giro 18
13. 18.5. rovinata etapa ciel rovina Ferrara > Nervesa Battaglia 180 km Viviani
 
etapa 13
profil etapy, 425 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Boj o cyklámenový dres pokračoval aj v trinástej etape, ktorá sa profilom podobala na tú včerajšiu. V nej totálne vyhorel Elia Viviani, ktorý v mokrom počasí nielenže premrzol, ale zároveň stratil pohodlný náskok v bodovacej súťaži. Jeho slabší deň totiž využil Sam Bennett. Ten sa vďaka víťazstvu dotiahol na vedúceho Taliana len na 22 bodov. Práve ich veľký súboj sme mali sledovať v úplnom závere dnešného dňa, no svoje miesto slávy si chceli vybojovať aj ďalší špurtéri ako Niccolo Bonifazio, Danny van Poppel alebo aj Sacha Modolo
 
Predpoklady hovorili o tom, že piatok mal byť v Taliansku veľmi pokojný a pod kontrolou šprintérskych tímov. Napovedal tomu aj úvod trinástej etapy, kedy sa z hlavného balíka odtrhla len pätica pretekárov. Väčší počet cyklistov by Bora a Quick-Step do úniku nepustili. Vpredu sme tak skoro celý deň sledovali Andreu Vendrameho z Andrioni Giocattoli, Alessandra Tonelliho z Bardiani - CSF, Marca Marcata z UAE, Markela Irizara z Trek - Segafredo a Eugerta Zhupu z celku Wilier Triestina. Ich maximálny náskok bol tri minúty, ktorý si vytvorili skoro okamžite.
 
Oproti včerajšiemu dňu sa o dosť umúdrili aj poveternostné podmienky. Hustý dážď a silný vietor vystriedalo pekné slnečné počasie, ktoré pretekárom hralo do kroku skoro počas celého piatka. Prijemných 23 stupňov tak muselo potešiť všetkých zúčastnených. Menšie vrásky na tvári mohli cyklistom urobiť len menšie búrky, ktoré sa očakávali v poobedných hodinách. Ani vietor dnes nebol silný a po väčšinu času fúkalo jazdcom do chrbtov. 
 
Dôležitou správou dňa bola neúčasť Tanela Kangerta v trinástej etape. Jazdec Astany tak opustil tohtoročnú edíciu Giro d'Italia bez výraznejšieho úspechu. Estónec sa dnes nepostavil na štart kvôli problémom s trávením. "Nemohol normálne jesť a táto situácia sa nezlepšila ani po niekoľkých dňoch. Zdravie a bezpečnosť jazdca je prvoradé, preto Tanel išiel domov," vysvetlil okolnosti jeho zamestnávateľ. V pelotóne tak pokračovalo 168 pretekárov.   
 
Prvá tretina pretekov nepriniesla nič zaujímavé. V čele sa síce pohádali Irizar (Trek - Segafredo) a Marcato (UAE), ale spoluprácu celej pätice to nenarušilo. Zase v pelotóne diktovali tempo už od samého začiatku Bora a Quick-Step. Oba tímy sa s utečencami hrali ako mačka s myšou. Rozostup medzi týmito skupinami preto nebol pevný, buď sa rapídne zvyšoval alebo rapídne zmenšoval. Možno práve preto sa dvaja najskúsenejší cyklisti vpredu skoro pobili.  
 
Potom sa ale tempo hlavného balíku ustálilo. Zásluhu na tom mali prevažne jazdci Bory, najmä Cesare Benedetti, ktorý vpadol na čelo pelotónu a upokojil hladných cyklistov z Belgicka. Tí vedeli, že dnes je pravdepodobne predposledná šanca pre ich lídra Vivianiho zabojovať o etapové víťazstvo. Profily ďalších etáp už taliansky rýchlik asi neustojí a otázkou dňa bolo, ako je držiteľ cyklámenového trička na tom dnes, keďže včera premrzol. 
 
Na trase trinástej etapy boli aj dve rýchlostné a jedna vrchárska prémia štvrtej kategórie, ktorá bola poslednou v poradí. Na tej prvej v meste Piove di Sacco sme videli mini súboj medzi Marcatom (UAE) a Zhupom (Wilier), ktorý nás prebral z letargie. Talian si dopedáloval k zisku dvadsiatich bodov. Bodovali však aj ostatní jazdci v úniku a dokonca body sa ušli aj trom jazdcom v hlavnom balíku. Súboj o ne sme však nesledovali. Najlepší šprintéri sa šetrili na finálnu bitku.    
 
