Vuelta v Utrechte začala časovkou družstiev, kde suverénne vyhralo Rogličovo Jumbo

19.8.2022, 19:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Vuelta v Utrechte začala časovkou družstiev, kde suverénne vyhralo Rogličovo Jumbo
Jumbo na pódiu (© Unipublic / Cxcycling)

1. 19.8. rovinata etapa ciel rovina Utrecht > Utrecht 23 km Jumbo
profil etapy, 30 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Časovky družstiev sú raritnou záležitosťou cyklistického kalendára a v ére pandémie už takmer úplne vymizli. Nejazdia sa už ani na Tirreno-Adriatico či v našich končinách bola známa TTT v Uničove v rámci Czech Tour. Zaujímavosťou je, že vo World Tour sa posledný raz časovka šla práve na Vuelte, a to ešte pred troma rokmi v Torrevieje, keď vtedy prekvapujúco triumfovala Astana pred favorizovaným Quick-Stepom a Sunwebom. Bol to rok TTT, keďže sa šla aj tá pamätná na Tour de France pri Grand Depart v Bruseli s triumfom Jumba.
Jumbo, ale aj Quick-Step boli veľkými favoritmi aj dnes nie len pre účasť Remca Evenepoela, ale aj celkovo veľmi silnému tempárskemu "vybaveniu" v podobe Cavagnu, Devenynsa či Alaphilippa. Už klasicky sa očakávali silné výkony aj od Ineosu či UAE. Naopak, očakávali sa už väčšie straty Pro tímov a nechcené desiatky sekúnd problému pre viacerých pretekárov s ambíciami na Top 10 celkového poradia.
Šlo sa technickou trasou s množstvom zákrut v uliciach holandského Utrechu v podvečernom až večernom čase za sucha. Trasa bola logicky rovinatá a mala presne 23 300 metrov. Už prvé tímy ukázali, že rozdiely sú zaujímavé. Taký Cofidis stratil na Groupamu až 1:12. Práve výkon Groupamy - FDJ 25:18 s priemernou rýchlosťou 55,2 km/h bol dlhší čas určujúci, a to šli dokonca bez Künga. Priemerná rýchlosť vyzerala v skutku slušne, a to Francúzi patrili len do širšieho okruhu favoritov, teda dali sa očakávať naozaj pozoruhodné priemerky od superfavoritov.
Dôležitým ukazovateľom bol aj výkon BikeExchange, ktoré veľmi chce a už potrebuje uspieť so Simonom Yatesom. Podarilo sa im zdolať Groupamu o sedem a pol sekundy. S ďalšími a ďalšími silnejšími tímami sa poradie na medzičase po 11 kilometroch stále menilo a UAE, Bora, DSM a ďalší nasadzovali latku stále vyššie a vyššie. UAE s Almeidom napokon nestačilo na austrálsky tím, ale vklínilo sa pred Groupamu. Bora bola na medzičase rýchlejšia ako tieto tímy, ale v závere jej došli sily.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Po prejazde Quick-Stepu medzičasom sa zdalo, že tím potvrdzuje rolu najväčšieho favorita a zvíťazí, no ako sa ukázalo, posledný tím na štarte Jumbo-Visma to brutálne napálilo a na medzičase sa zjavilo o 13,5 sekundy skôr ako "Podlahári". To výrazne hodilo rukavicu a všetci boli zvedaví, či to tempo vydržia. Naklonilo sa to na ich stranu po tom, ako Quick-Step prišiel do cieľa a napokon sa ani nezaradil na prvú priečku, kde sa po výbornom závere dostal Ineos s časom 24:53. Quick-Stepu chýbala sekunda. Bolo teda jasné, že zajtra sa Remco Evenepoel neoblečie do červeného dresu.
