14. 2.9. rovinata etapa ciel rovina Écija > Sierra de La Pandera 185 km Majka
 
etapa 14
profil etapy - 3405 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Stúpanie Sierra de la Pandera malo byť veľkým testom pre jazdcov na celkové poradie a zároveň dobrou príležitosťou pre utečencov na získanie etapového triumfu. Preto sme videli po vzore mnohých predchádzajúcich dní veľmi rýchly začiatok, kde prezentovalo niekoľko jazdcov záujem dostať sa do úniku.
 
Trvalo 26 kilometrov, kým sa pelotón uspokojil zo zložením vedúcej skupiny, a na čele pretekov sa usadilo po svižnom boji desať pretekárov. Pred hlavnou skupinou si vychutnali horskú etapu Rafal Majka, Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe), Alexis Gougeard (Ag2r), Simon Clarke, Davide Villella (Cannondale-Drapac), Rui Costa (UAE Team Emirates), Bart De Clercq (Lotto-Soudal), Luis Angel Mate (Cofidis), Stefan Denifl (Aqua Blue Sport) a Ricardo Vilela (Manzana Postobon).
 
Na čele pretekov mali dvojnásobné zastúpenie celky Bora a Cannondale. Davide Villella potreboval získať vrchárske body na zveľadenie svojho náskoku v horskej klasifikácii a do útoku vyrazil Rafal Majka, ktorého jasným zámerom bolo získanie etapového víťazstva. Poľský jazdec sa nepresadil v celkovej klasifikácii, preto sa chcel týmto spôsobom prezentovať na podujatí v ostatných previerkach. Jeho veľkou výhodou bolo, že mal pri sebe Patricka Konrada, takže sa mohol sústrediť len na cieľový kopec.
 
Ak by utečenci skutočne bojovali o etapu, kandidátom na triumf bol aj Rui Costa, ktorý v tomto roku naháňa víťazstvá na GT, ale ešte sa mu to nepodarilo. Bart de Clerq bol v úniku aj v ôsmej etape, v ktorej vybojoval ôsmu priečku, a v brejku sa ukázal Ricardo Vilela, ktorého sme videli na tohtoročnej edícii na Okolo Slovenska. 
 
Na prvej horskej prémii sa presadil bez boja Davide Villella, ktorý získal tri body. Náskok vedúcej skupiny v tej chvíli presahoval sedem minút. Tím Sunweb oznámil, že z pretekov odstúpil 22-ročný Sam Oomen, ktorému patrila priebežná trinásta priečka v poradí. Holandského cyklistu trápili na podujatí zdravotné problémy, ale aj tak stihol ukázať svoj veľký talent. 
 
Až do prvého hodnoteného stúpania pelotón viedol len tím Sky, ktorý nastavil stabilné tempo a nemal záujem chytať utečencov. Potom však začali aktívne jazdiť celky Bahrajn, Trek a Astana, ktoré chceli pre Frooma pripraviť náročný deň. Náskok vedúcej skupiny tak začal výraznejšie klesať a jazdci ako Majka či Costa museli začať pochybovať o úspešnosti svojej misie. 
 
Spomínané tri zoskupenia zmenšili manko pelotónu pod päť minút. Ich rýchla jazda znižovala šance utečencov na získanie etapového triumfu a nemusela to byť dobrá správa ani na Chrisa Frooma, na ktorého sa chystali Nibali, Contador a López. Tempo vedúcej skupiny nedokázal udržať Alexis Gougeard.
 
Na začiatku druhého hodnoteného stúpania mal únik k dobru len necelé tri minúty, v balíku už jazdil aktívne aj Kaťuša - Alpecin pre Zakarina. Dnešná horská etapa tak prebiehala vo svižnom tempe, čo nebolo potešiteľné pre vedúcu skupinu, kde sa snažil zaútočiť Patrick Konrad. Jeho pokus bol neúspešný, ale na vrchole tohto kopca zostali s ním na čele pretekov už iba Majka, Costa, De Clerq a Villella, ktorý zobral aj tieto vrchárske body. Medzitým v balíku atakoval Marc Soler z Movistaru.
 
Na začiatku cieľového kopca strácala skupina favoritov sto sekúnd, takže víťaza etapy sme s najväčšou pravdepodobnosťou mali hľadať medzi nimi. Aj keď na čele pretekov srdnato bojovali obidvaja jazdci z Bory. V balíku tentoraz pracovali Astana a Quick-Step Floors. Úvodné kilometre na Sierra de la Pandera prebehli v pokojnom duchu, všetci čakali na prudšie úseky. Potom to v balíku zobrala za svoje Astana. Na samom čele pretekov zostával bojovať len Rafal Majka, ktorý mal stále náskok sto sekúnd.    
 
