Vuelta: V ITT Evenepoel deklasoval konkurenciu, Roglič sa posunul na druhú priečku, Hindley mimo Top 10

30.8.2022, 15:20 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
10. 30.8. rovinata etapa ciel rovina Elche > Alicante 31 km Evenepoel
profil etapy, 90 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Po druhom voľnom dni prišla na rad ďalšia kľúčová previerka pre kandidátov na celkové poradie. Časovka jednotlivcov merala necelých 31 kilometrov a šla sa po rovinatom profile so stúpaním v závere. Pozitívne testy na koronavírus opäť oklieštili štartovú listinu. Na štart sa už nepostavili Harry SweenyJarrad Drizners (2x Lotto Soudal), Ethan Hayter (Ineos Grenadiers), Sam Bennett (Bora - hansgrohe), Mathias Norsgaard (Movistar) a José Herrada (Cofidis).
Pre iné zdravotné problémy už nenastúpili ani Edoardo Affini (Jumbo - Visma) a Floris De Tier (Alpecin-Deceuninck). Spomedzi prvých 33 pretekárov, ktorí prišli do cieľa, bol najrýchlejší Michael Hepburn (Team BikeExchange - Jayco). Austrálčan prešiel trať za 35 minút a jedenásť sekúnd. Na prvom aj druhom medzičase ho prekonal Rémi Cavagna (Quick-Step Alpha Vinyl). Víťaz etapy na Vuelte z roku 2019 bol na druhom medzičase rýchlejší o 33 sekúnd. 
Cavagna svoj náskok ešte dokázal navýšiť, čas Hepburna vylepšil o 53 sekúnd a mohol sa posadiť do kresla do vedúceho pretekára. V čase jeho dojazdu sa na trati už nachádzali francúzsky majster v ITT Bruno Armirail (Groupama - FDJ) aj španielsky majster v boji proti chronometru Raul García Pierna (Equipo Kern Pharma). Druhý menovaný bol piaty na prvom medzičase so stratou 26 sekúnd na lídra časovky.  
Zo štartovacej rampy sa spustili aj dvaja kandidáti na etapové víťazstvo Brandon McNulty (UAE Team Emirates) a Rohan Dennis (Jumbo). Armirail si viedol dobre, na prvom medzičase bol priebežne tretí a na Cavagnu strácal iba šestnásť sekúnd. García Pierna na druhom medzičase strácal viac ako minútu a bolo jasné, že vedúceho Francúza neohrozí. Na priebežné tretie miesto sa zaradil Luke Durbridge (BikeExchange). Dlhoročný jazdec austrálskeho zoskupenia v cieli stratil minútu a 22 sekúnd na Cavagnu.  
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
McNulty na úvodnom medzičase strácal viac ako štyridsať sekúnd na Cavagnu. Oveľa lepšie šiel Dennis. Dvojnásobný majster sveta v ITT strácal po desiatich kilometroch iba štyri sekundy. Ďalší výborný výkon zatiaľ predvádzal Fred Wright (Bahrain - Victorious). Tretí muž z piatej a siedmej etapy mal po prvom medzičase iba deväťsekundové manko. Armirail na druhom medzičase strácal viac ako minútu na Cavagnu a bolo isté, že vedúcu pozíciu atakovať nebude. 
Odštartoval aj americký majster v ITT Lawson Craddock (EF Education-EasyPost). Dennis na druhom medzičase strácal 39 sekúnd, čo bola dobrá správa pre Cavagnu. O tri sekundy viac strácal Wright. Na dobrý výsledok mal nakročené Dylan Van Baarle (Ineos). Víťaz Paríž - Roubaix prišiel na prvý medzičas s jedenásťsekundovým mankom. Medzitým sa už rozjazďoval Rigoberto Urán (EF Education), ktorý aktuálne uzatvára Top 20 v GC. 
Craddock strácal na prvom medzičase osem sekúnd. Na poslednú časovku na Grand Tour v kariére sa vydal Vincenzo Nibali (Astana Kazachstan). Dennis prišiel do cieľa so stratou minúty a 21 sekúnd a zaradil sa na tretiu priečku. Wright si viedol lepšie a s mankom 53 sekúnd šiel na priebežné druhé miesto. Od Hepburna ho delili menej ako dve desatiny. Van Baarle sa po druhom medzičase nachádzal na piatej priečke. 
Craddock pokračoval v kvalitnom výkone a po druhom medzičase strácal iba dvadsať sekúnd na Cavagnu. Na trať sa vydal aj jeden z doterajších hrdinov Vuelty a líder vrchárskej súťaže Jay Vine (Alpecin). Van Baarle sa v cieli zaradil na šiestu priečku s takmer identickou stratou, akú dostal Durbridge. Craddock prišiel do cieľa o 37 sekúnd neskôr ako Cavagna a zaradil sa na druhú priečku. Súboje medzi jazdcami v Top 20 otvoril Urán. Druhému mužovi Tour de France z roku 2017 aktuálna sezóna vôbec nevychádzala. 
