giro 18
5. 9.5. rovinata etapa ciel rovina Agrigento > Santa Ninfa 153 km Battaglin
 
etapa 05
profil etapy, 2306 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Ďalšie klasikárske finále opäť vytváralo priestor pre výbušných cyklistov a na pozore sa museli mať aj jazdci na celkové poradie. Po včerajšej časovej nádielke si všetci favoriti určite dobre naštudovali dojazd v meste Santa Ninfa.
 
Profil etapy mohol priať kvalitným utečencom, preto bolo prekvapujúce, že únik sa vytvoril bez boja a vpredu sa ihneď usadili štyria jazdci. Dvoch zástupcov dostal na čelo pretekov tím Trek - Segafredo. Pelotón sa pokúsili nachytať Ryan Mullen a Laurent Didier a spolu s nimi jazdili vpredu Eugert Zhupa (Wilier Triestina) a Andrea Vendrame (Androni Giocattoli). Po odčlenení týchto jazdcov tím BMC začal chrániť ružový dres.
 
Americká zostava kontrolovala situáciu len s jedným pretekárom. Na takomto profile chcela prinútiť ostatné celky, ktoré mali záujem o etapový triumf, aby v pelotóne prebrali zodpovednosť čo najskôr. Vo vedúcej skupine sa síce objavili výborní tempári Mullen s Didierom, ale v brejku absentovali silné typy vhodné na kopcovité finále, takže hlavná skupina dnes nemala mať komplikácie s utečencami.
 
Celok BMC sa príliš nenaháňal a rozdiel medzi skupinami prekročil päť minút. Potom potvrdil víťazné ambície Lotto - Soudal, keď vyslal na čelo balíka dvoch jazdcov, a náskok brejku klesol na štyri minúty. Tim Wellens mal po včerajšom výbornom šprinte do kopca zálusk na ďalší úspech. Belgické zoskupenie nenechávalo nič na náhodu a s niekoľkými zástupcami pevne kontrolovalo únik.
 
Vedúca štvorica si nevytvorila veľký náskok na jednoduchšej prvej časti etapy, na začiatku kopcovitej časti klesol rozdiel medzi skupinami pod tri minúty. Už v piatej etape odstúpil z pretekov Guy Niv (Cycling Academy), izraelský borec si aspoň stihol užiť historickú návštevu domoviny. 
 
Charakter monotónnej jazdy sa zmenil na horskej prémii Santa Margherita di Belice, od toho momentu sa išlo neustále hore-dole. Najviac bodov do vrchárskej súťaže tu získal Ryan Mullen. Na nasledujúcej šprintérskej prémii bol úspešný Eugert Zhupa a v balíku si vyskočil pre zvyšný bod Elia Viviani. Pelotón previedol cez klesanie tím FDJ, ktorý chcel uchrániť Thibauta Pinota pred akýmkoľvek problémom.
 
 
giro 18 etapa 5 unik rcsf
Únik dnešnej etapy (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Aj na druhom hodnotenom stúpaní sa presadil Ryan Mullen. V pelotóne sa už vyťahovali na vedúce pozície aj tie celky, ktoré prišli bojovať o celkový titul, favoriti nechceli nič podceniť. Pred záverečnou horskou prémiou zostával rozdiel medzi skupinami na úrovni dvoch minút, Lotto - Soudal nedostával žiadnu pomoc od ostatných celkov. Na poslednej rýchlostnej prémii zobral najviac bodov Andrea Vendrame.
 
Potom sa snažil zaútočiť Didier, ale Zhupa a Vendrame mu nedali priestor. A bol to práve taliansky cyklista, ktorému sa podarilo osamostatniť na čele pretekov a vyhrať poslednú horskú prémiu. Finále chcel mať pod kontrolu tím Sky, aby Chris Froome nestratil ďalší čas, preto sa zostava pohybovala na vedúcich priečkach v balíku.
 
