giro 18
9. 13.5. rovinata etapa ciel rovina Pesco Sannita > Gran Sasso 225 km S. Yates
 
etapa 09
profil etapy, 4221 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
RCS Sport ostali jedinými organizátormi, ktorí ešte majú záujem ťahať pretekárov horskou etapou dlhou cez 220 kilometrov s ťažkým cieľovým kopcom. To sa už vidí iba zriedkavo. Tento deň navyše prišiel po dlhých desiatich plných presunov. Dobrou správou pre všetkých ale bolo to, že únik sa vytvoril veľmi rýchlo, prakticky už po výjazde zo štartovej dedinky Pesco Sannita v Kampánii a vyzeralo to na pokojnú etapu aj napriek tomu, že všetkých čakalo až 225 kilometrov a 4221 nastúpaných metrov.
 
 
yates s 18 giro ruzovy na starte rcsf
Simon Yates na štarte v Pesco Sannita (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Vpredu sa ukázalo štrnásť ľudí, a to Manuele Boaro a Giovanni Visconti (2x Bahrajn-Merida), Gianluca Brambilla a Laurent Didier (2x Trek), Davide Ballerini a Fausto Masnada (2x Androni), Cesare Benedetti (Bora), Tim Wellens (Lotto Soudal), Mickael Cherel (Ag2r), Natneal Berhane (DiData), Hugh Carthy (EF Education), Maxim Belkov (Kaťuša), Simone Andreetta (Bardiani) a Alex Turrin (Wilier).
 
Krátka analýza úniku hovorila o tom, že vpredu máme silnú dvojicu Bahrajnu-Merida, ktorá mohla pomôcť v závere Pozzovivovi. Že sú tam dvaja bývalí víťazi etáp na Gire Brambilla (2016) a Wellens (utorok). No a práve Brambilla mal najnižšiu stratu v celkovom poradí, a to 6:40 na 32. pozícii. Pelotón im dovolil najviac osem minút.
 
Dnes bolo k dispozícii aj množstvo bodov za vrchárske prémie. Za prvý kopec Roccaraso bolo pripravených 15-8-6-4-2-1 a potom za Calascio aj cieľové Gran Sasso d'Italia 35-18-12-6-4-2-1. Viac sa dočítate v našich pravidlách... Doterajším lídrom súťaže bol Esteban Cháves, ktorý všetko získal za Etnu. Unikajúci pretekári dosiaľ nebodovali, takže sa najprv chceli do tejto súťaže aspoň dostať a jeden z nich mal šancu vyzliecť Chávesa, no potreboval aj jeho pomoc, teda aby príliš nebodoval v cieli, no tam mohli byť vysoko aj Yates, Pinot či Carapaz, ktorí mali už slušné body z minulých dní.
 
Prvú dvojkovú prémiu Calascio v polovici etapy vyhral Masnada z Androni, no pod vrcholom zle preradil, spadla mu reťaz a Ballerini ho nedovolene potlačil. Rozhodcovia sa preto rozhodli body Talianovi vziať a prisúdiť ich Berhanemu (DiData). Vrchol druhého kopca čakal borcov až 32 km pred páskou, takže dovtedy ich čakala dlhá drina.
 
 
giro 18 etapa 9 unik rcsff
Unikajúca skupina (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Na konci druhej hodiny prišla správa, že z pretekov odstúpil Jakub Mareczko, šprintér Wilieru Triestina, ktorý hneď v druhej etape finišoval druhý za Vivianim. Talian len dokázal, že má veľké problémy s kopcami a nezvládol teda ani celý prvý týždeň. Pre jeho tím je to veľká smola, pretože druhý týždeň nie je až taký náročný a zrejme by sa tam oklepal a do nejakého špurtu aj dostal. Pripomíname zaujímavosť, že pred mesiacom súťažil s našimi Duklákmi v Maroku.
 
Etapa sa niesla v pokojnom duchu. Jej tempo nebolo závratné, pretekári Mitcheltonu-Scott to držali na ôsmich minútach, občas to bolo aj menej. Nemali sa kam ponáhľať a možno si chceli aj otestovať ostatné celky, či ich niekto bude mať záujem na čele vymeniť. Nešlo iba o samotnú pomoc, možno by radi videli, ktorý tím si veľmi verí. A bola to Astana, ktorá vyšla so svojimi pretekármi na čelo na začiatku druhého hodnoteného kopca Calascio. Už sa až do cieľa iba stúpalo.
 