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Medzi najlepšími sa priebežne nachádzal aj Nelson Oliveira (Movistar). Portugalčanovi po druhom medzičase patrilo štvrté miesto, na Cavagnu strácal 37 sekúnd. Urán na prvom medzičase strácal 24 sekúnd. Za ním štartujúci Gino Mäder (Bahrain - Victorious) bol o sekundu rýchlejší. Oliveira v cieli stratil 59 sekúnd a zaradil sa na piatu priečku. David de la Cruz (Astana) po prvom medzičase strácal šestnásť sekúnd. 
Mark Padun (EF Education) po prvom medzičase strácal 29 sekúnd a De la Cruz sa virtuálne posúval o priečku vyššie. Horšie ako Ukrajinec si viedol Louis Meintjes (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux). Víťaz deviatej etapy bol o štyri sekundy pomalší. Slušne si viedol líder EF Education Hugh Carthy, ktorý strácal devätnásť sekúnd. Na trať sa už vydali aj pretekári z Top 10. Časovka zatiaľ nevychádzala Alejandrovi Valverdemu (Movistar). Španiel prišiel na prvý medzičas s viac ako minútovou stratou. 
Naopak, Ben O'Connor (AG2R Citroën Team) strácal na Cavagnu iba štrnásť sekúnd a Tao Hart (Ineos) o päť sekúnd viac. Štvrtý muž vlaňajšej Tour sa virtuálne posúval na dvanástu priečku v GC. Thymen Arensman (DSM) potvrdzoval svoje časovkárske kvality a na prvý medzičas prišiel s jedenásťsekundovým mankom, čo bola najlepšia východisková pozícia z pretekárov v druhej desiatke. Vynikajúco odštartoval Pavel Sivakov (Ineos), ktorý na prvom medzičase vyrovnal Cavagnov čas. V neprospech naturalizovaného Francúza hovorili iba tisíciny.   
Jai Hindley (Bora) na prvý medzičas prišiel so stratou 32 sekúnd a Sivakov sa tak virtuálne dostával pred víťaza Gira. Výborne si viedol Miguel López (Astana), ten strácal na prvom medzičase iba šesť sekúnd. O'Connor pokračoval vo výbornom výkone a na druhom medzičase mu so stratou 28 sekúnd patrila tretia priečka. So štartovej rampy sa spustil aj posledný pretekár na štarte Remco Evenepoel (Quick-Step). 
O'Connor na trati obehol Valverdeho a zahanbiť sa nenechal ani Simon Yates (BikeExchange). Víťaz Vuelty z roku 2018 na prvom medzičase strácal iba dve sekundy. Sivakov na druhom medzičase strácal pätnásť sekúnd. Carlos Rodríguez (Ineos) prišiel na prvý medzičas s deväťsekundovým mankom. Primož Roglič (Jumbo) ideálne vstúpil do časovky, keďže na prvom medzičase vyrovnal časy Cavagnu a Sivakova. 
Iba tri sekundy na olympíjskeho víťaza v ITT strácal Enric Mas (Movistar). López pokračoval vo výbornom výkone a po druhom medzičase mu patrilo piate miesto s odstupom 31 sekúnd. O'Connor stratil v cieli 53 sekúnd a zaradil sa na štvrtú priečku. Valverde nakúpil viac ako tri minúty a viseli nad ním hrozba poklesu v GC. Evenepoel už na prvom medzičase demonštroval svoje kvality a naložil Cavagnovi 21 sekúnd. Tao Hart v cieli stratil 46 sekúnd. 
Juan Ayuso (UAE Emirates) prišiel na druhý medzičas s mankom 44 sekúnd. Arensman neudržal nastolené tempo až do cieľa, na Cavagnu nakúpil takmer dve minúty a v cieli ho museli ratovať zdravotníci. Naopak, na posun v GC mal nakročené Sivakov, ktorý šiel na druhú priečku so stratou 27 sekúnd. Rodríguez na druhom medzičase strácal dvadsať sekúnd. Roglič pokračoval v nastolenom tempe a na Cavagnu strácal po druhom medzičase iba sekundu. 
López ako nečasovkár podal skvelý výkon, tesne pred cieľom predbehol Hindleyho a zaradil sa na piatu priečku. Mas na druhom medzičase strácal devätnásť sekúnd a Evenepoel mieril za premiérovým víťazstvom na Grand Tour, keďže po dvoch medzičasoch viedol o 36 sekúnd. Tesne pred cieľom zle odbočil Joao Almeida (UAE Emirates) a v cieli nakúpil minútu a trinásť sekúnd. Lepšie si viedol Yates, ktorý v cieli stratil 42 sekúnd. 
Ayuso podal slušný výkon a do cieľa prišiel s mankom 1:17. Na druhú priečku v cieli sa po skvelom výkone zaradil Rodríguez. Španiel dostal iba 22 sekúnd. Cavagnu napokon porazil Roglič o dvanásť sekúnd a šiel do vedenia. Mas strácal už pred cieľom viac ako päťdesiat sekúnd a prichádzal o druhú priečku v priebežnom poradí. V cieli napokon stratil minútu a tri sekundy. 
