giro 18
1. 4.5. rovinata etapa ciel rovina Jeruzalem > Jeruzalem 9,7 km Dumoulin
 
etapa 01
profil etapy, 155 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Pred tri a pol rokom, keď Ran Margaliot zakladal izraelský tím a využil aj menšiu marketingovú podporu Petra Sagana, padli smelé vyhlásenia o tom, že chce, aby Cycling Academy, minimálne aspoň izraelskí pretekári štartovali na Tour de France. Dnešným dňom sa podarilo tím a aj dvoch cyklistov dostať aspoň na Giro d'Italia. Faktom ale je, že izraelská cyklistika sa príliš dopredu nepohla. V rebríčku UCI im patrí až 82. pozícia a mimo domáceho šampionátu majú iba štyri UCI body. Moc peňazí im ale Giro dopriala. O tom sa viac dočítate v článku od kolegu Rastislava Borisa, ktorý vydáme o polnoci.
 
V Jeruzaleme Mauro Vegni a spol. vymysleli členitý aj technický prológ, ktorý favorizoval majstrov ovládania svojho bicykla a ponúkal aj priestor na menšie prekvapenia. Jedno také hneď vystrúhali v BMC, keď nasadili najväčšieho favorita Rohana Dennisa na štart už o 13:31, pričom tí najlepší z tímov plánovali odštartovať až o dve hodiny neskôr. Televízne vysielanie už síce bežalo, no mnoho fanúšikov je zvyknutých sadať si k obrazovkám až v závere. Taký Dumoulin mal zároveň bohatý priestor na analýzu jazdy veľkého súpera.
 
 
dennis 18 pred itt nohy rcsf
Rohan Dennis pred štartom (© LaPresse/Marco Alpozzi)

 
Za to Chris Froome mal iné starosti. Dopoludnia počas testovania trasy spadol. Bol slušne zodratý na pravej strane, ale podľa vyhlásenia tímu by ho to nemalo ovplyvniť. Na zemi sa dopoludnia ocitli aj Miguel López z Astany a víťaz Okolo Chorvátska Konstantin Sivtsov (Bahrajn-Merida). Bielorusa dokonca museli odviesť do nemocnice a do štartu sa nedal dokopy, takže odštartovalo iba 175 pretekárov. Jeho tím zatiaľ zranenia nešpecifikoval.
 
Austrálsky špecialista potvrdil papierové predpoklady a hoci šiel ešte iba ako 42. v poradí, časom 12:04 sa jasne zaradil na čelo. V tom čase bol druhý Remi Cavagna z Quick-Stepu, ale až so stratou masívnych 33 sekúnd. Na medzičase v polovici mal Dennis náskok iba deviatich sekúnd, takže väčšinu z náskoku získal v druhej polovici. Zatiaľ čo sa Dennis začal vyhrievať v kresle pre lídra, prvú hodinu po ňom nebol na trati konkurencieschopnejší pretekár. Zvedaví sme boli aspoň na výkon niekdajšieho majstra sveta Vasila Kirienku, no na Dennisa stratil až 43 sekúnd. Medzi Dennisa a Cavagnu sa dostal ako prvý Valerio Conti z UAE, no zaostal až o 27 sekúnd. Väčšie zvraty sa očakvávali až ku koncu štartovej listiny.
 
 
dennis 18 giro itt rcsf
Rohan Dennis na trati (© LaPresse/Fabio Ferrari)

 
Zaujímavo začal jazdu José Goncalves z Kaťuše. Na medzičase mal o pár desatín sekundy rýchlejší čas ako Dennis, no podľa očakávania tempo až do cieľa neudržal. Strata iba desiatich sekúnd ale bola slušná a vyzeralo to na Top 10. Ako prvý z top vrchárov sa na tratiobjavil Thibaut Pinot. Francúz vo farbách FDJ dostal od Dennisa 31 sekúnd. Simon Yates (Mitchelton) to zvládol lepšie a zaostal iba o 18 sekúnd. Až prekvapujúco dobre to dnes zvládol aj Domenico Pozzovivo (Bahrajn-Merida) s mankom iba 25 sekúnd. Fabio Aru (UAE) nakúpil až 48 sekúnd. Esteban Cháves (Mitchelton) 44 sekúnd, jeho krajan Miguel López (Astana) až 54.
 
Rohanovi Dennisovi poriadne zatrnulo až pri jazde Victora Campenaertsa. Aktuálny európsky šampión z Lotta Soudal bol o sekundu rýchlejší na medzičase a takmer to udržal až do cieľa. Zajazdil rovnaký čas 12:04, no desatiny vraveli v jeho neprospech. Za to Chris Froome nepredviedol takú jazdu ako sa čakalo. Dopoludňajší pád ho jasne ovplyvnil a stratil až 35 sekúnd.
 
