Vuelta: Roglič v klasikárskom závere rozpáral balík, no 50 metrov pred cieľom mal ťažký pád, vyhral Pedersen

6.9.2022, 15:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Vuelta: Roglič v klasikárskom závere rozpáral balík, no 50 metrov pred cieľom mal ťažký pád, vyhral Pedersen
Mads Pedersen (© A.S.O. / Unipublic / Sprint Cycling Agency)

16. 6.9. rovinata etapa ciel rovina Sanlucar Barrameda > Tomares 189 km Pedersen
profil etapy, 970 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Posledný týždeň poslednej Grand Tour v roku 2022 načala jednoduchá etapa, ktorá spojila mestá Sanlúcar Barrameda a Tomares. Dlhá a úplne rovinatá etapa s malými brdkami tesne pred cieľom bola pre väčšinu pelotónu v podstate druhým voľným dňom v rade. Najväčšími favoritmi boli starí známi Mads Pedersen (Trek), Pascal Ackermann (UAE), Danny Van Poppel (Bora) a Bryan Coquard (Cofidis). Na pretekoch prekvapivo stále zostával aj Tim Merlier (Alpecin), ktorý prežil najťažšie hory a tak chcel dnes i v Madride určite zabojovať o víťazstvo. 
Ako to už býva zvykom, cez voľný deň opäť prebehlo plošné testovanie pelotónu na Covid. Jediní pozitívni pretekári boli Esteban Chaves (EF) a Maxim Van Gils (Lotto), ktorí tak museli Vueltu opustiť. Pozitívne prípady ale našťastie ubúdajú a lazaret z druhého týždňa je pomaly minulosťou. Nič to však nemení na tom, že od začiatku pandémie je táto Vuelta Covidom najviac zasiahnutou Grand Tour, dokonca viac ako Giro 2020, z ktorého odstupovali celé tímy. 
Teploty dnes konečne klesli pod 30 stupňov a nefúkal takmer žiaden vietor. Pelotón si tak mohol vydýchnuť a keď sa do úniku dostali iba Louis Ángel Mate (Euskaltel) a Ander Okamika (Burgos), Remco Evenepoel a spol. sa mohli usmievať od ucha k uchu. Dnes sa nemalo v GC stať nič. Na trase neboli pripravené ani žiadne prémie a etapa tak mala veľmi pokojné tempo. 
Dvojica vpredu nepredstavovala nebezpečenstvo pre šprintérske tímy. Ander Okamika je obstojný vrchár, no Burgos ho na tejto Vuelte používa práve na takéto propagačné brejky a Španiel toho už musel mať dosť. Louis Mate je takisto vrchárom, takže dnešné nekonečné roviny určite neboli jeho terénom. Jazdec Euskaltelu tu však organizuje dobročinnú zbierku pre pomoc regiónu Peňas Blancas, ktorý bol nedávno zasiahnutý ničivými požiarmi. Z týchto prostriedkov následne vysadí toľko stromov, koľko absolvoval kilometrov v úniku pred pelotónom. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Tempo v balíku diktovali počas celej etapy Trek a Cofidis. Občasne sa k nim pridal i tím BikeExchange, ktorý sa dnes spoliehal na Kadena Grovesa. Náskok dvojice vpredu bol v polovici etapy trojminútový a spomínané tímy ju mali plne pod kontrolou. Dlhé desiatky minút sa nič moc nedialo, iba čo sa odstup pomaly znížil na dve minúty keď sa pretekári priblížili k Seville
Len tak mimochodom, Vuelta je v tomto roku prekvapivo najprívetivejšou Grand Tour pre šprintérov. Po piatich hromadných dojazdoch na Gire a štyroch na Tour sa ich tohto roku v Španielsku rýsovalo až šesť. Dnes to mal byť piaty a poslednú šancu mali najrýchlejší muži v balíku dostať v nedeľu v Madride. Etapový vavrín mali z dnes prítomných šprintérov na svojom konte Pedersen a Groves. Merlier, Ackermann i Coquard zatiaľ z tejto Grand Tour vychádzali naprázdno a dnes to chceli napraviť.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Záver mal však jemne klasikársky nádych, keďže tesne pre cieľom sa nachádzal 500-metrový kopček s priemerom osem percent, a tak veľkým favoritom bol opäť držiteľ zeleného dresu Pedersen. Veď naposledy keď bol na Vuelte použitý tento dojazd sa tu radoval Matteo Trentin, ktorý vtedy prešprintoval Gianniho Moscona. 37 kilometrov pred cieľom sa na čele pelotónu zložil kompletný tím Cofidisu. Coquard si dnes evidentne veril.
Po príjazde do Alcalá del Río pretekárov z letargie prebrala šprintérska prémia. Sympatický súboj pretekárov na špici o prize money vyhral Louis Mate. V pelotóne zas Enricovi Masovi (Movistar) jednu bonusovú sekundu vykradol Mads Pedersen, ktorého dominancia v bodovacej súťaži začínala pripomínať spanilé jazdy Démara na Gire a Van Aerta na Tour.
Po šprintérskej prémii začala situácia na trati konečne pripomínať preteky. Do čela pelotónu sa začalo tlačiť viacero tímov a náskok úniku išiel rapídnym spôsobom dole. 18 kilometrov pred cieľom to bola iba polminúta a španielske duo na čele to malo zrátané. Už o necelých 4000 metrov bol balík pokope a začínal zvlnený záver etapy v okolí cieľového Tomaresu.
