giro 18
12. 17.5. rovinata etapa ciel rovina Osimo > Imola 214 km Bennett
 
etapa 12
profil etapy, 736 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
Šprintéri si museli veriť, že stúpanie Tre Monti neprekazí hromadný dojazd pelotónu, a nič iné sme od nich ani neočakávali, lebo v druhej časti talianskej Grand Tour sa objaví jednoduchý profil len sporadicky.
 
Do dnešnej etapy nezainteresovaní cyklisti si vydýchli, že únik sa vytvoril veľmi rýchlo a úvodné kilometre neboli poznačené hektickou naháňačkou ako v predchádzajúcich dňoch. V šprintérskej previerke splnili svoju úlohu talianske pro-konti tímy a v úniku sa objavili len ich reprezentanti. Proti dobre organizovanému pelotónu boli odhodlaní bojovať Marco Frapporti (Androni), Mirco Maestri, Manuel Senni (obaja Bardiani), Jacopo Mosca a Eugert Zhupa (obaja Wilier Triestina).
 
Utečenci sa veľmi rýchlo presvedčili, že dnes bude ťažké zaskočiť šprintérske zoskupenia. Tie od začiatku etapy vzorne kontrolovali rozdiel medzi skupinami a strata balíka len zľahka prekračovala tri minúty. Na prvej rýchlostnej prémii si polepšil o maximum bodov Marco Frapporti, v pelotóne neváhal vybehnúť pre zostávajúce tri body jasný líder bodovacej súťaže Elia Viviani, konkurenční jazdci mu problémy nerobili. 
 
V hlavnej skupine pracovali Bora - hansgrohe, Quick-Step Floors a EF Education, ich dobrá spolupráca dávala brejku len minimálnu nádej na úspech. Tieto zoskupenia však museli jazdiť rozumne, aby im zostala potrebná palebná sila aj na záverečné kilometre, aby Viviani, Bennett a Modolo mali pri sebe spolujazdcov aj na a po jedinej horskej prémii. Aj keď sa jazdilo po pobreží, vietor nehrozil a pretekári sa vyhli ďalším nervóznym momentom.
 
Pokojný priebeh padol vhod jazdcom na celkové poradie, oddýchnuť si mohol aj Mitchelton - Scott, ktorý bude potrebovať množstvo energie v nasledujúcich horských previerkach pri obrane ružového dresu. Ešte pred štartom etapy musela riešiť menšie komplikácie Astana. Tanela Kangerta trápili žalúdočné problémy a tímoví lekári boli rozhodnutí stiahnuť ho z pretekov, ale estónsky jazdec chcel ešte zabojovať a vedenie celku mu to dovolilo. 
 
 
giro 18 etapa 12 unik rcsf
Únik dnešného dňa (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Situácia na trati sa zmenila približne osemdesiat kilometrov pred cieľom, keď začalo pršať a všetci musel zbystriť pozornosť. Bola to len prehánka, ale tá sa mohla kedykoľvek zopakovať. Pätica utečencov stále udržiavala náskok v okolí dve a pol minúty, pelotón naďalej viedli Bora, Quick-Step a EF Eduction. Aj na druhej šprintérskej prémii bol najrýchlejší Frapporti a v pelotóne si opäť polepšil Viviani.
 
Šprintérske celky postupne okresávali náskok vedúcej skupiny, ale tridsať kilometrov pred páskou začalo silno pršať a pelotón sa rozdelil na dve časti, keď vzadu zostali aj viacerí favoriti. V druhej časti zostal aj Elia Viviani, takže Bora - hansgrohe nasadil vysoké tempo, aby sa Bennett zbavil svojho hlavného súpera na etapový triumf. Z jazdcov na GC zostali na potrebných pozíciách Yates, Dumoulin, Pinot, Froome alebo Dennis. V tej druhej zostali Pozzovivo, Carapaz, López a Geniez.
 
Pôvodný únik bol chytený už dvadsať kilometrov pred cieľom a potom netrvalo dlho, aby sa pelotón znovu spojil. Situácia bola veľmi vypätá a to sa snažil využiť Tim Wellens sólovým útokom. Najskôr viedol stíhaciu jazdu Quick-Step Floors, ale keď zistil, že v balíku stále chýba Viviani, zákonite prestal pracovať. Túto situáciu chcel využiť EF Education a americká zostava chytila Wellensa na začiatku horskej prémie.
 
 
wellens 18 giro unik rcsff
Tim Wellens počas svojho úniku (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Prvá časť stúpania okresala pelotón na približne tridsať jazdcov, Sam Bennett bol jeden z mála šprintérov, ktorí sa tu udržali. Daždivé podmienky prinútili k aktivite aj jazdcov na celkové poradie. Pred vrcholom sa dokázali odpútať Diego Ulissi a Carlos Betancur. V klesaní sa k nim pridal aj  Matej Mohorič a práve slovinský jazdec spolu s Betancurom najviac trápili hlavnú skupinu, do ktorej sa dokázali vrátiť aj Modolo a Van Poppel.
 
