3. 21.8. rovinata etapa ciel rovina Canigo-Conflent > Andorra 158 km Nibali
 
etapa 03
profil etapy - 3000 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Andorra býva častou zastávkou na Grand Tours, zvyčajne v itinerári Vuelty. Ešte nikdy sa ale tak nestalo hneď v tretej etape. Pretekárov čakalo 158 kilometrov, tritisíc výškových metrov, tri kategorizované stúpania a tri rôzne krajiny.
 
Na štart sa postavilo 194 pretekárov, druhá etapa bola konečnou až pre štyroch pretekárov, okrem Kolářa, Morena a El Abdiu nemohol dnes pokračovať ani Benjamin King z DiData.
 
Boli sme zvedaví, ako sa to bude vyvíjať s únikom, pretože včera sa žiaden nevytvoril a dnes mali jazdci Quick-Stepu náročnú úlohu postrážiť si vývoj etapy. Od štartu to ale vzali veľmi zľahka a bez problémov odišla osmička, ktorá nebola od začiatku kompaktná, ale postupne sa poskladala. Boli to Axel Domont a Alexandre Géniez (2x Ag2r), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Davide Villella (Cannondale), Przemyslaw Niemiec (UAE), Anthony Turgis (Cofidis), Fabricio Ferrari (Caja Rural) a Fernando Orjuela (Manzana).
 
Náskok čelnej partie stúpal na hranicu štyri a pol minúty, ale pod vrcholom Col de la Perche (19,5 km; 4,8 %) sa trochu znížil. Vrcholom prvého kategorizovaného kopca pretekov prešiel ako prvý Thomas De Gendt a pripísal si prvých desať bodov do boja o vrchárskú súťaž, ktorá bude pravdepodobne jeho cieľom. Určite sa pokúsi aj vyhrať etapu. Oficiálne kanály Vuelty pripomínajú, že vyhral už na Stelviu aj Mont Ventoux, takže Anglíru by určite nebolo na zahodenie...
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo špurtu na vrchárskej prémii
 
 
V rovinatej strednej pasáži etapy sa nikto výraznejšie ku Quick-Stepu nechcel pridať a rozostup sa vrátil do hodnôt pred vrcholom prvého kopca a začal sa približovať k piatim minútam. Nič zásadné sa nedialo. Všetci určite premýšľali nad záverom etapy, ktorý vyvolával mnohé otázky.
 
54 km pred páskou ešte v rovinatom úseku začal trošku vyvádzať Axel Domont, ktorý vyrazil dopredu a začal si budovať náskok pred už bývalými spolupracovníkmi z úniku. O pár minút sa dostal pod Col de la Rabassa (dĺžka 13,3 km; sklon 6,8 %). Nepríjemné stúpanie Francúza "zlikvidovalo" a zvyšok úniku sa rozdelil. Vpredu ostala trojica Villella, Ferrari a Geniez, za nimi stúpali Turgis, s Niemiecom a De Gendtom. Pelotón sa podľa očakávania rýchlo približoval a v polovici kopca zhĺtol prvú trojicu. Tempo už určovali jazdci Sky.
 
Villella s Geniezom ukázali, že majú viac síl ako Ferrari a nastúpili mu. Vyzeralo to tak, že prídu na vrchol Col de la Rabassa pred vrchármi a pobijú sa tak o bodkovaný dres. Z balíka medzi tým odišiel Antonio Pedrero, španielsky debutant z Movistaru. Nebol tam už ani Yves Lampaert, ale z opačného dôvodu, tempu nestačil a potvrdili sa papierové predpoklady o prezliekaní la roja. Medzi pretekármi, ktorí nestačili tempu Sky bol prekvapujúco aj Marc Soler, ktorý zaujal neuveriteľnými vrchárskymi výkonmi v Katalánsku a niektorí ho považovali za čierneho koňa Vuelty. Čoskoro ho nasledovala aj ďalšia mladá hviezdička z Movistaru Richard Carapaz. Keď to nevydržal ani Bob Jungels (Quick-Step), bolo jasné, že dnešné rozdiely môžu byť väčšie ako sa čakalo.
 