S blížiacim sa cieľom sa dostávala do popredia otázka, či sa úniku podarí udržať pred favorizovanými vrchármi až do cieľa. Najväčšie predpoklady by mali na to zrejme Brambilla s Viscontim i Wellensom a práve Belgičan má skvelú formu. Navyše, nie je hrozbou v celkovom poradí. Prekvapiť mohol napríklad Berhane, ktorý mal veľké vyjadrenia už dávnejšie, no zatiaľ "skutek-utek".
 
 
yates s 18 giro v stupani ruzovy rcsf
Yates s Chávesom sa držali za Kreuzigerom (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Calascio malo 13,5 km a sklon šesť percent, takže ubúdalo to pomaly a balík sa pomaličky približoval. Lutsenko s Hirtom na čele pelotónu nasadili vysoké tempo. Osem minút bol dobrý základ, no o polovicu prišli práve na vrchole kopca. To už ale Didier a Turrin dávno neboli v úniku. Ako prvý prešiel bránou prémie Masnada a tentoraz si už zapísal 15 bodov. Za ním bol Cherel a ten mal spolu štrnásť. Nebolo to teda nič závratné, potrebovali prísť až do cieľa, aby sa obliekli do vytúženého modrého dresu.
 
Dvadsať kilometrov pred páskou ostali vpredu Boaro a Visconti (Bahrajn-Merida), Cherel (Ag2r), Carthy (EF Education), Brambilla (Trek) a Masnada (Androni). Nebol to teda deň Tima Wellensa. K dispozícii mali tri a pol minúty, no rýchlo to klesalo. Začali sa napĺňať naše predetapové predpoklady, že to bude súboj favoritov aj o etapu. Samozrejme, niektorí ľudia v úniku ešte mohli svoj potenciál skrývať. No už potrebovali nastúpiť. Urobil to 24-ročný Fausto Masnada, ktorý prežíval životnú etapu. Debutant na Gire zatiaľ nepatrí ani medzi zvučnejších jazdcov Androni.
 
Masnadovi to šlo veľmi dobre. Pred súpermi si počas desiatich minút dokázal vybudovať minútu, kto by to bol povedal... Za ním vyštartoval Boaro, no mal tam medzeru. Chvíle pravdy prišli päť a pol kilometra pred páskou, keď sa kopec zlomil a začalo osempercentné stúpanie až do cieľa. V skupine favoritov ostalo asi tridsať ľudí.
 
Veľké prekvapenie z Androni Giocattoli neustále zvyšovalo náskok na zvyšok úniku a modlilo sa, aby boli favoriti pasívni. Tí strácali už iba minútu a dvadsať sekúnd. Mladík ale predcenil svoje sily, vytuhol štyri kilometre pred páskou a klesalo to veľmi rýchlo. Behom chvíle sa optimizmus rozplynul. Za kilometer stratil minútu a bolo po ňom.
 
V momente, keď odpadol slabšie jazdiaci Fabio Aru (UAE) a čakal sa nástup Miguela Lópeza (Astana), atakoval Giulio Ciccone z Bardiani. Na mladého Taliana nikto nereagoval. Vydržalo mu to ale iba krátko, pretože strácať začal aj Chris Froome (Sky) a ostatní mierne zrýchlili. Posledným domestikom bol Jack Haig (Mitchelton) a v momente jeho odstúpenia sa začalo pretekať. Prvý nastúpil Thibaut Pinot (FDJ), za ním to vyskúšal spomínaný López. Nikto neodišiel, ale urvali aj Dumoulina (Sunweb) a ďalších.
 
Z prvej pozície špurtoval Pozzovivo (Bahrajn-Merida) a zpoza neho sa vyrútil na pásku ružový muž Simon Yates (Mitchelton). Pásku preťal pred Pinotom a Chávesom. S maličkou stratou za nimi dorazili Pozzovivo a znova výborný Carapaz (Movistar). Dumoulin dostal dvanásť sekúnd spolu s Lópezom, Froome až minútu a sedem sekúnd. Aru ešte o pár sekúnd viac.
 
 
yates s 18 giro spurt rcsf
Špurt dnešnej etapy (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
V celkovom poradí nastali rôzne zmeny. Yates si upevnil vedúcu pozíciu a cez Dumoulina sa dostal jeho tímový kolega Cháves (+32 sek), teda Austráčania budú oddychovať s double. Dumoulin ostáva na virtuálnom stupni víťazov s mankom 38 sekúnd pred Pinotom, ktorý zaostáva o 45. Menej ako minútu straty má ešte Pozzovivo. Nečakalo sa, že Froome vypadne z Top 10 (hoci ju má na dve sekundy) a naopak, že sa do nej nedostane López. Ten sa posunul iba na trináste miesto.
 
