19. 8.9. zvlnena etapa ciel rovina Caso > Gijón 153 km De Gendt
 
etapa 19
profil etapy - 2060 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Pred zajtrajším vyvrcholením vrchárskej bitky na Alto de L'Angliru bola dnes na programe zvlnená etapa určená jazdcom s elánom útočiť. Medzi favoritov 153 kilometrov dlhej etapy sme mohli zaradiť Daniela Morena, Juliana Alaphilippeho, Boba Jungelsa, bratov Yatesovcov, Mattea Trentina, Ruia Costu, ale tiež mnoho a mnoho ďalších. Devätnásta etapa bola totiž poslednou možnosťou pre pretekárov z druhej vlny.

Celé to odštartovalo z mesta Caso krátko pred druhou a na štart sa postavilo už len 161 pretekárov. Z 22 tímov bolo kompletných už iba päť. Quick-Step, Sky, Cannondale, Caja Rural a Manzana Postobón. Naopak, najzdevastovanejším celkom bol Dimension Data, kde pokračovala už len trojica jazdcov.
 
Očakával sa tiež zaujímavý súboj o bodkovaný dres. Držal ho Davide Villella z Cannondalu, no jeho náskok pred druhým Miguelom Lópezom bol len sedem bodov. Talianovi nahrávalo do kariet to, že Kolumbijčan si dnes nemohol robiť, čo chcel, pretože by mu to tímy vedúcich mužov v GC rýchlo zatrhli. Na druhej strane ale Villelle tušil, že zajtra na Alto de L'Angliru medzi najlepšími skrátka bude chýbať, a tak by o svoj dres mohol veľmi ľahko prísť.
 
Villellovi teda neostávalo nič iné ako dnes bojovať a pobrať všetky body, ktoré etapa ponúkala. A aj sa tak dialo, ocitol sa v úniku spoločne s osemnástimi ďalšími pretekármi, ktorí s od balíka odtrhli v podstate hneď v úvode. Boli to Edward Theuns, Jarlinson Pantano (Trek - Segafredo), Bob Jungels, Matteo Trentin (Quick-Step), Nicholas Roche (BMC), Emanuel Buchmann (Bora - Hansgrohe), Julien Duval (Ag2r), Floris De Tier, Juan Lobato (Lotto NL - Jumbo), Rui Costa, Matej Mohorič (UAE), Laurens De Vreese (Astana), Thomas De Gent (Lotto Soudal), Ivan Garcia (Bahrajn - Merida), Daniel Navarro, Kenneth Vanbilsen (Cofidis), David Arroyo (Caja Rural), Juan Osorio (Manzana), no a spomínaný Davide Villella.
 
O únik bol ale naozaj veľký záujem, a tak sa z vedúcou skupinou vyprofilovala aj skupina prenasledovateľov o sile deviatich mužov. Tam sa prebojovali Chris Juul-Jensen, Carlos Verona (Orica -Scott), Antonio Pedero, José Rojas (Movistar), Romain Bardet, Alexis Gougeard (Ag2r), Simon Clarke (Cannondale), Antwan Tolhoek a Koen Bouwman (Lotto NL - Jumbo). Pelotón očividne na skupiny pred ním "kašľal", ich náskok rástol až neuveriteľným tempom.
 
Medzitým vyhral prvé a jediné jednotkové stúpanie dňa Alto de la Colladona Davide Villella a pripísal si tak cenných desať bodov. Na to, že sa jazdci museli vyšplhať na celkom náročný kopec, bola priemerná rýchlosť prvej hodiny 42,5 km/hod celkom slušná. Skupiny sa napokon spojili. Vytvorilo sa tak 26-členné spoločenstvo, ktoré malo ohromnú silu. Ani to však dlho neostalo pokope. Zaútočil Edward Teuns.
 
Aby toho nebolo málo, na Alto de Emiliano nenechal nič na náhodu Davide Villella. Predbehol Teunsa a získal tak ďalšie tri bodíky. Potom sa vrátil nazad. Pokoj zbraniam ale nenastal. Na úpätí ďalšieho kopca s perfektným názvom Alto de la Falla de los Losbos začal udávať tempo Emanuel Buchmann
 
Nemecký pretekár vyprovokoval odtrhnutie sa ôsmych mužov. Iróniou bolo to, že nemecký jazdec sa v tejto skupine nenachádzal. Za to Thomas De Gent, Romain Bardet, Rui Costa, Bob Jungels, Antwan Tolhoek, Floris De Tier, Nicholas Roche a Daniel Navarro áno. Až neskôr sa sem prebojoval aj "rozbiehajúci" Buchmann spoločne s Jarlinsonom Pantanom. A postupne sa pridávali i ďalší.
 
Pripojiť k čelu pretekov sa podarilo aj Davidovi Villellovi. Jazdec, ktorý v nasledujúcej sezóne vymení zelený dres Cannondalu za bledomodrý Astany, tak mohol zabojovať o body ešte na poslednom kopci. Ešte pred tým si ale jeho kolegovia z úniku museli poradiť s atakom Ivana Garciu. Mladučký Španiel však išiel výborne.
 
Nasledovala posledná horská prekážka. Kopec sa volal Alto de San Martín de Huerces a meral štyri a pol kilometra. Bola to tiež posledná príležitosť niečo vymyslieť. Uvedomili si to aj Mohorič a Arroyo, ktorí sa rozhodli ponaháňať Garciu. Na konci balíka sme videli nepríjemný pád Matveja Mamykina z Kaťuše, ktorý ostal ležať na zemi a s bolestivou grimasou si držal bedrový kĺb. Na opačnej strane skúsil šťastie aj Romain Bardet. A správne. Garciu dobehol. Pred ostatnými prenasledovateľmi však mali veľmi malý náskok.
 
