11. 30.8. rovinata etapa ciel rovina Lorca > Calar Alto 188 km López
 
etapa 11
profil etapy - 3490 nastúpaných metrov (© lavuelta.com)
 
 
Na španielskom podujatí sa konečne dostali do hry dlhé stúpania, ktoré mali ponúknuť inakšie divadlo, než aké sme videli na predchádzajúcich strmých finišoch. Aj keď dojazd na Calar Alto nebol najobávanejším cieľovým kopcom v druhom týždni, prvá časť tohto kopca mohla dostať do problémov hocijakého pretekára.
 
Na štarte privítalo cyklistov chladné počasie, teploty sa pohybovali pod dvadsiatimi stupňami a opäť pršalo. A práve dážď mohli využiť niektorí favoriti, aby zaútočili už na prvom dnešnom kopci a v mokrom zjazde svoju výhodu ešte znásobili. Preto sme sa tešili na ďalšie napínavé predstavenie. 
   
Podobne ako v predchádzajúcich dňoch bol veľký záujem o vytvorenie brejku, pretože na čele pretekov sa dá na tohtoročnej Vuelte pekne zabojovať o etapový triumf. Najskôr to vyskúšal Julian Alaphilippe, potom nebola úspešná ani väčšia skupina, ktorú pelotón nikam nepustil, lebo sa v nej usadil ôsmy muž poradia Michael Woods (Can-Drapac) a napokon trvalo až päťdesiat kilometrov, pokiaľ sa vytvoril hlavný únik dňa.
 
Medzi štrnástich utečencov patrili Bob Jungels (Quick-Step Floors), Alessandro De Marchi (BMC), Antonio Pedrero (Movistar), Lennard Hofstede (Sunweb), Romain Bardet (Ag2r), Simon Clarke (Cannondale-Drapac), Antwan Tolhoek (Lotto-Jumbo), Matej Mohorič (UAE Team Emirates), Sander Armée (Lotto-Soudal), Giovanni Visconti (Bahrajn-Merida), Igor Anton (Dimension Data), David Arroyo (Caja Rural), Conor Dunne (Aqua Blue Sport) a Aldemar Reyes (Manzana Postobon).
 
Na čele pretekov sa usadila silná skupina, ktorá to mohla dotiahnuť až do cieľa, ale pelotón jej nedával neobmedzený priestor, pretože Igor Anton strácal v poradí len necelých šesť minút. Navyše, domáci borec veľmi dobre poznal dnešné cieľové stúpanie, na ktorom triumfoval na Vuelte už v roku 2006. V úniku sa ukázal aj Romain Bardet, ktorý už nebol hrozbou pre celkovú klasifikáciu, ale stále mal dobré nohy, aby dokázal zabojovať o etapový triumf v horských etapách. A to isté platilo aj pre Boba Jungelsa. Vo vedúcej partii sme videli aj Giovanni Viscontiho, ktorý mohol v závere pomôcť Vincenzovi Nibalimu, ak by sa líder tímu Bahrajn - Merida rozhodol zaútočiť ešte pred Calar Alto. 
 
V balíku diktoval tempo tím Sky. Chris Froome mal v poradí výbornú pozíciu, takže vo finále mohol zvoliť defenzívnejší prístup a čakať, o čo sa pokúsia jeho súperi. Dnešná horská etapa nepatrila medzi najočakávanejšie bitky tohtoročnej edície, ale veľmi ťažké podmienky na trati mohli všetko zmeniť. Vytrvalý dážď a teplota len osem stupňov na záverečných kopcoch mali významne preveriť aj jazdcov na celkové poradie.
 
Veľmi zlé počasie prinútilo odstúpiť z pretekov Domenica Pozzoviva (Ag2r). Na rýchlostnej prémii jazdili utečenci s náskokom štyri a pol minúty, presadil sa tu Matej Mohorič. Tím Sky dlhý čas odvádzal prácu na čele balíka, ale pred Alto de Velefique ich vystriedali jazdci z Oricy. Esteban Cháves sa musel cítiť veľmi dobre a chcel získať etapový triumf. A to bol problém pre vedúcu skupinu, ktorej náskok začal klesať. Austrálska zostava nabrala dobrú rýchlosť a pred prvým kopcom okresala náskok brejku na osemdesiat sekúnd. 
 
Alto de Velefique okamžite precedilo vedúcu skupinu, ale najsilnejší vrchári v nej zostávali. Pri chuti bol najmä Romain Bardet, aj keď pelotón im bol za pätami. Aj hlavná skupina sa poriadne okresala a potom atakoval Simon Yates z Oricy. Britský jazdec mohol pripraviť pozíciu pre Estebana Chávesa v neskoršom priebehu, favoritov následne ťahal tím Sky. Na čele zostal iba Bardet s Reyesom, tesne za nimi sa pohybovali Anton a Armee.
 
