Vuelta: Pedersen vyhral atraktívny šprint do kopca s náskokom troch bicyklov, Ayuso pokračuje napriek pozitívnemu testu

2.9.2022, 15:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Vuelta: Pedersen vyhral atraktívny šprint do kopca s náskokom troch bicyklov, Ayuso pokračuje napriek pozitívnemu testu
Mads Pedersen (© A.S.O. / Unipublic / Sprint Cycling Agency)

13. 2.9. rovinata etapa ciel rovina Ronda > Montilla 168 km Pedersen
profil etapy, 1700 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
V piatok bola v Španielsku na programe jednoduchá etapa, ktorá štartovala v turisticky atraktívnom mestečku Ronda a po 168 kilometroch skončila šprintom do kopca v meste Montilla. Favoritmi boli najmä Mads Pedersen (Trek), Kaden Groves (BikeExchange), Danny Van Poppel (Bora) a Bryan Coquard (Cofidis). Zálusk na nejaké bonifikačné sekundy si mohol robiť aj Primož Roglič (Jumbo). Na trase nebola nijaká terénna prekážka stojaca za reč, takže pred favoritmi celkového poradia bol oddychový deň.
Najväčšou témou na štarte bola okrem úmornej horúčavy správa o pozitívnom teste Juana Ayusa (UAE), piateho muža priebežného poradia. Tím UAE ale spravil vlastný PCR test, podľa ktorého bola nálož vírusu v tele Španiela tak malá, že nebol hrozbou pre okolie a mohol tak pokračovať v pretekoch. Počet odstupujúcich jazdcov kvôli Covidu na španielskej Grand Tour tak ostával na čísle 23. 
Hneď po štarte sa pred pelotónom usadila trojica Julius Van Den Berg (EF), Ander Okamika (Burgos) a Joan Bou (Euskaltel). Trio si malo ale skôr plniť marketingové povinnosti voči svojím zamestnávateľom a nemalo byť pre pelotón veľkou hrozbou. V hlavnom poli sa však aj tak ujali favorizované tímy Trek, Cofidis a BikeExchange tempa už ďaleko pred cieľom a medzeru držali na dvoch minútach. Dnes to mal byť hromadný dojazd.
V polovici etapy malo trio na čele 2:30, takže pelotón mal situáciu pevne pod kontrolou. Na čele bol najzaujímavejším pretekárom bezpochýb Julius Van Den Berg, špecialista na úniky presne v tomto type etáp. Dnes ale nemal dobrých spojencov, Bou a Okamika sú predovšetkým vrchári a ich ťah na rovine jednoducho nemohol prekvapiť pelotón, aj keby im bola dopriata väčšia voľnosť. Etapa tak mala veľmi pokojný priebeh. Všetko sa sústredilo iba na klasikársky dojazd v samom závere etapy.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Napriek fádnosti etapy sa pretekalo pomerne rýchlo, priemerka bola po vyše dvoch hodinách jazdy 45 km/h. Pretekári sa dnes nemali v úmysle na horúcich andalúzskych cestách zdržiavať dlhšie ako bolo potrebné. Z ničoho nič sa na zem porúčal Thibault Guernalec (Akréa), ktorý musel následne odstúpiť.
Hodinu pred dojazdom bol rozdiel medzi únikom a pelotónom 2:40. Na čele hlavného balíka sa začali objavovať aj farby Alpecinu, ale bolo otázkou, či to je v prospech Tima Merliera. Pre belgického majstra mal byť dnešný dojazd priťažký. Naopak, dobré šance mohol mať jeho kolega a nedávny víťaz Okolo Valónska Robert Stannard. Ruku k dielu priložila aj Bora, na čele sa začal otáčať Jonas Koch.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
S blížiacim sa cieľom sa začal pelotón markantne približovať vyčerpanej trojici vpredu. V priebehu asi desiatich kilometrov najmä Trek s Alpecinom zmazali dve minúty z náskoku čela a 27 kilometrov pred cieľom bol odstup zrazu len na minúte. V ďalších kilometroch to ale už išlo ťažšie a únik to napokon tesne dotiahol aspoň na šprintérsku prémiu, ktorú vyhral Bou pred Okamikom. Pre pelotón sa tak už neušli žiadne bonusové sekundy, po zvyšných 13 bodov si aspoň prišiel zelený Pedersen.
Desať kilometrov pred cieľom bol pelotón pokope a začala sa pozičná bitka favorizovaných tímov. Zvlnený záver kontrolovali najmä Movistar s Ineosom a až kilometer pred cieľom prišli dopredu vlaky Alpecinu a prekvapivo aj Jumba. Ťažký šprint do kopca ale následne úplne ovládol Mads Pedersen. Dán využil skorý nástup Pascala Ackermanna (UAE) a napokon sa radoval s náskok snáď troch bicyklov pred Bryanom Coquardom. Ackermann skončil tretí.

