V siedmej etape Vuelty únik zaskočil šprintérov, Jesús Herrada prekvapivo prešprintoval Freda Wrighta, GC bez zmien

26.8.2022, 14:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
V siedmej etape Vuelty únik zaskočil šprintérov, Jesús Herrada prekvapivo prešprintoval Freda Wrighta, GC bez zmien
Triumf Herradu (© Unipublic / Sprint Cycling Agency)

7. 26.8. rovinata etapa ciel rovina Camargo > Cistierna 190 km Herrada
profil etapy, 3140 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
Medzi dva ťažké horské dojazdy zaradili organizátori etapu s prapodivným profilom. Trasa siedmeho dňa bola po väčšinu času rovinatá, no v strede ju pretínalo ťažké stúpanie prvej kategórie Puerto de San Glorio (22,4 km; 5,5 %). Takýto profil by bol za normálnych okolností ideálnym pre únik, no na Vuelte sme mohli v štartovej listine vidieť plejádu šprintérov typu Madsa Pedersena (Trek), Ethana Haytera (Ineos), Kadena Grovesa (BikeExchange) či Dannyho Van Poppela (Bora), ktorí mali bezpochyby kvality nato preliezť kopec v pelotóne. Únik im to ale mal dozaista sťažiť.
Ráno pelotón zasiahli nepríjemné správy o ďalších pozitívnych prípadoch na Covid. Po Daanovi Hoolem (Trek) museli preteky dnes opustiť aj dvaja jazdci Ag2r, Andrea Vendrame a Jakko Häninnen. Štartovalo sa dnes v príjemnom počasí, po včerajšom daždi nebolo ani stopy. Pred pelotón sa hneď v úvode etapy dostala silná šestica jazdcov v zložení Samuele Battistella (Astana), Fred Wright (Bahrain Victorious), Jesús Herrada (Cofidis), Omer Goldstein (Israel), Harry Sweeny (Lotto) a Jimmy Janssens (Alpecin). 
Na čelo pelotónu padol tím BikeExchange, ktorý podľa očakávania dnes vsádzal na Kadena Grovesa a austrálska zostava si nepochybne verila, že sa na Puerto de San Glorio dokáže zbaviť Sama Bennetta (Bora) a Tima Merliera (Alpecin). Sexteto vpredu dostalo iba štyri minúty náskoku, ďalej to Austrálčania nepúšťali. Ku kontrole brejku sa pridal i Trek a pelotón sa pomaly blížil na Puerto de San Glorio, kde sa malo rozhodnúť, ako bude dnešná etapa vyzerať. 
Na stabilných sklonoch v okolí šiestich percent začali hneď od začiatku svižné tempo udávať Durbridge (BikeExchange) a Cataldo (Trek). Už v prvej štvrtine kopca sa z balíka porúčal Tim Merlier. O pár kilometrov neskôr ho nasledoval i Pascal Ackermann (UAE). Bennett zatiaľ bojoval. Z čela medzitým odpadol Goldstein. Trek v závere kopca vyšperkoval tempo a balík okresal na približne 40 ľudí. Lídra bodovačky sa zbavili ale až v tesne pred vrcholom a Sam Bennett mal veľkú šancu vrátiť sa späť.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Desať bodov na vrchole Puerto de San Glorio bral Jesús Herrada, no boli to jeho prvé body a tak Langelottiho v bodkovanom drese neohrozil. Únik mal na vrchole náskok 2:40 a boli sme zvedaví, ako rýchlo sa dokáže rozbitý pelotón za nimi skonsolidovať. Bennett v zjazde dorazil stratu štyridsiatich sekúnd a bez Merliera a Ackermanna v pelotóne sa stal horúcim favoritom na víťazstvo. K udávaniu tempa sa pridal i Luke Plapp za Ineos a odstup išiel pomaly dole.
Hodinu pred dojazdom ale prestal tlačiť na pílu unavený Trek a odstup úniku opäť narástol až k trom minútam. Oťaže prevzal BikeExchange, no dobrí tempári vpredu už zacítili príležitosť a nechceli sa jej vzdať. Postupom času začínalo byť jasné, že to pre oslabené šprintérske tímy nebude žiadna sranda. K diktovaniu tempa musela priložiť ruku aj Bora. Pätica vpredu ale dobre spolupracovala a držala pelotón na uzde. Šprintérsku prémiu v mestečku Las Salas vyhral bez boja Wright.
