giro 18
15. 20.5. rovinata etapa ciel rovina Tolmezzo > Sappada 176 km S. Yates
 
etapa 15
profil etapy, 4111 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
4111. Hrozivá cifra nastúpaných metrov, ktorú si pretekári našli pri študovaní 15. etapy na konci náročného druhého bloku Giro d'Italia 2018. Nečakali ich žiadne dlhočízne stúpania najvyšších kategórií, no päť kopcov nižších kategórií, resp. posledný z nich do cieľa v Sappade hodnotený nebol, ale dva a pol kilometra tam malo slušný priemer cez 6,5 %.
 
Pätnáste dejstvo odštartovalo v meste Tolmezzo na samom kraji severovýchodného Talianska a postupne sa cyklisti vydali do Álp. Úvod bol podľa očakávania horúci. Skúšalo uniknúť množstvo ľudí vrátane známych mien ako De Marchi, Sánchez, Nieve... a situácia sa neustále menila. Vpredu sa dokonca nakrátko objavil aj Fabio Aru (UAE). Prvým kopcom Passo della Mauria (8,8 km; 4,4 %) ešte neprešiel ucelený únik. Vždy tam niekoľkým tímom niekto chýbal.
 
Situácia sa zmenila v polovici etapy, keď bolo vpredu 24 ľudí a od hlavného poľa sa oddelili na viac ako minútu. Nebola to zjednotená skupina, ale viacero menších, a tak nebolo jasné, kto presne tam je. Identifikovali sme ale známe tváre a dresy Giovanni Viscontiho (Bahrajn Merida), Alessandra De Marchiho (BMC), Zdeňka Štybara (Quick-Step), Diega Ullisiho (UAR), Gianlucu Brambillu (Trek) či Fausta Masnadu (Androni).
 
Na 110. kilometri bolo Passo Tre Croci (7,9 km; 7,3 %), ktorého vrcholom prešiel ako prvý Giulio Ciccone (Bardiani). Bol tam v skupine s Mikaelom Cherelom, Nicom Denzom (2x Ag2r) a Dayerom Quintanom (Movistar). V zjazde sa mladý Ciccone partie neudržal a stratil niekoľko desiatok sekúnd, až ho "naložil" do háku Visconti, ktorý v zjazde stíhal tento únik. S viac ako minútovým mankom ostávali za nimi De Marchi, Masnada, Ulissi a Krists Neilands z Israel Academy.
 
 
giro 18 etapa 18 unik rcsf
Unikajúca skupina v kopci (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Pelotón bol vedený jazdcami Mitcheltonu-Scott a prvý raz sa do udávania tempa pridal aj Esteban Cháves, ktorý sa už pomaličky preberá. Veľkú robotu ale hodinu pred cieľom robili Kreuziger i Juul Jensen. 36 km pred páskou dobehli štvoricu De Marchi, Masnada, Ulissi a Neilands. Tesne predtým sa znova spojili aj ľudia na čele. Nemali ale ideálnu pozíciu, pred hlavným poľom im ostávalo sto sekúnd náskoku.
 
Nasledovalo Passo di Sant'Antonios dĺžkou 8,3 km a sklonom 7,5 %. Vrchol bol už iba 29 km pred cieľovou páskou. Náskok pätice nebol veľký, takže nemali na čo čakať a museli zvýšiť tempo. Skúsil to Ciccone, pridal sa k nemu Denz. Nebolo im to ale nič platné, pretože v Sunwebe sa rozhodli zmeniť tempo skupiny favoritov a Sam Oomen naštartoval peklo. Bol ale sám, takže bolo jasné, že to veľmi dlho nevydrží a už to bude na Tomovi Dumoulinovi, či niečo vymyslí alebo nie. Toto rapídne zvýšenie tempa odstránilo z tridsiatky vrchárov Fabia Arua (UAE).
 
Ciccone bral aj túto prémiu, takže sa šplhá vo vrchárskej súťaži. Zarmucovala ho ale situácia, že Oomen ich stiahol iba na tridsať sekúnd. Tesne pred vrcholom kopca ale mladému Holanďanovi došli sily. Dôležité bolo, čo sa bude teraz diať. No nedialo nič. Opäť vyšiel na čelo partie Jack Haig z Mitcheltonu a skupina 22 favoritov pokračovala v tempe ďalej bez atakov.
 
 
giro 18 etapa 18 peloton rcsf
Skupina favoritov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Z pelotónu bola dvadsať kilometrov pred páskou už iba väčšia skupina. Boli tam Froome, Elissonde, Henao a Poels (4x Sky), Yates, Haig a Nieve (3x Mitchelton), Dumoulin a Hamilton (2x Sunweb), López a Bilbao (2x Astana), Carapaz a Betancur (2x Movistar), Pinot a Reichenbach (2x FDJ), Formolo a Konrad (2x Bora), Pozzovivo (Bahrajn-Merida), Dennis (BMC), Geniez (Ag2r), OConnor (DiData) a Bennett (LottoNL).
 
