giro 18
6. 10.5. rovinata etapa ciel rovina Caltanissetta > Etna 164 km Cháves
 
etapa 06
profil etapy, 3543 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Prvá horská etapa a dlhý cieľový kopec mali poukázať na formu favoritov na titul, po zaujímavom vývoji v predchádzajúcich etapách dostal výstup na Etnu veľmi zaujímavý rozmer.
 
Na štarte chýbal Rüdiger Selig (Bora), ktorý bol v ostatných dňoch chorý, čo bola veľká strata pre Sama Benetta. Všetci ostatní jazdci boli pripravení na nervózny a hektický začiatok a tieto očakávania sa naplnili. Brejk sa nevytvoril ani po štyridsiatich kilometroch, hoci bol v pelotóne ohromný záujem o miesto vo vedúcej skupine. Ďalšie a ďalšie neúspešné pokusy tak unavovali každého jazdca, ale vždy sa našiel niekto, kto nebol spokojný so zložením úniku.
 
Aktivitou hýrili domáce pro-konti celky, vpredu sa ukazoval Tony Martin, UAE Emirates, Bahrajn, Movistar alebo Lotto - Soudal, no ich aktivita len vytiahla priemernú rýchlosť úvodnej hodiny na 46,4 km/h. Trvalo päťdesiat kilometrov, kým sa usadila vpredu vedúca skupina, a bola to veľmi silná partia.
 
Pred balíkom jazdili Haga, Oomen (obaja Sunweb), Cherel, Denz, Jauregui (všetci Ag2r), Gavazzi, Frapporti (obaja Androni), Novak (Bahrajn), Ciccone, Tonelli (Bardiani), De Marchi (BMC), Reichenbach, Roy (obaja FDJ), Hermans, Plaza (obaja Cycling Academy), Cháves, Haig (obaja Mitchelton), Quintana (Movistar), Rensburg (DDD), Dombrowski (Education First), Gesink (Lotto-Jumbo), Henao, De la Cruz (obaja Sky), Eg (Trek), Mori, Polanc, Ulissi (všetci UAE Emirates) a Zardini (Wilier).
 
Na čele pretekov nemali zastúpenie len Astana, Bora, Quick-Step a Kaťuša. Balík bol vyčerpaný po dlhej tvorbe úniku, preto už nestíhal túto skupinu, hoci sa v nej objavili veľmi zaujímavé mená. Tým najväčším bol Esteban Cháves, ktorý v poradí strácal len 47 sekúnd a vďaka svojím kvalitám a pozícii v úniku mohol na Etne získať pekný čas na ostatných favoritov. Takou istou stratou v GC disponoval aj Diego Ulissi, rovnú minútu strácal talentovaný vrchár z celku Sunweb Sam Oomen.
 
Do ofenzívy vyrazil aj tím Sky. Sergio Henao zaostával za Dennisom len 63 sekúnd a spolu s ním sa nachádzal vpredu aj De la Cruz. V úniku nechýbal minuloročný víťaz na Etne Jan Polanc, dobrými vrchármi boli aj Hermans, Dombrowski, Gesink alebo Reichenbach.
 
V pelotóne bránil v plnej sile ružový dres tím BMC, ktorý udržiaval rozdiel medzi skupinami v okolí troch minút. Americký celok nemal istotu, že Dennis zostane na čele poradia aj na vrchole Etny, ale napriek tomu jazdil veľmi zodpovedne. Čakali sme, či mu pomôže aj Astana, ktorá dnes plánovala útočiť. Vo vedúcej skupine mal najväčší záujem dotiahnuť únik do víťazného konca Cháves, no niektorým utečencom z konkurenčných celkov nemuselo byť po vôli, aby mu pomáhali zvyšovať náskok pred pelotónom a tým aj v poradí.
 
Aj keď rozdiel medzi skupinami zostával dlhú dobu nezmenený, v lepšej pozícii sa pohyboval únik, lebo tímu BMC nikto nepomáhal. Ten síce išiel úplne naplno, ale nedarilo sa mu dostať stratu pod tri minúty. Päťdesiat kilometrov pred cieľom však prišla zmena, do hry sa dostala Astana, ktorá začala stíhať brejk. Práca kazašského tímu bola citeľná, náskok utečencov klesol o jednu minútu. Na chvíľu podal pomocnú ruku aj Bahrajn - Merida, ale rozdiel už nešiel smerom dole takým rýchlym spôsobom. 
 
 
giro 18 etapa 6 unik rcsf
Početný únik šiestej etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Astana išla totálne naplno a na začiatku cieľového kopca stiahla stratu balíka na minútu a pol. Na začiatku stúpania zastavila kolízia Davide Formola, ktorý sa musel rýchlo vracať do hlavnej skupiny. Na čele pretekov roztrhal brejk Gesink a zostali pri ňom len najsilnejší jazdci, vrátane Chávesa, Henaa, Hermansa a Reichenbacha. V balíku sa dostali do problémov Formolo a Meintjes, ktorí vypadli zo skupiny favoritov veľmi skoro.
 