V skupine favoritov sa dlhú dobu nič nedialo, päť kilometrov pred vrcholom už viedli balík Poels a Nieve. Medzitým Rafal Majka išiel výborne a naďalej mal k dispozícii pekný náskok. Akcia sa rozbehla štyri kilometre pred páskou, keď vyrazil dopredu Cháves a postupne sa k nemu pridali aj Contador a Nibali a po predchádzajúcej snahe s nimi zostal aj Carapaz z Movistaru. Chris Froome za nimi nevyštartoval, ale všetko nechával na svojich kolegov. 
 
Výborný výkon predvádzal najmä Nibali, pri ktorom vydržal iba Contador, ale španielsky jazdec nespolupracoval, lebo mal toho plné zuby. Dva kilometre pred vrcholom sa k nim vrátil trpezlivý Froome, ktorý opäť predvádzal takticky výborný výkon. Do tejto skupinky prišli aj López, Kelderman, Zakarin a Cháves a Miguel López znovu zaútočil v prudkom momente, keď mu nikto nestačil.
 
 
video v clanku ikonka ciernaLópezov silný útok
 
 
Rafal Majka mohol byť spokojný, že favoriti za ním miestami taktizovali, takže po výbornom výkone udržal svoj malý náskok a vyhral etapu. Druhý prišiel do cieľa Miguel López, ktorý za ním zaostal 27 sekúnd, o ďalšie štyri sekundy neskôr finišovali Nibali, Zakarin, Froome a Kelderman, Contador zaostal trošku viac. V samotnom závere Esteban Cháves stratil 26 sekúnd na lídra pretekov a vypadol z Top 3.
 
Vynikajúci výkon predviedol Rafal Majka, ktorý mal potrebné lezecké nohy na cieľovom kopci, aby nechal za sebou všetkých favoritov na titul. Okrem toho si zaslúži pochvalu aj za to, že sa nevzdal ani vtedy, keď pelotón začal výrazne znižovať šance vedúcej skupiny na úspech, ale bojoval až do konca. A nakoniec sa mu to vyplatilo. Veľmi mu pomohol Patrick Konrad, ktorý mu robil spoločnosť v úniku, a na čele pretekov sa pre neho obetoval. Majka sa konečne ukázal v kvalitnom prevedení na GT, po neúspechu na Tour a vypadnutí z boja o klasifikáciu na Vuelte získal ťažkú etapu. A poľský borec si bude určite veriť, že môže pridať ešte jeden takýto výsledok. 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
     
 
Jazdci na celkové poradie vyčkávali až na tie najprudšie pasáže a očakávaný pohyb prišiel zo strany Chávesa, Nibaliho a Contadora, ktorí nechali za sebou Frooma. Medzi útočníkmi pôsobil výborne Nibali, ale taliansky jazdec nenašiel k sebe rovnako silného kolegu, s ktorým by dostal pod väčší tlak lídra pretekov. Pistolero jazdil na svojom limite a Cháves nedokázal udržať vysokú intenzitu dlhú dobu. Chris Froome tak využíval svojich kolegov až do poslednej možnej chvíľky a následne sa sám pripojil k útočiacim jazdcom. V týchto momentoch bol veľmi silný Miguel López, ktorý potom predviedol perfektný atak. Ten mu síce priniesol len pár sekúnd na súperov, ale jeho výkonnosť si získava čoraz väčší rešpekt. 
 
V celkovom poradí zostáva v červenom Chris Froome, ktorý môže za svojho hlavného vyzývateľa považovať Vincenza Nibaliho. Pred talianskym cyklistom má slušný náskok jednej minúty a časovku k dobru. Na tretie miesto sa posunul nenápadný Wilco Kelderman, ktorý tu zatiaľ jazdí bez zaváhania. O stupne víťazov však bude ešte veľká bitka, pretože v blízkosti sa nachádzajú aj Ilnur Zakarin a Estaban Cháves, no kolumbijský pretekár zatiaľ neprežíva veľmi vydarený druhý týždeň. Ale Zakarin je pevný ako skala.
 
Dnes si časovo pohoršili Fabio Aru, David de la Cruz a Michael Woods, no všetci traja zostávajú v najlepšej desiatke. V tejto spoločnosti sa naplno usadili Alberto Contador a Miguel López, ale od obidvoch sa očakáva posun v poradí. Pistolerovi k tomu pomôžu skúsenosti a za talentovaného kolumbijského jazdca by mali prehovoriť výborné lezecké kvality.     
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rafala Majku (víťaz)
"Cítim sa vynikajúco. Na Tour som spadol, na Okolo Poľska som skončil druhý, preto som prišiel na Vueltu veľmi motivovaný. Ale ochorel som, vypadol som z klasifikácie a takmer som na podujatí skončil. Teraz sa veľmi teším, ale nie preto, že som vyhral, ale kvôli mojim kolegom, pretože mi stále verili. Aj ja som mal sebavedomie a dnes mi veľmi pomohlo, že som mal pri sebe Patricka Konrada. Vedel som, že posledných desať kilometrov musím ísť naplno až do konca ako v časovke. Ale zvládol som to."
    
