giro 18
7. 11.5. rovinata etapa ciel rovina Pizzo > Praia a Mare 159 km Bennett
 
etapa 07
profil etapy, 1054 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
  
 
Siedma etapa bola jednoduchá. Plochá, bez väčších prekážok. Pelotónu prialo aj počasie, kontinentálne Taliansko privítalo pretekárov príjemným podnebím a teplotami pohybujúcimi sa okolo 25 stupňov. Záver náročného prvého týždňa mal byť skutočne prechádzkou "ružovou záhradou".

Odštartovalo sa krátko po pol druhej z mesta Pizzo. Na pretekárov čakalo 159 kilometrov a len dve šprintérske prémie. Po včerajšej etape s cieľom na Etne padla jednoduchšia časť pretekov vhod. Lídri si teda mohli oddýchnuť, šprintéri si ale "brúsili nože" na ďalší skalp. Už dva visia na opasku Talianovi menom Elia Viviani. Chcel pridať tretí, no ostatní šprintéri boli rozhodne proti.

Sam Bennett, Niccolo Bonifazio, Sacha Modolo či Jakub Mareczko mali o motiváciu navyše. Vyhrať etapu a poraziť Eliu Vivianiho. Všetko odštartovalo zostra. Hneď po prvých metroch zaútočili Davide Ballerini a Fausto Masnada (obaja Androni), Markel Irizar (Trek - Segafredo) a Tony Martin (Kaťuša). Chlapcom z Quick-Stepu sa ale nemeckého "panzerwagena" naháňať celý deň nechcelo, a tak z toho nič nebolo. Ich bývalý tímový kolega má skrátka povesť veľmi nebezpečného pretekára, takže mu odísť nedovolili.
 
 
giro 18 etapa 7 start efefv
Pelotón na štarte v mestečku Pizzo (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 

Až neskôr sa oddelila trojica Davide Ballerini, Markel Irizar, ku ktorým sa pridal Maxim Belkov (Kaťuša). Ich náskok sa veľmi rýchlo vyšplhal až na štyri minúty. O pár minút neskôr ale balík ukázal, kto tu dnes bude pánom. Zvýšil tempo a náskok sa razom znížil. Únik sa dnes mohol spoľahnúť len na to, že si to v záver šprintérske tímy zle vypočítajú.
 
Na túto alternatívu to ale nevyzeralo. Ku Quick-Stepu sa totiž pridal aj Mitchelton - Scott, ktorý sa včera vyznamenal. Získal v podstate úplne všetko. Išlo sa tiež pomerne rýchlo. Po prvej hodine priemernou rýchlosťou 42km/hod. Ak zoberieme do úvahy prvotné "oťukávanie sa", skutočne to vyzeralo na rýchly deň.
 
Nasledujúce minúty sa však nedialo nič zaujímavé alebo podstatné. Stále sme boli svedkami hry na mačku a myš, ktorú mačka zvládala. Na rad prišiel tiež bufet v meste Paola. Bolo to približne v polovici etapy. Potom sa už cyklisti sústredili na prvú šprintérsku prémiu. Vyhral ju Davide Ballerini. Z balíka uchmatol zvyšné body Elia Viviani a poistil si tak bodovací dres. K 131 bodom pridal ďalších šesť a pred druhým Sachom Modolom má v tejto disciplíne náskok 82 bodov. A to mal dnes ešte jednu prémiu k dispozícii. Podobná dominancia, akú zažívame posledné roky na Tour de France...
 
Druhá šprintérska prémia patrila Maximovi Belkovovi. Zvyšné body určené pre balík uchmatol zas a opäť Elia Viviani. Talian tak demonštroval svoju silu. Do cieľa chýbalo posledných 25 kilometrov, pokojne sa na ne mohol "vykašľať", no neurobil tak. Aj keď musíme uznať, že veľa úsilia vynaložiť nemusel. Potom sa preradilo do vyššej rýchlosti. A náskok utečencov adekvátne reagoval.
 
Asi dvadsať kilometrov pred cieľom čakali na pretekárov predsa len menšie kopčeky. Po celom dni boli však aj tieto pre Maxima Belkova a Markela Irizara priťažké. Z trojice tak ostal na čele už len Davide Ballerini. O pár kilometrov neskôr ale pohltil balík aj jeho. Na rad prichádzal tak typický súboj o pozície. Záverečný šprint bol neodvratný.
 