Majiteľ zeleného dresu využil dojazd šitý jemu na mieru a vyhral svoju premiérovú etapu na Vuelte. Po troch druhých miestach sa teda konečne dopracoval na najvyšší stupienok. Skorým nástupom sa snažil balík zaskočiť Pascal Ackermann, no za jeho zadným kolesom si vyviezol neskoršieho víťaza. Z pelotónu ho ešte silným záverom predbehol aj Coquard, ktorý tak opäť nedokázal prelomiť svoje dlhé čakanie na prvé World Tour víťazstvo.
V celkovom poradí sa nič nemenilo, Roglič v závere nedokázal konkurovať šprintérom a žiadne bonifikácie nezískal. Remco Evenepoel (Quick-Step) tak zostáva v červenom drese s nezmeneným náskokom 2:41 pred Slovincom. Belgičan drží aj biely dres, bodkovaný zostáva v rukách Jaya Vinea (Alpecin). Na čele bodovacej súťaže dominuje dnešný víťaz Mads Pedersen, v tímoch zase vedie s náskokom vyše šiestich minút tím UAE Emirates.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Madsa Pedersena (víťaz)
"Bol to perfektný scenár. Dnešok bol veľký cieľ, lebo ten dojazd mi veľmi vyhovoval. Celý tím pre mńa makal, nie len dnes, ale aj v minulých etapách. Je preto super že sa im viem takto odvďačiť. Alex bol dnes skvelý, v poslednej zákrute ma doviezol do super pozície a Pascal začal veľmi skoro, takže som to využil a vyviezol sa za ním. Mám komfortný náskok v bodovačke, takže sme veľmi spokojní a pôjdeme po etapách aj naďalej."
Výsledky etapy
1. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 03:46:01 100
2. COQUARD Bryan Cofidis 00:00 40
3. ACKERMANN Pascal UAE Team Emirates 00:00 20
4. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 00:00 12
5. VAN POPPEL Danny BORA-hansgrohe 00:00 4
6. PACHER Quentin Groupama-FDJ 00:00
7. EZQUERRA Jesus Burgos-BH 00:00
8. VAN GILS Maxim Lotto Soudal 00:00
9. ROGLIČ Primož Jumbo-Visma 00:00
10. BERRADE Urko Equipo Kern Pharma 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 48:11:10
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 02:41
3. MAS Enric Movistar Team 03:03
4. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 04:06
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:53
6. KELDERMAN Wilco BORA-hansgrohe 06:28
7. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Qazaqstan Team 06:56
8. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 07:18
9. POLANC Jan UAE Team Emirates 08:00
10. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 08:05
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 247
2. SOLER Marc UAE Team Emirates 96
3. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 96
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VINE Jay Alpecin-Deceuninck 40
2. STANNARD Robert Alpecin-Deceuninck 21
3. SOLER Marc UAE Team Emirates 20
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 48:11:10
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 04:06
3. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:53
Prémie na trase etapy:
sprint-20bonus tdf 20 14,6 km - Espejo (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1
ciel Cieľ - Montilla (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
 
Náš eshop