17. 6.9. rovinata etapa ciel rovina Villadiego > Los Machucos 180 km Denifl
 
etapa 17
profil etapy - 3385 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Bitka o klasifikáciu pokračovala štýlovým spôsobom, na Vuelte mal premiéru nesmierne náročný kopec Los Machucos, pred ktorým mali všetci pretekári obavy. Po časovke sa dostal do výbornej pozície Chris Froome, ale jazdci ako Nibali, Contador či López boli pripravení otestovať lídra pretekov a nechceli mu nič darovať zaradmo.
 
Jednoduchý začiatok etapy využili Alessandro De Marchi (BMC), Magnus Cort (Orica), Dani Moreno (Movistar) a Stefan Denifl (Aqua Blue Sport), aby sa usadili pred hlavnou skupinou, a potom sa k nim dostali po menšej naháňačke aj Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) a Davide Villella (Cannondale-Drapac).
 
Brejk neobsahoval množstvo jazdcov, ale nesmel v ňom chýbať Davide Villella ako líder vrchárskej súťaže, ktorému dýchal na chrbát Miguel López, a taliansky borec si robil zálusk na prvé dva hodnotené kopce. Vpredu sa nachádzal aj Julian Alaphilippe, ktorý už vyhral jednu etapu a pri dobrom náskoku pred balíkom mal šancu ukázať svoje kvality na Los Machucos, a Movistar dnes vsadil na skúseného Daniela Morena, s ktorým chcel získať prvý etapový triumf na tomto podujatí. Týmto jazdcom robili spoločnosť Alessandro De Marchi, ktorý sa už predviedol v niekoľkých únikoch, Stefano Denifl ako aktuálny víťaz Okolo Rakúska a šprintér tímu Orica Magnus Cort.
 
Pretekalo sa pod zatiahnutou oblohou a na Los Machucos malo byť len pätnásť stupňov a dokonca tam hrozili dažďové prehánky, ktoré by ešte umocnili náročnosť extrémneho cieľového stúpania. Úvodné pasáže odtiahol na čele pelotónu tím Sky, ale britskú zostavu únik a etapový triumf nezaujímali, takže náskok vedúcej skupiny vystúpil až na deväť minút. Sky nasadil také tempo, ktoré mu maximálne vyhovovalo. Stodesať kilometrov pred páskou však prišla výmena stráží, iniciatívu prebrali celky Astana a Bora - Hansgrohe.
 
Obidve zostavy veľmi rýchlo dostali situáciu pod kontrolu a pred prvou horskou prémiou znížili náskok utečencov na päť minút. Astana mala plnú dôveru pre Miguela Lópeza a svojmu vrchárskemu klenotu chcela pripraviť čo najlepšiu pozíciu, aby mohol bojovať o etapové víťazstvo a posunúť sa v poradí. A sebavedomím disponoval aj Rafal Majka, ktorý si veril, že na záverečnom kopci dokáže byť najsilnejší.
 
Na Portillo de Lunada ukazovala svaly Astana, ktorá tvrdou jazdou ukrajovala z náskoku vedúcej skupiny a vyčerpávala jazdcov v pelotóne. Na vrchole stúpania získal päť bodov Davide Villella a pretekárov čakali v zjazde nepríjemné podmienky, pretože začalo pršať, tvorila sa hmla a bola veľmi slabá viditeľnosť. Na ťažký zjazd doplatil Villella, ktorý stratil kontakt s vedúcimi jazdcami, a v klesaní sa pelotón natiahol, na čom mal zásluhu najmä Vincenzo Nibali a Bahrajn - Merida
 
Partia okolo druhého muža v poradí precedila pelotón, kde zostalo okolo päťdesiat jazdcov, ale nechýbal tu nikto z dôležitých pretekárov. Potom bola pripravená jednoduchšia pasáž, ale išlo sa na nej rýchlo, pretože Bahrajn nechcel poľaviť v nasadení. Napriek tomu sa viacerí borci vrátili do hlavnej skupiny. Na jej čele sa ukazovali aj farby Oricy a to znamenalo, že Esteban Cháves plánoval na konci získať nejaké benefity.  
 
