giro 18
8. 12.5. rovinata etapa ciel rovina Praia a Mare > M. Mercogliano 209 km Carapaz
 
etapa 08
profil etapy, 3081 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Finále úvodného týždňa ponúklo dve cieľové stúpania. Tomu dnešnému však chýbali prudké úseky, aby potešilo favoritov na titul, preto sa strojili zabojovať o výhru utečenci. A hneď od začiatku etapy sa potvrdila táto motivácia.
 
Podobne ako v šiestej etape sme videli v otváracej hodine hektickú cyklistiku, trvalo takmer päťdesiat kilometrov, kým sa vytvoril únik, a za ten čas sa pohyboval pelotón priemernou rýchlosťou 45 kilometrov za hodinu. Najskôr si vybudovali náskok Martin, Viviani, Mohorič, de Marchi a Wodds, ale táto skupina to nedotiahla do úspešného konca, lebo Woods sa nachádza vysoko v GC. Potom pokračovala tvrdá jazda až na prvé väčšie stúpanie, po ktorom sa definitívne vytvoril brejk, ale vedúcich jazdcov to stálo veľa energie a na vysoké tempo doplatilo množstvo pretekárov, ktorí vypadli z balíka.     
 
 
giro 18 etapa 8 start rcsf
Štart etapy v Praia a Mare (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Pred pelotónom sa objavili Davide Villella (Astana), Tosh Van der Sande (Lotto-Soudal), Matteo Montaguti (Ag2r), Rodolfo Torres (Androni), Matej Mohorič (Bahrajn-Merida), Koen Bouwman (Lotto-Jumbo) a Jan Polanc (UAE Emirates). Potom sa vrátili do hlavnej skupiny všetci jazdci, ktorí predtým nestíhali, a situácia na trati sa ustálila. Mitchelton - Scott sa poskladal na čele pelotónu a musel len striehnuť na Jana Polanca, ktorý v poradí strácal cez osem minút. Inak austrálsku zostavu nemuseli zaujímať utečenci. 
 
A práve Jan Polanc mieril za etapovým triumfom. Skúšal to už na Etne, no dnes dostal prijateľnejších súperov v brejku. Na záverečnom kopci mohol byť pre neho nepríjemný Koen Bouwman, talentovaný holandský vrchár predviedol dobré výkony na Tour of the Alps a v minulom roku vyhral v úniku etapu na Dauphiné. V kopcoch to vie aj Davide Villella. V predchádzajúcej sezóne ovládol vrchársku súťaž na Vuelte, ale na tomto Gire zatiaľ neukázal formu, v klasifikácii stráca takmer päťdesiat minút. Ak by vedúca skupina skutočne dostala šancu bojovať o etapu, na Montevergine by boli veľmi motivovaní aj Mohorič s Torresom, ktorí by mohli zvládnuť 5-percentné stúpanie.
 
Tím Mitchelton - Scott držal stratu balíka v okolí šiestich minút, ale tempo bolo svižné. Zatiaľ to nevyzeralo tak, že by sa k nim chcelo pridať nejaké ďalšie zoskupenie a tým pádom avizovať útok na etapový triumf. Prvá šprintérska prémia pripadla Rodolfovi Torresovi. Medzi dvomi rýchlostnými prémiami sa pohybovali pretekári na jednoduchom profile, čo sa využilo na načerpanie energie pred záverečnými výstupmi. V Salerne si vybehol pre šprintérske body Tosh van der Sande, únik viedol s 5-minútovým náskokom. Potom sa už terén začal dvíhať.
 
 
bowman 18 giro atak rcsf
Koen Bouwman bol dnes veľmi aktívny (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
V pelotóne zostávala všetka práca výlučne na celku Mitchelton - Scott. Čím dlhšie sa nikto nepridával k austrálskej zostave, tým sa zvyšovala šanca úniku na úspech. Ostatné zoskupenia museli byť spokojné s týmto vývojom, pretože mohli šetriť svojich domestikov na cieľový kopec a zajtrajšiu ťažkú etapu. V balíku mal menšiu kolíziu Tim Wellens, po výmene bicykla sa vracal späť. Tridsať kilometrov pred cieľom sa prebrali všetci favoriti a za pomoci spolujazdcov sa snažili posúvať na vedúce pozície v pelotóne.
 
