18. 7.9. zvlnena etapa ciel rovina Suances > S. Toribio Liébana 168 km Armée
 
etapa 18
profil etapy - 2885 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Po stredajšej napínavej etape prišla na rad taká, ktorá v celkovom poradí karty miešať nemala, ak tak iba minimálne, ale s Contadorom v štartovej listine človek nikdy nevie... Bol to deň stvorený pre únik a množstvo tímov ešte malo šancu zapísať si etapový vavrín, ktorý získalo zatiaľ iba deväť tímov, čo je najmenej na GT za posledné roky.
 
168-kilometrová etapa mala dve časti. Úvodnú rovinatú až zvlnenú z mestečka Suances, kde sa tvrdo bojovalo o únik a posledných sedemdesiat kilometrov sa neustále stúpalo a klesalo. Celkovo jazdci nastúpali až 2885 výškových metrov a čakal ich cieľ na kopci nad mestom Santo Toribio de Liébana.
 
V prvej hodine sa podľa očakávania neoddelila žiadna skupina. Skúšalo to mnoho ľudí. Zbytočne by sme všetkých vypisovali. Aktívne boli hlavne dva tímy - Movistar a Quick-Step. Ten prvý stále čaká na triumf a veľmi po ňom túži, druhý má spoľahlivé recepty na jeho získanie, keďže ich už majú päť, no ťahajú najdlhšiu sériu štyroch etáp bez výhry.
 
Na šesťdesiatom kilometri ušla hlavnému poľu skupina dvadsiatich borcov a vyzeralo to tak, že únik je na svete. Boli tam José Rojas a Marc Soler (2x Movistar), Julian Alaphilippe a Matteo Trentin (2x Quick-Step), Clément Chevrier a Alexis Gougeard (2x Ag2r), Jérémy Maison a Anthony Roux (2x FDJ), Alessandro De Marchi (BMC), Magnus Cort (Orica-Scott), Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe), Toms Skujinš (Cannondale-Drapac), Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo), Matej Mohorič (UAE Team Emirates), Alexej Lutsenko (Astana), Sander Armée (Lotto-Soudal), Giovanni Visconti (Bahrajn-Merida), Stéphane Rossetto (Cofidis), Sergio Pardilla (Caja Rural) a Aldemar Reyes (Manzana-Postobón).
 
Skupina konečne odišla aj vďaka tomu, že tam Movistar s Quick-Stepom mali po dvoch pretekároch, teda mohli byť spokojní. Boli to z ich strany známe útočné firmy. Trentin chcel získať neuveriteľný štvrtý triumf a vrátiť sa späť do čela bodovacej súťaže. To druhé mohol dnes dosiahnuť iba ziskom plných 29 bodov z cieľa i prémie, čím by Frooma dorovnal. Včerajšou krízou dal Brit psychologickú i reálnu šancu Talianovi, ktorý zistil, že keďže líder pretekov včera nebodoval, nemusel by ani v sobotu.
 
Náskok stúpal veľmi rýchlo a hneď po pár minútach bolo zrejmé, že si to dvadsiatka rozdá aj o etapu. Jazdci Sky nemali žiadne záujmy. Okrem Trentina boli vpredu aj ďalší traja etapoví víťazi Alaphilippe, Mohorič a Lutsenko. Ostatní teda mali veľmi zdatných súperov.
 
Úroveň náskoku sa začala zastavovať až na hranici dvanásť a pol minúty pod prvým klasifikovaným kopcom Collada de Carmona (4,8 km; 7,2 %). Ten vystúpali ľudia vpredu spoločne a tri body si odniesol José Rojas, ktorý ale vedel, že sa vyššie ako na tretiu pozíciu medzi vrchármi nedostane.
 
Prostredná časť etapy bola naliňajkovaná a svojim spôsobom nepodstatná. Spomalilo sa a všetci šetrili sily na záver. V jednom zjazde sa ale ukázal Maison z FDJ. Zvýšil tempo čelnej skupiny, akoby chcel trochu zabrnkať na nervy súperom. Niektorí sa za ním vydali, no všetko sa ešte pod druhým kopcom spojilo. Nasledovala trojka Collada de Ozalba dĺžky 6 km a sklonu 6,6 %.
 
Ako prvý sa ale nezačal deliť únik, bola to skupina favoritov. Kaťuša v druhom kopci vymenila Sky a nasadila také tempo, že rozbila pelotón na framforce. Strácať začal dokonca aj Esteban Cháves (Orica). Svoju šancu začali cítiť útočiví pretekári a Fabio Aru (Astana) vyrazil dopredu pred vrcholom. Bol veľmi osamotený a do cieľa ešte zostávalo cez 40 kilometrov, takže to bolo trochu zvláštne, ale sympatické. Ostatní favoriti sa v zjazde upokojili a šli spolu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo ataku Fabia Arua
 
 
Vpredu sa odčlenili Sander Armée (Lotto Soudal) s Alexisom Gougeardom (Ag2r), no ostatní ľudia z úniku im ostávali v pätách. Najmä Marc Soler (Movistar). Bolo tam ešte všetko otvorené. Napokon sa tam pridali ešte aj Rojas, Alaphilippe, Lutsenko, De Marchi a Visconti.
 