 
vuelta 2017 etapa 03 sceneria
Scenéria dnešnej etapy (© Slipstream Sports)
 
 
O pozornosť si povedal aj Rui Costa (UAE), ktorý nastúpil s Darwinom Atapumom päť kilometrov pred vrcholom kopca, a to ešte zvýšilo tempo Sky. Villella s Geniezom to mali zrátané. Podarilo sa im ale prehupnuť cez vrchol tesne pred mašinou Sky, ktorá zlikvidovala Costu a Villellu čakali pódiové starosti. V zjazde to vzdali a na čele bola zhruba päťdesiatka pretekárov. V zajzde sa rozhodli tempo udávať borci UAE.
 
Čakal ich ešte výstup na Alto de la Comella (4,3 km; 8,6 %), ktorý vrcholil sedem kilometrov pred páskou. Ešte pred tým bola na programe šprintérska prémia a prekvapujúco iba Chris Froome mal záujem o sekundy. Bez problémov získal tri.
 
Pod kopec vletel Gianni Moscon tak rýchlo, že odpáral úplne všetkých okrem svojho lídra Frooma, Chávesa a Arua. Nibali, Bardet, Pozzovivo, Moreno, Van Garderen, Roche, De la Cruz, Zakarin, Yatesovci, Barguil, Woods a Meintjes sa spamätali o pár sekúnd a dieru zalepili. To sa ale zďaleka nestalo v prípade Alberta Contadora, ktorý úplne odpadol. Problémy mali aj Kelderman s Kruijswijkom a Majkom.
 
Dobrou správou pre dramatizáciu podujatia bolo, že Sky nebol až taký suverénny. Kilometer pred vrcholom Alto de la Comella ostal pri Froomovi už iba Nieve a bolo tam ešte zo pätnásť pretekárov. To už ale hútal nástup Froome. Najsilnejší vrchár súčasnosti sa zbavil všetkých súperov okrem Estebana Chávesa (Orica). Ten mu ale nestriedal, takže všetko bolo na Britovi. Za nimi nechcel ísť Fabio Aru (Astana) sám, stále sa obzeral a hľadal koalíciu. Našiel ju v podobe Romaina Bardeta (Ag2r).
 
Vrcholom prešli ako prvé dve dvojičky. Froome - Cháves a Aru - Bardet. Za nimi šiel David de la Cruz (Quick-Step) a tak partia Nibali, Roche, Van Garderen, Pozzovivo. Vpredu sa ale taktizovalo, nikto nechcel vystriedať Frooma a osemsto metrov pred páskou sa všetci spojili. Perfektný predviedol Vincenzo Nibali a žralok si dnes súperov poriadne vychutnal. Vyhral pomerne jasne. Druhý špurtoval De La Cruz, tretí Froome.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
 
 
Iba deväť pretekárov zvládlo ťažkú etapu bez straty. Yatesovci dostali pol minúty, Meintjes so Zakarinom 54 sekúnd. Nepríjemných 74 sekúnd si pripísali Barguil, Costa, Kelderman, Kruijswijk či López. No a zdá sa, že mimo hry sú už po dnešku Contador s Majkom, ktorí dostali až dve a pol minúty, čo síce nie je ešte nič zásadné, ale veľmi odhalilo ich formu.
 
A môžeme hádať, kto si obliekol la roja. Bol to Christopher Froome, ktorému pomohli bonifikácie na prémii i v cieli. De la Cruz, Roche a Van Garderen prehrali súboj o dres na prémii, ktorú vypustili. Majú dvojsekundový zásek. Nibali stráca desať, Cháves jedenásť sekúnd. Šesť pretekárov je teda na čele pretekov s minimálnymi rozdielmi. Uvidíme, či sa na tom v nasledujúcich dňoch niečo zmení. Najmä domáci De la Cruz by mohol mať záujem zašpurtovať si na prémiách, aby sa dostal do dresu, ktorý už obliekal aj vlani.
 