Pred cieľovým stúpaním začalo pršať a v mokrých podmienkach sa malo jazdiť až na vrchol. Brejk si vychutnával trojminútový náskok, ale pelotón zrýchľoval. Kým sa dostali utečenci na samotný kopec, prišli o ďalších tridsať sekúnd. Prvé kilometre na Montevergine absolvoval únik pokope, aj keď sme videli niekoľko nástupov. V pelotóne sa išlo stabilným tempom, ale náskok vedúcej skupiny klesal. Desať kilometrov pred páskou vpredu bojovali už len Montaguti, Polanc, Mohorič a Bouwman, no mali k dobru len sedemdesiat sekúnd.
 
Mitchelton - Scott bol pri chuti na cieľovom kopci a neustále sa približoval k vedúcej štvorici, ktorá musela tvrdo bojovať o šancu na etapový triumf. Potom spadol v jednej zákrute Chris Froome, nič sa mu nestalo a dokázal sa vrátiť na vedúce pozície. Koen Bouwman vsadil na sólový pokus, spomedzi utečencov za ním zostal iba Montaguti. Balík bol čoraz bližšie a vedúce priečky tu okupoval tím Sky, aby sa Froome nedostal do ďalších problémov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPád Chrisa Frooma
 
 
Tesne pred vrcholom začalo husto pršať a v hlavnej skupine nastupovať. Výborný atak predviedol Richard Carapaz z Movistaru, ktorý prevalcoval všetkých jazdcov, vrátane sklamaného Bouwmana. Ekvádorský jazdec si patrične vychutnal posledné stovky metrov a utečencom doslova ukradol dnešnú etapu. Vo finále sa šprintovalo aj v hlavnej skupine, pre druhú priečku si vyskočil Davide Formolo, na bonusové sekundy siahol aj Thibaut Pinot.
 
Dlho sa zdalo, že etapu si podmaní celodenný únik, ale daždivé podmienky vo finále rozprúdili tempo pelotónu a ten napokon eliminoval utečencov. Spomedzi nich predviedol výborný výkon najmä Koen Bouwman, ktorému chýbalo skutočne málo, aby sa tešil z veľkej výhry. Čo sa nepodarilo holandskému borcovi, dokázal pretaviť do životného triumfu Richard Carapaz.
 
 
carapaz 18 giro triumf rcsf
Triumf Richarda Carapaza (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Ekvádorský cyklista ukázal výborné vrchárske predstavenie už na Etne, kde finišoval v Top 10, a dnes parádne využil situáciu pred páskou. Zaútočil kvalitným spôsobom a nemusel sa báť, že po ňom vyštartujú favoriti na titul. Carapaz sa po tomto víťazstve posunul do najlepšej desiatky v poradí a pre tím Movistar získal etapu takto skoro v pretekoch.
 
Záverečné stúpanie potvrdilo, že takýchto sklonov sa nemusia obávať kandidáti na titul, na konci sa bojovalo len o sekundy. Atak na bonifikácie rozbehol Thibaut Pinot, ktorý bol v tomto smere úspešný aj na Etne, a veľmi dobrý finiš ukázal aj Davide Formolo. Taliansky jazdec mal dnes dobré nohy a takýto výsledok je najlepším spôsobom, ako zabudnúť na jeho výpadok zo šiestej etapy. Na cieľovom stúpaní mal opäť problémy Chris Froome. Britský jazdec spadol, a aj keď sa to skončilo bez časovej straty, ďalšia kolízia mu na pohode určite nepridala. Navyše, v intenzívnom finále nestačil na niektorých svojich súperov a finišoval na konci hlavnej skupiny, na čo si musí dať pozor v zajtrajšej náročnejšej koncovke.         
 