Na to, že sa v priebehu etapy dobre ukazoval Rafal Majka, práve on v dlhom klesaní z prvého kopca nestačil tempu hlavnej skupiny a zaostal. V Bore mu ale veľmi verili, takže poslali k nemu celý tím a stíhali pelotón. V prvej časti nasledujúceho kopca to zvládli, ale Poliak vedel, že ho bude čakať ešte jeden a náročnejší zjazd.
 
28 kilometrov pred páskou začalo stúpanie Puerto de Alisas s dĺžkou desiatich kilometrov pri sklone šiestich percent. Tempo naďalej udávali jazdci konkurenčných tímov červeného dresu, hlavne Orica a Astana. Ako prvý sa odhodlal na útok Esteban Cháves, ktorého vytiahol z balíka Adam Yates. Stíhania sa hneď ujali borci Sky. Ostatní chvíľu sledovali, čo sa bude diať a vyrazili Pedrero (Movistar), Pantano (Trek), De la Cruz (Quick-Step) a Nibaliho brat Antonio. Boli to zaujímavé volavky, ktoré vytvorili silnú skupinu. Táto situácia trvala ale iba dva kilometre a všetko bolo pokope.
 
Tento priebeh nevyhovoval čelnej štvorke. Moreno, Denifl, De Marchi a Alaphilippe mali na vrchole kopca k dispozícii už iba niečo vyše jednu minútu výhody. Cort sa vrátil do balíka. Denifl získal desať bodov do vrchárskej súťaže. Začalo mierne mrholiť, očakávali sme teda zaujímavé momenty v zjazde. Tam sa ale nič nestalo, ak nerátame nástup Jacka Haiga (Orica). Všetci sa už báli hrozivého vyvrcholenia.
 
Alto de los Machucos malo 7,2 km a priemerný sklon 8,7 %, no ako ste mohli čítať v preview aj vyčítať z profilu nižšie, ultra prudké boli prvé dva kilometre aj na úrovni 28 %. V jednom z týchto úsekov nastúpil Miguel López (Astana), chvíľu po ňom Alberto Contador (Trek). Chris Froome typicky nereagoval a nechal súperov vyblázniť sa. Pistolero si na lídra pretekov vybudoval viac ako polminútový náskok, no veľkou nevýhodou pre neho bolo to, že boli pred ním ešte miernejšie úseky bez pomoci a Sky tam bolo stále v pätici. Šli ale pomaly, nepribližovali sa ani k pôvodnému úniku a začalo to vážne vyzerať na krízu ich lídra.
 
Tri kilometre pred páskou viedol Stefan Denifl pred Danielom Morenom a Alberto Contador už ťahal Haiga s Alaphilippom s 50-sekundovým mankom. Následne šiel López a tak nasledovala skupina s favoritmi z Top 10. Tesne za nimi šiel Froome s kolegami, no nevyzral dobre. Jeho súperi určite dostávali do slúchadiel povzbudzujúce pokyny.
 
Neuveriteľný výkon predviedol Stefan Denifl z Aqua Blue Sport, ktorý si s minimálnym náskokom 1:20 pod kopcom dokázal vystačiť až na vrchol a získal životný triumf. Alberto Contador priletel na pásku ako druhý. Dostal iba 28 sekúnd. Nibali, Zakarin, López a Majka si zapísali 1:04. Tak ešte prišli na pásku Woods aj Kelderman. Pri Froomovi do poslednej chvíle ostal už iba Nieve a bol z toho nákup 1:46. Na tejto Vuelte ešte za niekym z poradia takto ďaleko nefinišoval ako dnes za Španielom.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Aj po sedemnástej etape platí, že Alberto Contador ostáva bez víťazstva a hoci by mu to mnoho fanúšikov doprialo, veď bolo to už jeho deviate druhé miesto v sezóne bez triumfu, výkon Rakúšana Stefana Denifla bol impozantný. Keď mal pod kopcom iba 80 sekúnd náskoku, nikto by na neho nestavil asi ani groš a on zdolal hrozivé i tie miernejšie úseky sedemkilometrového kopca skoro o pol minúty rýchlejšie ako Froome.
 