Vpredu vydržali najdlhšie bojovať Hermans, Henao, Cháves, Oomen, Reichenbach, Ulissi, Ciccone a Gesink, motiváciu útočiť predviedol len Ciccone. Pelotón stále oslabovala Astana, ktorá nasadila poriadne tempo. Giulio Ciccone sa pokúšal nastupovať vo vedúcej skupine, ale ten správny pohyb predviedol až Cháves päť kilometrov pred cieľom. Skupina favoritov strácala v tom momente tridsať sekúnd. A približne na tom istom úseku zvýšil tempo aj López.
 
Potom si začali nastupovať aj ostatní jazdci na GC, skúšal to Dumoulin a tieto nástupy dostali aj Frooma s Dennisom. Medzitým to mal Cháves namierené za etapovým triumfom. V skupine favoritov mali vo finále najviac energie Pozzovivo, López, Bennett, Yates, Pinot o malú chvíľu sa k nim pridal aj Dumoulin. Froome stále zaostával, ale darilo sa mu minimalizovať straty. Dennis už prišiel o ružový dres.    
 
Estebana Chávesa nezaujímal súboj favoritov, ale musel byť prekvapený, keď sa k nemu pripojil aj jeho kolega Simon Yates. Britský jazdec prenechal etapový triumf pre Chávesa, ktorý strávil deň v úniku, a on sa zajtra oblečie do ružového. Druhá skupina stratila 26 sekúnd a tretiu priečku získal Thibaut Pinot. Spolu s ním preťali pásku aj ďalší kandidáti na titul.
 
 
chaves 18 yates triumf giro rcsf
Dvojica Esteban Cháves - Simon Yates (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Hneď prvá horská etapa priniesla výbornú cyklistiku. Videli sme dlhú tvorbu úniku, vysoké tempo počas celého dňa a napokon parádne vyvrcholenie na cieľovom kopci, ktoré si podmanil tím Mitchelton - Scott. Austrálska zostava dostala pod tlak ostatné celky už prienikom Estebana  Chávesa do brejku a kolumbijský borec to dokázal pretaviť na etapový triumf, druhý v ročníku. Skvelý výkon predviedol aj Simon Yates, ktorý ako jediný dokázal úspešne nastúpiť v skupine favoritov. Jeho atak bol mimoriadne silný a spolu s Chávesom ukázali, že budú naozaj tvoriť veľmi nebezpečnú dvojicu. Bol to majstrovský kúsok austrálskeho tímu. 
 
V druhej skupine ponúklo niekoľko jazdcov pekné momenty, ale nedokázalo ich dotiahnuť do úspešného konca. López niekoľkokrát zrýchlil, ale chýbala mu húževnatosť, aby sa zbavil súperov. Skúšali to aj Pozzovivo, Dumoulin, Benett, Pinot, ale ani raz sa nevytvorila malá skupinka najsilnejších, ktorá by ťahala až do cieľa. Bola to pre nich škoda, lebo Froome sa necítil na konci komfortne a mohli na neho získať viac času. Takto sa britský borec vždy k nim pripojil, keď sa tempo spomalilo.
 
Z dnešnej etapy tak najviac vyťažili zástupcovia Mitchelton - Scott. Simon Yates sa oblečie do ružového dresu a na stupne víťazov sa posunul aj Esteban Cháves. A v takejto pozícii môžu opäť dostávať v kopcoch súperov pod tlak. Tom Dumoulin stále sedí na druhej priečke, dnes v podstate nič nestratil, ale pri kvalitnejšej jazde mohol určite niečo získať. Vynikajúcu formu potvrdil Domenico Pozzovivo a na vysokej úrovni je pripravený aj Thibaut Pinot.
 
 
yates s 18 giro podium ruzovy rcsf
Simon Yates si ide po maglia rosa (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Veľmi dobrý dojem zanechal George Bennett, Astanu udržal v Top 10 Pello Bilbao, no kazašský celok nebude rád, že López si v cieli nepolepšil. Fabio Aru zatiaľ tieňuje ostatných favoritov a túto veľmi dôležitú previerku prežil bez väčšej ujmy Chris Froome, čo ho určite povzbudí pred víkendovými kopcami. Ale jazdec tímu Sky stále nepôsobí pohodlne. Rohan Dennis bojoval na cieľovom kopci statočne, rovnako ako jeho kolegovia počas celého dňa. Na Etnu vyšiel svojím tempom a podarilo sa mu zostať v najlepšej desiatke, s čím musí byť spokojný. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Estebana Chávesa (víťaz)
"Je to neuveriteľné, najlepší štart Gira, aký si môžem predstaviť. Bol som v úniku a musím poďakovať Jackovi Haigovi, ktorý mi tam veľmi pomohol. Pred páskou sa ku mne pridal aj Simon, bolo to ako sen. Okrem výhry mám aj vrchársky dres, táto etapa nás veľmi povzbudila."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (líder GC)
"Nebolo naším plánom vyslať do úniku Estebana. Ale bol to šialený  začiatok a ani nevieme, ako sa tam ocitol. Ja som bol spokojný s touto situáciou, lebo v balíku sme nemuseli nič robiť a mohol som šetriť energiu na záver. Vo finále sme sa všetci favoriti pozerali po sebe, preto som to vyskúšal a podarilo sa mi vytvoriť medzeru. Keď  som dobehol Estebana, povedal som mu, nech ide pre etapu, lebo ja získam ružový dres, ak budem mať v cieli dostatok času. Víťazstvo si zaslúžil."
      