Hektickú koncovku napokon rozuzlil Sam Bennet. Írsky jazdec musel pred cieľom staviť na dlhý šprint, ale ten bol natoľko silný, že poľahky chytil Mohoriča s Betancurom a potom si mohol vychutnať cestu za druhým etapovým triumfom na tomto podujatí. Na druhom mieste skončil Danny van Poppel, tretí finišoval Niccolo Bonifazio.
 
 
bennett 18 giro triumf dazd bohfb
Sam Bennett s druhým triumfom (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Vývoj etapy smeroval k tomu, že na konci uvidíme šprintérsky súboj pelotónu, ale všetko zmenil silný dážď, ktorý udrel na balík približne tridsať kilometrov pred cieľom. Keďže daždivé podmienky dostali pod tlak aj favoritov na titul, etapa získala na konci poriadne grády a vo vedúcej skupine prišli do cieľa len tí najlepšie pripravení šprintéri.
 
A medzi nimi predviedol jasne najsilnejší výkon Sam Bennett. Jazdec tímu Bora - hansgrohe vyzeral výborne už na stúpaní Tre Monti, preto mal zákonite obrovskú motiváciu, aby získal ďalší triumf na Gire. Na konci mu veľmi pomohol Patrick Konrad, ktorý nedovolil odskočiť útočiacim jazdcom, a samotný Bennett si s nimi poradil tesne pred páskou. Jeho dlhý šprint zniesol tie najvyššie kritériá, a to najmä z toho dôvodu, že prišiel po náročnom vyvrcholení etapy.
 
 
bennett 18 s priatelkou rcsf
Sam Bennett so svojou priateľkou (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Na čele pretekov sa pohybovali aj Danny van Poppel a Niccolo Bonifazio, ktorí vybojovali svoje najlepšie výsledky v tohtoročnej edícii, ale ťažká koncovka ich natoľko vyčerpala, že nemali šancu zastaviť rozbehnutého Bennetta. Medzi porazenými sa objavil Sacha Modolo, talianskemu pretekárovi vôbec nevyšiel finiš. Na etapu nebude spomínať v dobrom ani Elia Viviani, ktorý prežil nepríjemné momenty po tom, čo začalo silno pršať, a po tejto komplikácii sa už nedostal späť do hlavnej skupiny.
 
Vo finále sa zapotili aj jazdci na celkové poradie, ale dvanásty deň si napokon nevyžiadal zmeny v klasifikácii. Po sľubne sa rozvíjajúcom vývoji etapy museli na konci aj oni zapnúť svoje motory, žiadny vytúžený pokojný dojazd ich nečakal. Stále platí, že na Gire sa udeje niečo zaujímavé takmer v každej etape a vždy musia byť favoriti ostražití.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sama Bennetta (víťaz)
"Myslel som si, že máme pred sebou klasický hromadný šprint, ale bolo to náročné finále. Až do samého konca sa pohybovali pred skupinou dvaja jazdci. Nevedel som, koľko energie im ešte zostalo, ale nechcel som, aby mi ušiel ďalší etapový triumf. Nebol som si istý, či dokážem udržať taký dlhý šprint, ale myslím si, že tento môj kúsok prekvapil ostatných cyklistov, preto som dostal potrebný priestor. Bolo to veľmi napínavé a na konci sme už ani nevedeli, kto sa udržal v hlavnej skupine, preto sme sa zameriavali sami na seba, aby sme vyhrali."
     