Pelotón sa dnes presunul do krásneho regiónu Benátska, v ktorom si každý človek príde na svoje. Nachádzajú sa tu totiž vysoké štíty, ale aj krásne nížiny či bohaté prímorské oblasti. Milovníci miest by sa mohli ísť zabaviť do Benátok, ktoré sú najnavštevovanejším mestom tohto regiónu. Cyklisti si jeho krásu však nepozreli, keďže trasa trinástej etapy cezeň neviedla. Dominantou kraja je ale aj rieka Pád, v ústi ktorej pretekári dnes absolvovali väčšiu časť dňa. 
 
Ani v druhej tretine dňa sa cyklisti aktivitou a súťaživosťou nepretrhli. V uniknutej skupine sa aspoň Irizar (Trek - Segafredo) a Marcato (UAE) upokojili, síce ruky si nepodali. Inak práca v čele bola ukážková. To isté sa však dá povedať aj o spolupráci v pelotóne. Tam stále tvrdili muziku hlavne Benedetti (Bora) a Cavagna (Quick-Step). No nebola to tvrdá muzika, ale príjemná rekreačná hudba. Ostatné tímy sa zatiaľ do čela hlavného balíku netlačili.  
 
Nuda a pohodová prechádzka talianskym krajom skončila presne na méte 60 kilometrov pred cieľom. Vtedy si Rémi Cavagna z Quick-Stepu konečne prehodil na ťažší prevod a začal stíhať vedúcu skupinu. V rovnakom trende pokračoval tiež Cesare Benedetti z Bory. Náskok čelnej pätice sa v priebehu ďalších desiatich kilometrov zmenšil o celú minútu.  
 
Známkou toho, že sa konečne začalo pretekať, boli zaujímavé súboje na druhej rýchlostnej prémii vo Villorbe. V úniku veľkú dravosť predviedol Zhupa (Wilier), no záujem o plný bodový zisk mali aj Vendrame (Androni) či Irizar (Trek - Segafredo). Tiež Viviani (Quick-Step) sa pred záverečným špurtom chcel upokojiť a lišiackym spôsobom dokráčal aspoň k trom bodom. Odstup medzi ním a Bennettom (Bora) bol v tomto okamihu 25 bodov.  
 
Bora a Quick-Step pokračovali vo vysokom tempe aj v ďalších kilometroch a odstup medzi vedúcou skupinou a hlavným balíkom sa pri príchode do cieľového mesta Nervesa della Battaglia prvýkrát dostal pod jednu minútu. Všetko tak nasvedčovalo tomu, že dnes sa papierové predpoklady naplnia a že uvidíme hromadný dojazd. Do cieľa pretekárom však stále chýbalo 30 kilometrov.  
 
Práve v tomto momente sa niekoľko cyklistov rozhodlo vyskúšať pozornosť nemeckého a belgického celku. Nástup Martina (Kaťuša) zachytili Neilands (Israel Cycling Academy), Ballerini (Androni) a všetko kontroloval aj Capecchi (Quick-Step). Do čela pelotónu sa tak posadili jazdci EF Education First, ktorý pomohli Bore tento atak chytiť v zárodku. Zvýšené tempo však robilo problémy Chávesovi (Mitchelton), ktorý mal problémy udržať sa v hlavnom balíku.  
 
Únik však stále odolával a pätica pretekárov si rozdelila body aj na poslednej prémii na Montelli (2,9 km - 3,9 %). Tri body do vrchárskej súťaže získal Vendrame (Androni), dva Irizar (Trek - Segafredo) a bodík pre seba ulovil Zhupa (Wilier). V pelotóne zatiaľ prišla zmena stráži, totiž celý kopec diktovali tempo jazdi FDJ. Tí chceli v bezpečí previesť nástrahami dnešného dňa svojho lídra Pinota
 
Na rovine ale prevzali taktovku šprintérske tímy. Veľmi silné zastúpenie mala Kaťuša, ktorá mala v čele až päť cyklistov a tí pohltili únik šesť kilometrov pred cieľom. V rovnakom čase sa dopredu dostali vláčiky Quick-Stepu a Lotto NL - Jumbo. Dobrú pozíciu si držali aj jazdci EF Education First. Kto vpredu chýbal, bola Bora. Nemci sa vpredu vetrali celý deň a zaplatili za to daň. Ich líder sa však držal zadného kolesa muža v cyklámenovom tričku. Predohra veľkého finále sa tak všetkým favoritom podarila na výbornú. 
 
V poslednom kilometri skúšal šťastie výborný tempár Marco Coledan (Wilier), čo muselo znervózniť všetkých špurtérov. Talian si vytvoril pekný náskok, ale nakoniec ho do cieľa neudržal. Hlavnú zásluhu na tom mal Elia Viviani (Quick-Step), ktorý sa zavesil za Sachu Modola (EF Education First) a ďalším dominantným spôsobom pokoril všetkých súperov. Sam Bennett (Bora) úplne zaspal a finišoval ako druhý. Na debnu sa opäť postavil aj Danny van Poppel (Lotto NL - Jumbo), ktorý si oproti včerajšiemu dňu pohoršil o jednu pozíciu. 
 
 
giro 18 etapa 13 spurt bohfb
Elia Viviani špurtuje (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Elia Viviani tak opäť potvrdil, že na tohtoročnom Giro d'Italia nemá konkurenciu. Víťazstvo v trinástej etape je už jeho tretím na talianskej Grand Tour v tomto roku. Viviani tak pokračuje vo výborných výkonoch v prebiehajúcej sezóne, veď v nej na najvyšší stupeň vyskočil už po deviatykrát. Veľkú radosť musia mať tiež v tíme Quick-Step, ktorý sa teší už z 32. triumfu v ročníku.
 