Do zeleného dresu obliekli Nibaliho, bodkovaný pripadol Villellovi a biely Froomovi, teda zajtra si ho oblečie Cháves.
 
Opäť to boli jazdci Sky, ktorí nastolili pekelné  tempo v náročnej etape a rozmetali konkurentov. Ich dominancia ale zďaleka nebola taká veľká ako na Tour, takže napríklad Oricu s tromi pretekármi vysoko to mohlo povzbudiť. Dokonca to vyzerá tak, že Austrálčania by mohli vyhrať súťaž tímov. Prácu kolegov dokonal Froome pekným nástupom, ale doplatil na to, čo často aj Peter Sagan, teda nikto mu nepotiahol a znova nevyhral. Zdá sa, že iba Cháves z pretekárov, ktorí neskončili v Top 10 na Tour, bude mať šancu potrápiť britského suveréna, a práve jeho oddýchnuté nohy by mohli úradovať v záverečnom týždni. Preto to určite nebol posledný atak Frooma a môžeme zaručiť, že na tejto Vuelte uvidíme viacero zaujímavých vzostupov aj pádov.
 
Od dnes začíname publikovať aj tradičné sumáre reakcií...
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Vincenza Nibaliho (víťaz)
"Vedel som, že táto etapa bude ťažká. V predposlednom kopci sme šli príliš rýchlo, tak som musel v tom poslednom trochu zvoľniť, ísť si svoje tempo. V zjazde som sa potom snažil skresať stratu, ale nemyslel som si, že tú skupinu dobehneme, takže nerozmýšľal som o triumfe. V tom závere mi to vyšlo.
Bude veľmi ťažké bojovať o červený dres s takým pretekárom akým je Froome."
 
 
Výsledky
1. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 4:01:22 100
2. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:00 40
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:00 20
4. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 12
5. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:00 4
6. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:00  
7. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:00  
8. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00  
9. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
10. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:25  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 8:53:44 20
2. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:02  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:02  
4. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:02  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
6. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:11  
7. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:38  
8. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:39  
9. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 00:43  
10. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:48  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 31
2. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 25
3. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 24
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 12
2. GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale link ikonka 10
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 10
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 10
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 20
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 23
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 modre 133 km - Col de la Perche: dĺžka 19,5 km; sklon 4,8 % (10-6-4-2-1)
1 20 modre 31 km - Col de la Rabassa: dĺžka 13,3 km; sklon 6,8 % (10-6-4-2-1)
2 20 modre 7 km - Alto de la Comella: dĺžka 4,3 km; sklon 8,6 % (5-3-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Tretí deň a pretekári sa dostanú do relevantných kopcov. Začínať sa bude na francúzskom území, kde stojí dlhá previerka Col de la Perche, po ktorej sa cyklisti presunú cez Španielsko do Andorry a tento maličký štát ponúkne dva kopce. Coll de la Rabassa je v prvej časti tvrdým stúpaním, kde sa precedí hlavná skupina, ale to hlavné obstará Alto de la Comella. Tento krátky kopec sa pohybuje v okolí ôsmich percent, čo už je pekná ponuka na útok, keďže vrcholí len sedem kilometrov pred cieľom. V tretej etape sa objavia prvé stúpania, finišuje sa po klesaní, bude to nervózna previerka. Za istých okolností sa môže presadiť hlavný únik dňa, etapový triumf sa dá získať útokom na poslednom kopci, alebo tento dojazd si postrážia hlavní favoriti na titul a bude sa špurtovať v malej skupine najsilnejších.
 
 
etapa 03 kopec
profil najťažšieho kopca (© lavuelta.com)