7. 25.8. zvlnena etapa ciel rovina Llíria > Cuenca 207 km Mohorič
 
etapa 07
profil etapy - 2700 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
S blížiacim sa koncom prvého týždňa dostali pretekári Vuelty možnosť absolvovať trochu jednoduchšiu etapu, hoci dĺžka siedmého dňa 207 kilometrov a 2700 nastúpaných metrov neustále hore-dole v 31 až 35-stupňovej horúčave nebolo tiež jednoduchým sústom. Scenáre boli dva. Triumf početného úniku, ktorý nechá pelotón na pokoji, alebo špurt hlavného poľa.
 
Pred štartom sa vždy zisťujú prípadné straty, ktoré spôsobila predchádzajúca etapa a dnes bol tým nešťastníkom Carlos Betancur (Movistar). Kolumbijčanovi sa dlhodobo nedarí a nepomohol mu ani včerajší pád s Van Garderenom. Do cieľa síce prišiel, ale vyšetrenia odhalili zlomený členok. Bez vysvetlenia sa do zoznamu odstupujúcich pretekárov zapísal aj Jonas Van Genechten z Cofidisu, ktorý to musel vzdať pár kilometrov po štarte.
 
Veľmi rýchlo sa vytvorila štrnásťčlenná skupina, ktorú pelotón nechal odísť. Boli tam zaujímavé mená. Richard Carapaz a José Rojas (2x Movistar), Luis Maté a Anthony Perez (2x Cofidis), Aldemar Reyes a Jetse Bol (2x Manzana), Pawel Poljanski (Bora), Alexis Gougeard (Ag2r), Floris De Tier (LottoNL), Alessandro De Marchi (BMC), Matej Mohorič (UAE), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Arnaud Courteille (FDJ), Rafael Reis (Caja Rural).
 
Na trase boli tri trojkové stúpania, teda pre víťaza iba tri body do vrchárskej súťaže. Dnes o to nemal záujem Davide Villella, ktorý bol po dvoch dňoch v únikoch vyčerpaný, a tak zvolil šetriaci mód. Podľa očakávania mal záujem a aj získal šesť bodov za dva kopce v prvej časti etapy Thomas De Gendt. Belgičan sa tak so šestnástimi bodmi dostal na druhú pozíciu v bodkovanej súťaži. Pre pripomenutie, Villella má až 38.
 
Dnes prvý raz počas Vuelty pokropili pretekárov kvapky dažďa a zhruba v polovici etapy sa ukázal aj bočný vietor. Na chvíľu rozdelil pelotón, ale jazdci Sky vedeli, že nechcú tlačiť na pílu viac ako sto kilometrov kvôli pár nepodstatným pretekárom, ktorí zaostali. Takže po chvíli bolo všetko pokope.
 
Aj v pokojných etapách pretekajú omylní ľudia a 90 km pred páskou došlo k väčšiemu pádu. Nezaplietol sa tam nikto z favoritov, no zle vyzeral Merhawi Kudus z DiData a pár minút po incidente prišla informácia, že slušný vrchár a druhý muž piatej etapy odstúpil. Pridal sa k nemu napokon aj Larry Warbasse (Aqua Blue) a počet pretekárov, ktorí museli vzdať, sa už dostal na číslo jedenásť.
 
Tímu Sky ani dnes nechcel nikto pomôcť, takže bolo jasné, že ak to tak ostane únik bude úspešný. Náskok sa viac ako sto kilometrov len zvyšoval. Dve hodiny pred dojazdom mal hodnotu ôsmich minút. Menším prekvapením bolo, že s touto situáciou nechceli nič robiť ľudia Quick-Stepu, ktorý mal vo svojich radách rýchleho Mattea Trentina vo výbornej forme. Prípadne Trek Edwarda Teunsa.
 
V úseku od päťdesiatich do štyridsiatich kilometrov pred páskou sa na otvorenom teréne podarilo Sky, BMC, Cannondalu a Quick-Stepu viackrát rozdeliť pelotón na bočnom vetre, no zaostali iba domestici. Náskok úniku mierne klesol, ale cestu za etapou mu to neprekazilo.
 
Napínavé momenty dlho netrvali a pomaličky sme mohli začať tipovať, kto z unikajúcich pretekárov zvíťazí. Záver nebol jednoduchý. 11 700 metrov pred páskou bol vrchol kopca Alto del Castillo (2 km; 7,2 %), ktorý sa jazdil na úzkych, kľukatých a kockových cestách v meste. Po ňom prišiel na rad technicky náročný zjazd. Predpokladali sme, že tieto momenty únik určite rozdelia.
 
Nastupovať sa začalo už viac ako dvadsať kilometrov pred cieľom, tesne pred kopcom to vyskúšali aj Mohorič s Gougeardom, no nič zásadné si nevypracovali. V skupine sa stále nachádzal Jetse Bol, ktorý bol chvíľu opäť virutálne v červenom drese, keďže strácal pred etapou deväť minút.
 
