9. 27.8. zvlnena etapa ciel rovina Orihuela > Cumbre del Sol 176 km Froome
 
etapa 09
profil etapy - 1970 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Ďalšia etapa ako cez kopirák s predchádzajúcimi. Taká bola deviata časť Vuelty. Počet nastúpaných metrov ku koncu týždňa deň po dni klesal, ale stúpania sa približovali k cieľu až to bol dnes priamo kopec na vrchole ktorého umiestnili cieľovú bránu v meste Cumbre del Sol. Kopec sa volal Alto de Puig Llorenca dĺžky štyroch kilometrov a sklonu 9,1 %.
 
Opäť boli scenáre dva. Buď sa bude radovať unikajúca skupina, alebo ju pelotón dobehne a rozdajú si to vrchári o triumf. Jedno bolo ale jasné, že sa určite bude medzi hviezdami bojovať. Najmä zlepšujúci sa Contador chcel určite v pondelok oddychovať v lepšej pozícii. Rovnako sa včera darilo Froomovi, takže chcel niečo podobné zopakovať aj dnes.
 
Boj o únik bol dnes nervóznejší ako v posledných dňoch, pol hodiny sa situácia stále menila a v žiadnej skupine nemal pretekára Cannondale, ktorý makal na čele pelotónu. Ani na X-tý pokus tam ale zeleného jazdca nedostali a odišlo desať ľudí. Boli to Lluis Más a Diego Rubio (2x Caja Rural), Markel Irizar (Trek), Marc Soler (Movistar), Marco Haller (Kaťuša), Bert-Jan Lindeman (LottoNL), Tobias Ludvigsson (FDJ), Anthony Turgis (Cofidis), Conor Dunne (Aqua Blue) a Ricardo Vilela (Manzana). 
 
UAE a Cannondale pracovali na čele hlavnej skupiny takmer hodinu, no tento boj napokon vzdali a skupina si začala budovať svoju časovú výhodu. Tempo etapy bolo privysoké, okolo 46 km/h.
 
Zaujímavé bolo, že vpredu sme nemali žiadnu hviezdu typu Alaphilippa, De Gendta, či Majku. Nikto v celkovom poradí nebol tak vysoko, aby ohrozoval Sky, takže Froomovcov dnes únik vôbec nemusel zaujímať.
 
Menoslov odstupujúcich pretekárov sa aj dnes rozšíril. Kvôli pádu počas etapy musel domov odísť Jens Debusschere, takže Lotto Soudal už vôbec nebude mať záujem o špurty. A Belgičana doplnil ešte Johan Le Bon (FDJ), ktorý sa tiež ocitol na zemi.
 
Celý deň pracovali najmä ľudia z Cannondalu, ktorí verili v triumf Michaela Woodsa zo skupiny favoritov. Úniku nepúšťali viac ako tri a pol minúty. Priemerná rýchlosť etapy bola vysoká, stále okolo 44 km/h. Čelná desiatka nemala istú svoju pozíciu. Vedeli, že tri minúty im stačiť nebudú. Z tohto pohľadu boli pretekári, ktorí sa tam nedostali, resp. o únik ani nebojovali, prezieraví.
 
S blížiacim sa cieľom sa na čelo hlavnej skupiny vydalo aj pár pretekárov Treku či Quick-Stepu a bolo jasné, že dnes to bude etapový súboj veľkých mien. Náskok viac ako hodinu pred dojazdom už dokonca klesol pod dve minúty.
 
Blížil sa prvý výjazd na cieľový kopec Alto de Puig Llorenca. Bolo to ale s odbočkou pod vrcholom na 42-kilometrový okruh. Tento prvý prejazd mal 3,2 kilometra a sklon 9,2 %. Únik sa tu rozdelil. Na čele ho vyšliapala dvojička Ludvigsson - Soler. Španiel bral päť bodov do vrchárskej súťaže. Za nimi šli Mas a Vilela. Ostatní sa trápili a začali prepadávať do hlavnej skupiny, ktorú už viedli ľudia zo Sky.
 
O menšie vzrušenie v pelotóne sa postaral Romain Bardet (Ag2r), ktorý sa odpútal na pár metrov, ale to iba priviedlo späť na čelo borcov Cannondalu, a tí ho spacifikovali. Mali to rozohraté zaujímavo, ak by neťahali balík, zrejme by Sky únik opäť pustil. No mohli byť aj tímom s najväčšou prehrou, ak by im záver po ťažkej robote nevyšiel a Woods vypadol z Top 10.
 
Statočne bojujúci pretekári vpredu naďalej strácali pôdu pod nohami a pätnásť kilometrov pred páskou ostávali vpredu už iba Soler s Ludvigssonom, no mali k dispozícii už iba pár desiatok sekúnd náskoku. V pelotóne sa začali formovať vrchári. V tejto konštalácii boli najväčšími favoritmi Contador s Froomom, no mohol ich pokojne zaskočiť niekto iný.
 