V celkovej klasifikácii sa udiali len minimálne zmeny. Thibaut Pinot sa priblížil k stupňom víťazov a v najlepšej desiatke nahradil Fabia Arua dnešný víťaz etapy. Zajtrajšie predstavenie je náročnejšie, na konci prvého súťažného bloku budú mať favoriti ambíciu získať na svoju stranu nejakú časovú výhodu.
 
 
carapaz 18 giro biely podium movf rcsf
Richard Carapaz zažíva životné chvíle (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richarda Carapaza (víťaz)
"Je to veľmi emotívny zážitok, získať prvú výhru na Grand Tour. Veľmi sa z toho teším, lebo pred Girom som tvrdo pracoval. Na konci som mal dobré nohy a rozhodol som sa zaútočiť pomerne skoro, dva kilometre pred páskou. Povedal som si, že je to dobré miesto, lebo v šprinte skupiny by som nemal šancu."
 
 
Výsledky
1. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 5:11:35 100
2. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:07 40
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:07 20
4. BATTAGLIN Enrico Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:07 12
5. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:07 4
6. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:07  
7. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:07  
8. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:07  
9. WOODS Michael EF Education First - Drapac link ikonka 00:07  
10. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:07  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
mitchelton
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 31:43:12 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:16  
3. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:26  
4. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:41  
5. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:43  
6. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:53  
7. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 01:03  
8. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 01:06  
9. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 01:10  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:11  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 178
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 100
3. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 73
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 35
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 20
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 18
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 31:44:18
2. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:36
3. O'CONNOR Ben Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:54
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 Cieľ - Montevergine di Mercogliano: dĺžka 17,1 km; sklon 5 %
 
 
Krátke preview etapy:
Prvé víkendové cieľové stúpanie nemá dostatočnú náročnosť, aby zaujalo favoritov na titul, preto je pravdepodobné, že tí budú radšej šetriť energiu na nedeľu. Profil má podobný charakter ako šiesta etapa a znovu môžeme uvidieť tvrdú bitku o únik, keďže utečenci budú mať výbornú príležitosť siahnuť na etapový triumf. V priebehu pretekov už ukázali dobrú formu Hermans, Visconti, Cicione, Conte alebo Gesink, ktorí budú na záverečnom kopci veľmi silní, ak sa im podarí dostať na čelo pretekov. Vo vedúcej skupine bude mať šancu na etapový triumf aj Wellens, na takomto pravidelnom stúpaní bude veľmi ťažké zbaviť sa ho. O brejk bude bojovať pomerne početná skupina vrchárov "druhého sledu", preto bude zaujímavé sledovať, kto sa napokon objaví medzi utečencami, lebo úvodné kilometre sú pomerne jednoduché a na vytvorenie rozhodujúceho pohybu bude treba mať aj šťastie. V prípade, že o výhru bude bojovať hlavná skupina favoritov na titul, medzi nimi majú najlepší šprint Yates, Bennett, Pinot alebo Dumoulin, a v takomto finále sa môžu presadiť aj Ulissi, Battaglin alebo LL Sánchez.           
 
 
Krátky opis trasy:
Pelotón sa posúva smerom na sever, zavíta do regiónu Kampánia a ten ponúkne druhý finiš na vrchole stúpania. Hlavným momentom etapy bude len kopec Montevergine di Mercogliano, ostatný profil je jednoduchý. Náročnosťou neoplýva ani rozhodujúci výstup, ktorý si drží pravidelný sklon na úrovni piatich percent od začiatku až do konca. Nie je to miesto na vytvorenie smerodajných rozdielov medzi favoritmi, preto môžu bojovať o etapový triumf aj utečenci. V každom prípade to bude rýchla lezecká koncovka, ktorá udrží jazdcov na GC pokope a ktorú si môžu podmaniť vrchári s dobrým šprintom či zrýchlením pred cieľom.
 
 
etapa 08 ciel
profil záverečných kilometrov etapy (© giroditalia.it)