V zjazde sa nešla hrana, takže sa ešte na chvíľu podarilo Nicovi Denzovi zvýšiť náskok na štyridsať sekúnd. Ušiel Cicconemu, ten ešte túto zložku výkonu musí dotrénovať. Hneď v úvode kopca Costalissoio (3,8 km; 8,8 %) razantne zvýšil tempo partie favoritov Miguel López a to odpáralo Chrisa Frooma. Ostatných členov Top 10 nie. To tam ešte ostali aj Haig s Nievem. Mitchelton šiel perfektne.
 
Napriek početnej výhode sa veľmi motivovaný Simon Yates rozhodol rozbiť skupinu a zaútočiť sám. Zachytil ho López a napokon aj Pozzovivo, Pinot, Carapaz a Dumoulin. Okolo Cicconeho i Denza sa prehnali ako rýchlik. O dve minúty prišiel ďalší parádny nástup lídra pretekov, ktorý neostal nič dlžný slovám o tom, že pred časovkou ešte potrebuje nejaký čas. Pripomíname, že na Dumoulina mal náskok 84 sekúnd. Samozrejme, ťahala ho aj vidina ďalšieho etapového triumfu.
 
 
yates 18 giro stupanie atak rcsf
Simon Yates s ďalším životným výkonom (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Vrchol Costalissoia zdolal s náskokom dvadsiatich sekúnd pred päticou López, Pozzovivo, Pinot, Carapaz, Dumoulin. Ťahal to tam najmä Francúz. Froome, Bilbao, Konrad, Dennis, Bennett a pár ďalších strácali 65 sekúnd. Aru už strácal zhruba desať minút, teda úplne vypadával z poradia. Nasledoval krátky zjazd. Dokonca aj tam Brit získaval. Dumoulin vôbec nevyzeral ako buldog súperiaci s Yatesom, skupinu viedol iba raritne a vyzeral pokojne. Odohrával sa tu aj súboj o biely dres, keďže v skupine bol stále aj Carapaz, od ktorého to bol skvelý výkon.
 
Yates neustále zvyšoval náskok, za ním sa veľmi slabo spolupracovalo. Stále to bolo iba na Pinotovi, občas sa mu pretočil Dumoulin, ale zvyšok už pochopil, že bývalý dráharský majster sveta je nad ich sily a nie je ich súperom. Chvíľu sa k nim približovala aj partia Frooma, ktorá sa zozadu rozrastala, no ani tam nikto iný nepomáhal.
 
Keď skupine favoritov nastúpil dosiaľ vyvážajúci sa Carapaz, Dumoulin s nimi stratil kontakt. To bol jasný dôvod, prečo predtým nechcel výraznejšie prevziať iniciatívu. Ekvádorčan stiahol Yatesa z 50 na 40 sekúnd, no keď ho dobehol zvyšok partie, opäť to mierne narástlo. Pinot sa tam dokonca pohádal s Lópezom, ktorý vôbec nechcel ťahať.
 
 
giro 18 etapa 18 favoriti rcsf
Tom Dumoulin a partia favoritov za Yatesom (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Simon Yates preťal cieľovú čiaru po štyroch hodinách a 38 minútach boja v pätnástej časti Gira. Dumoulin sa v samom závere dotiahol na taktizujúcu skupinu a v špurte bol najrýchlejší López pred Dumoulinom a Pozzovivom, Carapaz s Pinotom mali v samom závere najmenej síl. Stratili 41 sekúnd. Froome dokonca nevydržal ani v skupine, ktorú sme nazývali po ňom, a s Poelsom došiel na pásku s mankom 1:32. Pred nimi teda finišovala partia Geniez, Formolo, Bilbao, Oomen, Reichenbach, Nieve, Konrad, Bennett, O'Connor a Dennis.
 
V celkovom poradí dostal Yates náskok nad dve minúty, konkrétne na 2:11 pred Dumoulinom. Pozzovivo stráca 2:28, Pinot 2:37. Po menšej medzere nasledujú mladíci López a Carapaz 4:27, resp. 4:47. Tesne za nich padol Froome (4:52). V Top 10 ešte ostávajú tesne za sebou Bennett, Bilbao a Konrad.
 
Napriek tomu, že sa dnes neočkávali veľké rozdiely v poradí, Froomovi sa vrátil včerajšok a Aru vypadol z popredných priečok úplne. Naopak, Yates opäť kraľoval, vyhral dosiaľ najpresvedčivejším spôsobom. Nezľakol sa sedemnástich kilometrov osamotenej jazdy, vychutnával si ju vediac, že on je tu pánom. Zvýšil aj náskok vo vrchárskej súťaži a deje sa to, čo sme avizovali pred pár dňami, že táto súťaž tu tento rok nemá opodstatnenie, pretože líder berie všetko.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (víťaz a líder GC)
"Jack Haig sa staral o tempo a ten posledný hodnotený kopec bol od začiatku ťažký. Cítil som sa ale dobre, tak som si vybral svoj moment. Na prvý pokus ešte súperi odpovedali, ale skúsil som to znova a dal som do toho všetko, aby som odišiel. Je to fantastické. Ani neviem prečo mnou dnes akosi viac lomcujú emócie. Všetko, všetko som tam dnes nechal. Je to dobrý náskok na Toma, ale môže na mňa v časovke získať tie dve minúty. Bojoval som o tento náskok už od Izraela, no časovka má 35 kilometrov. Uvidíme."
 
