6. 24.8. zvlnena etapa ciel rovina Vila-Real > Sagunt 198 km cieľ: 17:40
 
etapa 06
profil etapy - 2600 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Na štart šiestej etapy sa postavili 191 pretekárov. Odštartovalo sa krátko po pravom poludní za príjemnej teploty 33 stupňov celzia. Štart bol veľmi rýchly a už po dvadsiatich kilometroch sa objavila prvá aktivita. Bolo to v podaní Nikiho Terpstru a Valeria Agnoliho. Neskôr sa o únik pokúsili aj Daniel OSS so Simonom Clarkom. Oba pokusy ale padli.

Etapa dlhá 198 kilometrov videla svetlo sveta v meste Vila-Real.  Mesto má 51-tisíc obyvateľov a medzi jeho partnerské mestá patria aj naše Michalovce. Etapa mala zvlnený charakter a bola veľkým lákadlom pre utečencov.
 
A skutočne sa tak dialo. Počas dňa čakali balík štyri stúpanie, tri trojkové a jedno dvojkové, ktoré bolo najväčším problémom dňa. Hneď počas prvého kopca sa začal tvoriť únik, ktorý sa na okamih zastavil na čísle 37! Neskôr to bolo už len 28 zástupcov.
 
Boli to Jarlinson Pantano (Trek - Segafredo), Bob Jungels, Enric Mas (Quick-Step), Antonio Pedrero, José Rojas, Marc Soler (Movistar), Lennard Kämna (Sunweb), Cesare Benedetti, Pawel Poljanski (Bora - Hansgrohe), Clément Chevrier, Axel Domont (Ag2r), Toms Skujins, Davide Villella (Cannondale), George Bennett, Daan Olivier (Lotto NL - Jumbo), Darwin Atapuma, Jan Polanc (UAE), Sergej Chernetski, Jesper Hansen, Luis Leon Sánchez (Astana), Tomasz Marczynski, Maxime Monfort (Lotto-Soudal), Giovanni Visconti (Bahrajn - Merida), Lachlan Morton (Dimension Data), David Arroyo (Caja Rural), Larry Warbasse (Aqua Blue Sport), Ricardo Vilela (Manzana) a Daniel Navarro (Cofidis).
 
Priemerná rýchlosť celého dňa bola po dvoch hodinách celkom vysoká. A síce 42,8 km/hod. V zjazde z Alto de Chirivilla zaútočila dvojica Bob Jungels s Maximom Monfortom. Pred ich kolegami si vytvorili pol minútový náskok. A naďalej mierne stúpal. Rýchlosť 42,8 km/h sa približne udržala aj v hodine tretej.
 
Snaha belgicko-luxemburskej dvojice bola eliminovaná na stúpaní Puerto del Oronet. Opäť sme teda videli na čele jedinú veľkú skupinu o sile 28 mužov. Avšak nie na dlho. Monfort s Jungelsom sa zaradili na koniec tejto pospolitosti a čakalo sa, že si z nej napokon vystúpia. A možno si len potrebovali "oraziť"
 
Platila možnosť číslo dva. Aj títo dvaja pretekári sa teda s vervou vydali na posledné stúpanie. Kopec Puerto del Garbí meral viac ako deväť kilometrov a jeho priemerný sklon bol 5,1 %. Bol dvojkový a bol tiež spomínaným najväčším problémom dňa. Tempo sa mierne zvýšilo a niektorí jazdci z úniku to vzdali.
 
Zaujímavé veci sa diali aj v balíku, kde sme videli akceleráciu Alberta Contadora. Chris Froome si ale všetko aj vďaka kolegom zo Sky postrážil. Od jazdca Treku - Segafredo to ale boli krásne pokusy. Útočilo sa aj na čele, kde sa o víťazstvo pokúsili Enric Mas a Tomasz Marczynski.   
 
Kontra od lúčiaceho sa Španiela roztrhala hlavné pole. Pred jeho ostatkami jazdili samotný Contador s kolegom Pantanom, Froome a Polanc. Zaznamenali sme tiež pád Tejaya Van Garderena. Posledné stúpanie tak narobilo viac problémov ako sa predpokladalo. Po zjazde sa situácia začala čistiť, ale videli sme množstvo skupín. Na čele sa usalašila pätica pretekárov z pôvodného úniku (Mas, Marczynski, Poljanski, Sánchez, Pedrero), ktorú prenasledovala skupina okolo Frooma s Contadorom. Nasledovali ďalšie skupiny postupne so všetkými favoritmi vrátane Van Garderena.
 
Skupina červeného dresu sa postupne rozrastala a mala chuť a aj silu na to, aby ťahala. I napriek tomu jej stále unikala trojica Mas, Poljanski a Marczynski. Čisté svedomie nemal Contador, ktorý zvláštne nastúpil skupine favoritov, čím rozbil prácu na čele tejto skupiny a hoci už Poliakov so Španielom videli, začalo sa tam vo veľkom taktizovať, a to otvorilo cestu trojici k triumfu. So situáciou nebola spokojná dvojica Sánchez - Polanc, ktorá bola v pôvodnom úniku, ale v závere šli medzi vrchármi, takže nastúpili a bojovali o štvrtú priečku, prípadne verili v zázrak prílišného taktizovania jazdcov pred nimi.
 
