéry. Pripomeňme, že obaja Vueltu už vyhrali, no bolo to pred viac ako dekádou. Neskutočné kariéry oboch týchto šampiónov.
V zjazde pod záverečný kopec Vuelty Puerto de Cotos (10,3 km; 6,9 %) skupina favoritov skoro zastala a vrátili sa sem i Rodríguez alebo Hindley. Stúpanie sa začalo 16 kilometrov pred cieľom a malo desať kilometrov, no neobsahovalo potrebné prudké sklony. Remco Evenepoel bol veľmi blízko celkovému víťazstvu na Vuelte. Do kopca nabehli s náskokom 50 sekúnd Meintjes, Higuita a Carapaz. Skupina favoritov napriek chvíľovému odpočinku znížila odstup na 1:30.
Hneď v úvode záverečného kopca nasadil k finálnemu útoku Richard Carapaz. Higuita sa na neho ešte dotiahol, Meintjes nemal nárok. Na čele sme tak mali repete z pamätnej šiestej etapy tohtoročného Katalánska. V polovici záverečného kopca nasadil opäť tempo Movistar. Zo zvyšku úniku už pred favoritmi zostávali iba Gesink a Mäder.
Z favoritov sa ako prvý zdvihol Miguel López, no žiadnu selekciu medzi najlepšími nevytvoril. Tempo už nedokázal držať Tao Hart a Rodríguez zostal sám brániť svoju Top 5, no dnes ju mal stratiť. Tesne pred vrcholom kopca sa Carapaz zbavil Higuitu a upaloval do cieľa. López to ešte naposledy skúsil na Ayusa, no ten svoje pódium s prehľadom ubránil. Za vrcholom zo skupiny nastúpil Arensman a získal náskok.
Richard Carapaz to v strhujúcom finále vydržal a udržal svoj minimálny náskok pred Arensmanom. Pretekár Ineosu vyhral svoju tretiu etapu a navyše získal i horské poradie. Napokon to bola pre neho fantastická Vuelta. Skupinu favoritov priviedol do cieľa AyusoVueltu vyhral Remco Evenepoel a na pódiu ho zajtra v Madride doplnia Enric Mas a Juan Ayuso. V cieli sa Belgičan rozplakal, keď po dlhých rokoch pochybovania verejnosti konečne ukázal, že na to má aj na Grand Tours.
V celkovom poradí sme nevideli žiadne zmeny na prvých štyroch miestach. Carlos Rodríguez bojoval, no napokon stratil svoju Top 5. Vystriedal ho v nej Joao Almeida, ktorý využil Španielove zranenia a po druhýkrát v kariére dokončil Grand Tour vrámci najlepšieho kvinteta. Rodrígueza o sekundu porazil aj Arensman. Zelený a biely dres jasne udržali Mads Pedersen a Evenepoel, a najlepším tímom sa stane UAE Emirates.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richarda Carapaza (víťaz)
"Dnešnú etapu som si vybral už niekoľko dní dopredu. Bola pre mňa dôležitá, aj kvôli horskému poradiu. Vedel som však že to bude komplikované, že sa bude veĺmi pretekať v skupine favoritov. Na poslednom kopci som sa ale cítil výborne a keď som preťal vrchol sólo ako prvý, vedel som, že to bude dobré. Je to veľmi sladké víťazstvo. Všetky tri boli sladké, rovnako ako aj bodkovaný dres. Musel som ísť dneska postupne, neblázniť na tých prvých kopcoch, zaistiť si dres na tých v strede etapy, no a v závere sa sústrediť na etapu. Bolo tu veľa fanúšikov z Ekvádoru, ktorí mi taktiež dodali veľa síl."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Remca Evenepoela (červený dres)
"Je to úžasný pocit. Toľko ľudí o mne pochybovalo. Za posledný rok som si musel vypočuť toľko kritiky a toľko komentov od neprajníkov. Celú sezónu som sa na Vueltu chystal, snažil som sa sem prísť v čo najlepšej forme. Je to prvá Grand Tour do ktorej som nastúpil zdravý a pripravený, no a hneď som vyhral. Rovnako som prvým jazdcom, ktorý vyhral Grand Tour v Quick-Stepe pod Patrickom. Bol som dnes veľmi pod tlakom, zle som spal, nebol som vo svojej koži. Vedeli sme čo sa na nás chystá, že Movistar i UAE budú útočiť. Teraz som však neskutočne šťastný. Po taktickej stránke sme Vueltu zvládli dobre. Sústredili sme sa len na to podstatné, za celé tri týždne mi ani nenapadlo že chcem vyhrať etapu, iba celkové poradie. Toto je zrejme najväčší deň môjho doterajšieho života. Vyhral som v tomto roku monument, San Sebastián, Vueltu aj s dvomi etapami a v zime budem mať svadbu. Je to najlepší rok, aký som si len mohol predstaviť."

 
Výsledky etapy
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 04:41:34 100
2. ARENSMAN Thymen Team DSM 00:08 40
3. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:13 20
4. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 00:13 12
5. MAS Enric Movistar Team 00:13 4
6. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 00:15
7. MEINTJES Louis Intermarché - Wanty - Gobert 00:15
8. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Qazaqstan Team 00:15
9. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:17
10. HIGUITA Sergio BORA-hansgrohe 00:32
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 78:00:12
2. MAS Enric Movistar Team 02:05
3. AYUSO Juan UAE Team Emirates 05:08
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Qazaqstan Team 05:56
5. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 07:16
6. ARENSMAN Thymen Team DSM 07:56
7. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 07:57
8. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 10:30
9. URAN Rigoberto EF Education-EasyPost 11:04
10. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 12:01
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 379
2. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 174
3. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 133
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 73
2. STANNARD Robert Alpecin-Deceuninck 36
3. MAS Enric Movistar Team 28
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 78:00:12
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 05:08
3. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 07:16
Prémie na trase etapy:
1 20 147 km - Puerto de Navacerrada: dĺžka 10,3 km; sklon 6,8 % (10-6-4-2-1)
2 20 88,2 km - Puerto de Navafría: dĺžka 9,8 km; sklon 5,5 % (5-3-1)
2 20 54,2 km - Puerto de Canencia: dĺžka 7,5 km; sklon 4,9 % (5-3-1)
1 20bonus tdf 20 37,3 km - Puerto de la Morcuera: dĺžka 9,4 km; sklon 6,9 % (10-6-4-2-1) + bonifikačné sekundy 3-2-1
sprint-20 22,2 km - Rascafría (20-17-15-13-10)
1 20 6,7 km - Puerto de Cotos: dĺžka 10,3 km; sklon 6,9 % (10-6-4-2-1)
ciel Cieľ - PUERTO DE NAVACERRADA (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonifikačné sekundy 10-6-4
profil záverečného kopca (© Unipublic / lavuelta.com)
 
Náš eshop