Jazdci Sky nepotrebovali riešiť Arua, takže keď už mal viac ako minútu náskoku, začalo sa nastupovať znova a snažili sa rôzni jednotlivci vrátane Jarlinsona Pantana, čo bol jasne zdvihnutý výkričník pre všetkých. V prvej tretine predposledného kopca prišiel atak Alberta Contadora. Kolumbijčan mu ale pomáhal krátko a zasa bol na všetko sám. Nikto mu nechcel pomôcť, hoci dobiehal rôznych pretekárov, ktorí odišli tesne pred tým. Wout Poels a Mikel Nieve ale bez problémov Pistolera dolepili.
 
Upokojenie situácie využil David de la Cruz (Quick-Step) a skúsil to on. Tento Španiel ale Sky nezaujímal, takže po ňom nešli. Pre jazdca Quick-Stepu bol ale dôležitý Fabio Aru, teda človek tesne pred ním v GC, hoci slovo tesne je prehnané, keďže bolo medzi nimi viac ako tri a pol minúty.
 
V závere kopca to ešte Contador skúsil, ale posledný zjazd absolvovali favoriti spoločne. Opäť sa na čele objavili jazdci Sky. Froome tam mal ešte štyroch kolegov a nešli podlahu. Zozadu sa vrátil aj Cháves. Nibali celý deň vyčkával, pôsobil veľmi pokojne. Aru ďalej bojoval sám s minútou náskoku.
 
Vpredu sa pod cieľovým kopcom viackrát rozdelili aj pospájali až to vypľulo situáciu, že stúpať na Alto de Santo Toribio de Liébana (3,2 km; 6,4 %) začala ako prvá dvojica Armée - Lutsenko. Za nimi šiel Alaphilippe, no ďalší členovia pôvodného úniku strácali iba niekoľko desiatok sekúnd. Najviac síl mal v samom závere Sander Armée, ktorý zaznamenal už tretí triumf pre Lotto Soudal. Porazil slávnejších súperov a vyhral vôbec prvý raz medzi profesionálmi. Druhý dorazil Lutsenko. Alaphilippe to znova v takejto pozícii vzdal, a tak si po tretiu pozíciu prišiel Visconti.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Fabio Aru začal stúpať do cieľa s náskokom 1:15 na vláčik Sky. Kopec trošku rozbehol Pantano, no nevydržal dlho, takže žiadnu paseku nenapáchal. Veľmi tvrdo ale šiel Moscon, čo znamenalo, že Froome sa cíti dobre a aj sám nastúpil. Podarilo sa mu zbaviť Nibaliho a udržali sa ho iba Contador s Woodsom.
 
Aru sa objavil hore so stratou 9:55, Contador, Froome a Woods 10:09. Kelderman, Zakarin a Poels 10:13. Nibali sa poriadne zapotil a s mankom 10:29 dostal dvadsať sekúnd na najväčších konkurentov.
 
Aj dnešný deň bol o dvoch frontoch. Únik zrodil ďalšieho nováčika medzi hrdinami. Kto by to bol povedal, že Armée zdolá známejších súperov. Je však pravdou, že bol vysoko v celkovom poradí, na 23. pozícii, teda už pred tým ukázal slušné nohy v kopcoch, lepšie ako jeho konkurenti, ktorí sa šetrili na vybrané dni. V Lotte Soudal musia byť s tromi triumfami nad mieru spokojní.
 
Medzi favoritmi došlo k menším rozdielom. Aru napokon získal iba pár nepodstatných sekúnd. Vzhľadom na to, koľko síl ho to stálo, spokojný byť nemôže. Za ním sa stalo to čo aj v predchádzajúcich etapách s krátkym kopcom v závere. Froome, Contador ani Woods problémy nemali a v Sky predpokladali, že Nibali by mohol mať rovnako ako v piatej etape, kde pri takomto dojazde stratil pol minúty. Mali pravdu a vrátili na svoju stranu sebavedomie, keďže ako sa vyjadrujú, pokojní boli aj po včerajšku. Žralok stráca 1:37.
 
Boj o pódium rozhodne sobotnajšie Anglíru. Uvidíme, či to už bude iba medzi Keldermanom a Zakarinom, alebo sa do toho zapletie aj Contador. Z ľudí v Top 10 dnes najviac stratil López, ktorý nemal svoj deň, no na svojej šiestej pozícii je izolovaný. Aru sa dostal na úroveň siedmeho Woodsa, ale obaja sa ešte pobijú s Poelsom.
 
Matteo Trentin prišiel do cieľa na siedmej pozícii, takže ešte potrebuje získať minimálne šestnásť bodov na Frooma. Davide Villella má naďalej šesť bodov náskoku na Lópeza.
 
Dnes sumár reakcií publikovať nebudeme, pretože priestor dostane preview kanadských jednorazoviek...
 