 
 
 
Výsledky
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 4:37:56 100
2. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 00:41 40
3. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:41 20
4. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:41 12
5. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:41 4
6. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:41  
7. GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale link ikonka 01:20  
8. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 01:20  
9. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 01:20  
10. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 01:20  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
mitchelton
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 65:57:37 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb link ikonka 02:11  
3. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:28  
4. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 02:37  
5. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 04:27  
6. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 04:47  
7. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 04:52  
8. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 05:34  
9. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 05:59  
10. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 06:13  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. VIVIANI Elia link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 237
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 197
3. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 113
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 91
2. CICCONE Giulio Bardiani - CSF 52
3. CHÁVES Esteban link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 47
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LOPEZ Miguel Angel Astana Pro Team link ikonka 66:02:04
2. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:20
3. O'CONNOR Ben Dimension Data for Qhubeka link ikonka 02:45
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 127,6 km - Passo della Mauria: dĺžka 8,8 km; sklon 4,4 %
2 20 65,4 km - Passo Tre Croci: dĺžka 7,9 km; sklon 7,3 %
2 20 29,1 km - Passo di Sant'Antonio: dĺžka 8,3 km; sklon 7,5 %
2 20 15,4 km - Costalissoio (Bosco dei Giavi): dĺžka 3,8 km; sklon 8,8 %
  
 
Krátke preview etapy:
Po nervydrásajúcom finiši na Monte Zoncolan sa už v 15. etape nečaká taký epický boj. Karty boli rozdané spravodlivo a všetci musia uznať kvality súperov. Nikto nemal také technické či iné problémy, aby výrazne nevyužil svoj potenciál a bol nadmerne hladný po náprave. Preto dnes neočakávame veľké ataky niektorého z favoritov príliš skoro. Každý už bude mať pred sebou vidinu voľného dňa a ak sa nám aj skupina topfavoritov rozdelí, medzery pravdepodobne nebudú veľké, prípadne "nakúpia" iba nešťastníci typu Aru. Ak to bude súboj vrchárov, opäť tipujeme triumf Yatesa. Po brutálnom Zoncolane však môže dôjsť k prekvapeniam a nejakému výbuchu.
 
Vzhľadom na to, že Mitchelton-Scott už musí mať práce plné zuby, mohol by to byť vytúžený deň pre únik. Opäť v ňom očakávame stálice ako Luis León Sánchez, Giovanni Visconti, Enrico Battaglin, Matej Mohorič, Diego Ulissi možno i Tony Martin i zástup prokontinentálnych borcov - Ciccone, Masnada a spol. My by sme možno tipovali, že uvidíme vpredu srdnato bojovať niekoho zo známejších mien, ktoré sa ešte neukázali, ako napr. Nicolas Roche či Alexej Lutsenko. Otázni sú traja Kolumbijčania. Jarlinson Pantano i Darwin Atapuma zatiaľ jazdia ďaleko za svojimi možnosťami, takže asi len oni vedia, či sú v bojovom stave. No a podobné je to i u Estebana Chávesa, ktorý síce zápasí so zdravotnými problémami, ale zároveň masívne šetrí, veď už celkovo stráca takmer hodinu a pol.
 
 
Krátky opis trasy:
Dolomity ponúkajú na prvý pohľad nenápadný profil, ale po predchádzajúcej snahe na Zoncolane môžu vytvoriť prekvapujúci výsledok. V prvej časti etapy zaujme len jedno hodnotené stúpanie,  cyklistov dostane do správnej pohotovosti až Passo Tre Croci, kde sa každý presvedčí, ako zregeneroval po štrnástej etape, a finále poslednej previerky druhého týždňa obstarajú dva nové kopce, ktoré doteraz neboli využité na Gire. Passo Sant'Antonio upúta 4-kilometrovým úsekom s priemerom desať percent, na ktorom sa môže rozdeliť aj skupina hlavných favoritov. Po svižnom zjazde sa bude lámať chlieb na kopci Costalissoio, kde takisto striehne  nepríjemná, 2500-metrová pasáž s priemerom necelých jedenásť percent. Z vrcholu tohto kopca zostáva do cieľa už len málo, pričom posledných deväť kilometrov sa nachádza v miernom stúpaní v okolí štyroch percent, ale na začiatku tohto výstupu sa ešte objavia ťažké momenty s ôsmimi percentami. Pätnásta etapa je ušitá na mieru pre útočných vrchárov, záverečných 35 kilometrov priam nabáda k aktívnemu prístupu aj zo strany jazdcov na GC.
 
 
etapa 15 ciel
profil záverečných kilometrov etapy (© giroditalia.it)