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Niccola Bonifazia (3. miesto)
"Som zo záveru šťastný. Mal som dobré nohy a udržal som sa na stúpaní, kde bola rýchlosť vysoká. Bennett stavil na dlhý šprint a bolo zle, že som ho ihneď nenasledoval."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (líder GC)
"Pre Íra (Bennetta) to boli dobré podmienky! Záver bol veľmi ťažký. Niekoľko jazdcov to podcenilo, vrátane mňa. Ale je fajn, že sme prišli bez časovej straty."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mateja Mohoriča (únik)
"Dnešnú etapu zťažilo mokré počasie a cesty. Na poslednom stúpaní sa zrýchlilo a ostatní začali atakovať, tak som ich nasledoval a Betancur, s ktorým som sa ocitol na čele po zjazde, nechcel vôbec so mnou spolupracovať. Vedel som, že je v šprinte rýchly a keďže som vyhral pred dvoma dňami etapu, uvedomil som si, že by bolo náročne ešte to hrotiť a skupina nás opäť chytila."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Diega Ulissiho (únik)
"Bol som v dobrej pozícii, keď sme sa blížili k stúpaniu Tre Monti a mal som dobré nohy, tak som skúsil atakovať. Ako som sa dostal na vrchol, snažil som sa pokračovať, ale môj náskok bol príliš malý."
 
 
Výsledky
1. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 4:49:34 100
2. VAN POPPEL Danny Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 40
3. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 20
4. PLANCKAERT Baptiste Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 12
5. ROELANDTS Jurgen BMC Racing Team link ikonka 00:00 4
6. MORKOV Michael Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
7. BELLETTI Manuel Androni - Sidermec - Bottecchia 00:00  
8. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
9. SÉNÉCHAL Florian Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
10. BATTAGLIN Enrico Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
mitchelton
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 51:57:55 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:47  
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 01:04  
4. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:18  
5. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 01:56  
6. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 02:09  
7. DENNIS Rohan link ikonka BMC Racing Team link ikonka 02:36  
8. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 02:54  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 02:55  
10. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 03:10  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 184
2. BENNETT Sam Bora - hansgroge link ikonka 162
3. FRAPPORTI Marco
Androni - Sidermec - Bottecchia 89
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 58
2. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 47
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 36
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 51:59:51
2. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 01:21
3. O'CONNOR Ben Dimension Data link ikonka 01:29
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 7,4 km - Tre Monti: dĺžka 4,4 km; sklon 4,1 %
 
 
Krátke preview etapy:
Po dvoch náročných dňoch, keď sa menilo poradie v klasifikácii, si konečne prídu na svoje najrýchlejší jazdci, ale vo finále to nebudú mať úplne jednoduché. Pre šprintérov bude jedinou prekážkou záverečné stúpanie, ktoré môže vyzvať do útoku tie celky, ktoré nedisponujú rýchlymi cyklistami, ale predovšetkým Quick-Step a Bora budú mať eminentný záujem, aby sa v Imole šprintovalo. A spolu s ďalšími ako Bahrajn či EF Education to by mala byť v pelotóne dostatočná palebná sila, aby sa ustriehli najťažšie pasáže na Tre Monti. Toto stúpanie preverí kvalitu šprintérov. Elia Vviani počas celej sezóny dokazuje, že jeho výkonnosť je na vysokej úrovni, preto bude chcieť doplniť svoju víťaznú zbierku a získať etapu aj na talianskom území. Vo forme jazdí aj Sam Bennet. Írsky pretekár prežil v hlavnej skupine nepríjemnú desiatu etapu, takže si bude určite veriť aj na kopec Tre Monti. Do kruhu favoritov musíme zaradiť Sachu Modola, ktorý nemusí byť taký rýchly ako Viviani s Bennettom, ale cez rozhodujúci kopec by mal prebehnúť vo väčšej pohode. Najrýchlejších pretekárov dopĺňajú Bonifazio a Van Poppel, obidvom však doteraz vždy niečo chýbalo, aby sa mohli dostať na ten najvyšší stupienok.             
 
 
Krátky opis trasy:
Motoristický okruh Imola sa vracia na Giro po troch rokoch. V sezóne 2015 tu triumfoval po úniku Ilnur Zakarin, vtedy však pelotón prebehol dvakrát cez rozhodujúce stúpanie Tre Monti. Trasa je jednoduchá, priamočiara, zo včerajšej cieľovej destinácie sa pôjde rovno do Imoly. Kľúčom k úspechu bude spomínaný kopec Tre Monti, ktorého vrchol sa nachádza necelých deväť kilometrov pred cieľom. Toto stúpanie je nepravidelné. Obsahuje dva náročné momenty, kde sa cesta zdvihne až na jedenásť percent, a to aj tesne pred vrcholom, ale sú to krátke úseky, kde bude treba vynaložiť veľké úsilie na úspešný atak. Preto sa budú viaceré celky sústrediť na špurt okresaného balíka.