 
Výsledky
1. ARMÉE Sander Lotto Soudal link ikonka 4:09:39 100
2. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:31 40
3. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:46 20
4. GOUGEARD Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 01:02 12
5. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 01:06 4
6. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 01:19  
7. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 01:21  
8. PARDILLA Sergio Caja Rural - Seguros RGA 01:21  
9. TOLHOEK Antwan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:38  
10. ROUX Anthony FDJ link ikonka 01:42  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 72:03:50 20
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:37  
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:17  
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:29  
5. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:34  
6. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 05:16  
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 06:33  
8. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 06:33  
9. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:47  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 10:26  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 137
2. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 121
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 118
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 54
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 47
3. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 33
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 5
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 12
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 18
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase etapy:
3 20 modre 60 km - Collada de Carmona: dĺžka 4,8 km; sklon 7,2 % (3-2-1)
3 20 modre 43 km - Collada de Ozalba: dĺžka 6 km; sklon 6,6 % (3-2-1)
2 20 modre 29 km - Collada de la Hoz: dĺžka 7 km; sklon 6 % (5-3-1)
3 20 modre Cieľ - Alto de Santo Toribio de Liébana: dĺžka 3,2 km; sklon 6,4 % (3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Jazdci na celkové poradie mohli mať pred sebou "voľnejšie" popoludnie, ale predchádzajúce Froomove zaváhanie si vyžiada od niektorých favoritov dôslednejšie preskúmanie jeho výkonnosti. Líder pretekov sa musí pripraviť na to, že na záverečnej kopcovitej pasáži bude pod tlakom zo strany niektorých celkov. Vincenzo Nibali cíti, že červený dres nemusí byť pre neho stratený, a Alberto Contador po fantastickom výkone na Los Machucos dostal chuť na stupne víťazov, takže koncovka osemnástej etapy dostane novú, atraktívnejšiu dimenziu. Obidvaja si budú želať náročné finále a Trek spoločne s Bahrajnom môžu nasadiť tvrdé tempo na troch kopcoch, kde sklony prekračujú sedem percent. Táto ich aktivita môže pôsobiť vyčerpávajúco na jazdcov v pelotóne, čo sa určite prejaví na cieľovom stúpaní, ktorého posledný kilometer prekročí jedenásť percent. Otázkou zostáva, či pelotón bude bojovať o etapový triumf a tým pádom aj o bonusové sekundy, alebo takéto privilégium dostane únik.
 
Pripravená koncovka náramne vyhovuje Michaelovi Woodsovi, ktorý si veľmi dobre viedol aj na Los Machucos, výborným špurtom do kopca disponuje Julian Alaphilippe a v nedávnych etapách predviedol smrtiace zrýchlenie Miguel López, takže záujem o etapu budú mať aj Cannondale, Quick-Step Floors alebo Astana. A keď k tomu pridáme očakávanú aktivitu zo strany Treku a Bahrajnu, razom môžeme mať pred sebou zaujímavú previerku. Chris Froome má stále pekný náskok, ale akákoľvek ďalšia strata pred Anglíru oslabí jeho pozíciu. Preto bude veľmi dôležité, ako si bude počínať na Alto de Santo Toribio, či jeho forma skutočne klesá, alebo v sedemnástej etape prežil len zlý deň. Celý tím Sky musí opäť mobilizovať sily na záverečné stúpanie, ale aj na domestikov britskej zostavy musí raz prísť únava. Nibali si bude veriť, že na poslednom kilometri dokáže získať na Frooma nejaký čas, čo by ešte viac zvýšilo jeho morálku, a špurt do kopca si vyskúša aj Contador, ktorý bude chcieť nechať za sebou Keldermana a  Zakarina. Záverečné stúpanie je síce krátke a nevytvorí veľké rozdiely, ale priaznivý výsledok na jeho sklonoch dodá úspešným jazdcom zvýšenú motiváciu. Pri pohľade na túto etapu nesmieme zabudnúť na takých jazdcov ako Bardet, Adam Yates, Majka alebo Costa, ktorí budú chcieť vyfúknuť triumf jazdcom na GC.                   
 
 
Krátke preview trasy:
Po dvoch ťažkých etapách sa pelotón uspokojí, keď sa vytvorí silná vedúca skupina, ktorá to dotiahne až do cieľa. Ale ani v tom prípade nečaká na favoritov nič ľahké. Možno len na úvodných sto kilometroch. Potom sa postavia do cesty tri stúpania, ktoré  sa pýšia priemerným sklonom šesť až sedem percent, čo vytvorí náročných štyridsať kilometrov jazdy. Po chvíľkovom odpočinku sa bude opäť finišovať na krátkom stúpaní, čo sadne výbušným vrchárom. Posledných dvetisíc metrov sa vyšplhá na desať percent, takže ak bude mať niekto chuť a potrebnú silu, má možnosť zašprintovať si o dôležité sekundy. Niektorí z favoritov sa tu môže nachytať, keď už nebude zvládať odpor ďalších nepríjemných úsekov pred cieľovou páskou.
 
 
- na titulnej fotografii je víťazstvo Tomasza Marczynskeho, fotografiu Sandera Arméeho zatiaľ nemáme k dispozícii...