 
Výsledky
1. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 4:16:11 100
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 40
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:26 20
4. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:26 12
5. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:26 4
6. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 00:26  
7. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:26  
8. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:26  
9. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:26  
10. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:26  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
orica
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 22:46:03 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:16  
3. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:26  
4. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:43  
5. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:45  
6. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:53  
7. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 01:03  
8. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 01:10  
9. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:11  
10. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:12  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 131
2. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 55
3. MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia 53
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 35
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 18
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 12
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 22:47:26
2. O'CONNOR Ben Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:16
3. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:19
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 Cieľ - Etna: dĺžka 15 km; sklon 6,5  %
 
 
Krátke preview etapy:
Nový výstup na Etnu dáva nádej, že sa nebude opakovať minuloročná defenzívna jazda. Na druhej strane ak bude fúkať protivietor pred vrcholom, pre favoritov bude ťažké vytvoriť zaujímavé rozdiely. V každom prípade nás čaká prvá smerodajná vrchárska bitka a ak niektorí z favoritov ukáže na dlhom cieľovom stúpaní slabosť, môže za to draho zaplatiť. Mimoriadne dôležitá skúška čaká najmä na Chrisa Frooma, ktorý v uplynulých dňoch predviedol niekoľko slabších momentov. Britský jazdec si môže byť istý, že na konci šiestej etapy ho súperi podrobia tvrdej skúške. Zatiaľ sa nedarilo ani Miguelovi Lópezovi, ale kolumbijský borec nás presvedčí o svojej forme až v kopcoch. Etna bude na to výbornou príležitosťou, preto môžeme na konci uvidieť veľmi motivovanú Astanu.
 
Ako nôž maslom zatiaľ prechádza pretekmi Tom Dumoulin. Pripravené cieľové stúpanie vyhovuje jeho tempárskym schopnostiam, a keďže má aj silnú koncovku, vo finále môže patriť k tým šťastlivcom, ktorí v cieli získajú bonusové sekundy. Výborné výkony zatiaľ predvádzajú Yates a Pozzovivo. Domáci borec doteraz pôsobil veľmi sebavedome, pri chuti je aj Yates a budeme sa tešiť, čo nám predvedie na cieľovom kopci v spolupráci s Chávesom a aj s ostatnými kolegami. Jeho zrýchlenie môže byť rozhodujúce, keď budú bojovať proti sebe najsilnejší vrchári. Dobrý vstup do pretekov predviedol Michael Woods a keďže je veľmi rýchly, chcel by bojovať o tie najvyššie priečky. Na túto koncovku čakal Thibaut Pinot. Francúzsky pretekár môže konečne vytiahnuť svoje vrchárske kvality a na takomto stúpaní bude určite patriť medzi najlepších. Dlhé cieľové stúpania obľubuje aj Davide Formolo, ktorý sa predviedol v dobrom svetle už na konci štvrtej etapy, a na najlepších si bude trúfať aj Tim Wellens, ten sa veľmi zlepšil aj na podobných kopcoch.
 
 
Krátky opis trasy:
Jazdiť po Sicílii a nezaradiť do programu stúpanie na Etnu by bolo veľkou škodou, aj keď najvyššia sopka v Európe bola v itinerári aj v ostatnej edícii. Preto organizátori urobili menšiu zmenu a na vrchol sa pôjde tou cestou, ktoré ešte nebola využitá na Gire. V prvej časti etapy čaká na pretekárov zvlnený terén, pred samotným cieľovým stúpaním terén zvoľní. Etna je dlhou, vytrvalostnou lezeckou previerkou, ktorej síce chýbajú prudké sklony (v podstate stabilný priemer v okolí šiestich percent), ale na začiatku podujatia bude výzvou pre každého favorita. V minulom roku tu zvolili jazdci na GC konzervatívny prístup, tentoraz sa to môže zmeniť, pretože vo finále sa objaví 4-kilometrový úsek s priemerom osem percent, po ktorom zostáva do cieľa už len tisíc metrov. A to už je dobrá ponuka, aby sa zdvihli zo sedla aj tí najlepší a vyskúšali, či niektorý zo súperov nebude mať tvrdé nohy.
 
 
etapa 06 ciel
profil záverečných kilometrov etapy (© giroditalia.it)