Táto štvorica sa spojila a o malú chvíľu sa k nim pridali aj Visconti a Simon Yates. Vedúci pretekári si udržiavali 50-sekundový náskok. Na vrchole sa udržali na čele iba Bardet, Armee, Visconti a Yates a túto štvoricu doplnil aj Darwin Atapuma (UAE Emirates), ktorý atakoval z balíka. Maximum vrchárskych bodov získal Romain Bardet. Bolo zaujímavé, že vedúca skupina zvýšila svoj náskok na necelé dve minúty, tím Sky nemal dôvod nasadiť vysoké tempo na prvom kopci a následne riskovať v zjazde. V hlavnej skupine sa pohybovalo okolo tridsať jazdcov. 
 
V klesaní stratil kontakt s vedúcou skupinou Sander Armée, tesne pred Calar Alto opustil čelo pretekov aj Giovanni Visconti. Na začiatku cieľového kopca mali šancu bojovať o etapový triumf Bardet, Atapuma a Simon Yates. Balík už strácal dve a pol minúty. Všetkých jazdcov musela potešiť skutočnosť, že na konci etapy dážď ustál. 
 
Na najprudších úsekoch cieľového stúpania sa snažil rozprúdiť tempo Bahrajn - Merida, okrem toho mal Nibali vpredu aj Viscontiho. Potom Simon Yates nestačil na Bardeta a Atapumu. V zlom čase dostal defekt David de la Cruz (Quick-Step Floors), ktorý musel zmazať 30-sekundové manko a jeho šieste miesto v GC sa otriasalo.  A domáci to začal mať veľmi ťažké jedenásť kilometrov pred cieľom, keď sa začalo nastupovať v skupine favoritov.
 
Do útoku zavelili Nibali s Contadorom, ktorí si vybudovali menší náskok, ale dvaja domestici tímu Sky medzeru zalepili. V každom prípade skupina favoritov explodovala a s lídrom pretekov zostali iba Moscon, Nieve, Lopez, Zakarin, Nibali, Contador a Kelderman. Tím Sky mal veľký záujem, aby získal čo najviac času na Chávesa, a keď sa v tejto skupine objavil Pellizotti, aj on išiel naplno pre Vincenza Nibaliho, ktorý mal pred sebou posun na druhé miesto v GC.
 
Na jednoduchšom úseku boli chytení Bardet s Atapumom, ktorí sa dostali k Froomovi a spol. V druhej skupine jazdili Aru a De la Cruz, Cháves sa nachádzal až v tretej partii a jeho strata na lídra pretekov atakovala jednu minútu.
 
Záverečný kopec obsahoval tvrdé úseky aj tesne pred cieľom, čo sa snažil využiť Vincenzo Nibali, ktorý zaútočil a vytrápil ostatných favoritov. Taliansky jazdec si vybudoval pekný náskok, ale vo finále pôsobil veľmi sviežo Miguel López z Astany a talentovaný kolumbijský vrchár vyhral svoju prvú etapu na Grand Tour. Za ním prišli do cieľa Chris Froome, Vincenzo Nibali a Wilco Kelderman. Stratu cez jednu minútu dostali De la Cruz a Woods, Aru dostal manko minútu a pol a najväčší zásek dostal Cháves, ktorý preťal pásku so stratou 2:05. 
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Aj jedenásta etapa pokračovala v súťaživom duchu medzi jazdcami na celkové poradie a dnes z toho vyťažili tí najskúsenejší z nich a mladík Miguel López. Na záverečnom kopci Bahrajn - Merida dostal pod tlak všetkých favoritov a následným útokom Nibaliho s Contadorom sa rozbila skupina jazdcov na GC, čo sa ukázal ako rozhodujúci moment etapy. Potom potiahol aj tím Sky, ktorý si tu tradične udržal početnú výhodu, a v závere predviedol vynikajúcu prácu Franco Pellizotti, ktorý definitívne dištancoval konkurentov svojho kapitána Nibaliho.
 
Vo finále sa ukázal vo výbornom svetle Miguel López, ktorý ustál všetky selekcie, nevystrašil ho ani záverečný Nibaliho pokus a napokon sám predviedol víťazný nástup. Pre 23-ročného pretekára je to mimoriadne cenné víťazstvo a o jeho talente svedčí aj celkový triumf na Okolo Švajčiarska, ktorý dosiahol v minulom roku.
 
Výborný deň prežil aj Chris Froome, ktorý si ešte viac upevnil pozíciu na čele poradia, a ani pritom nemusel predviesť zdrvujúci nástup, lebo využil zaváhanie svojho hlavného konkurenta Estebana Chávesa. V samotnom závere predviedol svoj typický vypočítavý výkon, keď na útoky nereagoval okamžite, ale v kľúčových momentoch sa správal pragmaticky. A nakoniec sa mu to vyplatilo, lebo prišiel do cieľa na druhej priečke a jeho náskok na druhého muža v poradí sa zvýšil na 79 sekúnd.
 