Presne pod kopcom bolo po posledných dvoch nezbedníkoch a už to bolo o favoritoch a ich výstupe na Alto de Puig Llorenca (4 km; 9,1 %). Ako prvý zaútočil Romain Bardet (Ag2r). Francúza sa chytili Enric Mas (Quick-Step Floors) a Richard Carapaz (Movistar), no Sky a konkrétne Gianni Moscon to po dvoch minútach skoro zneutralizoval. Neposlúchal iba mladý Carapaz, ktorý si držal menšiu medzeru. Bardet to skúsil aj druhý raz, ale nemal dostatok síl.
 
Všetci čakali, čo sa udeje po odstúpení Mikela Nieveho. Po ňom kilometer pred vrcholom okato prevzal tempo David de la Cruz (Quick-Step), ktorý po sezóne prestupuje do Sky.
 
Po ňom už prišiel atak Chrisa Frooma. Najprv sa zdalo, že sa ho Alberto Contador (Trek) udrží, ale nestalo sa tak. Zlú pozíciu v dôležitom okamihu mali Esteban Cháves (Orica) s Michaelom Woodsom (Cannondale), ktorí museli dobiehať hlúpu dieru, a to možno stálo Kolumbijčana triumf, po ktorý si prišiel veľmi šťastný Froome. Bolo to jeho prvé etapové víťazstvo v roku. Cháves stratil štyri sekundy, Woods päť a s ôsmimi na pásku dorazila dvojica Kelderman - Zakarin, ktorá sa tiež mierne odtrhla od skupiny. Ostatní favoriti sa zmestili do dvadsiatich sekúnd straty.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu etapy
 
 
V celkovom poradí sa dnes trošku ponaťahovali straty, ale Top 10 ostala bez zmien, ak nerátame minivýmenu De la Cruza s Aruom na siedmej pozícii. Froome si naďalej buduje svoju pozíciu už s 36 sekundami náskoku pred Chávesom a ostatní už riešia zásek väčší ako minúta. Contador sa posunul na trinástu pozíciu, čo už začína vyzerať slušne.
 
Froomovi po dnešku patria už tri dresy. Prorokovali sme vyrovnanie bodovacej súťaže, kde sa líder Sky dostal o šesť bodov cez Mattea Trentina. U vrchárov nič nové. Minizmenou je skok Frooma na tretiu pozíciu. Predchádzajúce vety naznačujú, že v kombinácii sa Froome dostal na parádnu hranicu piatich bodov a dres už opäť dostane Cháves.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma (víťaz)
"Som veľmi veľmi šťastný, že sa mi dnes podarilo vyhrať. Tím urobil brilantnú prácu na poslednom kopci, rozbehli mi to presne tak ako som chcel. V posledných stovkách metrov som už do toho dal všetko, čo bolo vo mne. Po prvom týždni som nemohol byť v lepšej pozícii. Nohy sa cítia výborne. Naozaj to zatiaľ vyzerá ideálne."
 
 
Reakcie na túto etapu prinesieme opäť vo večerných hodinách. Prvý týždeň osobitne zhodnotíme v sumári, ktorý vyjde o polnoci z pondelka na utorok. Ešte pred tým pripravujeme článok venujúci sa menej medializovanej kombinácii Tour - Vuelta...
 
 
Výsledky
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 4:07:13 100
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:04 40
3. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:05 20
4. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:08 12
5. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:08 4
6. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:12  
7. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:12  
8. OOMEN Sam Team Sunweb 00:12  
9. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:14  
10. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:14  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 36:33:16 20
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:36  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 01:05  
4. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:17  
5. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:27  
6. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 01:30  
7. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:33  
8. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:52  
9. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 01:55  
10. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:15  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 55
2. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 49
3. POLJANSKI Pawel BORA - hansgrohe 44
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 38
2. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 17
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 15
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 5
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 15
3. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 40
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase etapy:
2 20 modre 42 km - Alto de Puig Llorenca: dĺžka 3,2 km; sklon 9,2 % (5-3-1)
1 20 modre Cieľ – Alto de Puig Llorenca: dĺžka 4 km; sklon 9,1 % (10-6-4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Aj posledná previerka úvodného týždňa je zakončená prudkým stúpaním a keďže sa bude finišovať na vrchole Alto de Puig Llorenca, favoriti môžu vytiahnuť svoje hlavné zbrane. Celá etapa je iba o jednom kopci, horská prémia druhej kategórie je len skrátená verzia  cieľového kopca, ktorý sa pôjde na konci v plnej dĺžke. Pre niektorých jazdcov môže byť problémom, že po rovinatom profile príde na rad ťažký a dynamický kopec. Alto de Puig Llorenca obsahuje dvojciferné prevýšenia, a to aj pred vrcholom, a maximálny sklon sa vyškriabe na 21 percent. Od favoritov na titul tu očakávame ten najlepší špurt do kopca, no nie je vylúčené, že bonusové sekundy ukradnú utečenci. Tento cieľový kopec bol využitý aj v roku 2015, keď Tom Dumoulin prešprintoval Chrisa Frooma.
 
 
etapa 09 kopec
profil najťažšieho kopca (© lavuelta.com)