Osem kilometrov pred cieľom musel riešiť defekt Kaden Groves, čo bola obrovská smola pre celý tím BikeExchange. Na kopčekoch v úplnom závere sa balík poriadne natiahol, no a dokonca nastúpiť vyskúšal Primož Roglič (Jumbo). Za jeho zadným kolesom sa udržali Fred Wright (Bahrain Victorious), Ackermann i Pedersen. Už bez toho dramatickú situáciu ešte vybičoval Evenepoelov defekt. Bolo to však už v ochrannej zóne, asi dva kilometre pred cieľom.
Primož Roglič doviezol až do cieľa skupinu hladných vlkov, ktorý ho prevalcovali v cieľovej rovinke. Mads Pedersen v závere nedal šancu Ackermannovi a Van Poppelovi. Roglič si 50 metrov pred cieľom nešťastne preložil o Freda Wrighta a zaznamenal ťažký pád. Neskutočná smola Slovinca, po nádhernom útoku, ktorým totálne zmenil naratív dojazdu. Je však treba dodať, že chyba bola čisto na jeho strane...
Po úplne jednoduchom priebehu dňa prišiel šialený záver etapy. Primož Roglič na nenápadnom brdku zaútočil plnou silou a na jeho nástup dokázali odpovedať jedine Van Poppel, Wright, Pedersen a Ackermann. Situáciu ešte vyhrotil defekt lídra pretekov Remca Evenepoela v tom istom momente. Roglič odviezol skupinu až na pásku, kde ho však čakal neslávny koniec jeho krásneho útoku. Z víťazstva sa tešil Mads Pedersen, ktorý potvrdil fantastickú formu. Výborne sa ukázali aj Ackermann, Van Poppel a Wright, ktorí potvrdili, prečo sa nestratia ani v klasikách.
Rozhodcom veľmi dlho trvalo, kým potvrdili lídra pretekov. Za normálnych okolností by dozaista platila ochranná zóna, no Roglič balík roztrhal tak, že v závere vznikli veľké rozdiely a veľa času stratili aj ľudia z druhej desiatky ako Kelderman, Hart či Carapaz. Napokon ale Remco Evenepoel dostal rovnaký čas ako jeho najväčší súperi, okrem Primoža Rogliča, ktorý z dneška získal osem sekúnd. Je to ale len veľmi slabá útecha. Slovinec v cieli pôsobil veľmi doudieraným dojmom a vyzeral byť zrelý na odstúpenie. 
Napriek intenzívnemu záveru etapy sa teda poradie v Top 10 nemenilo. Mads Pedersen dnes získal ďalšiu mamutiu porciu bodov do zelenej súťaže a v bodovačke má až strašidelný náskok. Remco Evenepoel i Jay Vine si tiež udržali svoje dresy a UAE stále neohrozene kraľuje v tímovej súťaži. Vo finále teda dnešok veľké zmeny nepriniesol, no celý cyklistický svet bude dnes nepochybne čakať na novinky ohľadom Rogličovho zdravotného stavu.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Remca Evenepoela (červený dres)
"Už pred stúpaním som nemal dobrú pozíciu, lebo to tam bolo veľmi technické a nechcel som sa tam príliš tlačiť. Keď sa cesta zdvihla, tak som sa snažil dostať dopredu, dupľom keď Primož vpredu útočil, no zrazu som sa pošmykol a uvedomil si, že mám defekt zadného kolesa. Dnes je tam však ochranná zóna a to ma zachránilo. Popravde, čakali sme že Primož bude skúšať podobné veci. Snáď bude po tom páde vpohode. Moje zranenia z môjho pádu sú už na tom oveľa lepšie, voľný deň pomohol."
Výsledky etapy
1. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 04:45:29 100
2. ACKERMANN Pascal UAE Team Emirates 00:00 40
3. VAN POPPEL Danny BORA-hansgrohe 00:00 20
4. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 00:00 12
5. PACHER Quentin Groupama-FDJ 00:08 4
6. BATTISTELLA Samuele Astana Qazaqstan Team 00:08
7. BEULLENS Cédric Lotto Soudal 00:08
8. RUSSO Clément Team Arkéa-Samsic 00:08
9. EZQUERRA Jesus Burgos-BH 00:08
10. VAN DEN BERG Julius EF Education-EasyPost 00:08
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 61:26:26
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:26
3. MAS Enric Movistar Team 02:01
4. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:49
5. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 05:16
6. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Qazaqstan Team 05:24
7. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 07:00
8. ARENSMAN Thymen Team DSM 07:05
9. O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team 08:57
10. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 11:36
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 349
2. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 129
3. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 107
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VINE Jay Alpecin-Deceuninck 59
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 30
3. ARENSMAN Thymen Team DSM 22
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 61:26:26
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:49
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 05:16
Prémie na trase etapy:
sprint-20bonus tdf 20 28,4 km - Alcalá del Rio (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1
ciel Cieľ - TOMARES (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
 
Náš eshop