Po včerajšku sa zdalo, že Sky si už triumf určite nenechá ujsť, no dnes ich súperi dostali pod tlak a zistili, že aj Chris sa dá zlomiť. Nibali po novom stráca 76 sekúnd a či to bol len jeden menší krízový deň spôsobený chladným počasím, ktoré africký rodák nemá rád, alebo mu naozaj dochádzajú sily, zistíme v ďalších dňoch. Dnes mal šťastie na silných kolegov, ktorí ostali pri ňom. Nezabúdame na vlaňajšie Giro, kde Nibali v samom závere súperov totálne odrovnal, hoci po sedemnástej etape strácal skoro päť minút.
 
Ďalšou veľkou otázkou je lúčiaci sa pištoľník, ktorý sa zjavne nemieni vzdať a tretia pozícia na pódiu sa dnes výrazne priblížila. Lópezova aura tentoraz ostala v úzadí, hoci jeho kolega Aru je na tom čoraz horšie. Dnes ako jediný z topfavoritov prišiel do cieľa až za Froomom. Ďalej padá aj dvojica De la Cruz - Cháves a zrejme postupne opustí Top 10.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Stefana Denifla (víťaz)
"Čakal som celé preteky na tento deň. Šetril som sily a dnes do toho dal absolútne všetko. Povzbudilo ma, že som cítil veľmi silné nohy, a tak som tlačil čo to šlo. Je to pre mňa najlepší deň v kariére a úžasná odmena pre náš tím na GT premiére."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma (líder GC)
"Bol to veľmi ťažký záver aj kvôli počasiu. Nikdy nie je pekné stratiť čas, ale stále som vo výbornej pozícii a pokojný, že našu prácu dokážeme dotiahnuť do úspešného kopca."
 
 
Kolega Pivarči sumarizuje reakcie aktérov na túto dôležitú etapu...
 
 
Výsledky
1. DENIFL Stefan Aqua Blue Sport 4:48:52 100
2. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:28 40
3. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 01:04 20
4. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:04 12
5. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:04 4
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe 01:04  
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:13  
8. MORENO Daniel Movistar Team link ikonka 01:17  
9. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 01:19  
10. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 01:42  
11. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:42  
12. HAIG Jack ORICA - Scott link ikonka 01:42  
13. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 01:46  
14. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 01:46  
15. POELS Wout Team Sky link ikonka 01:53  
16. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 02:01  
17. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 02:04  
18. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 02:04  
19. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 02:05  
20. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 02:14  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 67:44:03 20
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:16  
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:13  
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:25  
5. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:34  
6. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 04:39  
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 06:33  
8. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:40  
9. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 06:45  
10. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 10:10  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 137
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 118
3. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 108
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 54
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 47
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 29
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 5
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 12
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 17
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase etapy:
2 20 modre 73 km - Portillo de Lunada: dĺžka 8,3 km; sklon 5,7 % (5-3-1)
1 20 modre 18 km - Puerto de Alisas: dĺžka 10 km; sklon 6 % (10-6-4-2-1)
hc 20 modre Cieľ - Alto de los Machucos: dĺžka 7,2 km; sklon 8,7 % (15-10-6-4-2)
 