Na striebornú pozíciu sa posunul Vincenzo Nibali, ktorý sa na dlhých kopcoch cíti oveľa lepšie ako na krátkych a strmých cieľových dojazdoch. Dnes mu veľmi pomohli jeho kolegovia a nepochybujeme, že po tomto výsledku dostal motiváciu, aby na podujatí zabojoval o najvyššie priečky. Medzi najlepšími sa udržal aj Wilco Kelderman, ktorý si v poradí polepšil o šesť miest. Do najlepšej desiatky sa dostali aj víťaz dnešnej etapy López a Alberto Contador, ktorý na cieľovom kopci chcel jazdiť aktívne, ale prudké finále mu nezahralo do kariet. Ale aj tak sa priblížil k stupňom víťazov. 
 
Esteban Cháves prežil krízu na záverečnom kopci, takmer dvojminútová strata na Frooma bola veľmi vysoká. Pritom Orica rozohrala odvážny plán, keď vyslala do útoku Simona Yatesa, ale britský jazdec ani nebojoval o etapový trumf, ani nepomohol svojmu kolegovi. Teraz musí Cháves výrazne bojovať o miesto na pódiu. A austrálsku zostavu nepotešil ani Adam Yates, ktorý z deviatej priečky klesol na dvadsiatu. Pohoršil si aj tím BMC, Nicolas Roche a Tejay van Garderen opustili vysoké pozície v GC a zaradili sa hneď za Top 10.
 
Naopak, ťažkú situáciu na poslednom kopci po defekte zvládol veľmi dobre David de la Cruz, ktorému po dnešku patrí pekná štvrtá priečka. Zdá sa, že do správneho tempa sa dostáva Ilnur Zakarin, a svoju pozíciu udržal Fabio Aru, ale jeho strata na vedúcich jazdcov sa ešte zvýšila. Ani ďalšia horská etapa tak nesklamala a my sa môžeme len tešiť na to, že tie najťažšie kopce máme ešte len pred sebou, takže turbulentný pohyb v najlepšej desiatke bude určite pokračovať.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Miguela Lópeza (víťaz)
"Bola to veľmi ťažká etapa, pretože pršalo, čo nás ešte viac unavovalo. Som veľmi šťastný, že som vyhral, pretože ako tím fungujeme na Vuelte veľmi dobre. Je to pre mňa veľký úspech. Vo finále som sa cítil veľmi dobre a poznal som záverečné úseky, takže som preferoval čakať na posledné stovky metrov, ktoré boli veľmi ťažké."
 
 
Výsledky
1. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 5:05:09 100
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:14 40
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:14 20
4. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:14 12
5. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:31 4
6. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:31  
7. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:31  
8. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 00:31  
9. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 01:02  
10. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 01:14  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
cerveny
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 45:18:01 20
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:19  
3. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:33  
4. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 02:36  
5. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:37  
6. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:38  
7. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 02:57  
8. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 03:01  
9. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 03:55  
10. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 04:11  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 78
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 75
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 53
 
 
bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. VILLELLA Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 38
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 21
3. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 18
 
 
biely
Priebežné poradie kombinovanej súťaže
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 5
2. CHÁVES Esteban link ikonka ORICA - Scott link ikonka 21
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 26
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase etapy:
1 20 modre 30 km - Alto de Velefique: dĺžka 13,2 km; sklon 8,6 % (10-6-4-2-1)
1 20 modre Cieľ - Calar Alto: dĺžka 15,5 km; sklon 5,9 % (10-6-4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Až jedenásta previerka ponúka dlhé kopce. Cyklisti strávia väčšinu dňa na rovine, ale vo finále sa dostanú do vysokej nadmorskej výšky, kde si v cieli pozrú najväčší európsky teleskop. Náročnou previerkou bude už stúpanie Alto de Velefique, ktoré si tvrdošijne drží priemerný sklon pod ôsmimi percentami. Očakávame, že sa tu preriedi zloženie pelotónu, a po 15-kilometrovom klesaní príde na rad hlavné predstavenie. Na Calar Alto vedie dlhý, ale nepravidelný výstup. Najťažších je úvodných šesť kilometrov, kde priemer atakuje desať percent, a práve tu očakávame najväčšiu selekciu v hlavnej skupine. Potom je pripravený rovnako dlhý úsek, na ktorom sa cesta takmer vyrovná a len miestami sa bude stúpať. Pre pretekárov budú zaujímavé až posledná dva kilometre, kde opäť vyskočí sklon na sedem – osem percent, no objaví sa tu aj desaťpercentná pasáž, ktorá môže rozhodovať o etapovom triumfe. Obidva pripravené kopce sú ťažké, ale vzhľadom na jednoduchší úsek na cieľovom kopci môžu hlavní favoriti atakovať len tesne pred cieľom.
 
 
etapa 11 kopec 1
profil prvého kopca (© lavuelta.com)
 
 
etapa 11 kopec 2
profil druhého kopca (© lavuelta.com)