Jumbo šlo perfektne a až na pásku v plnej osemčlennej zostave, čo im pomohlo k fantastickému času 24:40 o celých 13 sekúnd lepšieho ako Ineos a Quick-Step v tesnom závese. Ako prvý preťal pásku Robert Gesink. Roglič bol na druhej priečke, ale kolegiálne sa ho nepokúšal prešpurtovávať. Červený dres bol doma, nezáležalo na to, kto ho z Jumba ponesie.
Víťazný tím napokon dosiahol až hodnotu 56,7 km/h v priemere. Pre porovnanie, rekord na GT drží Orica-GreenEdge z Tour 2013 s hodnotou 57,8 km/h na 25 kilometroch. Vtedy sa ale šla menej technická trať. Rogličovi dnes výborne pomohla zostava Dennis, Kuss, Gesink, Teunissen, Oomen, Affini a Harper. Ak by vyhral Ineos, asi by vyzeralo zaujímavo to, ako by sa chovali k červenému dresu, po ktorom by aspoň v prvom týždni poškuľovali Carapaz, Hayter, Rodríguez, Sivakov, ale možno aj Hart S mankom 13-tich sekúnd to ale budú mať asi priťažké, pretože, samozrejme, nemajú ani žiadneho šprintéra, ktorý by na čelo vyletel cez bonifikácie.
Evenepoel stráca po dnešku 14 sekúnd, rozhodne by mal byť teda aktívny, rovnako ako Yates, ktorý ale už stráca 31 sekúnd. Trojička najlepších tímov totálne odkočila ostatným, štvrtý BikeExchange už teda dostal vyše pol minúty. Posledný celok Burgos-BH nakúpil dve minúty.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Roberta Gesinka (držiteľ červeného dresu)
"Fúha, nemôžem tomu ešte uveriť. Som veľmi šťastný za všetkých v tíme. Boli neskutočne silní. Je to jeden z highlightov mojej kariéry. Počuli sme, že po medzičase vedieme, ale v TTT sa môže stať čokoľvek, musíte všetko dobre zvládnuť, takže sme šli hranu stále, samozrejme. Verili sme si určite, veď sme veľmi silní a motivovaní.
Priznávam, že posledné roky pomáham Primožovi, takže mali sme niečo takéto v pláne, teda, že prejdem páskou prvý. Všetko vyšlo a splnil sa mi sen."
Výsledky:
1. Jumbo-Visma 24:40
2. Ineos Grenadiers +0:13    
3. Quick-Step Alpha Vinyl +0:14    
4. BikeExchange - Jayco +0:31    
5. UAE Team Emirates +0:33    
6. Groupama - FDJ +0:38    
7. BORA - hansgrohe +0:41    
8. Trek - Segafredo +0:42    
9. Bahrain - Victorious +0:42        
10. Movistar Team +0:43    
11. Astana Qazaqstan +0:46    
12. Team DSM +0:53    
13. AG2R Citroën Team +0:55
14. Equipo Kern Pharma +0:57    
15. Alpecin-Deceuninck +1:03    
16. Israel - Premier Tech +1:04    
17. EF Education-EasyPost +1:19    
18. Team Arkéa Samsic +1:25
19. Intermarché - Wanty - Gobert +1:25    
20. Euskaltel - Euskadi    +1:32
21. Lotto Soudal +1:49    
22. Cofidis +1:50    
23. Burgos-BH +1:58   
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. vlajka GESINK Robert Jumbo-Visma 24:40
2. vlajka ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:00
3. albansko HARPER Chris Jumbo-Visma 00:00
4. vlajka KUSS Sepp Jumbo-Visma 00:00
5. albansko DENNIS Rohan Jumbo-Visma 00:00
6. vlajka AFFINI Edoardo Jumbo-Visma 00:00
7. vlajka OOMEN Sam Jumbo-Visma 00:00
8. vlajka TEUNISSEN Mike Jumbo-Visma 00:00
9. vlajka HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:13
10. vlajka CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:13
 
Náš eshop