Očakávali sme útok aspoň jedného z čelnej trojice, ale Enric Mas urobil školácku mladícku chybu, že odtiahol posledný kilometer, a tak Poliaci nemali ani dôvod mu nastupovať, pretože im ho stačilo prešpurtovať. Najrýchlejší bol Tomasz Marczynski. Poljanski bral druhú priečku, Mas tretiu. Frustrovaný LL Sánchez, ktorý sa prepadol do druhej skupiny hlavne kvôli tomu, že mu ostatní nechceli striedať, bral štvrtú priečku pred Polancom. Marczynski bol v profesionálnom pelotóne doteraz domestikom, získal svoje životné víťazstvo a možno mu to pomôže predĺžiť zmluvu s Belgičanmi.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Favoriti prišli do cieľa s mankom 26 sekúnd a z Top 10 tam boli Froome, Aru, Roche, A. Yates, Cháves, Nibali a Woods. Z druhej a tretej desiatky ambiciózni ľudia ako Contador, Barguil, Zakarin či Kelderman. No chýbali tam hlavne Van Garderen, De la Cruz a S. Yates. Táto trojica do cieľa dorazila v skupine s mankom 43 sekúnd. Absolútnou prehrou dopadla dnešná etapa pre zvyčajne silný celok Ag2r. Bardet aj Pozzovivo finišovali s mankom siedmich minút a definitívne sa pripravili o celkové poradie.
 
V ňom sa Van Garderen porúčal z druhej na štvrtú pozíciu a strata sedemnástich sekúnd z takejto etapy ho určite mrzí, hoci mohlo byť aj horšie. Spadol dokonca dvakrát. Kontunuálne stráca De la Cruz, ale to sa čakalo, a slabšiu chvíľku prežil aj Simon Yates. Všetci medzi elitou ostali, no trojka Sunwebu Kelderman, Barguil a Oomen dnes vyzerala veľmi dobre a možno budú ďalej pracovať na posune do Top 10. Už sú pred jej bránami. Tam stále nie je Contador, ktorý si pozíciu vylepšuje pomaly, ale má pred sebou ešte veľa príležitostí. Dnes znova ukázal, že sa s kariérou chce rozlúčiť rozhodne zapamätateľne.
 
V zelenom drese ostáva Matteo Trentin, ktorý aj dnes cítil šancu a nezviezol sa v grupette, no finišoval v skupine s Van Garderenom. Tešiť ho môže aspoň to, že bodovali pretekári, ktorí mu v tejto klasifikácii nebudú robiť problémy. Ďalších osem bodov si dopísal na konto Davide Villella a jeho bodkovaný dres je na dlho poistený. V kombinovanej súťaži už dlhé roky žiadne vzrušenie nie je a ak by Froome nechodil po etape na pódium po biele tričko, asi by ani nevnímal, že vedie túto klasifikáciu.
 
 
Výsledky
1. MARCZYNSKI Tomasz Lotto Soudal link ikonka 4:47:02 100
2. POLJANSKI Pawel BORA - hansgrohe 00:00 40
3. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 00:00 20
4. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:08 12
5. POLANČ Jan UAE Team Emirates 00:08 4
6. BARGUIL Warren Team Sunweb 00:26  
7. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:26  
8. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:26  
9. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:26  
10. HAIG Jack ORICA - Scott link ikonka 00:26  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 22:54:38 20
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:11  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:13  
4. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:30  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:36  
6. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:40  
7. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:49  
8. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:50  
9. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:13  
10. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 01:26  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 49
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 31
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 29
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 38
2. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 12
3. MAS Lluís Guillermo Caja Rural - Seguros RGA 11
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 13
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 28
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 39
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase etapy:
2 20 modre 36 km - Puerto del Garbí: dĺžka 9,3 km; sklon 5,1 % (5-3-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Stále sa nachádzame vo východnej časti krajiny v blízkosti Stredozemného mora a medzi mestami Villareal a Sagunto je nachystaná kopcovitá trasa. Šiesty deň bude lákadlom pre útočníkov, pretože profil môže byť ťažký pre šprintérov a zároveň neprehovorí do celkovej klasifikácie. Medzi piatimi hodnotenými stúpaniami púta pozornosť to posledné z nich. Puerto del Garbi  obsahuje pred vrcholom tri kilometre s priemerom desať percent a tu sa bude rozhodovať o osude celej etapy. Ak v balíku vydržia odolní šprintéri, budú chcieť získať etapu a tým pádom eliminovať únik. A dostanú na to dobrý priestor, lebo po poslednom kopci zostáva do cieľa dlhých 36 kilometrov. Naopak, vedúca skupina bude dúfať, že po Puerto del Garbi pelotón nebude postupovať organizovane a im sa uvoľní cesta za etapovým triumfom.