Na vrchole sa Alto del Castillo sa zišla štvorica Mohorič (UAE), Rojas (Movistar), De Gendt (Lotto Soudal) a Poljanski (Bora). Boli to štyria najsilnejší ľudia úniku. Bolo iba na nich, či budú spolupracovať a pobijú sa o triumf, alebo ich dobehnú ešte prenasledovatelia zozadu. Všetci vedeli, že v špurte by mal byť najrýchlejší José Rojas, takže bolo jasné, že niečo vymyslia.
 
Matej Mohorič bol tým borcom, ktorý prvý zaútočil v zjazde. Slovinec šiel veľmi dobre a ani striedajúce trio za ním ho nedokázalo dobehnúť. Niekdajší majster sveta (juniorský Valkenburg, U23 Florencia) získal svoje životné profesionálne víťazstvo. Pawel Poljanski si zopakoval druhú pozíciu zo včera. Josému Rojasovi ostalo tretie miesto, Thomas De Gendt súboj vypustil. Za ním prišla do cieľa trojčlenná skupina De Marchi, De Tier a Bol. Holanďan znova čakal, kam sa posunie v celkovom poradí.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Pelotón sa preriedil na zhruba štyridsiatku ľudí. Všetko viedli ľudia zo Sky. Tí priviedli skupinu do cieľa s mankom 8:38, takže Bol sa dostal do Top 10, konkrétne na siedmu pozíciu. Sedemnásť sekúnd stratili jazdci Sunwebu Sam Oomen s Wilcom Keldermanom. Všetci ostatní favoriti prišli do cieľa s Froomom.
 
V celkovom poradí nedošlo k zásadným zmenám. Spomínali sme prienik Bola i menšie problémy jazdcov Sunwebu. V bodovacej súťaži sa vďaka dvom únikom Poljanski s Mohoričom dostali už nadostrel Trentina, takže bude veľmi zaujímavé sledovať ďalší vývoj. Vrchárska súťaž si žije Villellovským životom a Froome ostal aj vo vedení kombinácie. V súťaži tímov nastala ďalšia zmena. Opäť je na čele nový tím, tentoraz Movistar. Vďaka únikom s veľkými náskokmi sa to tam poriadne mieša.
 
Zdá sa, že Vuelta bude rajom únikov. Vidíme fenomén, že tu neexistujú šprintérske tímy, ktoré by mali veľkú silu sťahovať úniky. Tie vytvárajú ľudia z mnohých tímov a majú väčšiu silu ako za bežných okolností.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaTelevízne vyjadrenie Mateja Mohoriča (víťaz)
"Prežívam úžasné pocity. Už dlho som nič veľké nevyhral, ale dnes som cítil, že je to etapa, ktorá mi bude sedieť. Bol som už v úniku, keď vyhral Lutsenko, no bol som tam štvrtý, kopec bol na mňa priťažký. Ale videl som, že formu mám ozaj dobrú, tak ju snáď zúročim iný deň. A stalo sa. Tím chcel, aby som šiel aj dnes dopredu. Keď som tam bol, snažil som sa šetriť čo najviac energie a keď som vyšiel to stúpanie, odhodlal som sa odísť v zjazde, čo mi zvykne sedieť. Veril som, že to zvládnem. Ozaj to je pre náš tím úžasné - vyhrať etapu na Vuelte. "
 
 
Výsledky
1. MOHORIČ Matej UAE Team Emirates 4:43:35 100
2. POLJANSKI Pawel BORA - hansgrohe 00:16 40
3. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 00:16 20
4. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 00:16 12
5. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 00:27 4
6. DE TIER Floris Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:27  
7. BOL Jetse Manzana Postobon 00:29  
8. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 01:21  
9. PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Crédits 01:32  
10. COURTEILLE Arnaud FDJ link ikonka 01:32  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 27:46:51 20
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:11  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:13  
4. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:30  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:36  
6. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:40  
7. BOL Jetse Manzana Postobon 00:46  
8. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:49  
9. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:50  
10. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:13  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 49
2. POLJANSKI Pawel BORA - hansgrohe 44
3. MOHORIČ Matej UAE Team Emirates 43
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 38
2. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 17
3. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 12
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 14
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 32
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 42
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase etapy:
3 20 modre 11,7 km - Alto del Castillo: dĺžka 2 km; sklon 7,2 % (3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Pelotón sa odpúta od pobrežia a vydá sa smerom do vnútrozemia,  do cieľovej destinácie Cuenca, ktorej staré mesto je zapísané v svetovom dedičstve UNESCO. Na najdlhšiu etapu a zvlnený terén budú pozerať s miernymi obavami najrýchlejší borci, lebo vo finále ich nečaká nič jednoduché. Mestský dojazd s technickými úsekmi, občas dlažobné kocky a najmä kopec Alto del Castillo (2 km; 7,2 %) dodajú koncovke siedmej etapy poriadne grády. Zaujímavé krátke stúpanie vyvrcholí necelých dvanásť kilometrov pred cieľom, čo ponúka živnú pôdu pre útočníkov. Potom nasleduje ostrý zjazd a v podstate sa bude klesať až do cieľa, takže sa môžeme tešiť na napínavú koncovku v peknom prostredí. V prípade záverečného šprintu je posledný kilometer úplne priamočiary.