16. 5.9. rovinata etapa ciel rovina Circuito de Navarra > Logroňo 42 km Froome
 
etapa 16
profil etapy - 350 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
V dlhej a rýchlej časovke sme mali dostať odpoveď na otázku, koľko času získa Chris Froome na svojich súperov a v akej hierarchii sa uskutočnia dve posledné horské etapy. Jazda proti chronometru mala výrazne ovplyvniť, kto bude bojovať o konečné pódium. Teploty atakovali tridsať stupňov a na záver dnešného dňa malo fúkať cyklistom do chrbta, čo potešilo najmä tých cyklistov, ktorí nemajú radi jazdu proti chronometru.
 
Najskôr predviedol veľmi dobrý výkon Daniel Oss (BMC), ktorý prekonal trasu za 48:49, pričom cestu do horúceho kresla mu zdramatizoval Alexis Gougeard (Ag2r), ktorý za ním zaostal jednu sekundu. Lepší výkon sa očakával od Yvesa Lampaerta (Quick-Step), belgický jazdec zastavil časomieru na hodnote 49:07. Potom však priletel do cieľa Lennard Kämna (Sunweb) a 20-ročný talentovaný nemecký pretekár pokoril skúsenejších kolegov, keď dosiahol čas 48:30. 
 
Etapu osviežoval Tobias Ludvigsson (FDJ), ktorý nastavil najrýchlejší čas na obidvoch medzičasoch a mal to namierené na vedúcu priečku. Veľmi dobre odštartoval Bob Jungels (Quick-Step), luxemburský borec predviedol na prvom meranom úseku identický výkon ako Ludvigsson. Švédsky cyklista dotiahol svoju výbornú prácu až do konca a v cieli porazil Kämnu o 23 sekúnd.
 
Bob Jungels v druhej časti začal strácať a nakoniec bola z toho strata 34 sekúnd, takže sa zaradil na priebežnú tretiu priečku. Ludvigssona neohrozili ani Oliveira a LL Sánchez a jazdec tímu FDJ teda zameral svoju pozornosť na Frooma a Keldermana, ktorí ho ešte mohli ohroziť. Ale časovku výborne odštartoval aj Alberto Contador, keď ho porazil na prvom medzičase o päť sekúnd. A presne opačným spôsobom si počínal Michael Wodds, ktorý tu strácal na Pistolera už 63 sekúnd, a kanadský jazdec mal pred sebou namáhavú cestu do cieľa. O niečo horšie si viedol Esteban Cháves, takže obidvaja mali dnes zaknihovať najväčšie straty.
 
Z favoritov, ktorí mysleli na celkové pódium, perfektne odpáli časovku Wilco Kelderman, ktorý bol na prvom medzičase najrýchlejší. Contadorov čas vylepšil o osemnásť sekúnd a mohol byť spokojný, že na Zakarina mal k dobru 16 sekúnd, na Frooma 23 sekúnd a Nibali tu strácal 25 sekúnd. Froome začal časovku opatrnejšie, ale britský jazdec zvykne v druhej časti zrýchliť. Kelderman tak dokázal už v polovici ITT na trati predbehnúť Chávesa, ktorý štartoval  pred ním.
 
Contador pokračoval vo výbornom výkone a aj na druhom meranom úseku vylepšil najrýchlejší čas. Španielsky jazdec tu získaval na Miguela Lópeza jednu minútu, ale aj na tomto medzičase ho porazil Kelderman. No pre holandského cyklistu nebolo dobrou správou, že Froome začal skutočne zrýchľovať, a líder pretekov už bol rýchlejší o sedem sekúnd. Nibali na neho strácal 38 sekúnd a v popredí sa držal aj Zakarin s mankom 26 sekúnd.
 
Medzitým prišiel do cieľa Alberto Contador, ktorý zastavil časomieru na hodnote 47:59 a stal sa virtuálnym lídrom, pričom Ludvigssona prekonal o osem sekúnd. Veľmi dobre sa predviedol aj Wout Poels, ktorý zaostal za Pistolerom len dvanásť sekúnd. Jazdec tímu Trek - Segafredo predviedol jednu zo svojich najlepších jázd proti chronometru v poslednom období, ale na trati boli ešte Froome, Kelderman, Zakarin a aj Nibali, ktorí ho mohli prekonať. 
 