Andrea Vendrame trápil hlavnú skupinu a na poslednom nehodnotenom kopci udržiaval minútový náskok. Pelotónu nepomohla hromadná kolízia, po ktorej museli riešiť problémy aj Jan Hirt, Max Schachmann alebo Ruben Fernandez. Vzadu zostal aj Domenico Pozzovivo, ale taliansky jazdec sa dokázal vrátiť späť. Pelotón tu však stratil niekoľko jazdcov.
 
V klesaní sme videli bitku o pozície, ktorú zvládal najlepšie Mitchelton - Scott, a naopak, Miguel López sa ocitol mimo trať. Aj keď sa mu nič nestalo, ostatní jazdci na GC mu utiekli. Vendrame bol chytený tri kilometre pred cieľom.    
       
Pred cieľovým kopcom sa natlačil dopredu Lotto - Soudal, ale na najprudších úsekoch sa pelotón nerozdelil. Technický dojazd a dve zákruty natiahli hlavnú skupinu a po týchto momentoch si udržali najlepšiu pozíciu Battaglin a Visconti, lepšiu koncovku predviedol Enrico Battaglin. Tretí skončil José Goncalves z Kaťuše. 
 
 
giro 18 etapa 4 favoriti dojazd rcsf
Woods - Yates - Battaglin (© Slipstream Sports / Cor Vos)
 
 
Druhé vypäté finále už nerozdelilo favoritov na titul, ale aj tak sme videli dramatickú bitku o etapový triumf. Tesne pred cieľom sa nachádzalo nepríjemné stúpanie, kde nikto nedokázal odskočiť, a potom si bolo treba poradiť s technickými úsekmi, ktoré sa veľmi ťažko kontrolovali. Tú najlepšiu pozíciu si vybudovali dvaja domáci jazdci, ale kým Giovanni Visconti vyrazil do cieľa príliš skoro, Enrico Battaglin načasoval svoj špurt presne a vyhral svoju tretiu etapu na Gire. Naposledy sa mu to podarilo pred štyrmi rokmi.
 
Vo finále bolo veľmi ťažké dostať sa do tej správnej pozície, presvedčil sa o tom Tim Wellens, ale aj Simon Yates, ktorý mal zálusk na bonusové sekundy. Na konci sa veľmi dobre zorientoval Max Schachmann. Po nešťastnej hromadnej kolízii sa dokázal vrátiť a prepracovať sa na čelo balíka, ale podobne ako včera mu po smoliarskom momente chýbalo o čosi viac energie, aby mohol zabojovať o etapový triumf. Na ten myslel aj jeho kolega Zdeněk Štybar, ten však stratil potrebné miesto v balíku po posledných zákrutách.
 
Na vedúcich priečkach v poradí sa neudiali žiadne zmeny, Rohan Dennis naďalej vlastní ružový dres a v tesnom závese za ním sa nachádza Tom Dumoulin. Z najlepšej desiatky vypadol Carlos Betancur, ktorého nahradil José Goncalves. Portugalskému cyklistovi vychádzajú tieto úvodné etapy. Toto sa nedá povedať o Miguelovi Lópezovi, jazdec tímu Astana aj dnes stratil, a to významných 43 sekúnd. Nezvládol záverečný rýchly zjazd a už sa mu nepodarilo chytiť hlavnú skupinu. Po piatich etapách tak zaostáva v GC už o dve minúty.
 
 
battaglin 18 giro sampanske rcsf
Enrico Battaglin na pódiu (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrica Battaglina (víťaz)
"Dnešný dojazd bol iný ako včera. Predtým nás čakal silový špurt do ťažkého kopca, dnes bolo prudké stúpanie približne dva kilometre pred cieľom, takže som mal dostatok času, aby som sa zotavil a na páske predviedol dobrý šprint. A to sa mi aj podarilo. Na Gire sa mi vždy darí, vždy tu jazdím v dobrej forme. Veľmi sa teším z víťazstva a verím, že budem pokračovať v tomto smere."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Giovanniho Viscontiho (druhé miesto)
"Nemôžem byť úplne šťastný. Víťazstvo doma by bolo ako sen. Ale vidím to ako pohár, ktorý je poloplný, lebo som neočakával, že budem mať také nohy a pomohol som aj Domenicovi vrátiť sa späť do pelotónu - úsilie, na ktoré sa potom vo finiši dopláca."
 
