13. 1.9. zvlnena etapa ciel rovina Coín > Tomares 197 km Trentin
 
etapa 13
profil etapy - 1698 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
V druhom týždni bola pripravená len jedna jednoduchá etapa, v ktorej si mohli na chvíľu oddýchnuť jazdci na celkové poradie. Na očakávaný hromadný dojazd balíka túžobne očakávala malá skupinka rýchlych cyklistov a spomedzi nich najmä Matteo Trentin, ktorý mal šancu na tretí etapový triumf. Taliansky jazdec mal pri sebe kvalitnú podporu, takže Quick-Step Floors bol pripravený odviesť maximum, aby rozšíril svoju víťaznú zbierku na poslednej GT v sezóne. Do boja o víťazstvo sa mali zapojiť aj Theuns, Lobato, Modolo, Cort alebo Asbroeck, ktorí boli hladní po úspechu.
 
Dvanásta etapa prebehla v príjemnom, no teplom počasí. Hneď po štarte sa odčlenila 5-členná skupina, ktorej pelotón nechal slobodu, čo ocenili všetci jazdci v balíku, ktorí sa nemuseli naháňať dlhú dobu po otvorení trinástej etapy. Do úniku sa dostali Alessandro De Marchi (BMC), Alexis Gougeard (Ag2r), Davide Villella (Cannondale-Drapac), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) a Arnaud Courteille (FDJ).
 
Horská prémia tretej kategórie bola jediným cieľom pred Davide Villellu ako lídra vrchárskej súťaže a na tomto kopci si polepšil o tri body. Potom sa vrátil späť do balíka. Vo vedúcej skupine tak zostali zaujímaví jazdci ako De Marchi a De Gendt, ktorí vedia potrápiť pelotón na čele pretekov, a statočné výkony na kockových klasikách vie predvádzať Gougeard, čo ukázal v minulom roku piatym miestom na Omloope.
 
V pelotóne okamžite prebral zodpovednosť tím Quick-Step Floors, ktorý chcel využiť svoje skúsenosti v plánovanom hromadnom špurte. Belgická zostava vo včerajšej etape nemala nikoho v úniku a stopercentne sa koncentrovala na dnešnú previerku. Pri kontrole utečencov jej pomáhal aj Lotto - Jumbo, ktorý sa spoliehal na Lobata, a na čele balíka sa ukazovali aj tím Cannondale - Drapac, ktorý posmelila tretia priečka Toma van Asbroecka vo štvrtej etape. 
 
Rozdiel medzi skupinami sa stabilne pohyboval na úrovni troch minút. V druhej časti etapy sa vyšplhali teploty na 32 stupňov, no tempo bolo pomerne rýchle. Za šprintérskymi zoskupeniami bol zoradený tím Sky, ktorý všetko vsádzal na Chrisa Frooma. Ten po včerajších pádoch stratil nejakú kožu na postihnutých miestach, ale mal by byť v poriadku. No aj zdanlivo nenápadné pády sa môžu prejaviť na výkonnosti a cyklisti majú teraz pred sebou dva horské dojazdy.
 
Trinásta previerka mala všetky atribúty klasickej šprintérskej etapy, keď do vzájomného súboja sa dostali len šprintérske zoskupenia a utečenci. A podľa rozdielu medzi skupinami, ktorý klesol pod dve minúty šesťdesiat kilometrov pred cieľom, bolo jasné, že navrch mal pelotón. 
 
Záverečná hodinka sa odohrala na úplne rovinatom profile, kde fúkal mierny vietor zboku. Okrem pádu Bert Jan Lindemana (Lotto-Jumbo) a Jetse Bola (Manzana Postobon) bola nálada v balíku uvoľnená, o čom svedčí aj záznam zástupcov tímu Trek - Segafredo. 
 
 
video v clanku ikonka ciernaDobrá nálada jazdcov Trek - Segafredo
    
 
Potom tím Dimension Data informoval, že Omar Fraile odstúpil z pretekov. Domáceho cyklistu trápili zdravotné problémy, ale ešte včera dokázal vyžmýkať zo seba maximum a obsadil druhé miesto. Juhoafrickému zoskupeniu tak zostali len traja pretekári. Vedúca skupina dokázala udržať vysoké tempo dlhú dobu, pelotón znižoval náskok len po sekundách. Dvadsať kilometrov pred cieľom vydržali vpredu len De Marchi a De Gendt, ktorí mali stále k dobru osemdesiat sekúnd.
 