Tesne po jeho dojazde šprintoval do cieľa Remco Evenepoel, Rogličovi naložil 48 sekúnd a suverénne zvíťazil. Ako jediný sa dostal pod hodnotu 34 minút a po dnešnom dni má dve minúty a 41 sekúnd k dobru na Slovinca. Mas na druhú priečku stráca osemnásť sekúnd a v boji o pódium ostáva Rodríguez. Španiel stráca na krajana 52 sekúnd. Na piatu priečku sa posunul Yates, ale Ayuso stráca iba tri sekundy. 
Vďaka výbornému výkonu sa López priblížil k Almeidovi a medzi nimi ostal iba päťsekundový rozdiel. Na deviatu priečku sa posunul Sivakov a nováčikom v Top 10 je Hart, ktorý preskočil Hindleyho aj Arensmana. Na dostrel elitnej desiatky sa dostal O'Connor. Austrálčan stráca na Harta iba deväť sekúnd. Juhoafričan Meintjes síce nakúpil takmer tri minúty, ale využil horšie výkony konkurentov a posunul sa na pätnástu priečku.
Spomedzi jazdcov, ktorí nebojujú v celkovom poradí, podali kvalitné výkony CavagnaCraddockHepburnWright aj Oliveira. Majitelia bieleho, zeleného ani bodkovaného dresu sa nemenili. Výborné výkony jazdcov Ineosu vyniesli britskému zoskupeniu vedenie v súťaži tímov. Zajtra je na programe zvlnená etapa, kde budú v permanencii šprintéri a klasikári. 
vyjadrenie ikonky ciernaRemco Evenepoel (víťaz etapy, červený dres)
"48 sekúnd náskoku na druhého je pre mňa prekvapenie. Je skvelé, že som zajazdil tak dobrú časovku. Videl som, že všetci v druhej polovici strácajú čas a ja som vedel, že musím ísť naplno celý čas, pretože to bola rovina s ťažkým cieľom. V tom poslednom stúpaní ma už veľmi boleli nohy. Je to skvelý pocit vyhrať v červenom drese. Nevidel som, akú mám priemernú rýchlosť. Som spokojný s víťazstvom v etape a teraz budeme bojovať o celkové víťazstvo."
vyjadrenie ikonky ciernaEnric Mas (10. miesto v etape, 3. miesto v GC)
"Zajazdil som celkom dobrý výsledok, ale stále nás čaká dlhá Vuelta. Budeme to brať deň po dni. Nie som nadšený, ale nie je to ani zlé. Dobre som začal, ale bola to časovka skôr pre špecialistov a to sa potvrdilo. Každý deň prináša novú výzvu, takže nie je potrebné skladať zbrane. Remco je naozaj silný, ale my to musíme skúšať. Nič iné nám nezostáva."
vyjadrenie ikonky ciernaMiguel López (9. miesto v etape, 8. miesto v GC)
"Moje pocity v časovke vôbec neboli zlé. Šiel som úplne naplno. Bolo dôležité si dobre rozložiť sily v časovke. Doposiaľ nám Vuelta nevychádzala. Trochu nám chýbajú výsledky po Gire, ale vyzerá to tak, že sa zdvíhame. S časovkou som spokojný. Uvidíme, čo preteky prinesú v ďalšom priebehu. Časovku som trénoval a podporil ma aj tím. Vedel som, že to bude dôležitá etapa. Trochu sme zmenili pozíciu a táto kombinácia vyzerá ako správna."
Výsledky etapy
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 00:33:18 100
2. ROGLIČ Primož Jumbo-Visma 00:48 40
3. CAVAGNA Remi Quick-Step Alpha Vinyl 01:00 20
4. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:22 12
5. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 01:27 4
6. CRADDOCK Lawson BikeExchange-Jayco 01:37
7. YATES Simon BikeExchange-Jayco 01:42
8. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 01:46
9. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Qazaqstan Team 01:47
10. MAS Enric Movistar Team 01:51
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 34:35:50
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 02:41
3. MAS Enric Movistar Team 03:03
4. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 03:55
5. YATES Simon BikeExchange-Jayco 04:50
6. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:53
7. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 06:45
8. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Qazaqstan Team 06:50
9. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 07:06
10. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 07:37
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 147
2. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 85
3. SOLER Marc UAE Team Emirates 81
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VINE Jay Alpecin-Deceuninck 40
2. STANNARD Robert Alpecin-Deceuninck 21
3. JANSSENS Jimmy Alpecin-Deceuninck 17
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 34:35:50
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 03:55
3. AYUSO Juan UAE Team Emirates 04:53
Prémie na trase etapy:
ciel Cieľ - ALICANTE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonifikačné sekundy 10-6-4
 
Náš eshop