 
 
 
Výsledky
1. BATTAGLIN Enrico Team LottoNL - Jumbo link ikonka 4:06:33 100
2. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 40
3. GONCALVES José Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 20
4. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:00 12
5. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 4
6. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:00  
7. GAVAZZI Francesco Androni - Sidermec - Bottecchia 00:00  
8. LAMMERTINK Maurits Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
9. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
10. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
bmc
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 18:29:41 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:01  
3. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:17  
4. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:19  
5. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 00:25  
6. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 00:28  
7. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:28  
8. GONCALVES José Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:32  
9. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:34  
10. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:35  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 131
2. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 55
3. MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia 53
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARBIN Enrico Bardiani - CSF 11
2. FRAPPORTI Marco Androni - Sidermec - Bottecchia 7
3. MULLEN Ryan Trek - Segafredo link ikonka 6
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 18:30:09
2. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 00:25
3. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:32
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečný špurt
 
 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 90,7 km - Santa Margherita di Belice: dĺžka 2,8 km; sklon 4,3 %
4 20 modre 41,2 km - Partanna: dĺžka 9,2 km; sklon 3,7 %
4 20 modre 20,7 km - Poggioreale Vecchia: dĺžka 4,7 km; sklon 5,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Druhá výbušná koncovka v rade bude mať miernejšie parametre ako tá predchádzajúca, v ktorej sa zapotili aj kandidáti na titul. Tesne pred cieľom sa síce nachádza pomerne dlhý 800-metrový úsek s priemerom osem percent, ale nebude tam viesť príliš hektická cesta, takže dôležití jazdci budú koncentrovanejší ako vo štvrtej etape. Froome s Lópezom však nejazdia v najlepšom rozpoložení a predchádzajúca koncovka príliš nevyšla ani ďalším favoritom, takže ak sa naskytne príležitosť pre Yatesa, Dumoulina, Dennisa, Pozzoviva či Pinota, môžeme uvidieť ďalšie rozdiely medzi jazdcami na titul. V rozhodujúcom špurte o etapový bude hlavná pozornosť smerovať na Tima Wellensa, ktorý má s touto formou veľkú šancu na druhý etapový triumf. Vo štvrtej etape bol veľmi silný Enrico Battaglin a talianskemu jazdcovi určite vyhovuje aj profil nasledujúcej previerky. Vypäté finále v Caltagirone sadlo LL Sánchezovi, ktorého cieľom na Gire je vyhrať etapu a toto je výborná príležitosť na jeho špurt do kopca. V tomto smere vyniká aj Diego Ulissi, ten bude mať čo naprávať po predchádzajúcej etape, a na tomto profile musia mať vysoké ambície aj Štybar alebo Visconti. V prípade vytvorenia silnej vedúcej skupiny so zástupcami kvalitných tímov sa otvorí dobrá šanca pre utečencov.   
 
 
Krátky opis trasy:
Aj počas piateho dňa sa bude jazdiť na zvlnenom sicílskom teréne, ale len na konci etapy. Na začiatku absolvuje pelotón jazdu po pobreží Stredozemného mora, kde sa môže objaviť vietor. Tri vrchárske prémie nezaťažia cyklistov náročnými sklonmi, ale vo finále v meste Santa Ninfa sa zíde puncheurom alebo odolným šprintérom každá ušetrená energia. Na flamme rouge totiž vyvrcholí kilometrové stúpanie s priemerom šesť percent, čo bude lákadlom pre útočníkov, ale aj dobrou príležitosťou zariadiť špurt okresanej hlavnej skupiny. Nie je vylúčené ani to, že na kopcovitom finále zaskočia pelotón odhodlaní utečenci.
 
 
etapa 05 ciel
profil záverečných kilometrov etapy (© giroditalia.it)