2. 20.8. rovinata etapa ciel rovina Nimes > Gruissan 201 km Lampaert
 
etapa 02
profil etapy - 402 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Na druhý deň pripravili organizátori čisto francúzsku etapu z Nimes do pobrežného mestečka Gruissan. Bola to 203-kilometrová rovinatá previerka.
 
Všetci vieme, že na Vuelte majú šprintéri iba pár možností ukázať svoju rýchlosť a veľa ich sem ani nepricestovalo, takže možnosť na cenné vavríny dostali pretekári, ktorým sa v sezóne až tak nedarilo. Ich symbolom je John Degenkolb, ktorý síce vyhral na úvod sezóny etapu v Dubaji, ale odvtedy sa dostal deväťkrát do Top 3 bez víťazstva. Pretekára Treku chceli aj dnes rozosmutniť pretekári ako Sacha Modolo (UAE), Jens Debusschere (Lotto Soudal) či vyzývateľ Magnus Cort (Orica), ktorý vlani vyhral dve etapy, takže mohol byť aj dnes pozitívne naladený.
 
Slováci boli pochopiteľne zvedaví na výkon šprintéra Bory Michaela Schwarzmanna, pretože šprint mu mal rozbiehať Michael Kolář a ak by sa 26-ročnému Nemcovi nedarilo, mohol by Žilinčan v ďalších etapách dostať príležitosť.
 
Z hľadiska boja o dres lídra pretekov sa dnes očakávalo, že Daniel Oss príde do cieľa ako prvý pretekár BMC a vyzlečie Dennisa. Ostatní pretekári z iných celkov veľké šance nemali. Matteo Trentin by potreboval aspoň druhé miesto v cieli, ostatní rýchli pretekári boli mimo straty desiatich sekúnd.
 
Vrchári mali z dnešnej etapy také obavy, že sa ich tímy pohybovali vpredu, o tempo sa starali hlavne ľudia z Treku-Segafredo. Fúkal pomerne silný bočný vietor. Asi nikto by nepovedal, že za celý deň nevznikne žiadny únik, ktorý by mal viac ako desať sekúnd k dobru.
 
Napriek o niečo vyššej nervozite ako v iných rovinatých etapách nemusela drvivá väčšina pretekárov riešiť nič zásadné. Došlo k jednému pádu, no nemali sme hlásené žiadne odstúpenia ani favoritov na zemi. Z väčších mien mal technické problémy Chris Froome (Sky), ale vyriešil to rýchlo. Niekoľko pretekárov sa občas z balíka vypadlo, no vrátilo sa späť.
 
Päťdesiat kilometrov pred páskou musel konvoj kvôli prechádzajúcemu vlaku zastaviť. Keďže vpredu nebol únik, rozhodcovia sa príliš nezapotili. Zapotil sa ale kameraman, ktorého motorka sa porúčala na zem. Pretekári sa problémom vyhli.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPrejazd vlaku

 
Bola to zvláštna etapa. V jej druhej polovici sa tempo znížilo. Šlo sa raz rýchlo, inokedy pomaly, všetko podľa vetra. Sky, Trek, BMC i Kaťuša sa najčastejšie objavovali na čele.
 
V predposlednej hodine etapy prišli dve nepríjemné správy. Kvôli pádu sa z pretekmi rozlúčili dvaja pretekári - Javier Moreno (Bahrajn-Merida) a debutant na GT Anass Ait El Abdia (UAE Team Emirates), teda Maročan, ktorý v apríli vyzvŕtal jazdcov Dukly BB na domácom etapáku.
 
Na šprintérskej prémii tridsať kilometrov pred páskou mali viacerí záujem bodovať. Štyri body a tri sekundy získal Matteo Trentin (Quick-Step), ktorý sa tak priblížil k červenému dresu a možno by chcel na pretekoch zabojovať o ten zelený.
 
Quick-Step mal ale na konci v pláne ešte veľkú akciu. V záverečných kilometroch sa poskladali na čelo balíka a tesne pred príjazdom do cieľového mestečka na vetre pelotón rozbili. Yves Lampaert nastúpil menšej skupine kilometer pred cieľom a prišiel si po parádny triumf. Matteo Trentin spolu s Alaphilippom najprv kolegovi krásne odpojili skupinu a Talian ešte špurtoval v deväťčlennej partii prenasledovateľov. Vyhral súboj o druhé miesto pred Adamom Blythom (Aqua Blue) a Edwardom Theunsom (Trek). Modolovi a Schwarzmannovi pripadli ďalšie miesta. Bez straty prišiel na pásku aj Daniel Oss, od ktorého sa čakal zisk dresu lídra, no BMC dnes nemalo proti zohranému Quick-Stepu žiadnu šancu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
 
 
Spomedzi favoritov sa udržal na úplnom čele iba Vincenzo Nibali, ktorý ako jediný dnes nič nenakúpil. Prekvapujúco dobre si počínal aj Esteban Cháves iba s piatimi sekundami záseku, a tak prišla na pásku osemsekundová skupina s Fromom, Aruom, Costom, Majkom, Yatesom, Pozzovivom i Keldermannom.
 
V celkovom poradí to znamenalo posun dvojice Quick-Stepu do čela. Lampaert si obliekol červený dres a zelený si bude môcť zajtra vychutnať Trentin. Medzi nimi je iba jedna sekunda. Oss stráca tri.
 
Bohužiaľ, Michael Kolář etapu nedokončil. Skolili ho žalúdočné problémy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaTelevízne vyjadrenie Yvesa Lampaerta (víťaz)
"Vedeli sme, že dnes bude fúkať bočný vietor a chceli to skúsiť v posledných desiatich kilometroch. Napokon sme za to vzali tri kilometre pred cieľom a tesne pred posledným kruhovým objazdom mi kolegovia kričali, aby som šiel sám. Veril som si, že kilometer zvládnem a vyšlo to."

 
Výsledky
1. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 4:36:13 100
2. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 00:00 40
3. BLYTHE Adam Aqua Blue Sport 00:00 20
4. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:00 12
5. MODOLO Sacha UAE Team Emirates 00:00 4
6. SCHWARZMANN Michael BORA - hansgrohe 00:00  
7. VAN ASBROECK Tom Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00  
8. OSS Daniel BMC Racing Team link ikonka 00:00  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe 00:00  
10. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
DNF KOLÁŘ Michael BORA - hansgrohe odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 4:52:07 20
2. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 00:01  
3. OSS Daniel BMC Racing Team link ikonka 00:03  
4. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:17  
5. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:17  
6. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:17  
7. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:18  
8. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:18  
9. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:21  
10. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:21  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 25
2. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 24
3. BLYTHE Adam Aqua Blue Sport 16
4. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 14
5. MODOLO Sacha UAE Team Emirates 12
6. SCHWARZMANN Michael BORA - hansgrohe 10
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Cyklisti zostanú v Nimes do druhého dňa a francúzske mestečko odpáli jednu z mála príležitostí pre šprintérov. Na trati sa nenachádzajú žiadne stúpania, čo ocenia najrýchlejší jazdci v pelotóne, ale cesta do Gruissan prebehne na pobreží Stredozemného mora, kde bude všetkých zúčastnených znervózňovať vietor. V minulom roku finišovala v tomto regióne jedna etapa Tour de France a bola to tá previerka, kde na vetre pred cieľom zaútočili Sagan s Froomom. Koncovka druhej etapy je nenáročná, neobsahuje ostré zákruty, preto v očakávanom hromadnom špurte uvidíme prezentáciu najvyšších rýchlostí na podujatí.