10. 29.8. rovinata etapa ciel rovina Caravaca Jubilar > El Pozo 165 km Trentin
 
etapa 10
profil etapy - 1350 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Ani po voľnom dni sa nezastavil klesajúci trend počtu nastúpaných metrov v etape, ale organizátori vytrhli pretekárov z idylky po 125 kilometroch, keď museli absolvovať dvojicu náročných stúpaní. Celkovo prešli 165 súťažných kilometrov. Opäť sa očakával triumf úniku, tentoraz už boli v hre všetci protagonisti prvého týždňa, pretože si oddýchli a boli takmer na rovnakej štartovej čiare.
 
Počas voľného dňa sa zároveň všetci doudieraní a chorľaví pretekári liečili a mohli tak nastúpiť všetci. Traja mali extra motiváciu ako rodáci z Murcie, kde dnes prevažná časť etapy šla. Boli to dvaja borci Movistaru José Rojas s Rubenom Fernandezom a tiež známy Luis Leon Sánchez (Astana). Všetci traja sa určite snažili dostať do skupiny.
 
Únik sa ale tvoril dlhšie ako sa čakalo. Ani po dvoch hodinách nebol na svete. Stále niekto nastupoval a balík reagoval. Korunu všetkému nasadilo rozdelenie pelotónu na vetre, ktoré úniky úplne znemožnilo. Tempo bolo obrovské, paseku robil aj dážď. Sto kilometrov pred cieľom boli všetci pohromade.
 
Priemerná rýchlosť etapy atakovala hranicu päťdesiatich kilometrov za hodinu. Oficiálne kanály pretekov dokonca hlásili prejazd medzi 80 až 100. kilometrom rýchlosťou 70 km/h. To už bol taký extrém, že sa znova balík rozdelil. Vzadu ale neostali žiadne väčšie mená.
 
Až sedemdesiat kilometrov pred páskou sa vytvoril klasický únik. Ľudia v balíku si šli vykonať potrebu a konečne sa situácia upokojila. Vpredu bolo osemnásť ľudí. Nico Denz a Alexandre Geniez (2x Ag2r), Niki Terpstra a Matteo Trentin (2x Quick-Step), Bert-Jan Lindeman a Juan José Lobato (2x LottoNL), Valerio Agnoli a Domen Novak (2x Bahrajn-Merida), Daniel Moreno a José Rojas (2x Movistar), Rafael Reis a Diego Rubio (Caja Rural), Julien Bernard (Trek), Alessandro De Marchi (BMC), Michael Morkov (Kaťuša), Luis Leon Sánchez (Astana), Arnaud Courteille (FDJ), Jacques Van Rensburg (DiData). Veľmi rýchlo si vypracovali náskok vyšší ako štyri minúty a vyzeralo to tak, že predsa len by to dnes mohol vyhrať aj únik.
 
Vpredu nebol nikto z poradia, takže to bola pre všetkých ideálna situácia. Zaujímavé ale bolo, že až šesť celkov malo vpredu po dvoch ľudí, teda spolupráca bola otázna. Sky povolilo päť a pol minúty, ale viac už nechcelo. Vpredu bol okrem iných Matteo Trentin, teda druhý muž bodovacej súťaže so šesťbodovou stratou na Frooma. Pochopiteľne vyhral aj jedinú šprintérsku prémiu dňa a znížil odstup na Brita o štyri bodíky, no kľúčové bolo, či bude bodovať aj z cieľa, alebo mu to Sky, prípadne jeho zlé nohy, pokazia. Prvá možnosť sa nezdala pravdepodobná, v Sky vládla pohoda a dobrá nálada. Viď video.
 
 
video v clanku ikonka ciernaKde sú Chrisove okuliare?
 
 
Štyridsať kilometrov pred páskou začala dvojkombinácia kopcov. Najprv Alto del Morrón de Totana (5,7 km; 5,7 %). Už hneď v úvode sa vydal do samostatného boja Van Rensburg, ktorému akoby nerobila dobre spoločnosť iných pretekárov v kopci. Vyšľapal ho teda sám a vzal aj tri body na vrchole. Postupne začal strácať pevnú pôdu pod nohami a dobehli ho Rojas, Rosón a Terpstra. Holanďan ale dostal pokyn, aby počkal Trentina, ktorý to nemal ďaleko k nim.
 
Nasledovalo Collado Bermejo (7,7 km; 6,5 %), teda stúpanie prvej kategórie. Pelotón ostával kompaktný, ale zmenou bolo, že tempa sa ujali jazdci Bahrajnu-Merida. Vincenzo Nibali mal zjavne niečo v pláne.
 
Keďže strata hlavnej skupiny klesala pomaly, počas stúpania už bolo jasné, že únik opäť zvíťazí. V zjazde nemal prečo prísť o viac ako štyri minúty výhody. Kilometer pred vrcholom kopca boli vpredu štyria pretekári Rojas (Movistar), Rosón (Caja Rural), Van Rensburg (DiData) a Trentin (Quick-Step). Pol minúty za nimi šli Sánchez (Astana), Agnoli (Bahrajn-Merida), De Marchi (BMC), Soler (Movistar), Geniez (Ag2r) a Courteille (FDJ). Dvaja z nich nemuseli striedať.
 
Práve táto šestka sa ale tesne pred vrcholom začala trhať, pretože vedeli, že ak nedobehnú čelo v kopci, v zjazde to bude ťažké, pretože Trentin s Rojasom patria medzi zjazdársku špičku. Najviac bodov na vrchole bral Rojas, ktorý sa so štrnástimi bodmi dostal na štvrtú priečku v súťaži, ale Villella mohol byť úplne pokojný. Dnes to opäť nebolo o tomto boji.
 