10 kilometrov pred cieľom bol náskok úniku stále minútový. Bora, BikeExchange i Arkéa sa za nimi striedali v peknom počte, no najmä Wright a Sweeny boli veľké motory, poháňajúce brejk do cieľovej Cistierny. Pri nájazde do mesta už bolo jasné, že to dnes únik zvládne. Najlepší šprint z prvej skupiny mal určite Wright, veľmi silný zas vyzeral byť Harry Sweeny.
V záverečnom šprinte kvinteta však veľký favorit Wright zaváhal, začal priskoro a v úplnom závere ho predbehli víťazný Jesús Herrada a druhý Samuele Battistella. Brit bol až tretí. Janssens a Sweeny už nemali v závere sily po náročnej naháňačke s pelotónom. Ten priviedol do cieľa Sam Bennett na šiestom mieste a navýšil tak svoj náskok v zelenej súťaži pred Pedersenom
Všetci favoriti finišovali v balíku a celkové poradie sa tak nemenilo. V červenom a zároveň bielom drese ostáva Remco Evenepoel (Quick-Step). Sam Bennett prežil dnešnú skúšku v zelenom drese a dokonca navýšil svoj náskok pred svojím hlavným vyzývateľom Madsom Pedersenom, hoci Trek dnes nechal na trase srdce. Napokon ale nedokázali ani dobehnúť únik, ani sa zbaviť Bennetta. V bodkovanom drese ostáva Victor Langelotti (Burgos), najlepším tímom je po dnešku Bahrain Victorious.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jesúsa Herradu (víťaz)
"Bol to šialený deň. Vôbec sme nevedeli, aký máme odstup. Museli sme len slepo dôverovať že to dotiahneme do cieľa. Tá etapa bola strašne rýchla a všetci sme boli unavení, čo mi vyhovuje a tak som si na šprint veril. Pre Cofidis je to dôležité víťazstvo, rovnako ako pre celé Španielsko. Zároveň to náš tím zbavuje tlaku a už môžeme pretekať uvoľnenejšie a Vueltu si užívať."
Výsledky etapy
1. HERRADA Jesus Cofidis 04:30:58 100
2. BATTISTELLA Samuele Astana Qazaqstan Team 00:00 40
3. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 00:00 20
4. JANSSENS Jimmy Alpecin-Deceuninck 00:00 12
5. SWEENY Harry Lotto Soudal 00:00 4
6. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 00:29
7. STEWART Jake Groupama-FDJ 00:29
8. GROVES Kaden BikeExchange-Jayco 00:29
9. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 00:29
10. MCLAY Daniel Team Arkéa-Samsic 00:29
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 25:21:34
2. MOLARD Rudy Groupama-FDJ 00:21
3. MAS Enric Movistar Team 00:28
4. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 01:01
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:12
6. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 01:27
7. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 01:27
8. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:34
9. YATES Simon BikeExchange-Jayco 01:52
10. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:54
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 142
2. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 127
3. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 64
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. LANGELLOTTI Victor Burgos-BH 13
2. VINE Jay Alpecin-Deceuninck 11
3. FERNANDEZ Ruben Cofidis 11
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Quick-Step Alpha Vinyl 25:21:34
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:12
3. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 01:27
Prémie na trase etapy:
1 20 64,2 km - Puerto de San Glorio: dĺžka 22,4 km; sklon 5,5 % (10-6-4-2-1)
sprint-20bonus tdf 20 22 km - Las Salas (20-17-15-13-10) + bonifikačné sekundy 3-2-1
ciel Cieľ - CISTIERNA (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonifikačné sekundy 10-6-4
 
Náš eshop