21. 10.9. rovinata etapa ciel rovina Arroyomolinos > Madrid 117 km Trentin
 
etapa 21
profil etapy - 579 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
A bolo to tu! Posledných dvadsaťtri dní uplynulo ako voda a po troch týždňoch sa s poslednou Grand Tour sezóny celý cyklistický svet rozlúčil v Madride. Dvadsaťjeden etáp prinieslo mnoho zaujímavých vecí. Napríklad prvý štart na Vuelte nášho Michaela Kolářa, nevídané dokonanie double v podaní Chrisa Frooma či záverečnú bodku za bohatou kariérou v podaní Alberta Contadora.

Posledná etapa merala takmer 120 kilometrov a bola v podstate už len oslavou cyklistického sviatku. Večerný dojazd v hlavnom meste Španielska bol ale predsa len lákavou príležitosťou, ako si na svoje konto pripísať atraktívne víťazstvo. A aj keď tieto preteky neboli zrovna prehliadkou elitných šprintérov, stále tu bolo viacero mien, ktoré mohli vyhrať. Spomínali sa hlavne Matteo Trentin, Magnus Cort, Adam Blythe Sacha Modolo či Juan José Lobato. Skutočné pretekanie sme očakávali až v samotnom závere, kde čakalo jazdcov osem šesťkilometrových okruhov.
 
Oficiálny štart bol naplánovaný na 17:00, neutrálny štart o čosi skôr. Odštartovalo 158 pretekárov, takže preteky nedokončilo štyridsať jazdcov. Už včera bolo jasné, že celkovo vyhrá Chris Froome. Líder tímu Sky je tak prvým Britom, ktorému sa to podarilo. Tento rok teda vyhral dvojkombináciu Tour - Vuelta. Podobný kúsok sa naposledy podaril Bernardovi Hinaultovi v roku 1978. Dve akékoľvek víťazné Grand Tours za sezónu v podaní jedného jazdca sme zase naposledy videli v roku 2008. Alberto Contador vtedy zvíťazil ako na Gire, tak aj na Vuelte.
 
A jeden pohárik šampanského sa ušiel aj slávnemu pištoľníkovi. Kariéru ukončil na svojich snáď najobľúbenejších pretekoch. Vyhral ich trikrát. V rokoch 2008, 2012 a 2014. K tomu pridal aj dve víťazstvá na Gire (2008 a 2015), no vyhrať sa mu podarilo aj na Starej dáme (2007 a 2009). A nebyť klenbuterolu štatistika mohla byť ešte veselšia. "Nemohla to byť krajšia rozlúčka. Všetkým sa môžem len poďakovať. Ďakujem za všetko, čo som v priebehu pretekov, ale aj všetkých tých rokov prežil. Dnešok si chcem len užiť," povedal Contador pred etapou. 
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo Contadorovej rozlúčky
 
 
Pelotón sa pomaly ale isto blížil k Madridu, kde ich čakali už spomínané okruhy. Minulý rok v záverečnej skúške najlepšie obstál Magnus Cort, ktorý medzi favoritov patrí aj v roku 2017. Druhý vtedy finišoval Daniele Bennati z Tinkoffu a tretí stupienok obsadil Gianni Meersman i Etixxu. Už vopred bolo teda jasné, že Top 3 sa minimálne z dvoch tretín pozmení.
 
No a posledných dvadsať kilometrov od jednoznačne futbalového Madridu sa trochu "koplo do vrtule". Podobne ako počas mnohých a mnohých kilometrov počas celých pretekov sa vedenia balíka ujalo Sky. Druhá hodina poslednej etapy sa išla naozaj relaxačným tempom. 32,2km/h.
 
Napokon stáli jazdci na prahu Madridu. Ako prvý doň symbolicky vstúpil Alberto Contador, ktorý zožal veľké ovácie všetkých prítomných. A začalo sa pretekať. Quick-Step vystriedal na čele Sky. Matteo Trentin cítil šancu na štvrté víťazstvo. Navyše mohol stále získať aj zelený dres bodovačky. Teda za predpokladu, že by vyhral alebo skončil dostatočne vysoko a Chris Froome by dnešok úplne vypustil. A to bola viac ako reálna šanca.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo emotívneho momentu Alberta Contadora
 
 
Posledných 30 kilometrov sme sa tiež dočkali prvého ataku. postarali sa oň Alessandro De Marchi (BMC), Riu Costa (UAE) a Nicholas Schultz (Caja Rural). K Quick-Stepu sa na čele balíka pridali aj Aqua Blue Sport a LottoNL - Jumbo. I napriek tomu si únik vybudoval viac ako 20-sekundový náskok.
 
Ani ten však nestačil. Záverečná madridská etapa Vuelty sa totiž nejazdí každý deň. Trojici sa ale musí uznať veľká bojovnosť. Neskôr teda už len dvojici, Schultz to vzdal ako prvý, ostatní dvaja až o chvíľu neskôr. Nasledovalo posledné kolo.
 
Počas neho viaceré tímy bojovali o dobré pozície. Najlepšiu réžiu však predvádzali Belgičania z Quick-Stepu, vďaka čomu dosť suverénne vyhral Matteo Trentin! Druhý do cieľa došpurtoval Lorrenzo Manzin z FDJ a tretí Soren Andersen zo Sunwebu. Celkom prekvapivé mená. Na jedenástej priečke došiel do cieľa Chris Froome, ktorý tak neponechal dnes víťaznému Talianovi nič zadarmo a okrem červeného dresu si zo Španielska odnáša aj dres zelený. Rozdiel v tejto klasifikácii bol len dva body! Samozrejme nezabúdajme ani na "kombinačku", ktorá taktiež ostala vo Froomových rukách. Horskú súťaž ovládol Davide Villella.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
V nasledujúdich dňoch pripravíme tradične tri sumáre pretekov...
 
 
Výsledky
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 3:06:25 100
2. MANZIN Lorrenzo FDJ link ikonka 00:00 40
3. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 00:00 20
4. VAN ASBROECK Tom Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 12
5. GARCIA CORTINA Ivan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 4
6. CORT NIELSEN Magnus ORICA - Scott link ikonka 00:00  
7. VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
8. MODOLO Sacha UAE Team Emirates 00:00  
9. SCHWARZMANN Michael BORA - hansgrohe 00:00  
10. HOELGAARD Daniel FDJ link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Konečné poradie pretekov
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 82:30:02 850
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:15 680
3. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:51 575
4. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 03:15 460
5. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:18 380
6. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:59 320
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 08:27 260
8. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 09:13 220
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 11:18 180
10. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 15:50 140
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 153
2. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 156
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 128
 
 
bodkovany
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 67
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 47
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 35
 
 
biely
Konečné poradie kombinovanej súťaže
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 5
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 17
3. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 18
 
 
Krátke preview etapy:
Korunovácia najlepších sa odohrá v hlavnom meste krajiny, Madrid videl šprintérsku koncovku aj v predchádzajúcich ročníkoch, keď sa presadili Magnus Cort a John Degenkolb. V závere bude v ponuke osem okruhov, ktoré merajú šesť kilometrov. Je to mestská trasa s niekoľkými zákrutami, ale posledný kilometer je bez akýchkoľvek prekážok, takže šprintéri budú zostávať na podujatí len kvôli tejto koncovke.