Chris Froome napokon naplno využil svoje časovkárske kvality a zveľadil svoje vedenie v GC, plus vyhral svoju druhú etapu na tohtoročnej Vuelte. Druhé miesto v ITT získal Wilco Kelderman a potom skončili v malých rozostupoch Nibali, Zakarin a Contador.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer Chrisa Frooma
 
 
Priebežný líder pretekov nenechal nikoho na pochybách, že časovka je jeho obrovskou zbraňou, vďaka čomu si dnes výrazne vylepšil svoju pozíciu v klasifikácii. Britský pretekár zvolil opatrný začiatok, ale v druhej časti to rozbalil na sto percent a do zvyšných kopcov tak môže ísť s väčšou úľavou. Výborný výkon predviedol aj jeho kolega Wout Poels, ktorý takisto dokázal zrýchliť v druhej polovici ITT, a práve na neho sa bude Froome najviac spoliehať v zajtrajšom horskom dojazde a na Anglíru. 
 
Vysoké očakávania naplnil aj Wilco Kelderman, ktorý najskôr šliapal na päty lídrovi pretekov, ale potom sa prejavili Fromove skúsenosti a kvalita. V každom prípade si vylepšil svoju pozíciu v poradí, keď sa znovu dostal na pódium a na druhého Nibaliho stráca 42 sekúnd. Taliansky borec predviedol dobrú časovku, ale v konečnom meradle sa zväčšil jeho rozostup na Frooma a o svoju pozíciu v Top 3 bude ešte tvrdo bojovať s Keldermanom a Zakarinom.
 
Kvalitné výkony ukázali aj Ilnur Zakarin a Alberto Contador, obidvaja tak presvedčili, že jazda v treťom týždni na Grand Tour im sedí. Ruský pretekár sa bude snažiť dostať sa na pódium a Pistolero má pred sebou ešte niekoľko možností, aby získal etapu. Jazdci na celkové poradie obsadili v časovke prvých päť miest, potom sa dostal do poradia Tobias Ludvigsson, ktorý sa naplno presvedčil o ich silných stránkach. Pochvalu si zaslúži mladík Lennard Kämna, Bob Jungels sa pripravoval na časovku na MS a v dobrom svetle sa predviedol Daniel Oss
 
V celkovom poradí Chris Froome rozšíril svoje vedenie na Nibaliho na necelé dve minúty a taliansky pretekár bude mať čo robiť v nasledujúcich dňoch, aby vyhodil z tempa rozbehnutý tím Sky a aj samotného Frooma, ktorý stále pôsobí sviežo. Na tretiu priečku sa znovu posadil Wilco Kelderman, ktorý bude za svojho hlavného súpera pokladať Ilnura Zakarina, pretože medzi nimi je rozdiel iba 27 sekúnd. A to môže byť nič na prichádzajúcich dvoch brutálnych dojazdcoch.

Na piatom mieste je zaseknutý Alberto Contador, ktorému pomôže len zaváhanie jazdcov pred ním, aby sa posunul na stupne víťazov, lebo Nibali, Kelderman a Zakarin vyzerajú byť stále veľmi silní. Zo šiestej priečky bude útočiť v zostávajúcich horských etapách Miguel López, ktorý v ITT nepodal zlý výkon, a hneď za ním si skalopevne drží pozíciu jeho kolega Fabio Aru. V poradí sa posunul Wout Poels, ktorý je pripravený na záverečné etapy. Najhoršie dnes obišli Esteban Cháves a Michael Woods, budeme zvedaví, ako sa ich námaha v ITT odrazí na zajtrajšom náročnom cieľovom kopci.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chris Frooma (víťaz)
"Na trati som len držal tempo, ktoré som si naplánoval. Nedostával som informácie z tímového auta, myslel som si, že mi nechcú povedať zlé správy. Približne sedem kilometrov pred cieľom som zistil, že bojujem o etapový triumf. Je to skvelý pocit a zároveň úľava, akú mám pozíciu v poradí pred poslednými etapami. Ale ešte sa nič neskončilo, na tomto podujatí sa bojuje každý deň. A hneď zajtra nás čaká brutálny finiš."
      