Viacej síl mal Alessandro de Marchi, ktorý ovládol aj rýchlostnú prémiu. Pre balík tak zostali zvyšné bonusové sekundy, ale nikto z favoritov o ne neprejavil záujem. Taliansky jazdec sa nechcel vzdať polminútového náskoku, ale pelotón ho pokryl sedem kilometrov pred cieľom. Všetko tak bolo pripravené na hromadný špurt, ale pred cieľom sa nachádzali dve krátke stúpania, ktoré vyžadovali od šprintérov aj patričnú šikovnosť.
 
Záver výborne zvládol Quick-Step Floors, ktorý udržal balík pokope a Matteo Trentin vyhral svoju tretiu etapu na tohtoročnej Vuelte. Druhý skončil Gianni Moscon, tretí finišoval Kragh Andersen.
 
Víťazná belgická zostava si postrážila zaujímavú koncovku trinástej etapy a vo finále mala dostatok jazdcov, aby pripravila pozíciu pre Mattea Trentina. Taliansky cyklista sa pred páskou najlepšie zorientoval a jasne získal tretí triumf. Trentin doteraz vybojoval tri víťazstvá na Grand Tour, no Vuelta je v tomto smere pre neho životným podujatím.
 
Svoje kvality ukázal aj Gianni Moscon, ktorý pri podpore Chrisa Frooma v ťažkých etapách dokázal finišovať na druhej priečke aj v takejto rýchlostnej koncovke. Hektický dojazd si postrážili aj jazdci na celkové poradie, ktorí sa umiestnili na predných pozíciách. Výnimku tvorili Zakarin, De la Cruz, Van Garderen, Meintjes a López, ktorým pribudlo na konto sedem sekúnd.
 
Matteo Trentin zvýšil svoje vedenie v bodovacej súťaže, pred Chrisom Froomom má náskok devätnásť bodov. Vo vrchárskej klasifikácii si polepšil o tri body Davide Villella. V celkovom poradí nastali len minimálne zmeny, ale pretekári majú pred sebou náročný víkend v Andalúzii, kde okrem dvoch cieľových stúpaní sú pripravené aj vysoké teploty.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mattea Trentina (víťaz)
"Nebolo to finále podľa môjho gusta a na papieri to vyzeralo jednoduchšie. Ale chceli sme ísť za etapovým triumfom. Spolujazdci boli výborní, každý si urobil svoju prácu. Keď vám takto pomôžu kolegovia, musíte jednoducho vyhrať. Sú to divoké momenty. Prišiel som sem sebavedomý, ale nečakal som, že budem až takýto úspešný. No preteky ešte nekončia a my chceme dosiahnuť ešte viac."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Gianni Moscona (druhé miesto)
"Bol to náročný deň. Celý čas sme sa starali o Frooma, ktorému všetci dôverujeme. Dnes som dostal svoju šancu a bolo to fajn. Na konci som mal dobrú pozíciu a chcel som to skúsiť. Ale Trentin je momentálne veľmi silný. Neviem, či budem mať ešte podobnú šancu. Teraz sa všetci sústredíme na horské etapy."
 
 
Výsledky
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 4:25:13 100
2. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 00:00 40
3. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 00:00 20
4. SCHWARZMANN Michael BORA - hansgrohe 00:00 12
5. VAN ASBROECK Tom Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 4
6. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
7. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:00  
8. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:00  
9. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
10. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 53:48:06 20
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:59  
3. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:13  
4. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:17  
5. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 02:23  
6. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:25  
7. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 02:37  
8. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 02:41  
9. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:13  
10. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 03:58  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 103
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 84
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 63
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 41
2. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 27
3. FROOME Christopher link ikonka UAE Team Emirates 21
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 6
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 23
3. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 28
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
V trinástej etape sa dostanú výnimočne k slovu najrýchlejší pretekári, ale tí sa musia pripraviť na zaujímavú koncovku. Na trase sa nenachádzajú žiadne prekážky, s ktorými by si neporadili šprintérske zoskupenia, aby dostali pod kontrolu vedúcu skupinu. Oveľa náročnejšia misia ich bude čakať v cieľovom meste. Tri kilometre pred cieľom sa cesta zdvihne na päť percent a aj posledných dvetisíc metrov obsahuje dve krátke vlny a okrem toho tristo metrov pred páskou stojí veľký kruhový objazd. Po dlhom čakaní na hromadný špurt sa v meste Tomares nemusí presadiť najrýchlejší jazdec, ale ten najšikovnejší.