 
Krátke preview etapy:
Jazdci na celkové poradie po namáhavej časovke nedostanú priestor na odpočinok, práve naopak. Los Machucos je obávaným kopcom, kde bude kruto potrestaná každá slabá chvíľka. Favoriti sa však ukázali v ITT vo vynikajúcom svetle, preto sa môžeme tešiť na ďalšiu atraktívnu bitku a s napätím čakať, či niekoho nezlomia brutálne gradienty. Chris Froome sa nachádza presne na takej pozícii, akú si želal pred touto etapou, preto na cieľovom kopci môže zvoliť defenzívu a primárne sa zamerať na Vincenza Nibaliho. Britský jazdec už niekoľkokrát presvedčil, že zvláda aj takéto prudké španielske kopce, a keby sa aj náhodou dostal do menších problémov, vždy sú pripravení Poels s Nievem, ktorí mu vedia nastaviť potrebné tempo. Uvidíme, ako bude reagovať britská zostava na Miguela Lópeza, ktorý je najlepším vrchárom na podujatí, či bude tvrdo stíhať jeho očakávaný útočný pokus, alebo mu dopraje zabojovať o tretí etapový triumf, keďže v poradí má na Frooma väčšiu stratu. V tejto fáze pretekov však bude López nebezpečný aj pre ostatných jazdcov, keďže jeho lezecká forma môže ešte myslieť na stupne víťazov. 
 
Vincenzo Nibali bude chcieť využiť skutočnosť, že počas GT jeho výkonnosť stúpa, a na vrchole Los Machucos by mal patriť medzi najsilnejších. Otázne je, či to bude stačiť na tím Sky a na získanie etapového triumfu. Wilco Kelderman a Ilnur Zakarin budú musieť na cieľovom kopci vytasiť to najlepšie zo svojho umenia, zlý deň v sedemnástej etape by anuloval ich doterajšie statočné výkony. Alberto Contador má pred sebou ďalšiu príležitosť a podobne ako v predchádzajúcich etapách by mohol atakovať z väčšej vzdialenosti. Keďže medzi dvomi záverečnými stúpaniami je len krátky zjazd, jeho útok sa priam pýta už na Puerto de Alisas. Ak Pistolero skutočne rozbehne akciu na predposlednom stúpaní, budeme zvedaví, kto sa k nemu pridá. Po ťažkopádnej časovke bude chcieť napraviť dojem Esteban Cháves, kolumbijský jazdec sa typologicky hodí na cieľový kopec. V pelotóne sa stále nachádza niekoľko jazdcov, ktorí majú v pláne vyhrať etapu v úniku, a na túto misiu sa hodia starí-známi Bardet, Majka, Adam Yates, Atapuma a možno aj Kruijswijk. Ich úspech bude závisieť od toho, ako sa budú správať tímy ako Trek, Bahrajn, Astana alebo Orica, či sa niekto z nich odhodlá kontrolovať etapu, aby ich zástupca zabojovať o víťazstvo. Tím Sky nebude zaujímať vedúca skupina, Froome sa bude sústrediť len na vytipovaných súperov.         
     
 
Krátke preview trasy:
Posledný týždeň Vuelty ponúka niekoľko jedinečných výziev a cieľový dojazd na Los Machucos bezpečne patrí k tým najočakávanejším. Už na prvej prémii Portillo de Lunada pretekári zistia, aké budú mať nohy na konci etapy, ale to, čo ich čaká na posledných kilometroch, predčí všetko, čo doteraz absolvovali. Puerto de Alisas bude kumulovať únavu svojimi šiestimi-siedmimi percentami a po krátkom zjazde príde bombastické vyvrcholenie. Los Machucos okamžite privíta jazdcov prevýšením sedemnásť percent, ale potom sa objavia nepravidelné úseky, kde sa striedajú krátke zjazdy s maximami tridsať percent. V druhej polovici už gradienty nevyskočia tak vysoko, ale hravo tu nájdeme prevýšenia tesne pod dvadsiatimi percentami a finálne tri kilometre dosahujú priemer dvanásť percent. Záverečných tisíc metrov je úplne jednoduchých. Cieľové stúpanie rozmetá skupinu favoritov, uvidíme, či niekto z nich nájde silu, aby dokázal atakovať aj na tomto brutálnom javisku, alebo uvidíme len prirodzenú selekciu smerom dozadu.
 
 
etapa 17 kopec 1
profil druhého kopca (© lavuelta.com)
 
 
etapa 17 kopec 2
profil tretieho kopca (© lavuelta.com)