 
Výsledky
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 47:00 100
2. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:29 40
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:57 20
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:59 12
5. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:59 4
6. LUDVIGSSON Tobias FDJ link ikonka 01:07  
7. POELS Wout Team Sky link ikonka 01:11  
8. KÄMNA Lennard Team Sunweb 01:30  
9. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 01:41  
10. OSS Daniel BMC Racing Team link ikonka 01:49  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 62:53:25 20
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:58  
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:40  
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 03:07  
5. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 04:58  
6. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 05:25  
7. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 06:27  
8. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:33  
9. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 06:40  
10. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 07:06  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 135
2. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 108
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 104
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 49
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 41
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 29
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 5
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 13
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 19
 
   

 
 
Krátke preview etapy:
Takúto časovku si musia vychutnať elitní jazdci proti chronometru, preto je škoda, že na Vuelte absentujú. Na štarte sa nakoniec neukáže ani Rohan Dennis, ktorý mal byť favoritom číslo jeden, ale austrálskeho cyklistu zastavila infekcia dýchacích ciest. Preto o etapový triumf môžu bojovať jazdci na celkové poradie a medzi nimi bude smerovať hlavná pozornosť na Chrisa Frooma. Líder pretekov dostal k dispozícii profil, na ktorom bude mať navrch oproti svojím súperom, a keď predvedie taký výkon ako v minuloročnej časovke na Vuelte, môže výrazne navýšiť svoje vedenie v klasifikácii, pretože z jazdcov na celkové poradie sa mu nikto nevyrovná v tejto disciplíne. V tomto roku predvádza v časovke kvalitné výkony Alberto Contador, ktorému v treťom týždni pomôže dobrá schopnosť regenerovať. Poctivý výkon predvedie aj Vincenzo Nibali, no taliansky jazdec sa bude skôr porovnávať s ostatnými členmi Top 10 ako Froomom.
 
Dobrý výkon v časovke dokáže podať Wilco Kelderman, a keď momentálne okupuje vysoké priečky v GC a má silnú výkonnosť, bude mať zvýšenú motiváciu, aby takúto trasu náležite využil. Uvidíme, ako si poradí s touto previerkou Ilnur Zakarin, ktorý takisto vie podať kvalitný výkon v ITT, ale na Grand Tour sa mu to nie vždy podarilo. Z jazdcov na GC sa vôbec netešia na túto disciplínu Cháves a Woods, ktorí budú v cieli strácať, ale budeme zvedaví na výkon Miguela Lópeza. Kolumbijskému vrchárovi nesedí rovinatý profil, ale nesmieme zabudnúť na jeho minuloročný výkon na Tour de Suisse, kde v časovke obsadil skvelé druhé miesto. Uvidíme, či v pozitívnom zmysle prekvapí aj tentoraz. Dobrú časovku môže predviesť Yves Lampaert, ktorý musí mať potrebnú formu, keďže vyhral druhú etapu končiacu v Gruissan, a medzi najlepšími môžu finišovať LL Sánchez, Ludvigsson, Oliveira a uvidíme, čo ukážu Jungels s Van Garderenom.                   
 
Krátke preview trasy:
Dlhá časovka sa udomácňuje na Vuelte. Tá tohtoročná meria štyridsať kilometrov a len ťažko by sme na nej hľadali nejaké zákruty, technické časti sa nachádzajú len na samom začiatku a konci. A to je jasný signál, že trasa bude veľmi rýchla. Štartovať sa bude na motoristickom okruhu Circuito de Navarra, odkiaľ sa vydajú pretekári najkratšou cestou do Logroňa. Profil je rovinatý, ale v polovici časovky striehne niekoľko krátkych kopčekov, ktoré môžu niekoho vyhodiť z rytmu. Nie je pochýb o tom, že je to trasa pre elitných časovkárov. Jazdci na celkové poradie s kvalitnými tempárskymi schopnosťami tak dostali parádnu príležitosť na vylepšenie svojej pozície v GC. Takáto rýchla časovka má potenciál, aby vytvorila smerodajné rozdiely. Svoju úlohu zohrá aj skutočnosť, že s chronometrom sa bude súperiť po voľnom dni, čo nemusí zapasovať každému cyklistovi.