Nuda nebola ani v pelotóne, kde si počas stúpania nastúpil Alberto Contador! Vyzeralo to, že to nebol len výstrel do tmy. Španiel to myslel vážne. K dvojici Bardet – Garcia sa pridali Roche s Costom. Vyzeralo to tak, že dnešného víťaza spoznáme z tejto štvorice. Najväčší elán predvádzal Bardet. Nakoniec sa na nich dotiahli ďalší pretekári, takže sme videli šprint asi 9-člennej skupiny, v ktorej bol najsilnejší Thomas De Gent!
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu etapy
 
 
Druhý finišoval Jarlinson Pantano (Trek - Segafredo) a tretí mladý Ivan Garcia z Bahrajnu - Merida. Etapa však nekončila. Pre pelotón a favoritov určite nie. Alberto Contador totiž stále robil problémy. Sympatickú snahu mu ale zatrhlo Sky, takže Contador žiadne sekundy k dobru nezískal. V GC sme teda zmeny hľadali len márne, uvidíme ich až zajtra.
 
Dnešný víťaz Thomas De Gent vyhral tento rok po druhý raz. K pomysleným víťazom môžeme zaradiť aj Davida Villellu. Či ale bude jeho dnešný výkon stačiť na zisk bodkovaného dresu, uvidíme taktiež až zajtra. Obdivuhodný výkon podal aj 21-ročný Ivan Garcia, ktorý od víťazstva rozhodne nemal ďaleko.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Thomasa de Gendta (víťaz)
"Od začiatku som sa pohyboval na čele pelotónu, pretože som vedel, že dopredu sa dostane početná skupina. Vedel som, že vo finále budem rýchly. Na konci som si vybudoval dobrú pozíciu a predviedol som asi najlepší šprint v mojom živote. Veľmi sa teším, že som vyhral, nečakal som to. Počas prvých dvoch týždňov som sa necítil dobre, ale teraz je to lepšie. Ale stúpania na Vuelte mi nesedia, sú veľmi prudké."
 
 
Výsledky
1. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 3:35:46 100
2. PANTANO Jarlinson Trek - Segafredo link ikonka 00:00 40
3. GARCIA CORTINA Ivan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 20
4. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates 00:00 12
5. DE TIER Floris Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 4
6. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
7. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
8. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:00  
9. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
10. BOUWMAN Koen Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:45  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 75:51:51 20
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:37  
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:17  
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:29  
5. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:34  
6. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 05:16  
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 06:33  
8. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 06:33  
9. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:47  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 10:26  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 137
2. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 127
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 118
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 67
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 47
3. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 33
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 7
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 12
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 18
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár etapy
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase etapy:
3 20 modre 15 km - Alto de San Martín de Huerces: dĺžka 4,5 km; sklon 7,2 % (3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Pred životne dôležitou etapou končiacou na Anglíru sa môžu znovu presadiť utečenci a kvôli stúpaniu Alto de la Colladona sa objavia vpredu len dobrí vrchári. Potom nabehne v balíku do svojej obľúbenej pozície tím Sky a vo vedúcej skupine budú utečenci sondovať svojich spolubojovníkov. Rozhodujúca časť etapy príde až na záverečnom kopci, ktorý obsahuje náročnú pasáž, kde sa dá útočiť tak v brejku, ako aj v balíku. Na etapový triumf si stále robí zálusk množstvo cyklistov a v devätnástej etape sa môžu presadiť tí, ktorí zvládajú kopcovité klasiky. Vytúžené víťazstvo by chcel získať Rui Costa, do ofenzívy môže vyraziť Astana s LL Sánchezom, čiastkový úspech bude chcieť vybojovať Orica a na túto misiu sa budú hodiť súrodenci Yatesovci. Etapu ešte nemá Movistar a pripravený finiš by mohol zvládnuť Daniel Moreno, domáci jazdec bol silný v sedemnástej etape. Uvidíme, či sa prevetrá aj skupina favoritov na Alto de San Martín de Huerces, alebo budú všetci jazdci na GC myslieť len na kráľovskú dvadsiatu etapu. Vyzývavá pasáž na poslednom kopci a následný zjazd takmer až do cieľa môže pripraviť peknú naháňačku aj medzi favoritmi, najmä ak by to vyskúšali Nibali s Contadorom. Ale tím Sky bude na túto možnosť určite pripravený a v takomto prípade sa bude spoliehať na svoju nezničiteľnú zostavu, ktorá sa jednotne obetuje pre svojho lídra.              
 
 
Krátke preview trasy:
Trasa devätnástej etapy dvorí útočníkom do kopcov, ale záverečné stúpanie môže zaskočiť niektorého z dôležitých jazdcov. Najťažší kopec sa dostane do ponuky hneď na začiatku, potom už bude jasné, kto s najväčšou pravdepodobnosťou zabojuje o etapový triumf. Nasledujúci profil nemusí pelotón zaujímať, ale pred nenápadným výstupom na Alto de San Martín musí každý spozornieť. Napriek tomu, že je to krátke stúpanie, na konci obsahuje dva kilometre s prevýšením jedenásť percent, a keďže z jeho vrcholu zostáva do cieľa len pätnásť kilometrov, môže to byť hodená rukavica na súboj. Klesanie skončí štyri kilometre pred páskou.