Veľmi dobre bol sformovaný EFEFD, no Quick-Step to urobil rovnako dobre. Všetkým však vytrel zrak Sam Bennett! Jasne ukázal, že je dnes rýchlejší a silnejší ako Elia Viviani a írsky pretekár si tak pripísal prvé víťazstvo v roku 2018! Zástupca Quick-Stepu teda hattrick nedosiahol. Zatiaľ. Tretí finišoval Sacha Modolo, pre jeho tím to v závere vyzeralo dobre. Štvrtý skončil Niccolo Bonifazio (Bahrajn-Merida) a piaty Danny Van Poppel (LottoNL - Jumbo).
 
 
bennett 18 giro triumf bohfb
Sam Bennett sa dočkal triumfu (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
V boji o ružový dres sa pochopiteľne nezmenilo nič, dnešná etapa na to nemala parametre. V boji o dres bodovačky si upevnil prvé miesto Elia Viviani, pre ktorého to môže byť menšia náplasť. Zajtra pelotón čaká náročná etapa so záverečným kopcom v jej závere.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sama Benneta (víťaz)
"Som veľmi šťastný. V ostatných šprintoch sme sa veľmi snažili, no nikdy sa nám to nepodarilo správne načasovať. Tím vykonal fantastickú prácu a chcem poďakovať každému, kto mi pomohol dostať sa až sem k tomuto cieľu. Bolo ťažké zavesiť sa za Vivianiho, to chceli všetci. Musel som si to vybojovať. Myslel som si, že je už neskoro, no načasovanie bolo správne."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (líder GC)
"Dnes bol pekný deň po záver a šprint. Únik sa vytvoril skoro a nedostal moc priestoru, takže to bol dobrý deň. Pred nami je niekoľko náročných dní. Musíme byť pripravení na každý jeden, a ešte stále nás čaká časovka. Čo sa týka lídra tímu, nemyslím si, že sa dá jednoznačne určiť. Máme dobrý tím, nemusíme nikoho nálepkovať. Máme dvoch silných jazdcov a berieme to deň po dni."
 
 
Výsledky
1. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 3:45:27 100
2. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00 40
3. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 20
4. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 00:00 12
5. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 4
6. MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia 00:00  
7. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
8. PEDERSEN Mads Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. ROELANDTS Jurgen BMC Racing Team link ikonka 00:00  
10. DEBUSSCHERE Jens Lotto Soudal link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
mitchelton
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 26:31:30 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:16  
3. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:26  
4. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:43  
5. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:45  
6. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:53  
7. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 01:03  
8. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 01:10  
9. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:11  
10. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:12  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 178
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 100
3. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 73
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 35
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 18
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 12
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 26:32:53
2. O'CONNOR Ben Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:16
3. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:19
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Prvá tretina pretekov odštartovala v Izraeli, vyvrcholila majestátnou Etnou a skončí jednoduchou etapou určenou pre šprintérov. GC lídri si tak oddýchnu a na pretras sa opäť dostanú jazdci ako Elia Viviani, Sam Bennett či Jakub Mareczko. Pretekár Quick-Stepu túži po víťaznom hattricku, no ostatná plejáda domácich jazdcov sa mu to bude snažiť prekaziť. Na trati už neuvidíme Andreu Guardiniho, no spomínaného Mareczka, Sachu Modola a Niccolu Bonifazia áno a každý vie, že domáce prostredie môže urobiť svoje. Škoda len, že aj Elia Viviani vie po taliansky veľmi dobre...
 
 
Krátky opis trasy:
Giro sa dostane na Apeninský polostrov až v siedmej etape a kontinentálnu fázu podujatia pokrstia šprintéri, keďže na trati sa nenachádza ani jedna vrchárska prémia. Cesta po Kalábrii vedúca do letnej destinácie Praia a Mare je úplne jednoduchá, neobsahuje žiadne prekážky, ktoré by mohli ohroziť hromadný špurt. Celý čas sa bude jazdiť po Tyrhénskom pobreží, prípadné komplikácie by mohol spôsobiť len silný bočný vietor. Šprintérske celky budú maximálne koncentrované, pretože to bude ich posledná príležitosť v prvom týždni.