Vincenzo Nibali nastúpil tesne pred vrcholom, no súperi takúto situáciu čakali a Moscon to pre Frooma i ostatných zalepil. Nasledoval dlhočízny polosuchý zjazd. Van Rensburg nemal také schopnosti, alebo nechcel riskovať a nestačil čelnej trojici.
 
Nibali si postupne budoval náskok meter po metri, ale v polovici klesania to nebolo to, čo si predstavoval, a tak snahu vzdal. Podľa očakávania sa vpredu vytvroilo duo Rojas - Trentin. Obaja mali zhruba rovnaké šance na triumf. Jasné bolo to, že sa Talian dostane späť do čela bodovačky a vybuduje si aj slušný náskok pred Froomom. V závere sa trochu taktizovalo, ale Rojas šiel stále veľmi nelogicky na prvej pozícii. Matteo Trentin ho zdolal veľmi jednoducho. Je tak prvým dvojnásobným víťazom na týchto pretekoch. Za nimi dorazili na pásku Rosón s Van Rensburgom.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
 
 
Skupina favoritov prišla do cieľa pokojne a spoločne, akoby si nevšimla, že im asi desať kilometrov pred páskou ušiel tretí muž celkového poradia Nicolas Roche (BMC). So slabým tempom boli veľmi spokojní najmä Zakarin s De la Cruzom, ktorí v zjazde zaostali a ich skupina dobehla ostatných dva kilometre pred páskou. Roche získal 29 sekúnd, čo znížilo jeho stratu celkovo na 37 a už je iba sekundu za Chávesom. V BMC teda musia byť spokojní.
 
V celkovom poradí žiadne pozičné zmeny nenastali, no v bodovacej súťaži si Trentin urobil 23-bodový náskok na Frooma, čo by mu dres malo zaručiť zrejme na celý druhý týždeň. Aj keby sa pred neho keňský rodák dostal, obliekol by si ho ako druhý v poradí. V ďalších súťažiach sa nič neudialo.
 
Sledovali sme ultrarýchlu etapu. Prví pretekári napriek občasnému dažďu dorazili do cieľa o štyridsať minút skôr ako predpokladal rozpis. Dosiahli priemernú rýchlosť viac ako 46 km/h, a to mali v profile aj dve stúpania. Quick-Step opäť ukázal svoju silu. Trentin v závere minulého týždňa oddychoval a dnes zdolal nie len v zjazde a špurte, ale hlavne kopci papierovo lepších vrchárov. Triumf si teda jasne zaslúžil. V televíznom rozhovore nezabudol hodiť poznámku, ktorú vypustil už Alaphilippe v sobotu, že pre Quick-Step Vuelta nekončí a máme očakávať ďalšie triumfy. Po dnešku sú teda na čísle štyri. Movistar na podobný úspech stále čaká. V poradí pretekára nemajú, takže jazdia aktívne. Triumf už je na spadnutie, hoci mladý Soler by asi nemal unikať každý deň, ale aspoň etapu-dve našetriť. Dnes si slušne pomohli v súťaži družstiev.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mattea Trentina (víťaz)
"Veľmi som chcel zasa vyhrať. Vyhliadol som si túto etapu. Pasáž s kopcami bola ťažká, ale sklon bol pravidelný, takže to mi sedelo, veril som si. Bolo výborné, že tam bol Rojas. V zjazde som sa ho chytil a José šiel naozaj výborne. Popravde si myslím, že viem dobre zjazdovať, ale párkrát som mal problém ostať za jeho zadným kolesom. Podarilo sa nám ujsť ostatným a v špurte som to už nejako zvládol. Jasné, že teraz pôjdeme po piatom víťazstve (smiech)."
 
 
Kolega Juraj Pivarči pripravuje večerný súhrn reakcií...
 
 
Výsledky
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 3:34:56 100
2. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 00:01 40
3. ROSON Jaime Caja Rural - Seguros RGA 00:19 20
4. VAN RENSBURG Jacques Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:21 12
5. GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:56 4
6. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:59  
7. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 02:22  
8. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 02:22  
9. COURTEILLE Arnaud FDJ link ikonka 02:40  
10. REIS Rafael Caja Rural - Seguros RGA 03:05  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 40:12:44 20
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:36  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:36  
4. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:17  
5. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:27  
6. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 01:30  
7. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:33  
8. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:52  
9. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 01:55  
10. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:15  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 78
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 55
3. POLJANSKI Pawel BORA - hansgrohe 44
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 38
2. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 17
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 15
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 6
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 17
3. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 31
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase etapy:
3 20 modre 34 km - Alto del Morrón de Totana: dĺžka 5,7 km; sklon 5,7 % (3-2-1)
1 20 modre 22 km - Collado Bermejo: dĺžka 7,7 km; sklon 6,5 % (10-6-4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Po voľnom dni je pripravené javisko pre útočníkov. Pred cieľom je pripravené dvoj-stúpanie, ktoré odláka šprintérov a zároveň nebude nič riešiť pre jazdcov na celkové poradie, takže pelotón môže ponechať voľnosť vedúcej skupine. Alto del Morrón a Collado Bermejo sú kopce s pravidelným priemerným sklonom, stúpanie prvej kategórie dosahuje prevýšenie šesť až osem percent. Z jeho vrcholu zostáva do cieľa 22 kilometrov, ktoré väčšinou prebehnú v zjazde. Ak sa nevytvorí silná vedúca skupina, etapový triumf rozhodne špurt okliešteného balíka, alebo neskorý atak.
 
 
etapa 10 kopec
profil najťažšieho kopca (© lavuelta.com)