 
Výsledky
1. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe 4:42:10 100
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 00:27 40
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:31 20
4. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:31 12
5. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:31 4
6. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:31  
7. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:37  
8. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:46  
9. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:57  
10. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:03  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 58:30:47 20
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:55  
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:17  
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:25  
5. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:39  
6. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 03:09  
7. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 03:11  
8. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:19  
9. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 03:23  
10. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 03:48  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 103
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 98
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 79
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 49
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe 28
3. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 27
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 7
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 17
3. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 22
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase etapy:
2 20 modre 22 km - Alto Valdepeňas de Jaén: dĺžka 8,5 km; sklon 4,8 % (5-3-1)
hc 20 modre Cieľ - Sierra de la Pandera: dĺžka 17,4 km; sklon 4,9 % (15-10-6-4-2)
 
 
Krátke preview etapy:
Tie pravé horské súboje odštartujú na konci druhého týždňa a v Andalúzii budú výzvou aj vysoké teploty. Štrnásta etapa bude len o jednom kopci, ale Sierra de la Pandera môže poprehadzovať pomery v Top 10. Chris Froome vyzerá byť v ideálnej pozícii, pretože jeho obľúbená časovka sa blíži, ale dva pády v dvanástej etape môžu všetko zmeniť. Po nich sa postavil na štart trinástej previerky s obviazaným kolenom a cez obväzy mu pretekala krv. Koncovka v meste Tomares ešte nepreverila jeho fyzický stav, ale Sierra de la Pandera bude úplne iná pesnička. Vzhľadom na jeho pozíciu v GC nemusí jazdiť aktívne, preto veľká zodpovednosť pripadne na jeho kolegov ako Poels a Nieve, ktorí sa budú snažiť pokryť čo naviac útokov. Len priamo na trati uvidíme, či spomínané dva pády sa podpíšu pod jeho výkon, ale posledných päť kilometrov cieľového kopca mu dá určite zabrať, ak sa nebude cítiť stopercentne fit.
 
Britskému pretekárovi môžu znepríjemniť príchod do cieľa tímy Bahrajn – Merida, Trek – Segafredo a možno aj Orica. Partia okolo Vincenza Nibaliho bude chcieť otestovať lídra pretekov a v prípade známok jeho slabosti bude Nibali vedieť, čo má robiť. Na cieľovom kopci určite niečo vymyslí Alberto Contador, ktorý  doteraz jazdil aktívne na každom dôležitom stúpaní. Jeden náročný kopec na konci etapy by mu mal vyhovovať. Silným tímom disponuje aj Orica, uvidíme, či sa po nezdare z jedenástej etapy opäť pokúsi rozohrať strategickú hru, ale Cháves bude chcieť určite dokázať, že jeho predchádzajúca časová strata bola len jednorazovou záležitosťou. Na náročný cieľový kopec si bude veriť Miguel López, ktorého forma by mala ešte stúpať, bez tlaku jazdí aj Wilco Kelderman, ktorý zatiaľ predvádza jedny zo svojich najlepších výkonov v kariére. Na dlhých cieľových stúpaniach by sa chceli dostať späť do hry Kruijswijk a Meintjes, prienik do Top 10 bude prioritou aj pre Rocha a Van Garderena, a všetci títo môžu využiť, že nebudú pod prísnym dohľadom. Etapový triumf môže skončiť v rukách utečencov, no keďže úvodná časť etapy je jednoduchá, pred balík sa nemusia dostať silní vrchári. Na cieľovom kopci sa môže vytiahnuť Bardet, táto koncovka je vhodná aj pre Atapumu a budeme zvedaví, či sa konečne predstaví v očakávanom svetle Majka.                     
 
 
Krátke preview trasy:
Finále druhého týždňa sa odohrá v Andalúzii, kde sú pripravené dva horské dojazdy. V štrnástej etape sa bude celý deň pozvoľna stúpať, pelotón štartuje na úrovni 120 m n. m. a vyštverá sa do nadmorskej výšky 1830 metrov. Pred cieľovým stúpaním sa nachádzajú dve horské prémie, ktoré neobsahujú prudké momenty. Z Valdepeňas de Jaén vedie na Siera de la Pandera len desať kilometrov v zjazde, takže už na tomto kopci bude vo vzduchu cítiť napätie. Samotný horský dojazd je dlhý a poskytuje len minimálny priestor na chvíľkové načerpanie síl. Po celej dĺžke obsahuje momenty prekračujúce desať percent a najťažšia pasáž začína päť kilometrov pred cieľom, kde je dvetisíc metrov s priemerom dvanásť percent.  A to už je dobrá príležitosť aj pre jazdcov na celkové poradie, aby sa tu pokúsili zamiešať klasifikáciou. Okrem ťažkého cieľového kopca môžu byť pre jazdcov výzvou aj vysoké teploty, ktorú tu panujú v tomto období.
 
 
etapa 14 kopec
profil najťažšieho kopca (© lavuelta.com)