Tom Dumoulin získal v prvej polovici na Dennisa štyri sekundy a hoci ani on nedokázal napodobniť skvelý záver borca BMC, dve sekundy mu ostali a s časom 12:02 vyhral úvodnú etapu. Iste sa už dávno nestalo, že sa do maglia rosa obliekol po roku znova ten istý pretekár bez toho, aby doň niekoho pustil. Dennis si tesne nesplnil túžbu, aby si po prvej etape domov odniesol dres lídra aj z poslednej Grand Tour, ktorá mu chýbala. Smutný ostal aj Victor Campenaerts, ktorý potvrdil svoju fazónu a šiel skvelo, ale dve sekundy hrali v jeho neprospech. Budeme zvedaví, či sa niekomu v Izraeli podarí brať bonifikácie a vyzliecť Dumoulina.
 
 
dumoulin 18 giro itt sampanske rcsf
Tom Dumoulin na pódiu (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Holanďan je podľa očakávania pretekárom, ktorý sa po prvom dni teší z dôležitých sekúnd. Simon Yates stráca najmenej, no aj jeho dvadsať sekúnd je nezanedbateľných. Domenico Pozzovivo, Carlos Betancur a Thibaut Pinot majú manko okolo pol minúty, Chris Froome 37 sekúnd. No Miguel López nakúpil až minútu.
 
Malým víťazom dnešného dňa je niekdajší kolega Erika Bašku z AWT-greenway a dnes húževnatá mladá tvár Quick-Stepu Floors Maximilian Schachmann, ktorý sa vďaka ôsmemu miestu ujal vedenia v súťaži do 25 rokov. Mimochodom, možno si pamätáte, že v tejto súťaži na Okolo Slovenska pred dvoma rokmi skončil druhý.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Toma Dumoulina (víťaz)
"V posledných dňoch som sa cítil veľmi dobre a je to pre mňa perfektný štart do pretekov. Presne toto som si prial - víťazstvo i časovú výhodu na ostatných jazdcov na celkové poradie. Dnešok je splnením prvého sna. Trasa bola technická, vyhovovala mi, ja si na takú trať verím. Snažil som sa ísť vždy naplno, pretože zároveň bol vždy priestor v krátkych zjazdoch i pred zákrutami na oddych.
Neplánovali sme takto dopredu, že budeme mať dres a čo teda s ním v ďalších etapách, porozprávame sa o tom. Cieľom bolo hlavne dnes vyhrať a je fajn, že sa to podarilo a som aj v drese lídra. Ale preteky sú dlhé, tri týždne... Uvidíme čo všetko sa stane."
 
 
sunweb
Výsledky
1. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 12:02 100
2. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:02 40
3. CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal link ikonka 00:02 20
4. GONCALVES José Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:12 12
5. DOWSETT Alex Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:16 4
6. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:18  
7. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:20  
8. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:21  
9. MARTIN Tony link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:27  
10. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:27  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov
1. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 12:23
2. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 00:08
3. WÜRTZ Mads Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:09
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
V posledných edíciách sa na úvod Gira dostávali k slovu skôr rovinaté etapy a tímové časovky, no výnimkou bol rok 2016, keď sa v Apeldoorne radoval z triumfu v prológu Tom Dumoulin. Podarí sa to obhajcovi maglia rosa aj dnes? Pravdepodobne nie, pretože na štarte máme Rohana Dennisa, ktorý túži po tom, aby skompletizoval nosenie dresu lídra už na všetkých Grand Tours a formu má svoju tradičnú. Triumfoval na Abu Dhabí aj Tirreno - Adriatico. Táto časovka síce má podobnú dĺžku, no je výrazne členitejšia ako tradičné prológy, takže Dumoulin bude mať oproti Dennisovi miernu výhodu. Či až víťaznú, uvidíme. Dvoch topfavoritov sa budú snažiť zaskočiť Van Emden, Froome, T. Martin či Campenaerts a na tak kľukatej časovke by sme nepodceňovali ani Tima Wellensa.
 
 
Krátky opis trasy:
Jeruzalem ponúkne jedinečné otvorenie Grand Tour, cyklistická exotika sa spojí s históriou. Krátka časovka sa uskutoční pred bránami Starého mesta, čo bude pre všetkých zúčastnených výnimočným zážitkom, a úvodný deň pretekov dostane zaujímavý náboj aj po športovej stránke. Necelých desať kilometrov na mestskom, technickom profile, kde sa často mení rytmus jazdy, bude intenzívnou previerkou, na ktorú sa musia patrične pripraviť favoriti na titul a kandidáti na etapový triumf. Na niektorých úsekoch sa cesta zdvihne, do kopca je aj záverečných štyristo metrov, takže cyklisti nedostanú ani minimálny priestor na odpočinok a pôjdu naplno až do samého konca. Preto ružový dres získa ten skutočne najsilnejší jazdec otváracej etapy.