Na Gran Sasso d'Italia sme videli zaujímavú cyklistiku. Po veľmi tvrdej práci Astany sa očakával útok Miguela Lópeza, ktorý aj prišiel, ale bol nedôrazný a Kolumbijčan nemal svoj ideálny deň. Vyzeral tak trochu nováčikovsky, že nastúpil a v samom závere chytal dych finišom na deviatej pozícii s menším mankom. Naopak, Mitcheltonu tu všetko vychádza a opäť boli odmenení etapovým triumfom i sekundami navyše pre oboch svojich lídrov. Simon Yates definitívne ukázal, že je vážnym adeptom na celkový triumf. Thibaut Pinot zasa potvrdil, že vie ukážkovo zaťať zuby a dobre špurtovať do kopca, preto patril medzi jazdcov s prospechom z etapy. Ďalší skvelý deň mal Esteban Cháves a už sa dostal na svoju druhú pozíciu spred dvoch rokov. Ak by mu maglia rosa tentoraz vyfúkol kolega, bolo by to trochu zvláštne. Ďalší skvelý deň prežil Richard Carapaz, od Domenica Pozzoviva sa dobrý výkon čakal. Pochvalu si zaslúžia aj Davide Formolo, George Bennett a Giulio Ciccone, ktorý vedel, že v špurte na to mať nebude a pokúšal sa o svoje šťastie viacerými nástupmi v závere.
 
 
yates s 18 giro ruzovy sampanske rcsf
Simon Yates si na pódiu užíva maglia rosa (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Hoci Tom Dumoulin stratil iba dvanásť sekúnd, zďaleka nejazdí tak dobre ako vlani. Spomeňte si, že práve v poslednej etape prvého týždňa na Blockhause nadelil Nibalimu s Pozzovivom pol minúty. Dnes jazdil opäť defenzívne. Áno, časovka hrá v jeho prospech, ale nebude až taká dlhá, za 34 kilometrov zázraky neurobí. Podľa očakávania ďalej padá Rohan Dennis, no finišoval s Froomom s minútovým mankom, čo mu stále stačí na ôsmu pozíciu celkovo, čo je pre neho asi viac ako sa čakalo. Na chvoste Top 10 ostávajú sympaticky jazdiaci Pello Bilbao s Michaelom Woodsom.
 
U Chrisa Frooma sa naplnili predtuchy, že na tom nie je dobre a po tých pádoch i dopingovej afére nie je zďaleka taký suverénny ako predtým. Oddychovať nebude zďaleka taký nadšený ako pri predchádzajúcich Grand Tours. Veď z posledných piatich bol po prvom týždni štyrikrát na čele. Pravdepodobne sa dá cez nasledujúce dni dokopy a do časovky by to mohol zvládnuť bez ujmy. Po nej by sa mal vrátiť do Top 10 a posledný týždeň ukáže.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (víťaz)
"Zo začatku etapy sme si mysleli, že ak nenecháme úniku príliš veľký náskok, zisk pódia je možný. Až keď Astana prejavila záujem o etapový triumf, vedel som, že šance sú reálne. Až do samého záveru sa nikdy nevie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Matta Whitea (DS Mitcheltonu)
"Dnešok sme poňali ako etapu, v ktorej sa musíme chopiť príležitosti, ak nejaká nastane. Naši schopní chlapci odviedli dobrú robotu pri udržiavaní brejku na dosah a aj vtedy, keď sa Astana rozhorlila pre zisk etapy pre Lópeza. Keď sa Simon vyjadril, že sa cíti dobre, šliapli sme na to a šli za víťazstvom. Je to pre nás štart snov. Po tomto víkende nás čaká niekoľko ľahších dní, ale do Ríma to bude ešte dlhá cesta."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma (11. miesto v GC)
"Dnes som mal dosť ťažký deň. Nepochybne som prežil drsný štart do tohto Gira. Dnes som sa snažil čo najviac to zvládať a stíhať, zajtra bude jednoznačne oddychový deň a potom sa prehodnotí celá situácia."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Gianlucu Brambillu (jazdec v úniku)
"Cítim sa prázdny, dnes som do toho dal všetko. Veľmi som v to veril. To je prístup, ktorý treba mať: ak to neskúsite, ak v to neveríte na sto percent, nikdy nedosiahnete svoj cieľ. So svojím výkonom som spokojný, len mi chýba výsledok. Ako vždy, ďakujem celému tímu, a Laurentovi (Didierovi), ktorý bol so mnou v úniku. V jednu chvíľu som v úspech skutočne veril, no potom to už bolo ťažké – 230 kilometrov v brejku s vetrom a rýchlym tempom. Včera aj dnes som mal dobré nohy, tak zatiaľ môžem byť šťastný zo svojich prvých desiatich dní na Gire."
 
 
Samostatný článok reakcií na dnešný deň budeme kvôli Kalifornii netradične publikovať v pondelok ráno a podvečer kolega Tomáš Šandor zosumarizuje prvý týždeň Gira.
 