Sam Bennett dojazd takticky nezvládol. Cestu za tretím vavrínom mu zatarasil Zdeněk Štybar, ktorý sa vsunul medzi neho a dnešného víťaza. Ír zároveň stratil drahocenný čas pri predbiehaní svojich súperov, ktorých musel obiehať po vonkajšej strane. Jeho strata na priebežného prvého muža v bodovacej súťaži sa po dnešnom dni zväčšila o 18 bodov. Smutný bude tiež Sacha Modolo, ktorý sa dnes cítil na veľký súboj, ale začal špurtovať až príliš skoro a štvrté miesto mu radosť určite neurobilo.
 
V celkovom poradí žiadne zmeny nenastali. Simon Yates a Tom Dumoulin zvládli transportnú etapu bez väčších problémov. Aj Thibault Pinot  a ostatní favoriti určite našetrili potrebné sily pred zajtrajším brutálnym záverom, veď dnes sa pretekalo len v posledných 50 kilometroch. Nemali sa tak kde natrápiť a vyšťaviť. Trinásta etapa bola preto z tohto pohľadu vôbec najpokojnejšou a svojim spôsobom aj najnudnejšou. 
 
 
Výsledky
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 3:56:25 100
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 40
3. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 20
4. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 00:00 12
5. GIBBONS Ryan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 4
6. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team link ikonka 00:00  
7. BELLETTI Manuel Androni - Sidermec - Bottecchia 00:00  
8. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
9. PLANCKAERT Baptiste Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
10. DEBUSSCHERE Jens Lotto Soudal link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
mitchelton
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 55:54:20 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:47  
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 01:04  
4. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:18  
5. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 01:56  
6. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 02:09  
7. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 02:36  
8. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 02:54  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 02:55  
10. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 03:10  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 237
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 197
3. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 94
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 58
2. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 47
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 36
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 55:56:16
2. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 01:21
3. O'CONNOR Ben Dimension Data for Qhubeka link ikonka 01:29
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 19,3 km - Montello: dĺžka 2,9 km; sklon 3,9 %
 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri dostanú ďalšiu šancu na úspech. Profil dnešnej etapy je veľmi podobný profilu tej včerajšej a očakáva sa aj totožný scenár. Najrýchlejším mužom na tohtoročnom Gire môže narobiť vrásky na tvári len stúpanie Montello, v ktorom určite uvidíme ataky klasikárov a neúnavných bojovníkov, akými sú Matej Mohorič alebo Louis León Sánchez. V závere dňa sa tak môžeme tešiť na ďalšiu zaujímavú bitku. Tímy ako Bora, Quick-Step, Bahrain - Merida alebo EF Education First budú kontrolovať priebeh celej etapy a po celodennej drine určite určite pocítia únavu, no budú sa musieť predviesť tiež v posledných kilometroch. Bude preto zaujímavé sledovať, či sa im podarí pochytať všetky nástupy v jedinom kopčeku v itinerári. Ak áno, uvidíme ďalšie pokračovanie súboja medzi Vivianim a Bennettom, do ktorého bude chcieť zasiahnuť tiež Bonifazio. Ten stále čaká na prvé víťazstvo na niektorej z Grand Tour. Dôležitú rolu bude zohrávať aj počasie, zjazd síce nie je vôbec technický, ale mokrá vozovka môže narobiť veľké problémy. Zmeny v celkovom poradí sa neočakávajú. Všetci lídri považujú dnešný deň za transportný. 
 
 
Krátky opis trasy:
Pelotón sa postupne presunul na sever krajiny, do regiónu Benátsko, na dosah Álp, ale ešte predtým, ako sa vytiahnu lezecké zbrane, v meste Nervesa Battaglia uvidíme hromadný dojazd pelotónu. Ľahký profil s jedinou horskou prémiou, ktorá má len symbolický význam, nemá prečo tajiť, že je určený pre najrýchlejších jazdcov v balíku. Okolo Nervesa Battaglia sa absolvuje 30-kilometrový okruh a organizátori pretekov si takýmto spôsobom pripomínajú sté ukončenie prvej svetovej vojny, keďže toto mesto ležiace na Piave bolo počas tohto konfliktu dejiskom ťažkých bojov.