giro 18
3. 6.5. zvlnena etapa ciel rovina Be'er Sheva > Eilat 229 km Viviani
 
etapa 03
profil etapy, 1750 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Posledná previerka v Izraeli vyrukovala s náročnými poveternostnými podmienkami, ale druhý hromadný špurt balíka ohrozený nemal byť. Znovu boli v pohotovosti talianski šprintéri, medzi ktorých sa včera vtesnal Sam Bennett.

Tvorba úniku nepriniesla žiadne napätie, hneď po štarte sa osamostatnili na čele pretekov Enrico Barbin (Bardiani), Marco Frapporti (Androni-Giocattoli) a Guillaume Boivin (Cycling Academy). Zástupca izraelského tímu nemohol chýbať vo vedúcej skupine a Boivin si spríjemnil pobyt v brejku výhrami na obidvoch šprintérskych prémiách. V pelotóne sa bojovalo o zostávajúce dva bodíky a v oboch prípadoch bol úspešný Elia Viviani. Pre jazdca tímu Quick-Step bolo veľkým snom získať azúrový dres na konci pretekov.

Potom utečenci zamerali pozornosť na jedinú horskú prémiu a vrchárske tričko, pretože líder tejto súťaže Enrico Barbin mal iba bodový náskok pred Boivinom. V pelotóne kontroloval situáciu na trati len BMC, v dlhej a horúcej etape nechcel nikto z kandidátov na etapový triumf plytvať energiou svojich kolegov ďaleko pred páskou.
 
Líder pretekov Rohan Dennis sa patrične pripravil na dnešnú etapu a vytiahol ružový bicykel. Spomedzi aktívnych cyklistov sa podarilo nosiť najcennejší dres na Grand Tour okrem neho už len Aruovi, Cavendishovi a Nibalimu. Monotónny priebeh osviežila horská prémia. Hneď na jej začiatku zaútočil Frapporti, zaskočil svojich spolubojovníkov a získal maximum bodov. Na vrchársky dres mu to však nevydalo, lebo potom sa objavil na vrchole Enrico Barbin a tomu stačilo aj druhé miesto, aby neprišiel o líderstvo v tejto súťaži. Pelotón v tomto momente strácal štyri minúty.
 
 
giro 18 etapa 3 ilustrak efef
Ilustračný záber z etapy (© Slipstream Sports)
 
 
Deväťdesiat kilometrov pred cieľom sa rozhýbali aj šprintérske celky, tímu BMC začali pomáhať Quick-Step Floors a Wilier Triestina. Etapa sa dostávala do najjednoduchšej časti a šprintérske celky sa už museli zameriavať na brejk. Táto zmena priniesla očakávaný výsledok, rozdiel medzi skupinami klesol o polovicu. Náskok utečencov klesal aj naďalej, v balíku panovala mierna nervozita, lebo všetci čakali, či sa objaví na trati vietor. Ten neprišiel a v záverečnej hodine etapy rýchlosť pelotónu klesla, únik opäť dostal k dobru dve minúty.
 
S blížiacim sa finále sa posúvali na čelo balíka všetky dôležité celky, jazdci na celkové poradie nechceli riskovať časovú stratu, takže sa miešali so šprintérskymi zostavami. Vedúca trojica strávila v úniku vyše dvesto kilometrov, ale nevzdávala sa. Ešte desať kilometrov pred cieľom mala k dobru tridsať sekúnd, ale žiadne prekvapenie sa nekonalo.
 
Záverečné technické úseky si snažil podmaniť Quick-Step Floors a Elia Viviani odmenil svojich kolegov druhým etapovým triumfom. Potom preťali pásku Sacha Modolo a Sam Bennett.
 
 
viviani 18 giro triumf 2 rcsf
Elia Viviani s druhým triumfom (© Quick-Step Floors Cycling Team / Getty Images)
 
 
Tím Quick-Step Floors výborne zvládol príjazd do posledného kilometra, ale potom prenechal pozíciu ostatným celkom. Po záverečnej zákrute vyštartoval dopredu ako prvý Bennett, ale za ním sa držal Viviani, ktorý si počkal na svoj šprint a nemal problém prekonať írskeho protivníka. Tomu pred páskou došli sily a dostal sa pred neho aj Modolo.
 