 
Výsledky
1. YATES Simon Mitchelton-Scott 5:54:13 100
2. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 00:00 40
3. CHAVES Esteban Mitchelton-Scott 00:00 20
4. POZZOVIVO Domenico Bahrain-Merida Pro Cycling 00:04 12
5. CARAPAZ Richard Movistar Team 00:04 4
6. FORMOLO Davide Bora-Hansgrohe 00:10  
7. BENNETT George Team Lotto NL-Jumbo 00:12  
8. DUMOULIN Tom Team Sunweb 00:12  
9. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team 00:12  
10. CICCONE Giulio Bardiani-CSF 00:24  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
mitchelton
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon Mitchelton-Scott 37:37:15 20
2. CHAVES Esteban Mitchelton-Scott 00:32  
3. DUMOULIN Tom Team Sunweb 00:38  
4. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 00:45  
5. POZZOVIVO Domenico Bahrain-Merida Pro Cycling 00:57  
6. CARAPAZ Richard Movistar Team 01:20  
7. BENNETT George Team Lotto NL-Jumbo 01:33  
8. DENNIS Rohan BMC Racing Team 02:05  
9. BILBAO Pello Astana Pro Team 02:05  
10. WOODS Michael EF Education First - Drapac 02:25  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia Quick-Step Floors 178  
2. BENNETT Sam Bora-Hansgrohe 100  
3. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac 73  
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. YATES Simon Mitchelton-Scott 55  
2. CHAVES Esteban Mitchelton-Scott 47  
3. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 36  
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. CARAPAZ Richard Movistar Team 37:38:35  
2. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team 01:14  
3. O'CONNOR Ben Team Dimension Data 01:16  
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 116,9 km - Roccaraso: dĺžka 6,9 km; sklon 6,5 %
2 20 32,1 km - Calascio: dĺžka 13,5 km; sklon 6 %
1 20 Cieľ - Gran Sasso d'Italia (Campo Imperatore): dĺžka 26,5 km; sklon 3,9 %
 
 
Krátke preview etapy:
Dnešná etapa končí dlhší blok a je zároveň poslednou ťažkou pred profilovo ľahším druhým týždňom, teda je prevdepodobné, že dnešné upratanie celkového poradia bude platiť veľmi dlho. Preto bude veľmi dôležité zabojovať a dobre sa naladiť na toto obdobie. S najväčšou pravdepodobnosťou vzíde víťaz spomedzi favoritov, pretože žiadna veľká hviezda veľa nestráca, aby zamierila do úniku, a cyklisti druhej ligy na 26 500-metrový kopec nebudú mať potrebný výkon. Museli by dostať veľkú časovú výhodu, no ako už býva zvykom, v čelnej skupine budú určite aj ľudia so stratou iba niekoľkých minút a budú v tomto prekážkou. Navyše, jazdci Mitcheltonu-Scott jazdia posledné dni v eufórii, takže určite nebudú chcieť pomalou jazdou stratiť kontrolu nad dejom. Z týchto všetkých dôvodov teda favorizujeme topfavoritov. A ktorý z nich pretne pásku ako prvý? Tipovať nechceme, veď asi málokto tipoval, že včera úspešne všetkým odíde práve Carapaz. Triumf Dumoulina, Arua alebo Frooma by bol menším prekvapením, skôr veríme pätici Yates, Pinot, Pozzovivo, Cháves a López. Poslední dvaja budú útočiť určite, otázkou len je, či v tú pravú chvíľu a s akou razanciou.
 
 
Krátky opis trasy:
Apeniny budú hlavnou témou aj na konci prvého súťažného bloku. Deviata etapa meria vyše dvesto kilometrov, posledných päťdesiat kilometrov je takmer výhradne do kopca, preto môže v hektickom finále rozhodovať únava. Aj v tomto prípade bude terén favorizovať silných utečencov, ale výjazd na Campo Imperatore, najvyššie položenú náhornú plošina apeninského hrebeňa a druhý najvyšší bod tohtoročného Gira, už môže vytvoriť rozdiely v klasifikácii. Finále odpáli kopec Calascio, po ktorom okamžite nasleduje cieľový kopec. Ten sa skladá z troch častí. Desaťkilometrové  stúpanie s priemerom štyri percentá vystrieda 10-kilometrová falošná rovina, ktorá pripraví jazdcov na rozhodujúci výstup Campo Imperatore. Najťažšie úseky nie sú dlhé, ale po predchádzajúcej snahe sú osempercentné gradienty dobrou príležitou na útočenie aj medzi favoritmi.
 
 
etapa 09 ciel
profil záverečných kilometrov etapy (© giroditalia.it)