Po dnešnom dni si bude Elia Viviani užívať gloriolu najrýchlejšieho jazdca na pretekoch, Bennett a Modolo sa nechytajú na jeho koncovku. Po úspešnom vstupe do nového ročníka a klasikách pokračuje taliansky šprintér vo výborných výkonoch, preto nepochybujeme, že na Gire bude chcieť vydolovať čo najviac triumfov. Dnes mu výrazne pomohli aj kolegovia, tímová réžia Quick-Stepu naďalej funguje perfektne. Bennett doplatil na zlé načasovanie, pred páskou sa pohyboval príliš vzadu aj Modolo.
 
V celkovom poradí udržal ružový dres Rohan Dennis a medzi najlepšími sa udiala len jedna zmena, z tretej pozície sa vytratil Victor Campenaerts
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Eliu Vivianiho (víťaz)
"Dnes ráno som sa necítil dobre, nemal som žiadnu energiu. Ale na druhej strane po včerajšom triumfe opadol zo mňa stres a v priebehu etapy sa moje pocity zlepšili. Náš tím predviedol perfektnú koncovku. Na konci takýchto dlhých pretekov býva klasický šprintér unavený, ale ja som mal sebavedomie z klasík. Vo finále sme išli podľa plánu, ale potom nám vypadol Sabatini, ktorý dostal defekt. No ja som dokázal využiť Bennettov skorý nástup."
 
 
Výsledky
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 5:02:09 100
2. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 00:00 40
3. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 20
4. MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia 00:00 12
5. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 4
6. DEBUSSCHERE Jens Lotto Soudal link ikonka 00:00  
7. BELLETTI Manuel Androni - Sidermec - Bottecchia 00:00  
8. PLANCKAERT Baptiste Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
9. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
10. GONCALVES José Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
bmc
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 05:30 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:01  
3. GONCALVES José Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:01  
4. DOWSETT Alex Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:17  
5. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:19  
6. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:21  
7. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:22  
8. MARTIN Tony link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:28  
9. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:28  
10. BETANCUR Carlos Movistar Team link ikonka 00:29  
 
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 130
2. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 55
3. MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia 53
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARBIN Enrico Bardiani - CSF 5
2. FRAPPORTI Marco Androni - Sidermec - Bottecchia 3
3. BOIVIN Guillaume Israel Cycling Academy 3
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 9:05:52
2. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 00:08
3. WÜRTZ Mads Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:09
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečný šprint
 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 101,2 km - Faran River: dĺžka 1,2 km; sklon 6,5 %
 
 
Krátke preview etapy:
V tretej etape si zopakujeme šprintérske finále, to sa však odohrá v iných podmienkach ako to predchádzajúce. V prvom rade prechod cez púšť vystaví cyklistov vysokým teplotám presahujúcim 36 stupňov a na konci sa objavia dve nepríjemné zákruty. Dvetisíc metrov pred páskou je pripravená spiatočná otočka a následne len 350 metrov pred cieľom pravotočivá zákruta. Takže na etapový triumf bude veľmi dôležitá tímová podpora a tú dostal v druhej etape Sam Bennett. Ak írskemu jazdcovi opäť výborne pomôže Selig, bude mať výhru na dosah ruky. Svoju vysoký rýchlosť a stále výbornú formu bude chcieť využiť Elia Viviani, ale teraz ho Quick-Step Floors musí previesť cez záverečné úseky na poprednom na mieste, inak talianskeho jazdca nemusí zachrániť ani jeho parádny šprint. V Tel Avive predviedol motivovaný výkon Mareczko, ktorý si tak musí veriť, že na Gire môže uspieť, ale v meste Eijlat musí zvládnuť pozičnú bitku. A to isté platí aj pre Modola a Bonifazia, ktorí cítia, že víťazná etapa nie je pre nich nedosiahnuteľná.
 
 
Krátky opis trasy:
Trojdňový pobyt na Blízkom východe zakončí ďalšia príležitosť pre najrýchlejších jazdcov, ale tentoraz to bude náročnejšia skúška. Tretia etapa meria 229 kilometrov, čo je značná porcia, a okrem toho bude pelotón prechádzať po púšti Negev, ktorá sa rozprestiera medzi mestami Be’er Sheva a Ejlat. Na cyklistov tak čaká nehostinné prostredie a zvlnený profil, s výnimkou posledných päťdesiatich kilometrov. Príchod do letoviska na pobreží Červeného mora je však jednoduchý, preto je vysoko pravdepodobné, že aj na konci tretej etapy uvidíme šprintérsku koncovku.